• Search form

06.01.2011 | 12:24

Video konferencija BG-NY

Video konferencija i panel-diskusija “Serbia@Europe”, posvećena složenim pitanjima uloge kulture i umetnosti u vremenu velikih društvenih i političkih previranja, biće održana 10. januara u Legatu - Galeriji Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića u Beogradu, povodom zatvaranja izložbe “Srbija - Najčešće postavljana pitanja” u Austrijskom kulturnom forumu (ACF) u Njujorku.

Video konferencija BG-NY

Video konferencija i panel-diskusija “Serbia@Europe”, posvećena složenim pitanjima uloge kulture i umetnosti u vremenu velikih društvenih i političkih previranja, biće održana 10. januara u Legatu - Galeriji Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića u Beogradu, povodom zatvaranja izložbe “Srbija - Najčešće postavljana pitanja” u Austrijskom kulturnom forumu (ACF) u Njujorku.

Govoriće Dubravka Ugrešić, Aleksandra Jovićević i Pavle Levi, koji će biti u Institutu za otvoreno društvo u Njujorku, te Sreten Ugričić, Milica Tomić i Branislav Dimitrijević u Beogradu, a razgovor će moderirati iz Njujorka profesorka Milena Dragićević Šešić.

Cilj razgovora je da otvori pitanja pozicija savremene kritičke kulture i umetnosti i odgovornosti kulturnih politika u procesima interkulturalnog dijaloga Srbije, Balkana i Evrope.

Biće reči o raskoraku u stepenu shvatanja odgovornosti umetnika i njihove moći da utiču na društvene i političke promene.

Izložba “Frequently Asked Questions” (FAQ Serbia) u ACF-u u Njujorku predstavlja radove umetnika iz Srbije i još osam zemalja koji referišu na gotovo dvodecenijsku dramu na Balkanu, s naročitim naglaskom na Srbiji.

Cilj izložbe nije bio da predstavi “srpski slučaj” kao partikularan, već kao simptom univerzalnog u pogledu odnosa ekonomskih/političkih procesa globalizacije i etničke parohizacije, kao i o kulturizaciji tih procesa.

Izložba je, na žalost, postala i još jedan primer hroničnog odsustva svesti političara i državnih institucija Srbije o značaju savremene umetnosti, između ostalog i za međunarodni ugled zemlje.

Učesnici izložbe, među kojima su neki od međunarodno najpriznatijih umetnika iz Srbije, oštro su kritikovali nakon njenog otvaranja nadležne državne institucije zbog odsustva zvanične podrške toj postavci, prve veće prezentacije srpske savremene umetnosti na njujorškoj sceni, koja je pritom otvorena u vreme boravka srpske delegacije povodom zasedanja Generalne skupštine UN.

Kokustos izložbe Branislav Dimitrijević i umetnici Raša Todosijević, Biljana Đurđević i Uroš Đurić izrazili su tada zadovoljstvo interesovanjem njujorške javnosti i šire publike za izložbu, koju je u međuvremenu obišao i predsednik Austrije Hajnc Fišer.

Izostala je, međutim, podrška nadležnih institucija u Srbiji, osim Konzulata Srbije u Njujorku i beogradskog Muzeja savremene umetnosti (MSUB), koji je partner ACF-a u tom projektu, rekao je Dimitrijević, kustos izložbe “FAQ Serbia” s direktorom ACF-a Andreasom Štadlerom.

Prema njegovim rečima, iako je bilo predviđeno da izložbu otvori austrijski ministar inostranih poslova Mihael Špindeleger, to se nije desilo, jer sa srpske strane nije bio obezbeđen isti diplomatski nivo, pa su izložbu otvorili politički direktor Ministarstva spoljnih poslova Austrije Štefan Line i generalni konzul Srbije u Njujorku Branko Radošević.

Dimitrijević je napomenuo da je pismo podrške izložbi uputio ministar kulture Nebojša Bradić, te da je ono i pročitano na otvaranju.

Raša Todosijević, koji je u ACF-u izlagao i pre nekoliko godina - na izložbi posvećenoj evropskoj i američkoj umetnosti ranih 70-ih godina, rekao je da se pokazuje da je današnji odnos politike i kulture isti kao kod Miloša Crnjanskog u “Embahadama”.

“Nije se ništa promenilo ni za jot”, rekao je Todosijević, dodajući da ne treba sve svaliti na pleća politike, nego na “plebejski mentalitet ljudi koji su se dokopali vlasti”.

Prema njegovim rečima, za modernu i savremenu umetnost u Srbiji i šire zainteresovan je jedan odsto publike, a i u svetu nije ništa bolja situacija.

“Prihvatanje tih radikalnih tendencija je samo deset odsto u svetu, na primer u Francuskoj ili Engleskoj”, rekao je Todosijević, koji na izložbi u ACF-u predstavlja “Gott liebt die Serben” (Bog voli Srbe - Dnevnik, 1971-2010) kojim reaguje na nacionalističku retoriku u srpskoj kulturi i politici.

Prema njegovim rečima, ACF je prostor koji je sposoban da primi otvorene i komplikovane umetničke projekte, a izložba “FAQ Serbia” sa srpskim i stranim umetnicima zato nije iznenađenje kao koncept, jer je Austrija još tokom 70-ih imala crtu svog kulturnog konglomerata prikazujući razne paralelne tendencije, a ne samo austrijsku umetnost.

Uroš Đurić, koji takođe učestvuje na izložbi “FAQ Serbia”, rekao je da ponašanje države prema toj postavci predstavlja uvredu za njene autore i umetnike koji na njoj učestvuju.

“U trenutku kada se održavala Generalna skupštiona UN srpska kultura predstavljena je na instituconalnom nivou na kojem nikada nije ranije predstavljena u Njujorku, osim crnog talasa u Muzeju moderne umetnosti (MoMA) 1969. godine...”, rekao je Đurić.

Umetnica Biljana Đurđević takođe je rekla da sa otvaranja nosi mnogo pozitivnih utisaka i da je bilo jedno od najatrakivnijih te nedelje u Njujorku.

Dimitrijeviću je posebno čestitala što je uspeo da savlada prostor u ACF-u koji je, kako je i on sam rekao, arhitektonski težak, sa pet veoma uskih nivoa, pa neke gabaritne radove nije bilo moguće izložiti.

Otvaranje izložbe u ACF-u, inače, privuklo je oko 300 ljudi, a prvih dana privlačila je 50-60 posetilaca.

Izložba je otvorena tri i po meseca, a predstavlja radove umetnika iz Srbije, Austrije, Grčke, Hrvatske, Slovenije, Albanije, Velike Britanije, Rumunije i Turske, među kojima su i dva pozajmljena iz zbirki beogradskog MSU.

Na izložbi učestvuju i Vlatka Horvat, Johana Kandl, Kunsthistorisches Mausoleum, Paul Albert Lajtner, Marko Lulić, Ahmet Ogut, Marko Peljhan, Dan Peržovski, Darinka Pop-Mitić, Anri Sala, Valter Štajnaher, Zoran Todorović, Milica Tomić, Stefanos Civopulos i Katarina Zdjelar.

Otvarajući izložbu, direktor ACF-a i kokustos Andreas Štadler rekao je da Amerika jeste daleko od Srbije, te da neki Amerikanci možda i ne znaju gde je Srbija, ali da je ACF hteo da pokaže da je došlo do promena u svetu i da Srbija, o kojoj postoje brojne predrasude tokom poslednje dve decenije, nije usamljen slučaj.

Prateći program izložbe obuhvatio je predavanja, panel diskusije, filmske projekcije, koncerte i scenska čitanja, realizovana u saradnji sa brojnim institucijama kulture u Njujorku.

Izložba je otvorena do 11. januara, a organizovana je na poziv i uz podršku ACF-a. Pomogli su je i kulturni centri Rumunije, Češke, Slovačke, Mađarske i Slovenije, kao i Hariman institut Univerziteta Kolumbija koji organizuje i simpozijum.

Sajt ACF-a u Njujorku je www.acfny.org, a MSUB-a www.msub.org.rs

*Foto: David Plakke, NYC

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav