• Search form

  • 24. May 2018
  • 21/Oct/2017

    Galerija Matice srpske, Novi Sad

    170 godina Galerije Matice srpske

    ARSENIJE TEODOROVIĆ I SRPSKA CRKVA U BUDIMU  - izložba (18.10.2017.-1.7.2018.)

    http://www.galerijamaticesrpske.rs

    01/Dec/2017

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    SMRT KARAĐORĐA PETROVIĆA - izložba (30.11.2017.-31.8.2018.), povodom dvestote godišnjice od ubistva vožda Karađorđa

    autori izložbe: Vladimir Merenik, Boško Ljubojević, Nebojša Damnjanović, Borislav Korica

    dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović

    Svake subote u 13 časova stručno vođenje kroz postavku za individualne posetioce

    http://imus.org.rs

    13/Jan/2018

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ĐORĐE STANOJEVIĆ - ČOVEK KOJI JE OSVETLIO SRBIJU - izložba (12.1.-30.9.2018.)

    realizacija: Istorijski muzej Srbije pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku JP Elektroprivreda Srbije

    https://www.sendspace.com/file/q9yptp

    http://imus.org.rs

    09/Feb/2018

    Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)

     

    NIKA AUTOR

    STOJAN BATIČ

    DRAGICA ČADEŽ

    JURE DETELA

    META GRGUREVIČ

    FRANCE GRUDEN

    SERGEJ KAPUS

    JANEZ LENASSI

    KAREL PLEMENITAŠ

    KAREL PUTRIH

    DRAGO TRŠAR

    DUŠAN TRŠAR

    LUJO VODOPIVEC

    BILAL YILMAZ

    avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec

    http://www.mglc-lj.si

    24/Mar/2018

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    SRBIJA 19 GODINA OD 1999 - I DOK SU BOMBE PADALE - izložba (23.3.- 11.6.2018.), povodom obeležavanja devetnaest godina od NATO agresije na SR Jugoslaviju

    autori izložbe: Tijana Jovanović Češka i dr Dušica Bojić

    umetnice/ci: Bilјana Willimon i Vladimir Veličković

    dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović

    http://imus.org.rs

    31/Mar/2018

    Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor

    VLASTA ZORKO - retrospektiva (30.3.-3.6.2018.)

    kustosinja razstave: Breda Kolar Sluga

    http://www.ugm.si

    Salon Muzeja savremene umetnosti, Pariska 14, Beograd

    NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti - izložba (30.3.-28.5.2018.)

    umetnici: Jin-Đu Čen (Tajvan), Džejms T. Hong (SAD/Tajvan), Bedfejt VR [Šon Gledvel (Australija/Velika Britanija) i Leo Fejber (Australija)], Dejan Grba (Srbija), Džonatan Haris (SAD), Greg Hohmat (SAD), Ron Hat (SAD), Nikola Megre (Francuska), Brendan Hauel (SAD), Keli Mark (Kanada), Julijan Palač (Austrija), Aleksander Šelov (Nemačka), Sintfarm [Vladimir Todorović (Singapur) i Andreas Šlegel (Singapur)]

    autori izložbe: Dejan Grba (Srbija), Ana Novakov (SAD), Ivon Senuf (Španija), članovi međunarodnog konzorcijuma kustosa i umetnika Provisional Art Spaces [PAS]

    http://www.msub.org.rs

    04/Apr/2018

    Institut Servantes, Čika-Ljubina 19, Beograd

    LUIS KAMAĆO (Španija): GRAN VIA. ODJECI GRADA - izložba fotografija (3.4.-20.6.2018.)

    http://belgrado.cervantes.es

    07/Apr/2018

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    FORMULA ČULA - izložba djela iz Zbirke marginalne umjetnosti i zbirki MSU-a (6.4.-15.9.2018.)

    kustosica izložbe: Daniela Bilopavlović Bedenik

    http://www.msu.hr

    11/Apr/2018

    Galerija Novembar, Kursulina 22, Beograd

    ANA MILENKOVIĆ: BOGOVI SU PALI NA TEME - izložba (10.4.-3.6.2018.)

    https://www.facebook.com/GalerijaNovembar

    12/Apr/2018

    Galerija Nova, Teslina 7, Zagreb

    PRIČE, PRIVREMENE - grupna izložba (11.4.-2.6.2018.)

    Ana Dana Beroš i Matija Kralj - novi rad

    Goran Dević: Buffet Željezara - dokumentarni film

    Tonči Vladislavić, Lea Vene, Ivana Čuljak: Pričam ti priču ... iglom i koncem - projekt 

    organizacija: Galerije Nova i kustoski kolektiva WHW

    http://whw.hr

    13/Apr/2018

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    KATARINA VELIKA - CARICA SVIH RUSA - izložba iz Državnog muzeja Ermitaž iz St. Peterburga (12.4.-29.7.2018.)

    kustosice izložbe: Natalia Bakhtareva, Iva Sudec Andreis, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana

    TOMISLAV GOTOVAC: NE SPRAŠUJTE, KAM GREMO / DON’T ASK WHERE WE’RE GOING - retrospektivna razstava (12.4.-10.6.2018.)

    kustosinji: Ksenija Orelj & Nataša Šuković

    http://www.mgml.si/mestna-galerija-ljubljana

    14/Apr/2018

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    DAVID LYNCH: OGENJ NA ODRU - razstava (13.4.-29.7.2018.)

    kustos razstave: Božidar Zrinski

    http://www.mglc-lj.si

    Galerija Rima, Pariska 8, Beograd

    ĐORĐE IVAČKOVIĆ (1930-2012) 1961/1962 - izložba (13.4.-25.5.2018.)

    http://www.galerijarima.com

    Muzej savremene umetnosti Beograd/Legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, Rodoljuba Čolakovića 2, Beograd

    Arhitektonska grupa MEČ: MUSTAFA MUSIĆ, DEJAN EĆIMOVIĆ (1948-2002), MARJAN ČEHOVIN, STEVAN ŽUTIĆ, SLOBODAN MALDINI - retrospektivna izložba (13.4.-26.5.2018.)

    kustos izložbe: Biljana Tomić

    urednici knjige o grupi MEČ: Biljana Tomić i Zoran Erić

    dizajner knjige: Andrej Dolinka

    lektor knjige: Dušan Đorđević Mileusnić

    tekstovi u knjizi: Biljana Tomić, Miško Šuvaković, Ljiljana Blagojević, Jurij Kobe, Nikola Polak

    izložbu otvara: Ljiljana Blagojević

    http://www.msub.org.rs

    15/Apr/2018

    UGM, Strossmayerjeva 6, Maribor

    VLASTA ZORKO (1934, Maribor) - razstava del iz Zbirke UGM po izboru kiparke + brunch (14.4.-17.6.2018.)

    http://www.ugm.si

    19/Apr/2018

    Contemporary Art Museum of Macedonia, Самоилова бб, Skopje

    ALL THAT WE HAVE IN COMMON / СÈ ШТО НИ Е ЗАЕДНИЧКО (18.4.-5.6.2018.)

    куратори на проектот: Мира Гаќина и Јованка Попова

    учесници: Ана Адамовиќ (Србија), Маја Бајевиќ (Босна и Херцеговина), Жанета Вангели (Македонија), Велимир Жерновски (Македонија), Христина Иваноска (Македонија), Славица Јанешлиева (Македонија), Ѓорѓе Јовановиќ (Македонија), Шејла Камериќ (Босна и Херцеговинa), Албан Муја (Косово), Ахмет Огут (Турција), Мариа Пападимитриу (Грција), Рената Пољак (Хрватска), Анри Сала (Албанија/Франција), Флака Халити (Косово), Ибро Хасановиќ (Босна и Херцеговина), Иштван Ист Хузјан (Словенија), Јане Чаловски (Македонија), Билјана Џурџевиќ (Србија)

    http://msu.mk

    20/Apr/2018

    Muzej grada Novog Sada, Petrovaradin, Novi Sad

    SJAJ RENESANSE - izložba (19.4.-15.6.2018.)

    organizacija: Muzej grada Novog Sada, Italijanski institut za kulturu u Beogradu i King Studio Fausta Fornazarija

    http://www.museumns.rs

    Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad

    PASTELI MARKA ČELEBONOVIĆA - izložba (19.4.-3.6.2018.)

    autori izložbe: Aleksandra Tomić, Milica Orlović Čobanov

    http://www.pavle-beljanski.museum

    21/Apr/2018

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka

    PUNKTUMI: ZBIRKA INOSTRANE UMJETNOSTI MSURS - izložba (20.4.-30.8.2018.)

    Oto Pine (Otto Piene), Ginter Iker (Günther Uecker) i Hajnc Mak (Heinz Mack) iz grupe ZERO, Fridensrajh Hundertvaser (Friedensreich Hundertwasser), Hans Hartung (Hans Hartung), Pjer Alešinski (Pierre Alechinsky), Stenli Vilijem Hajter (Stanley William Hayter), Žan Mesažije (Jean Messagier), Zao Vu-Ki (Zao Wou-Ki), Šoići Hasegava (Shōichi Hasegawa), Jase Tabući (Yasse Tabuchi), Antonino Virduco (Antonino Virduzzo)…

    http://www.msurs.net

    Lutkovno gledališče Maribor, Vojašniški trg 2a, Maribor

    NATALIJA ŠERUGA GOLOB: SALVE REGINA - razstava (20.4.-2.6.2018.)

    http://www.natalijaseruga.si

    kustosinja razstave: Nataša Juvan

    http://www.ugm.si

    Kibla, Maribor

    Kibla Portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    PRISOTNOSTI - skupinska razstava akademske slikarke Metke Krašovec in umetnic in umetnikov - njenih študentov na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) v Ljubljani (20.4.-30.6.2018.)

    Razstavljajo Metka Krašovec in umetniki (po abecednem redu): Karmen Bajec, Viktor Bernik, Saša Bezjak, Gigo de Brea, Andrej Brumen Čop, Mitja Ficko, Dušan Fišer, Marija Flegar, Milan Golob, Marko Jakše, Anja Jerčič Jakob, Barbara Jurkovšek, Jurij Kalan, Maja Kastelic, Aleksij Kobal, Robert Lozar, Izar Lunaček, Mojca Oblak, Rok Predin, Arjan Pregl, Irena Romih, Zvonka Simčič, Matic Sonnenwald, Natalija Šeruga, Katarina Toman Kracina, Petra Varl, Sebastijan Vojvoda, Marij Vrenko, Mojca Zlokarnik, Živa Žitnik

    kuratorja razstave: Nina Jeza (KID Kibla) in Arne Brejc (Galerija Equrna)

    http://www.kibla.org

    22/Apr/2018

    Kulturni centar, Vojvode Milana Obrenovića 4, Gornji Milanovac

    14. MEĐUNARODNI BIJENALE UMETNOSTI MINIJATURE - slikarstvo, grafika, skulptura, crtež, primenjena umetnost, fotografija, intermedija (21.4.-20.6.2018.)

    organizacija: Kulturni centar Gornji Milanovac (Ustanova za kulturu, umetnost i vanškolsko obrazovanje)

    http://www.kcgm.org.rs

    25/Apr/2018

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti/Mali salon, Korzo 24, Rijeka

    CHRISTIAN ROMANOWSKI: ONO ME GLEDA - izložba (24.4.-27.5.2018.)

    kustosi: Filip Beusan i Leonida Kovač

    http://www.mmsu.hr

    26/Apr/2018

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    STEPHAN LUPINO - izložba (25.4.-3.6.2018.)

    autorica stručne koncepcije i kustosica: Jasmina Bavoljak

    http://gkd.hr

    27/Apr/2018

    Park Stara Trešnjevka, Zagreb

    RENA RÄDLE I VLADAN JEREMIĆ: TREŠNJEVAČKI MOTIVI - instalacija u javnom prostoru (pet objekata s grafikama) (26.4.-16.7.2018.)

    http://raedle-jeremic.net

    http://www.blok.hr

    28/Apr/2018

    JU Muzeji i galerije, Marka Miljanova 4, Podgorica

    MAJA DRAGIĆEVIĆ ROGANOVIĆ: FOTOGRAFI NA CRNOGORSKOM DVORU - izložba (27.4.-25.5.2018.)

    http://podgorica.me/2018/04/27/izlozba-fotografi-na-crnogorskom-dvoru-autora-maj...

    Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad

    MILOŠ ŠOBAJIĆ (1945, Beograd): BEŽANJE I GUŠENJE - izložba (27.4.-25.5.2018.)

    tekst: Slavko Timotijević

    http://www.msuv.org

    29/Apr/2018

    Apoteka, Trgovačka/Merceria 22, Vodnjan

    BEN CAIN: SMALL SUBJECT FACTORY - izložba (28.4.-3.6.2018.)

    http://www.supplementgallery.co.uk/artists/ben_cain

    www.facebook.com/ApotekaProstorZaSuvremenuUmjetnost

    Apoteka obilježava 5 godina rada

    http://www.apotekapsu.hr

    04/May/2018

    SANU, Beograd

    Biblioteka SANU (u vitrinama ispred čitaonice)

    MILUTIN GARAŠANIN (1843-1898-2018) - izložba (3-25.5.2018.)

    https://www.sanu.ac.rs

    SANU, Beograd

    Galerija nauke i tehnike SANU, Đure Jakšića 2, Beograd

    MOĆ BILJA - izložba povodom obeležavanja 70 godina Instituta za proučavanje lekovitog bilja „Dr Josif Pančić” (3-25.5.2018.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Muzeja nauke i tehnike - Beograd, Dobračina 51, Beograd

    OD ĆELIJE DO DOMENA - EVOLUCIJA ŽIVOTA NA ZEMLJI - izložba posvećena naučnoj teoriji evolucije i savremenim otkrićima (3.5.-3.6.2018.)

    organizacija: Muzej nauke i tehnike - Beograd, Srpsko evoluciono društvo i Prirodnjački muzej u Beogradu

    http://www.muzejnt.rs

    Grafički kolektiv, Obilićev venac 27, Beograd

    MAJSKA IZLOŽBA GRAFIKE BEOGRADSKOG KRUGA (3-24.5.2018.) i dodela nagrade Veliki pečat Grafičkog kolektiva

    http://www.grafickikolektiv.org

    05/May/2018

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Krešimirova 26c, Rijeka (70. rodjendan)

    UPUTE ZA GLEDANJE - ŠTO BI TIJELO HTJELO? - izložba (4.5.-1.7.2018.)

    Umjetnici: Getulio Alviani, Vojin Bakić, Alberto Biasi, Jakov Brdar, Ivan Čižmek, Tomislav Ćurković, Vlasta Delimar, Boris Demur, Juraj Dobrović, Igor Eškinja, Ivan Faktor, Ivo Gattin, Nina Ivančić, Sanja Iveković, Olga Jančić, Željko Jerman, Marijan Jevšovar, Duje Jurić, Ivo Kalina, Željko Kipke, Ivan Kožarić, IRWIN, Julije Knifer, Vlado Kristl, Ferdinand Kulmer, Mirna Kutleša, Stevan Luketić, David Maljković, Marijan Molnar, Vlado Martek, Dalibor Martinis, Paula Muhr, Edo Murtić, Dan Oki, Hermann J. Painitz, Goran Petercol, Ivan Picelj, Božidar Rašica, Igor Rončević, Franc Rotar, Aleksandar Srnec, Damir Stojnić, Robert Šimrak,  Miroslav Šutej, Nikola Ukić, Josip Vaništa, Victor Vasarely, Vilko Žiljak;  Pozvani umjetnici: Marija Ančić, Tajči Čekada, Kata Mijatović, Ivana Pegan Baće, Davor Sanvincenti

    kustosice: Vilma Bartolić, Ksenija Orelj, Sabina Salamon, Nataša Šuković

    http://www.mmsu.hr

    Biblioteka grada Beograda

    ANAMARIJA VARTABEDIJAN (1974, Beograd): U POTRAZI ZA SVETIM ZNAKOM - izložba slika (4-24.5.2018.) i knjiga umetnika

    http://www.bgb.rs

    Galerija TransformArt, Svetog Save 8, Beograd

    DAMJAN KOVAČEVIĆ (1983, u Bihać): OPSERVATORIJA DUHA - izložba (4-25.5.2018.)

    organizacija: Galerija TransformArt, Beograd, Galerija Boris, Pariz

    https://www.facebook.com/transformArtgallery

    http://transformartgallery.com

    Galerija Laufer, Svetozara Radića 4 (Savamala), Beograd

    VESNA PAVLOVIĆ: SITES OF MEMORY - samostalna izložba (4.5.-18.6.2018.) i otvaranje galerije Laufer

    http://vesnapavlovic.com

    https://lauferart.com

    06/May/2018

    UGM, Strossmayerjeva 6, Maribor

    IZBRALA VLASTA ZORKO - druga postavitev del iz zbirke UGM po izboru kiparke (5.5.-17.6.2018.)

    http://www.ugm.si

    08/May/2018

    Kulturni centar Novog Sada

    SANJA RADOSAVLJEVIĆ (1971. godine u Negotin) i MILAN RADOSAVLJEVIĆ (1964, Negotin): DIGITALNI OTISCI NA PLATNU - izložba (7-28.5.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    Galerija Remont, Beograd

    TATJANA STRUGAR: O VULGARNOM - izložba (7-25.5.2018.)

    - video projekcije, crteži i fotografije -

    Izložba O vulgarnom bavi se emocijama, strahom, željom, moći i nemoći, ženi kao drugom polu, tabuima. Osmišljena je da uputi na odnose kako u umetnosti tako i u životu pojedinca, umetnika prema društvenim očekivanjma, zahtevima, vrednostima, tj uklapanja u opšte prihvaćene norme društva.

    http://www.remont.net

    09/May/2018

    Muzej grada Beograda, Resavska 40b, Beograd

    FORMA, PRIMENA, UMETNOST - izložba (8-26.5.2018.) Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu povodom 70 godina

    postojanja

    http://www.fpu.bg.ac.rs

    http://www.mgb.org.rs

    Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split

    DRVENE ROMANIČKE VRATNICE SPLITSKE KATEDRALE - ISTRAŽIVANJE, RESTAURIRANJE I ZAŠTITA - izložba (8.5.- 8.6.2018.) i međunarodni znanstveno-stručni skup
    autorica konzervatorsko-restauratorskog programa i izložbe: Žana Matulić Bilač
    znanstveni savjetnik: Joško Belamarić
    suradnici na programu: Charles Indekeu, Franko Ćorić, Arsen Duplančić, Mladen Čulić, Smiljan Glušćević, Jasenka Govorčin, Jelena Trajković, Neli Ružić, Cristina Thieme
    kustos: Branko Francheschi

    https://www.galum.hr

    Galerija NLB Banke, Bulevar Mihajla Pupina 165v, Novi Beograd

    Figurae Feminae

    ANĐELA MICIĆ (1992, Kragujevac) - prodajna izložba (8.5.-21.6.2018.)

    http://www.pigmalion.rs

    Likovni salon Celje, Trg celjskih knezov 9, Celje

    ZAVIHAJMO ROKAVE - razstava (8.5.-10.6.2018.)

    umetniki in umetnice: Ana Čigon, Saša Spačal, Ida Hiršenfelder, Lenka Đorojević, Matej Stupica, Tomaž Furlan, IVAN (Iva Tratnik in Andreja Džakušič), Neža Knez, Polonca Lovšin, Sašo Sedlaček

    kustosice: Vesna Bukovec (sodelavka Postaje DIVA pri SCCA-Ljubljana) in Maja Hodošček (kuratorka Centra sodobnih umetnosti Celje / Likovni salon)

    http://www.scca-ljubljana.si

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    MICE POPTSIS - izložba skulptura (8-26.5.2018.)

    http://www.kolarac.rs

    Kapela sv. Arnira, Ulica kralja Tomislava, Split

    GORDANA DRINKOVIĆ: SUZE OKRENUTE PREMA NEBU - izlozba (8.5.-6.6.2018.)

    www.gordana-drinkovic.com

    https://www.galum.hr

    10/May/2018

    Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd

    USITNJAVANJE - PRIČA O AVANU - izložba (9.5.-4.6.2018.)

    organizacija: Etnografski muzej u Beogradu, Muzej nauke i tehnike, Farmaceutski fakultet

    https://etnografskimuzej.rs

    Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd

    63. MAJSKI SUSRETI - izložba slika (9.5.-11.6.2018.)

    http://akademija28.com

    Galerija Rima, Branka Radičevića 20, Kragujevac

    MIHAEL MILUNOVIĆ (1967, Beograd): SLIKE - izložba (9.5.-4.6.2018.)

    http://www.galerijarima.com

    11/May/2018

    Oficirski dom, Orlovića Pavla 28a, Niš

    SAVREMENA CRNOGORSKA LIKOVNA UMETNOST - izložba (10-30.5.2018.)

    autorka izložbe: Maja Dedić, kustoskinja Centra savremene umjetnosti Crne Gore iz Podgorice

    umetnici/ce: Bojana Bogavac, Tijana Dujović Liščević, Nada Kažić, Biljana Keković, Ljiljana Kolundžić, Tijana Gordić, Nataša Đuranović, Vladimir Đuranović, Nataša Đuović, Milena Mijović Durutović, Ratko Odalović, Jelena Pavićević, Ivanka Vana Prelević, Adin Rastoder, Željko Reljić, Maja Šofranac, Nenad Šoškić, Ivana Tiodorović, Ivana Tiodorović, Vlatka Vujošević, Vukčević Nina

    http://www.gslunis.org

    HDD galerija, Boškovićeva 18, Zagreb

    SANJA IVEKOVIĆ: DVOSTRUKI ŽIVOT: DIZAJN, UMJETNOST, AKTIVIZAM - izložba (10.5.-1.6.2018.)

    kustosi izložbe: Marko Golub i Dejan Kršić

    http://dizajn.hr

    Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad

    MEDIJI SU U VAZDUHU, POD ZEMLJOM, NAD VODOM, U VATRI - izložba (10.5.-3.6.2018.)

    umetnici: ANNA DOT (Esp), REGINA DE MIGUEL (Esp), VAHIDA RAMUJKIĆ (Ser), KOMŠILUK IZ DETELINARE / DETELINARA'S NEIGHBORS (Ser), KUDA.ORG (Ser) & MIREIA SALLARÈS (Esp), KATARINA ŠEVIĆ (Ser/Hu), LEA VIDAKOVIĆ (Ser)

    kustosi: Núria Solé Bardalet, Oriol Fontdevila, Gordana Nikolić, Sanja Kojić Mladenov

    produkcija: Muzej savremene umetnosti Vojvodine, u saradnji sa: Fundació Antoni Tàpies

    http://www.msuv.org

    Goethe institut/Galerij Menjačnica, Knez Mihailova 50, Beograd

    VELJKO LALIĆ (1955): GRUPNI PORTRETI SNOVA / BEOGRADSKI MATRIKS / 1:1, 1:10, 1:100, I… - izložba (10.5.-3.6.2018.)

    http://www.goethe.de/belgrad

    Studentski kulturni centar, Beograd

    Ciklus: Strip i ilustracija

    MILAN MILETIĆ (Gornji Milanovac): KONJANICI - izložba stripa i ilustracije (10-24.5.2018.)

    http://www.skc.org.rs

    Nacionalna galerija, Dositejeva 1, Beograd

    KLAUS MERTENS - izložba drvoreza i objekata (10-24.5.2018.)

    http://www.nacionalnagalerija.rs/home

    Galerija Juraj Klović, Verdijeva 19b, Rijeka

    1. međunarodni salon umjetnosti minijature, RIJEKA MINI ART 2017.  - izložba nagrađenih autora (10-24.5.2018.)

    Nagradu u vidu priznanja i izložbe dobili su sljedeći autori:

    Josip Mijić, Hrvatska - za kiparstvo i dobitnik Grand prixa

    Žarko Vučković, Srbija - za crtež

    Sara Matejčić, Hrvatska - za slikarstvo

    Ana Radosavljević, Srbija - za grafiku

    Iva Šarić, Hrvatska - za fotografiju

    https://www.facebook.com/Rijeka-mini-art-1378257555554874

    http://www.rijekaminiart.com

    Galerija Miroslav Kraljević, Šubićeva 29, Zagreb

    ŽARKO ALEKSIĆ (1985, Knjaževac): PLIVANJE PROTIV STRUJE SVIJESTI - izložba (10.5.-2.6.2018.) i performans

    Žarko Aleksić: Brain Pictures - predavanje i predstavljanje umjetnikovog višegodišnjeg multidisciplinarnog istraživačkog projekta

    http://www.g-mk.hr

    Kulturni centar Beograda

    Galerija Podroom, Trg republike 5

    FABRICIO BELOMO (1982, Bari): MECCANICISMO / MEHANICIZAM - izložba (10-31.5.2018.)

    kustos: Mario Margani

    http://www.kcb.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    Likovna galerija, Knez Mihailova 6

    BINA 2018 u Kulturnom centru Beograda (10-31.5.2018.)

     

    LISABON NASTUPA - izložba

    koncept i organizacija: Lisabonski trijenale arhitekture, Portugal

    učesnici: Studio aspa, Studio Barbas Lopes Architects, Studio can ran, Studio Miguel Marcelino, Studio PLCO Architects, Studio site specific, architecture

    LISABON NASTUPA - film

    režija: Pedro Kabelejra

    scenario: Patrisija Portela

    fotografija: Katarina Boteljo

     

    NAGRADE I KONKURSI 2017-2018

    urednik: DAB, BINA

    http://www.kcb.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    Galerija Artget (17. godina) Trg republike 5/I

    Umetnički direktor Galerije Artget u 2018: Ivan Manojlović

    1 NA 1 Kustosi : Umetnici (10-31.5.2018.)

     

    IVAN MANOJLOVIĆ : NIKOLA RADIĆ LUCATI

    JELENA MATIĆ : IVA KONTIĆ I MAJA MAKSIMOVIĆ

    ANDREA PALAŠTI : SLOBODAN ŠUŠNJEVIĆ

    ANA PANIĆ : ANDREJ ĐERKOVIĆ

    SLAĐANA PETROVIĆ VARAGIĆ : STEFANA SAVIĆ

    http://www.kcb.org.rs

    12/May/2018

    Savremena Galerija Subotica, Park Rajhl Ferenca 5, Subotica

    diSTRUKTURA (Milan Bosnić i Milica Milićević): We are living in a beautiful wOURld - Austria - izložba (11.5.-11.6.2018.)

    www.distruktura.com

    kustosica: Nela Tonković

    organizacija: Savremena Galerija Subotica

    https://sgsu.org.rs

    Kulturni centar Zrenjanina

    MIROSLAV MUNIŽABA (1949, Sremska Mitrovica) - izložba (11-24.5.2018.) dobitnika druge nagrade Likovnog salona 30X30 za 2017. godinu

    https://www.kczr.org

    Center in Galerija P74, Trg Prekomorskih brigad 1, Ljubljana

    Razstava nominirancev NAGRADE SKUPINE OHO 2018 (11-25.5.2018.) in razglasitev letošnjega zmagovalca

    NANA WOLKE

    ĐEJMI HADROVIĆ

    DANILO MILOVANOVIĆ

    NEŽA KNEZ

    http://www.zavod-parasite.si

    Lamparna, Labin

    GORAN PRODAN I VLADIMIR BUGARIN: LAŽA FOTOMONTAŽA - retrospektivna izložba ilustracija - fotomontaža  (11-24.5.2018.) objavljenih u posljednjih 10 godina u „La kosti“, popularnom satiričkom prilogu Glasa Istre

    http://www.lamparna.hr

    13/May/2018

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    19. BIJENALE STUDENTSKE GRAFIKE SRBIJE (12-31.5.2018.)

    Izlažu studenti i postdiplomci sa:

    Fakulteta likovnih umetnosti iz Beograda

    Fakulteta primenjenih umetnosti iz Beograda

    Akademije umetnosti iz Novog Sada

    Fakulteta umetnosti iz Niša

    Fakulteta umetnosti iz Zvečana - Kosovska Mitrovica

    Filološko-umetničkog fakulteta iz Kragujevca

    Kraljevske akademije lepih umetnosti iz Antverpena, Belgija, gosti Bijenala

     

    Nagrade Bijenala:

    Jovana Jovanović, III godina, FLU Beograd

    Milena Vasojević, IV godina, FPU Beograd

    Nikola Garović, III godina, FILUM Kragujevac

    Vidan Ristović, IV godina, FILUM Kragujevac

    Ana Karolina Multas (Ana Karolina Multas), master, Kraljevska akademija lepih umetnosti iz Antverpen

    Maarće Meert (Maartje Meert), master, Kraljevska akademija lepih umetnosti iz Antverpen

    Pohvale:

    Dragana Kovačević, IV godina, AU Novi Sad

    Marko Zajić, III godina, AU Novi Sad

    Vanja Pašić, IV godina, FULIM Kragujevac

     

    žiri: Maja Simić, magistar likovnih umetnosti, grafičar (predsednica), Marija Backić, istoričar umetnosti, Viktor Mijatović, magistar likovnih umetnosti, grafičar

     

    Nagrada Bijenala se sastoji u organizovanju samostalne izložbe nagrađenom autoru u Galeriji Doma kulture Studentski grad

    http://www.dksg.rs

    15/May/2018

    Savremena galerija Zrenjanin, Trg slobode 7, Zrenjanin

    Muzeji za 10

    OBNOVA SRPSKE UMETNOSTI POSLE 1950. GODINE: BEOGRADSKA GRUPA, GRUPA 57, UMETNICI IZVAN GRUPA - izložba radova iz zbirke Savremene galerije Zrenjanin (14.5.-6.7.2018.)

    autor i kustos izložbe: Sunčica Lambić-Fenjčev

    http://www.galerija.rs

    Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad

    VILMOŠ HARMOŠ VILI (1954, Novi Sad) - izložba crteža (14-25.5.2018.)

    http://suluv.org

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    ŽENSKO STVARALAŠTVO U ARHITEKTURI I DIZAJNU: EVROPSKI I LOKALNI KONTEKST - 3 izložbe (14.5.-2.6.2018.)

     

    100 DELA | 100 ŽENA | 100 GODINA, Evropske žene u arhitekturi i dizajnu 1918-2018 (deo evropskog projekta MoMoWo)

     

    MoMoWo - putujuća izložba fotografija sa međunarodnog konkursa na temu kuća i stanova žena dizajnera

     

    NJEN KRUG - Žensko stvaralaštvo u arhitekturi XX veka u Srbiji i Crnoj Gori

    autorke: Milena Zindović, Andrea Tamaš Dačić i Ivana Stanojeva

     

    organizacija: Muzej primenjene umetnosti i Žensko arhitektonsko društvo ŽAD

    http://mpu.rs

    Muzej u Smederevu, Omladinska 4, Smederevo

    Muzeji za 10

    SMEDEREVO: GRAD I LJUDI U UMETNOSTI 20. VEKA - izložba (14.5.-30.6.2018.)

    autorka izložbe: mr Snežana Cvetković, visa kustoskina Muzejau Smederevu

    http://mus.org.rs

    БартcелонаBelgrade Design District, 1 Sprat, lokal 96

    STIJEPO BRBORA: GLORY HOLES - photography exhibition (14-26.5.2018.)

    www.brbora.net

    https://www.facebook.com/events/2213897165562081

    https://www.bartcelona.net

    16/May/2018

    Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split

    BANE MILENKOVIĆ (1963, Novi Sad): SALON CIPELA - izložba (15.5.-3.6.2018.)

    kustosica: Iva Körbler

    https://www.galum.hr

    Art galerija Gasto bara 20/44, Skadarska 40b, Beograd

    Umetnička organizacija Linija

    ALEKSANDAR BAJUNOVIĆ (1995, Šabac) izložba (15.5.-15.6.2018.)

    https://www.facebook.com/linijaumetnickaorganizacija

    Fakultet likovnih umetnosti/Centar za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija, Pariska 16, Beograd

    TATJANA KORAKSIĆ (1963, Beograd): SEME / SEED ILI SEJANJE / SEEDING - izložba (15-29.5.2018.)

    http://www.fluc.org

    Slovenski etnografski muzej, Metelkova 2, Ljubljana

    NESNOVNA KULTURNA DEDIŠČINA SRBIJE / NEMATERIJALNO KULTURNO NASLEĐE SRBIJE - izložba (15.5.-4.6.2018.) Centra za nematerijalno kulturno nasleđe Srbije pri Etnografskom muzeju u Beogradu

    http://www.etno-muzej.si

    Dvorska Galerija, Dragoslava Jovanovića 7, Beograd

    PREDRAG PEDJA MILOSAVLJEVIĆ (1908-1989) - izložba (15-26.5.2018.) povodom 110.godišnjece njegovog rodjenja

    http://dvorskagalerija.rs

    SANU, Beograd

    MIHAILO PETROVIĆ ALAS - izložba povodom 150 godina od rođenja Mihaila Petrovića Alasa (15.5.-22.6.2018.)

    autori: Žarko Mijajlović, Marija Šegan Radonjić, Maja Novaković i Stevan Mićić

    https://www.sanu.ac.rs

    Galerija Haos, Dositejeva 3, Beograd

    FRANSOAZ EMENEGER (FRANÇOISE EMMENEGGER) i KRISTIAN HAMAŠER (CHRISIANE HAMACHER): LIMES - RAZGRANIČENJE - izložba skulptura i crteža u prostoru, na zidu galerije i papiru (15.5.-15.6.2018.)

    https://www.facebook.com/galerija.haos

    Galerija 212, Vlajkoviceva 25, Beograd

    JOVAN I. RAKIDŽIĆ (1944, Dobrica): Sve se u prirodi može svesti na … KRAJ - izložba (15-29.5.2018.)

    http://www.galerija212.co.rs

    Galerija Škuc, Stari trg 21, Ljubljana

    16. leto Šole za kuratorske prakse in kritiško pisanje: Svet umetnosti

    VORANC KUMAR: NEKAJ MINUT KASNEJE - razstava (15.5.-7.6.2018.)

    kurator in kuratorke: Urška Aplinc, Maja Burja, Anja Guid, Ajda Ana Kocutar, Iza Pevec, Adrijan Praznik

    mentori: Alenka Gregorič, Miran Mohar

    http://www.scca-ljubljana.si

    Dom omladine Beograda

    DAVOR GROMILOVIĆ (Sombor): UNTOLD TALES - izložba (15.5.-1.6.2018.)

    gromilovic.com

    http://www.domomladine.org

    17/May/2018

    MMC galerija Grada Umaga, Trg Marije i Line, Umag

    EUGEN BORKOVSKY: TRAGOVI - samostalna izložba (16.5.-7.6.2018.)

    https://www.facebook.com/eugen.borkovsky

    Galerija Singidunum, Knez Mihailova 40, Beograd

    OLIVERA MILUNOVIĆ: SVILENA LEPOTA ĆIRILICE - izložba povodom Dana slovenske pismenosti (16-25.5.2018.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin

    Muzeji za 10

    JAPANIZAM U BANATU: 1869-1969 - izložba (16.5.-21.6.2018.)

    autor izložbe i pratećeg kataloga: Dejan Vorgić, kustos - istoričar umetnosti zrenjaninskog muzeja

    http://www.muzejzrenjanin.org.rs

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    INOVATIVNI FINSKI DIZAJN - izložba (16-26.5.2018.)

    Izložbu će otvoriti Perti Ikonen, ambasador Finske u Srbiji

    organizacija: Kulturni centar Laza Kostić Sombor, u sardnji sa ambasadom Finske

    http://www.kcsombor.org.rs

    Palača Milesi | Galerija umjetnina | Galerija Kula, Split

    IGNASI ABALLÍ (Barcelona, 1958): EXHIBITION CONTINUES - izložba (16.5.-16.6.2018.)

    kustos izložbe: Duje Mrduljaš

    http://ignasiaballi.net

    organizacija: Galerija umjetnina u suradnji s Galerijom Kula i Zavodom HAZU

    https://www.galum.hr

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Hol Biblioteke

    SREĆA JE LEPA SAMO DOK SE ČEKA (STO DVADESET GODINA OD ROĐENJA DESANKE MAKSIMOVIĆ) - izložba knjiga (16-31.5.2018.)

    autor izložbe: Rastko Marković

    http://www.dksg.rs

    18/May/2018

    Savremena Galerija Subotica, Park Rajhl Ferenca 5, Subotica

    PRESECANJE MEDIJA - izložba (17.5.-20.7.2018.)

    umetnici/ce: KSENIJA KOVAČEVIĆ, KORINA GUBIK, LASLO ANTAL, IVANA MARIĆ, KONSTANTIN STEFANOVIĆ, LEONID PILIPOVIĆ

    autor izložbe: Miroslav Jovančić, kustos SGSU

    https://sgsu.org.rs

    Galerija Art 55, Ćirila i Metodija 17a, Niš

    IVONNA THEIN (Nemačka): BODY OPTIONS - izložba (17.5.-6.6.2018.)

    Izložbu će otvoriti prof. Branimir Karanović

    http://www.art55.rs

    Galerija RTS, Takovska 10, Beograd

    MIKAN ANIČIĆ (Srbija/Francuska): DVORSKI PORTRETI BEZ KRALJA - izložba slika (17.5.-17.6.2018.)

    govore: Nikola Kusovac, član Saveta za likovno stvaralaštvo RTS, filozof Dragoljub Kojčić, istoričar umetnosti Maja Živanović i autor

    http://www.rts.rs

    Mala galerija ULUPUDS-a, Uzun Mirkova 12, Beograd

    NENAD RACA (1955, Zagreb): NAKIT - izložba (17-24.5.2018.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    Galerija '73, Beograd

    MILIJA GLIŠIĆ (1932, Riljac) - retrospektivna izložba skulptura (17-29.5.2018.)

    http://www.galerija73.com

    Umetnička galerija Kruševac, Majke Jugovića 12, Kruševac

    Muzeji za 10

    POKLON - ZBIRKA OLGE VUJADINOVIĆ BLAŽEK (1936-2015) - izložba (17.5.-30.6.2018.)

    autorka izložbe: Biljana Grković

    https://www.facebook.com/galerijakrusevac

    Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd

    KARAĐORĐEVA - MOZAIK - izložba izabranih radova studenata druge i treće godine odseka Primenjeno slikarstvo i studenata treće i četvrte godine odseka Konzervacija i restauracija FPU izvedenih na predmetima Osnove zidnog slikarstva i Osnove monumetalnog slikarstva tokom školske 2016. i  2017. godine (17-28.5.2018.)

    http://www.fpu.bg.ac.rs

    Galerija Zvono, Beograd

    Umetnička kolaborativna grupa Dim Tim: KA UTOPIJI - XII samostalna izložba (17.5.-1.6.2018.)

    https://dimtimart.wordpress.com

    https://www.facebook.com/galleryzvono

    19/May/2018

    Društvo arhitekata Zagreba, Trg bana Josipa Jelačića  3/I, Zagreb

    IVAN ČIŽMEK: GRAD GORGONE, APROPRIJACIJA U 99 SLIKA - izložba (18-26.5.2018.)

    organizacija: Hrvatski muzej arhitekture HAZU i Društvo arhitekata Zagreba

    https://www.facebook.com/events/361396341013858/

    http://info.hazu.hr/hr/o-akademiji/jedinice/hrvatski_muzej_arhitekture

    Etnografski muzej u Beogradu/Manakova kuća, Gavrila Principa 5, Beograd

    IPAK, POHVALA RUCI - izložba (18-31.5.2018.)

    umetnici: Zaim Balović-Zadža, Ljiljana Gavrilović, Mario Ukmar-Tedi

    kustosi izložbe: Saša Srećković i Branka Ivanić

    Izložbu prate i radionice:

    Izrada unikatnog nakita (Mario Ukmar-Tedi)

    Od babe do devojke - restauracija manjih predmeta (Zaim Balović-Zadža)

    Izrada minijaturnih kućica od glinamola (Bojana Ban, akad. slikar)

    https://etnografskimuzej.rs

    Galerija Miodrag Dado Đurić, Balšića pazar bb, Cetinje

    ROZEMARI TROKEL (1952) - putujuća izložba Instituta za odnose sa inostranstvom iz Štutgarta (ifa) (17.5.-10.7.2018.)

    http://www.goethe.de/belgrad

    Radio Beograd/Kamena sala, Hilandarska 2, Beograd

    BITI DRUGI - 60 GODINA RADIO BEOGRADA 2 - izložba (18.5.-7.10.2018.)

    http://www.radiobeograd.rs

    Galerija Oblok Knjižnice Sesvete, Trg D.Domjanića 6, Sesvete

    MLADI KIPARI ZAGREBA: 4 - izložba (18-25.5.2018.)

     

    IVAN ČUJA

    LUKA KREŠIMIR STIPIĆ

    IVAN NESTIĆ

    ADRIAN MAROK

    https://www.facebook.com/MKZ-Mladi-kipari-Zagreba-903860819758130

    Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Grocka

    33. LIKOVNA KOLONIJA GRAFIKE GRADA SMEDEREVA 2017. godine - grupna izložba (18-29.5.2018.)

    učesnici: Marija Sibinović (Beograd), Jana Danilović (Užice), Jelena Damnjanović (Šabac), Marijana Janković (Ivanjica), Dajana Jekić (Banja Luka), Bojana Mihajlović (Banja Luka), Rumen Rajkov (Haskovo, Bugarska), Georgi Kanarov (Trnovo, Bugarska)

    gosti: Mika Lovre (Beograd), Bojan Bikić (Beograd), David Vartabedijan (Beograd)

    http://www.kulturagrocka.rs

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    26. MEĐUNARODNI SALON URBANIZMA (Niš, 2017.) - izložba (18-25.5.2018.)

    http://www.kcsombor.org.rs

    Umetnostna galerija Maribor/Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor

    PARALLEL ǀ Redko nedolžno, nikoli preprosto - razstava (18.5.-16.6.2018.)

    sodelujoči umetniki: Joséphine Desmenez (Francija), Philipp Meuser (Nemčija), Livia Sperandio (Italija), Nita Vera (Finska)

    kustosinja razstave: Maria Faarinen (Finska)

    http://www.ugm.si

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    IGNASI ABALLI (1958, Barcelona): EXHIBITION CONTINUES - izložba (18.5.-15.6.2018.)

    kustosica: Martina Munivrana

    http://www.msu.hr

    Galerija Lucida, Čika Ljubina 11, Beograd

    VIŠNJA PETROVIĆ (1960, Novi Sad): BELEŠKE O KATASTROFAMA - izložba (18-30.5.2018.)

    http://galerijalucida.rs

    Art-kafe galerija Beti Ford, Zetska 2, Beograd

    Umetnikov otisak

    MILICA KRSTIĆ (Pančevo): POKRETI - izložba fotografija (18-26.5.2018.)

    https://es-la.facebook.com/Umetnikov-otisak-334725466890566

    20/May/2018

    Narodni muzej Šabac, Masarikova 13, Šabac

    RODJENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE - izložba (19.5.-11.6.2018.), povodom 50 godina Centra za robotiku Instituta „Mihajlo Pupin“

    http://www.muzejnt.rs

    Muzej Kotarka, Maršala Tita 105, Novo Miloševo

    150 GODINA BEČKE ULICE RINGŠTRASE - OD POČETKA RADOVA DO DANAS - izložba (19.5.-30.6.2018.)

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    GIORGIO MORANDI (1890-1964, Bolonja) - izložba (19.5.-7.6.2018.) reprodukcija Morandijevih akvarela 50 acquarelli di Giorgio Morandi koje je 1974. publikovao Zurlini Valerio

    autor izložbe: Živa Škodlar Vujić

    organizacija: Kulturni centar Laza Kostić Sombor u saradnji sa Visconti Fine Art Gallery iz Ljubljane

    http://www.kcsombor.org.rs

    Univerzitetska biblioteka Nikola Tesla, Kej Mike Paligorića 2, Niš

    GUSTAV KLIMT - PRETEČA MODERNE - izložba (19-27.5.2018.)

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Srednja Tehnička škola Mileva Marić, Glavna 7-9, Titel

    GUSTAV KLIMT - PRETEČA MODERNE - izložba (19.5.-10.6.2018.)

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Gelerija Blatobran, Gospodar Jevremova 38, Beograd

    OAZA - izložba vaza srpskih umetnik/keramičara (19-27.5.2018.)

    http://www.publicroom.org

    Galerija La Vista, Mite Ružića 2, Novi Sad

    JUBILEJ NOVOSADSKOG AERO KLUBA 1923-2018 - izložba (19.5.-2.6.2018.)

    https://www.facebook.com/Gallery-LA-VISTA-1463720123910544

    21/May/2018

    Cafe galerija Paris Art, Mije Petrovića 4, Niš

    MARINA RADULOVIĆ (1985, Niš): 5 MINUTA …ISPRED TEBE… - izložba kolaža (20-27.5.2018.)

    https://www.facebook.com/ParisArtAme

    Foto galerija Lang, Langova 15, Samobor

    MAX DERETA (Nizozemska): CIRKUS MAKSIMUS - izložba fotografija (20.5.-17.6.2018.)

    http://www.fotogalerija-lang.com

    22/May/2018

    Mali likovni salon, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad

    KORINA GUBIK (1987, Senta): TABU - izložba (21.5.-2.6.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    Kulturni centar Kuća kralja Petra I, Vase Pelagića 40, Beograd

    SNEŽANA VUJOVIĆ NIKOLIĆ (1959, Beograd): OSVIT - izložba slika (21-26.5.2018.)

    http://www.kucakraljapetra.rs

    Dvorac Eđšeg Kulturnog centra Novog Sada, Antona Čehova 4, Novi Sad

    DRAGANA MARAVIĆ - izložba slika (21-27.5.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    Galerija Spot, Čanićeva 6, Zagreb

    Zaboravljeno nasljeđe - europska avangardna umjetnost na mreži / Forgotten Heritage - European Avant-garde Art Online

    https://www.forgottenheritage.eu/artists

     

    PROŠIRENA FOTOGRAFIJA - izložba u tri sukcesivna segmenta predstavlja radove pojedinih hrvatskih neoavangardnih umjetnika aktivnih od sredine 1960-ih nadalje (23.4.-1.6.2018.)

     

    Medij fotografije i mogućnosti izraza - III tematski segment (21.5.-1.6.2018.)

    Petar Dabac (1942)

    Enes Midžić (1946)

    Vlado Martek (1951)

     

    kustosi: Sandra Križić Roban, Lana Lovrenčić, Jelena Pašić iz Ureda za fotografiju

    http://croatian-photography.com

    23/May/2018

    KGZ/Galerija VN, Ilica 163a, Zagreb

    MIA MARAKOVIĆ: TRANSPARENTNE GRANICE - izložba (22.5.-9.6.2018.)

    http://www.kgz.hr/hr/knjiznice/citaonica-i-galerija-vn/47

    Galerija SULUJ, Beograd

    KOSTA BUNUŠEVAC i VESNA MILUNOVIĆ: MAESTRI SLIKARSKIH ILUZIONIZAMA - zajednička izložba (22-31.5.2018.)

    https://www.facebook.com/sulujgalerija

    24/May/2018

    KomBank Art hol, Trg Politika 1, Beograd

    ŽIVOT ORIGINALA - izložba o konzervaciji i restauraciji umetničkih dela Odseka konzervacija i restauracija Fakulteta primenjenih umetnosti (23.5.-10.6.2018.)

    organizacija: KomBank Art hol i Fakultet primenjenih umetnosti

    http://www.fpu.bg.ac.rs

    5. Međunarodni festival stripa NIFEST 2018 (24-27.5.2018.) Niš

     

    24.5.

     

    Paviljon u Tvrđavi

    10.00-20.00 Sajam stripskih izdavača

    14.30 Svečano otvaranje NIFESTA

    15.00 Stripovanje: MURAN - JUČE, DANAS, SUTRA

    učestvuje: Sabahudin Muranović Muran, stripski autor, ilustrator i karikaturista

    16.00 Panel-diskusija: PISMENOST I JEZIK STRIPA

     

    Galerija NKC-a

    18.00 FAFNER: KROZ VEKOVE - izložba

     

    Salon 77 u Tvrđavi

    20.00 BOBAN SAVIĆ GETO: DOBRO DOŠLI U GETO 17 - izložba

     

     

    25.5.

     

    Paviljon u Tvrđavi

    10.00-20.00 Sajam stripskih izdavača

    12.00 OTVORENA STRIPSKA RADIONICA

    učestvuje: Vladimir Vesović, stripski autor i pedagog

    15.00 Stripovanje: PUTOVANJE KROZ ITINERER STRIPA SE NASTAVLJA...

    učestvuje: Vladimir Topolovački, stripski istoričar

    16.00 MAJSTORI CRTAJU ZA VAS - druženje sa stripskim autorima

    16.30 Stripovanje: DUH DIŠE GDE HOĆE... EKSPANZIJA VERSKOG STRIPA

    učestvuje: Zoran Stefanović, pisac i stripski teoretičar

    18.00 Stripovanje: STRIP I ROKENROL - PLAČ IZA TAMNIH NAOČARA

    19:00 Dodela festivalskih priznanja

     

    Amfiteatar na Keju

    20:30 Muzički program Rokenrol kaiš na stripskoj tabli

    BOJAN M. ĐUKIĆ

    DEKSTER

    GOSPODIN PINOKIO

     

     

    26.5.

     

    Paviljon u Tvrđavi

    10.00-20.00 Sajam stripskih izdavača

    12:00 OTVORENA STRIPSKA RADIONICA

    učestvuje: Vladimir Vesović, stripski autor i pedagog

    14:00 Stripovanje: TRETMAN SRPSKIH STRIPSKIH FESTIVALA - STRIPSKE SLAMKE MEĐU VIHOROVE

    učestvuju:  Zoran Stefanović, pisac i stripski teoretičar, Nebojša Vesović, direktor Međunarodne strip konferencije Kragujevac, Zoran Nikolić, umetnički direktor Nifesta, Srđan Savić, direktor Nifesta

    15:00 Stripovanje: PREDSTAVLJANJE NOVOSADSKE STRIP SCENE

    učestvuje: Jovan Gvero, urednik SKCNS

    15:30 Stripovanje: ZLATNA MUNJA - PRIČA O VELIKOM BLEKU

    učestvuje: Gabrijele Ferero, urednik „Velikog Bleka“ u Italiji, Srđan Savić, direktor Nifesta, Milan Ilić, grafički urednik „Velikog Bleka“

    16:30 Stripovanje: PREDEO CRTAN MITOVIMA

    učestvuje: Petar Meseldžija, stripski autor, slikar i ilustrator

    18.00 Stripovanje: SLOBODA 2018

    učestvuju: Aleksa Gajić, stripski autor, Dejan Stojiljković, pisac i stripski scenarista, Dejan Najdanović Najda, vokalni solista, Igor Marković, urednik u „Sistem komiksu“

     

    Amfiteatar na Keju

    20:30 Muzički program Rokenrol kaiš na stripskoj tabli

    MOKRI JAZZ

    OPPOSITE WAY

    REVOLUTION

     

     

    27.5.

     

    Paviljon u Tvrđavi

    10.00-18.00 Sajam stripskih izdavača

    https://www.nifest.com

    Galerija ULUS, Beograd

    MILUTIN OBRADOVIĆ: OBIČAN MALECKI SVET - izložba (23-29.5.2018.)

    http://www.ulus.rs

    Hrvatski muzej arhitekture (HAZU), Ivana Gorana Kovačića 37, Zagreb

    IVAN ČIŽMEK: GRAD GORGONE, APROPRIJACIJA U 99 SLIKA - izložba (23.5.-20.6.2018.)

    organizacija: Hrvatski muzej arhitekture HAZU i Društvo arhitekata Zagreba

    https://www.facebook.com/events/361396341013858/

    http://info.hazu.hr/hr/o-akademiji/jedinice/hrvatski_muzej_arhitekture

    SCCA-Ljubljana

    KSENIJA ČERČE (1969): NE - razstava (23-30.5.2018.)

    ksenijacerce.kibla.org

    http://www.scca-ljubljana.si

    Filozofski fakultet u Novom Sadu, Dr Zorana Đinđića 2, Novi Sad

    MEĐUNARODNA NAUČNA KONFERENCIJU O KNJIŽEVNOM DELU LASLA VEGELA (24/25.5.2018.)

    Pozdravna reč: Bora Babić i Ivana Živančević Sekeruš

    Otvaranje konferencije: čitanje eseja Đerđa Konrada Pitaj, čitaj Lasla Vegela, nećeš se pokajati na srpskom i mađarskom jeziku

    učestvuju: Vladislava Gordić Petković, Šandor Radnoti, Erika Bence, Vladimir Arsenić, Marko Špadijer, Miroslav Vujičić, Đorđe Krajišnik, Mile Stojić, Gordana Draganić Nonin, Aleksandra Đurić Bosnić, Slobodan Šnajder, Đerđ Horvat, Teofil Pančić

    http://akademskaknjiga.com

    13. Beogradska internacionalna nedelja arhitekture - BINA (10-31.5.2018.)

    PROGRAM

    http://www.bina.rs

    SANU, Beograd

    REDOVNA GODIŠNJA SKUPŠTINA SRPSKE AKADEMIJE NAUKA I UMETNOSTI

    https://www.sanu.ac.rs

    7. MAJ MESEC MATEMATIKE (M3) (14-30.5.2018.)

    PROGRAM

    organizacija: Centar za promociju nauke u saradnji sa Matematičkim institutom SANU

    http://m3.cpn.rs

    19. PLATFORMA.HR 2018: SURADNJA (18-26.5.2018.) Zagreb

     

    12.00-19.00 UPUH/PULS program: Futur II: izložbeno interaktivni postav

    17.00 UPUH/PULS program: Autonomija plesu 007-017 - radionica

     

    Ilica 54/Atelje Propadalo + Dvorište
    19.30 Projekt TASK

    Studenti ALU/Novi Mediji - izložba

     

    Ilica 8/Kupalište Diana
    21.00 Projekt TASK

    Studenti Umjetničke Akademije iz Osijeka: Radni naslov: Puna vreća Taskova

    http://tala.hr/platforma-hr

    12. SVETLOBNA GVERILA: BARVE (11.5.-16.6.2018.) Ljubljana

    Aleksandra Stratimirović (SE/RS) & Athanassios Danilof (GR), Yoko Seyama (DE/JP), Boštjan Čadež (SI), Kurt Laurenz Theinert (DE), Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, Maro Avrabou & Dimitri Xenakis (FR), Jaka Šimenc & Akaša Bojić & Luka Umek (SI), Marko Batista (SI), Matej Bizovičar (SI), Chaga Unsane Designs (SI), Bilal Yilmaz (TR), Metka Mikuletič & Nuša Jurkovič (SI), Mojca Zlokarnik (SI),  Andreja Džakušić (SI) & Keiko Miyazaiki (SI/JP), Miran Kreš (SI), Marija Jenko (SI), Natan Esku (SI), Natalija Črnčec & Nina Šulin (SI), Erik Matrai (HU), Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (SI), Fakulteta za arhitekturo, Tina Mozetič (SI), udeleženci Laboratorija Svetlobne gverile

    mentorji: MO:YA (AT) & Sašo Sedlaček, Damijan Kracina, Jaka Šimenc, Brane Ždralo, Luka Frelih

     

    Galerija Vžigalica

    12.00 YOKO SEYAMA: MELODY DOTS 14 - COLOUR / MELODIČNE TOČKE 14 - BARVA & SAIYAH #2 - instalaciji

    12.00 ALEKSANDRA STRATIMIROVIĆ & ATHANASSIOS DANILOF: COLOUR WHEELS / BARVNI KROGI - objekti

    12.00 BOŠTJAN ČADEŽ: KOLORAMA - instalacija

     

    Trg Francoske revolucije

    21.30 KURT LAURENZ THEINERT: MAGICAL COLOUR SPACE / ČAROBNI BARVNI PROSTOR - instalacija

     

    Vrt ob Križevniški cerkvi

    21.30 MARO AVRABOU & DIMITRI XENAKIS: GMO: GREEN MARVELLOUS OPULENCE / GSO: ČUDOVITO ZELENO OBILJE - objekti

     

    Križanke

    21.30 SREDNJA ŠOLA ZA OBLIKOVANJE IN FOTOGRAFIJO LJUBLJANA: DRUGI MI - objekti

     

    Križevniška Soteska

    21.30 JAKA ŠIMENC & AKAŠA BOJIĆ & LUKA UMEK: SVETLOBNA NIT - instalacija

     

    Fasada ZRC SAZU, Gosposka ulica

    21.30 MARKO BATISTA: BARVE V GIBANJU - interaktivna video projekcija

     

    Soteska

    21.30 MATEJ BIZOVIČAR: RIBOGUNCI - instalacija (11.5.-31.8.2018.)

     

    Novi trg

    21.30 A:PART: INTERKONEKTOR - interaktivni objekt

     

    Zvezda park

    21.30 BILAL YILMAZ: BUTTERFLY / METULJ - interaktivni objekt

     

    Ploščad pri Cankarjevem domu

    21.30 METKA MIKULETIČ & NUŠA JURKOVIČ: VZPOREDNI SVET - interaktivna projekcija

     

    Glavna tržnica, fasada Mahrove hiše

    21.30 MOJCA ZLOKARNIK: MESTO IN BARVA - video projekcija (11-25.5.2018.)

     

    Palača Cukrarna

    18.00 MARIJA JENKO: UPODOBITEV SVETLOBE - objekti

    18.00 NATAN ESKU: PLANTASMA - objekti

    18.00 KEIKO MIYAZAKI: DREAM CEMETERY / POKOPALIŠČE SANJ - objekt

    18.00 NATALIJA R. ČRNČEC & NINA ŠULIN: SOBITI - instalacija

    18.00 MIRAN KREŠ: Z - instalacija

    18.00 ERIK MATRÁI: GLORY CONE / STOŽEC SLAVE - objekt

    18.00 LABORATORIJ SVETLOBNE GVERILE - serija objektov & instalacij

    18.00 ALUO (smer kiparstvo): ODSOTNOST JE (PRISOTNA) SEDANJOST - instalacija na fasadi palače Cukrarna

     

    Pod Fabianijevim mostom ob Palači Cukrarna

    21.30 ALUO (smer video in novi mediji): SLADKE BARVE / SWEET COLOURS - video projekcije (24/31.5.|7/16.6.2018.)

     

    Različne lokacije po mestu

    TINA MOZETIČ: ROGNIK - serija objektov

    http://www.svetlobnagverila.net

    Klub čitalaca Geopoetike/Kuća za čitanje, Kapetan Mišina 8, Beograd

    Promocija dva romana:

    Branka Krilović: PREKASNO

    Mića Vujičić: UNUTRAŠNJOST

    govire: Vladislav Bajac, direktor i glavni urednik Geopoetike i autorka Branka Krilović

    http://www.geopoetika.com

    Institut društvenih nauka, Kraljice Natalije 45/I, Beograd

    FEMINISTIČKA RASPRAVA O ETICI I POLITICI DOJENJA - predavanje

    predavač: dr Suzana Ignjatović

    organizacija: Centar za bioetičke studije u saradnji sa UNESCO Katedrom za bioetiku za Evropu i Institutom društvenih nauka

    http://www.csb.eu.com

    Biblioteka grada Beograda

    Vuksan Knežević: OSTRVO MONSTRUM - GOLOOTOČKO TROJSTVO - predstavljanje knjige

    izdavač: Službeni glasnik

    govore: Dragoljub Kojčić, direktor i glavni urednik Zavoda za udžbenike, Milan Bjelogrlić, direktor Gradske biblioteke u Zrenjaninu, Petar V. Arbutina, direktor izdavačkog sektora Službenog glasnika i autor

    http://www.bgb.rs

    Galerija RTS, Takovska 10, Beograd

    TVRĐAVE NA DUNAVU - predstavljanje knjige

    izdavači: Radio-televizija Srbije i IK Prometej

    http://www.prometej.rs

    Američki kutak, Petra Drapšina 3, Novi Sad

    Ciklus: Svet Digitalne Umetnosti

    Video festival PROJEKTOR, Madrid

    O festivalu i odabranim prikazanim radovima govori Andrej Tišma

    http://www.kcns.org.rs

    Malo pozorište Duško Radović, Aberdareva 1, Beograd

    Jasminka Petrović: BONTON (60 min) - pretpremijera predstave (11+)

    dramatizacija: Mila Mašović Nikolić

    režija: Isidora Goncić

    kostim: Vladislava Joldžić

    scena: Nađa Antić

    muzika: Jovan Marić

    igraju: Jovana  Cvetković, Miloš  Samolov, Ivana  Adžić, Nikola  Malbaša, Katarina Dimitrijević

    http://www.malopozoriste.co.rs

    Lauba - Kuća za ljude i umjetnost, Prilaz baruna Filipovića 23a, Zagreb

    Umjetnička konvencija: NESVRSTANI - TJEDAN ZA LJUDE I UMJETNOST (22-27.5.2018.)

     

    14:00-22:00 izlagačko prodajni program

     

    14:00-20:00 live street art

     

    16:00 Radionica likovne kritike

    17:00 Radionica Street Fotografije

    19:00 TKO NAM TO EDUCIRA LIKOVNE KRITIČARE? - okrugli stol

    moderira: Krešimir Purgar
    sudjeluju: Nataša Lah, Igor Loinjak, Ivana Meštrov, Vinko Srhoj

    19:00 Glazbeni program DJ Dino

    21:30 Motovun Film Festival predstavlja:
    Live cinema act
    Ivane Sky i MrLee, Tuvalu Uživo

    https://www.facebook.com/nesvrstani.hr

    http://www.nesvrstani.hr

    Nacionalna fondacija za umetničku igru, Kolarčeva 3/II, Beograd

    BALETSKA ŠKOLA NACIONALNE FONDACIJE ZA UMETNIČKU IGRU - prezentacija rada svojih pedagoga i učenika

     

    15.30-16.30 klasa Ivanke Lukateli

    16.30-17.30 klasa Marije Janković

    17.30-17.45 klasa Ane Pavlović

    pauza

    18.00 Kratka obraćanja, varijacije klasičnog repertoara

    18.30 svečani koktel

    http://www.nationalfoundation4dance.com

    Građevinski Fakultet Osijek, Kralja Petra Svačića 1, Osijek

    Tvrtke Wienerberger Hrvatska i Semmelrock Stein+Design: SPRING CITY TOUR - predavanja namijenjena arhitektima i inženjerima građevine

     

    16:30-17:00 B. Trogrlić: PROJEKTIRANJE I PRORAČUN ZIDANIH ZGRADA

    17:00-17:30 M. Petrlin: GLINA - PRIRODNA, MODERNA I ENERGETSKI UČINKOVITA

    17:30-18:00 M. Vinski: BIM - UVOD, PROCESI, PRIMJENA

    18:00-18:30 I. Filipović: OUTDOOR LIVING SOLUTIONS

    18:30-19:30 Networking, domjenak

    http://www.oris.hr

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    TRANSCEDENTALNI FILM (23/24.5.2018.)

     

    17:00 REČ (DK 1955)

    Ordet

    ul. Henrik Malberg (Henrik Malberg), Emil Has Kristensen (Emil Hass Christensen)

    r. Karl Teodor Drejer (Carl Th. Dreyer)

     

    19:00 DNEVNIK SEOSKOG SVEŠTENIKA (FR 1951)

    Journal d'un curé de campagne

    ul. Klod Lajdu (Claude Laydu), Žan Rivejr (Jean Riveyre)

    r. Rober Breson (Robert Bresson)

     

    21:00 STRADANJE JOVANKE ORLEANKE (FR 1962)

    Procès de Jeanne d'Arc

    ul. Florens Karez (Florence Carrez), Žan-Klod Furno (Jean-Claude Fourneau)

    r. Rober Breson (Robert Bresson)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Dom omladine Beograda

    11. ŠPANSKI METAR (16-30.5.2018.) Beograd

    Ženski ugao

     

    17:00 MARIJA MOLINER. ŠIRENJE REČI (Španija, 2017, 70 min) - dokumentarni film (specijalna projekcija)

    režija: Vicki Kalavija

    scenario: Vicki Kalavija

    učestvuju: Aurora Egido, Karme Rijera, Karmen Ramon Moliner, Inmakulada de la Fuente, Hose Manuel Blekua, Luisa Gutjeres, Marija Antonija Martin Sorakino, Soledad Puertolas

    https://www.youtube.com/watch?v=rllQNAATlZk

     

    19.00 MIGEL I VILIJAM (Španija, 2007, 101 min) - romatnična drama / komedija

    režija: Ines Paris

    scenario: Ines Paris, prema priči Tirsa Kalera i Migela Anhela Gomesa

    uloge: Elena Anaja, Huan Luis Galjardo, Vil Kemp, Đozep Marija Pou, Džeraldina Čaplina, Malena Alterio, Mirijam Đovaneli, Hose Luis Toriho

     

    21:00 RIOT GIRLS: ŠPANJOLKE NA KRATKOM METRU

    Oskar de Hulijan (Cortosfera)

    Miss Wamba (2017, 17 min) - originalna drama Estefanije Kortes o emotivnom siromaštvu, sa fascinantnim dijalozima.

    https://www.youtube.com/watch?v=1ypUnnJx-kI

    Oaza / Oasis (2013, 16 min) - triler o društvenoj i individualnoj odgovornosti snimljen u Americi u režiji Karmen Himenes, čija se radnja dešava u na gradililštu u zgradi koja na kraju postaje jedan od protagonista zapleta.

    https://www.youtube.com/watch?v=1bUIQHtqXpE

    Waste / Desechos (2016, 16 min) - Laura Sistero (zajedno sa korediteljem Alehom Levisom) postavlja intigrantan eksperiment o pet mladih devojaka koje su spremne da se ubiju zbog jedne olovke - vrlo specifična verzija Kuće Bernarde Albe.

    https://vimeo.com/183450334

    Sara u bekstvu / Sara a la fuga (2015, 15 min) - minuciozan i očajnički portret tinejdžerke koja očekuje posetu jednog oca Godoa u prihvatnom centru, u režiji Belen Funes.

    https://www.youtube.com/watch?v=Ml4VMDKl43I

    http://www.spanskimetar.rs

    Magacin u Kraljevića Marka, Beograd

    BORIS BURIĆ (1981, Beograd): THE BEAUTY IS IN THE STREET - samostalna izložba (22-26.5.2018.)

    organizacija: ProArtOrg

    http://www.proartorg.com

    Kulturni centar Novog Sada

    GAZA U PLAMENU - tribina

    autor i predavač: Nemanja Starović, istoričar

    http://www.kcns.org.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus: Nastanjivost: ključni pojam astrobiologije

    NASTANJIVOST GALAKSIJA

    predavač: dr Milan Ćirković, Astronomska opservatorija

    http://www.kolarac.rs

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Salon Muzeja savremene umetnosti, Pariska 14, Beograd

    NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti - izložba (30.3.-28.5.2018.)

    umetnici: Jin-Đu Čen (Tajvan), Džejms T. Hong (SAD/Tajvan), Bedfejt VR [Šon Gledvel (Australija/Velika Britanija) i Leo Fejber (Australija)], Dejan Grba (Srbija), Džonatan Haris (SAD), Greg Hohmat (SAD), Ron Hat (SAD), Nikola Megre (Francuska), Brendan Hauel (SAD), Keli Mark (Kanada), Julijan Palač (Austrija), Aleksander Šelov (Nemačka), Sintfarm [Vladimir Todorović (Singapur) i Andreas Šlegel (Singapur)]

    autori izložbe: Dejan Grba (Srbija), Ana Novakov (SAD), Ivon Senuf (Španija), članovi međunarodnog konzorcijuma kustosa i umetnika Provisional Art Spaces [PAS]

     

    Razgovor o izložbi i prirodi digitalnih medija

    učestvuju Tamara Vučenović, urednica emisije „Digitalne ikone“ na Radio Beogradu 2, Uroš Krčadinac, umetnik i predavač na odseku Digitalna umetnost Fakulteta za medije i komunikacije i Dejan Grba, kokustos izložbe, umetnik i profesor na odseku Novi mediji na Fakultetu likovnih umetnosti

    moderator: Una Popović, kustos Salona Muzeja savremene umetnosti

    http://www.msub.org.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    FESTIVAL ITALIJANSKOG FILMA (23-27.5.2018.)

    Specijalan gost: Alesandro Bertolaci, dobitnik Oskara za najbolju šminku u filmu Samoubilački odred

     

    18:00 LUDI ZA FUDBALOM / CRAZY FOR FOOTBALL (Italija, 2016, 73 min) - dokumentarni

    režija: Volfango De Bjazi

     

    20:30 DEVET I PO MESECA / 9 LUNE E MEZZA (Italija/Španija 2017, 90 min) - komedija

    režija: Mikela Andreoci

    uloge: Klaudia Đerini, Paskvale Petrolo aka Lilo, Đorđo Pazoti...

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Galerija Rima, Pariska 8, Beograd

    Đorđe Ivačković (1930-2012): 1961/1962 - izložba (13.4.-25.5.2018.)

     

    Poslednje vođenje kroz izložbu

    http://www.galerijarima.com

    Studentski kulturni centar, Beograd

    OTKLJUČAJ SVOJE INTELEKTUALNE POTENCIJALE - predavanje

    govori: Miloš Pešić, predavač i autor programa IQ Plus u IQ Centru

    organizacija: IQ Centar - Obrazovni centar za razvoj pravilnog pristupa učenju i lični razvoj

    http://www.skc.org.rs

    SANU, Beograd

    ANDREAS ŠENHAGE - klavir

    program: Betoven

    https://www.sanu.ac.rs

    7. Međunarodno bijenale umetničkog dečjeg izraza - BUDI LEPO SE IGRAJ (11.5.-11.6.2018.) Pančevo

    RASPORED

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs

    Narodno pozorište Timočke krajine Radmilović Zaječar, Timočke bune 16, Zaječar

    33. Festival mladih pesnika DANI POEZIJE 2018. (23-26.5.2018.)

    PROGRAM

    https://www.facebook.com/pozzoranradmilovic

    Zavod za kulturu Vojvodine, Vojvode Putnika 2, Novi Sad

    ČILA DAVID (Novi Sad): POMERANJA - razmišljanja kroz fotodiptihe - izložba (24.5.-3.6.2018.)

    http://zkv.rs

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    PRAKTIKUM - tematska vođenja kroz stalnu postavku MAU (21-28.5.2018.)

     

    AFRIČKA MAGIJA U BLOKBASTER FILMOVIMA

    Đorđe Stojanović, student master studija etnologije i antropologije

    http://www.museumofafricanart.org

    Američki kutak Novi Sad, Petra Drapšina 3, Novi Sad

    Književni klasici na filmskom ekranu

    Voren Biti: CRVENI (1981) film po knjizi Deset dana koji su potresli svet, svedočanstvo o Oktobarskoj revoluciji u Rusiji u ono vreme sa početka veka najpoznatijeg američkog novinara Džona Rida

    igraju: Voren Biti, Dajana Kiton, Džek Nikolson, Jerži Kosinski

    govore: Đorđe Randelj i Zoran Surla

    http://www.americancorners.rs

    Likovni salon Celje, Trg celjskih knezov 9, Celje

    ZAVIHAJMO ROKAVE - razstava (8.5.-10.6.2018.)

    umetniki in umetnice: Ana Čigon, Saša Spačal, Ida Hiršenfelder, Lenka Đorojević, Matej Stupica, Tomaž Furlan, IVAN (Iva Tratnik in Andreja Džakušič), Neža Knez, Polonca Lovšin, Sašo Sedlaček

    kustosice: Vesna Bukovec (sodelavka Postaje DIVA pri SCCA-Ljubljana) in Maja Hodošček (kuratorka Centra sodobnih umetnosti Celje / Likovni salon)

     

    Javno vodstvo: kustosinja Vesna Bukovec (sodelavka arhiva Postaja DIVA) in Maja Hodošček (kustosinja Centra sodobnih umetnosti Celje)

    http://www.scca-ljubljana.si

    TURNEJA SLOBODNE ZONE 2018

    RASPORED

     

    DAN OSLOBOĐENJA (Latvia/Norveška/Slovenija, 2016, 100 min) - dokumentarni film

    režija: Morten Traavik, Uģis Olte
    uloge: Milan Fras, Janez Gabrič, Luka Jamnik, Rok Lopatič, Ivan Novak, Mina Špiler

    produkcija: VFS FILMS, Traavik.Info
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: IDFA filmski festival Amsterdam, 2016, Ljubljana internacionalni festival dokumentarnog filma, 2017, DocAviv internacionalni filmski festival, 2017, Geteborg Film Festival, 2017, Skoplje Film Festival, 2017
    www.liberationday.film

     

    ČAVELA (USA, 2017, 93 min) - dokumentarni film
    režija: Catherine Gund, Daresha Kyi
    uloge: Pedro Almodóvar, Elena Benarroch, Miguel Bosé

    producija: Aubin Pictures
    distribucija: Latido Films

    festivali i nagrade: Berlinale, 2017, Nagrada publike, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Počasna nagrada, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Nagrada publike, L.A. Outfest , 2017, Glavna nagrada žirija, L.A. Outfest , 2017, Sidnej međunarodni filmski festival, 2017, Sheffield Doc/Fest, 2017
    www.chavelavargasfilm.com

    https://www.youtube.com/watch?v=XKyj5Tzrumo

     

    ĆAMBRA (Italija/Brazil/Nemačka/Francuska/SAD/Švedska, 2017, 120 min) - igrani film

    režija: Jonas Carpignano
    uloge: Pio Amato, Koudous Seihon, Iolanda Amato, Damiano Amato

    producija: Stayblack Productions, RT Features, Sikelia Productions, Rai Cinema
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: Label Europa Cinemas, Filmski festival u Kanu, 2017, CPH PIX , 2017, International Confederation of Art Cinemas Award, Jameson CineFest - Miskolc međunarodni filmski festival, 2017, Filmski festival u Minhenu, 2017
    www.peccapics.com/product/a-ciambra

    https://vimeo.com/233382945

     

    CRVENI PAS: PRAVI PLAVI (Australia, 2016, 88 min) - igrani film

    režija: Kriv Stenders

    uloge: Jason Isaacs, Levi Miller, Bryan Brown, Hanna Mangan Lawrence, Thomas Cocquerel

    produkcija: Woss Group Film Productions
    distribucija: Five Stars Film Distribution

    festivali i nagrade: Nagrada udruženja filmskih kritičara Australije, 2017, Berlinale, 2017, Pula filmski festival, 2017, Sundance, 2017, Međunarodni filmski festival u Torontu, 2017
    www.facebook.com/reddogau

    https://vimeo.com/183772524

     

    500 GODINA (Guatemala, 2017, 108 min) - dokumentarni film

    režija: Pamela Yates
    montaža: Peter Kinoy
    uloge: Irma Alicia Velásquez Nimatuj, Matilde Terraza Gallego, Daniel Pascual Hernández

    produkcija: Skylight Production
    distribucija: Skylight Production

    festivali i nagrade: Traverse City Film Festival, 2017, Human Rights Watch Film Festival, London, 2017, Seattle international Film Festival, 2017, Sundance Film Festival, 2017, International Film Festival and Forum on Human Rights, Geneva, 2018
    500years.skylight.is

    https://www.youtube.com/watch?v=xvOEltvXrME

    http://freezonebelgrade.org

    Knjižara Bulevar Books, Novi Sad

    Laslo Vegel: NOVOSADSKI DNEVNIK 1991-2016 - predstavljanje knjige

    (Akademska knjiga, Novi Sad, 2018)

    prevod s mađarskog: Arpad Vicko

    učestvuju: Gordana Draganić Nonin, Aleksandra Đurić Bosnić, Teofil Pančić, i autor

    organizacija: Knjižara Bulevar Books i Akademska knjiga

    http://akademskaknjiga.com

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    18.30 FLORENSINA KNJIŽARA / THE BOOKSHOP (Deu/Esp/GBR, 2018, 108 min) - drama, po romanu “Bookshop” Penelope Ficdžerald

    režija: Isabel Coixet

    igraju: Emily Mortimer, Bill Nighy, Patricia Clarkson

    https://www.youtube.com/watch?v=J_MymsQiSDA

    https://www.youtube.com/watch?v=jzTQkKieahM

     

    20.30 FANTASTIČNA ŽENA / UNA MUJER FANTASTICA / A FANTASTIC WOMAN (Čile/Nemačka/Španija/SAD, 2017, 104 min)

    režija: Sebastián Lelio
    igraju: Daniela Vega, Francisco Reyes, Luis Gnecco, Aline Kuppenheim, Nicolas Saavedra

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=SgDhpy9Z-NM

    http://www.kolarac.rs

    ’68. U RIJECI I SVIJETU - podsjetnik na revolucionarnu godinu (23-25.5.2018.) Rijeka

     

    OKC Palach, Kružna 8

    18:30 PLENUMOVIE - dokumentarni film

    autorice: Marta Batinić, Ana Jurčić, Sanja Kapidžić (Rijeka)

    produkcija: Filmaktiv

     

    20.00 RIJEČKI OTPOR: BLOKADA 2009 - velika tribina

    sudjeluju: Zorana Jančić, Bruna Nedoklan, Ivana Kljajić i Renato Stanković, uz niz drugih sudionika i sudionica spomenute blokade te drugih gostiju

    Nakon tribine: 86. BY MILE HUND - glazbeni program

    http://rijeka2020.eu

    Medija centar Vojvodine, Zmaj Jovina 3/I Novi Sad

    NEPODOBNI GRAĐANI (2018, 33 min) - premijera dokumentarnog filma o zastrašivanju i proterivanju hrvatskog stanovništva iz Vojvodine tokom devedesetih godina

    produkcija: Vojvođanski građanski centar 2018.

    http://vccns.org

    Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad

    PASTELI MARKA ČELEBONOVIĆA - izložba (19.4.-3.6.2018.)

    autori izložbe: Aleksandra Tomić, Milica Orlović Čobanov

     

    Autorsko tumačenje izložbe: Aleksandra Tomić, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog (simultani prevod)

    http://www.pavle-beljanski.museum

    Prodajna galerija Beograd, Kosancicev venac 19, Beograd

    BOŽIDAR PLAZINIĆ: BIBLIOTEKA NOJEVA BARKA - izložba (24.5.-11.6.2018.)

    http://galerijabeograd.org

    Udruženje hrvatskih arhitekata, Trg bana Josipa Jelačića 3/I, Zagreb

    SPOMENICI I JAVNI PROSTOR U REPUBLICI HRVATSKOJ - završni okrugli stol, povodom priprema Zakona o umjetnicima i Zakona o spomenicima braniteljima

    govornici: Dalibor Stošić - Akademija likovnih umjetnosti, Alem Korkut - Akademija likovnih umjetnosti, Frano Dulibić - Društvo povjesničara umjetnosti, Silva Kalčić - ULUPUH, Marko Ercegović - HDLU DU, Barbara Blasin - Hrvatsko dizajnersko društvo, Darija Perković - Hrvatsko društvo krajobraznih arhitekata, Rene Lisac i Kristina Careva - DAZ/Arhitektonski fakultet

    moderira: Antonio Grgić, Udruženje hrvatskih arhitekata

    organizacija: Udruženje hrvatskih arhitekata

    http://uha.hr

    Narodna biblioteka Vuk Karadžić, dr Zorana Đinđića 10, Kragujevac

    Populizam i mediji: OD POPULIZMA DO AKTIVIZMA - Umetničke i medijske prakse danas - razgovor

    učestvuju: Borka Pavićević, direktorka Centra za kulturnu dekontaminaciju i aktivistkinja | Branislav Dimitrijević, istoričar umetnosti | Vladimir Paunović, doktorand Menadžmenta kulture i medija Fakulteta dramskih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu

    moderira: Milena Dragićević Šešić, profesorka Univerziteta umetnosti u Beogradu

    organizacija: Narodna biblioteka Vuk Karadžić iz Kragujevca, Fakultet dramskih umetnosti iz Beograda i Izdavačka kuća Clio

    http://clio.rs

    Kulturni centar Beograda

    Galerija Artget (17. godina) Trg republike 5/I

    Umetnički direktor Galerije Artget u 2018: Ivan Manojlović

    1 NA 1 Kustosi : Umetnici (10-31.5.2018.)

     

    IVAN MANOJLOVIĆ : NIKOLA RADIĆ LUCATI

    JELENA MATIĆ : IVA KONTIĆ I MAJA MAKSIMOVIĆ

    ANDREA PALAŠTI : SLOBODAN ŠUŠNJEVIĆ

    ANA PANIĆ : ANDREJ ĐERKOVIĆ

    SLAĐANA PETROVIĆ VARAGIĆ : STEFANA SAVIĆ

     

    Kustosko-umetnički dijalog 1 NA 1

    učesnici: Slađana Petrović Varagić, Stefana Savić, Ana Panić, Jelena Matić, Iva Kontić, Maja Maksimović, Nikola Radić Lucati

    moderator: Ivan Manojlović

    http://www.kcb.org.rs

    Biblioteka grada Beograda

    Ciklus Centra za studije Azije: Putovanje kroz istoriju, kulturu i umetnost Jugoistočne Azije

    SAVREMENA LIKOVNA UMETNOST INDONEZIJE: ŽENSKI KOSMIČKI PRINCIP STVARANJA I IDEAL LOKALNOG HEROJA - multimedijalno predavanje i performans

    predavač: Nebojša Đorđević

    umetnički program: Bidadari plesni studio iz Ambasade Republike Indonezije u Beogradu

    organizacija: BGB, Bidadari indonežanski plesni studio i Mudra teatar

    http://www.bgb.rs

    mama, Zagreb

    Paško Bilić i Krešimir Krolo: INTERNETSKI MONOPOLI I REDISTRIBUCIJA DIGITALNOG BOGATSTVA - predavanje

    http://www.mi2.hr

    Collegium Hungaricum, Gračanička 14, Beograd

    Jene Rejte (Rejto Jeno / P. Hovard, 1905-1943, Mađarska): KAPETAN PRLJAVI FRED - predstavljanje romana, povodom 75. godina od smrti

    izdavač: Agora

    učestvuju: Petar Milošević - književnik, prevodilac, Nenad Šaponja - osnivač i urednik Izdavačke kuće Agora, Marko Mak Pantelić - glumac

    https://www.agora-books.co.rs

    Grad, Beograd

    KAD VAM POSAO RADI O GLAVI - o medijskim slobodama i položaju novinara danas

    učestvuju: Brankica Stanković, Insajder, Ilir Gaši, Slavko Ćuruvija fondacija, Dejan Anastasijević, BBC Serbia, Dragan Bursać, Al Jazeera

    http://www.gradbeograd.eu

    Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd

    LAUREATI SALONA U OKTOBRU - izložba (24.5.-8.6.2018.)

    Velika nagrada za oblast likovnih umetnika: Sretko Divljano i Marija Knežević

    Velika nagrada za oblast primenjenih umetnosti: Branimir Karanović i Desimir Denić

    Pohvala: Jovan Jelić

    Nagrada publike: Ivan Kocić

    http://www.ulus.rs

    Centar za likovno obrazovanje Šumatovačka/Galerija Stepenište, Šumatovačka 122, Beograd

    MARINA NIKOLIĆ (1980, Beograd): LONE TRAVELLERS - samostalna izložba fotografija

    http://www.sumatovacka.rs

    34. Mednarodni festival DRUGA GODBA (24-26.5.2018.) Piran/LJubljana

     

    24.5.

     

    Piran

    Tartinijev trg

    19.15 LJUBOJNA

     

    Staro skladišče soli Monfort

    21.00 ALSARAH & THE NUBATONES

    22.45 DIRTMUSIC

     

     

    25.5.

     

    Ljubljana

    Švicarija (vrt)

    18.30 NADAH EL SHAZLY

     

    Kino Šiška

    20.00 NAJI FT. N'TOKO

    21.00 IBEYI

     

    AKC Metelkova mesto, Gala hala

    22.45 THE BROTHER MOVES ON

    00.30 KOKOKO!

     

    Channel Zero

    23.45 CHROMB!

    01.15 FUMAÇA PRETA

     

     

    26.5.

     

    Ljubljana

    Vodnikova domačija (vrt)

    19.30 LES FILLES DE ILLIGHADAD

     

    Kino Šiška

    21.00 JAMES HOLDEN & THE ANIMAL SPIRITS

    22.15 OLFAMOŠTVO

    23.15 LOS PIRAÑAS

    00.30 BEATMYTH

     

     

    27.5.

     

    Kranj

    Layerjeva hiša

    20.00 LES FILLES DE ILLIGHADAD

    http://www.drugagodba.si

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus: Uvod u srpsko prosvetiteljstvo

    SATIRA: KRITIČKO PROSVETITELJSTVO

    predavač: dr Mirjana D. Stefanović, profesor univerziteta

    http://www.kolarac.rs

    Narodno pozorište, Beograd

    Gostuje Narodno pozorište Sterija Vršac

    Rože Vitrak: VIKTOR ILI DECA NA VLASTI - crna komedija

    režija: Aleksandar Švabić

    igraju: Milan Zarić, Sanja Marković, Srđan Radivojević, Monika Boldovina Bugle, Tamara Tamči Toskić, Ivan Đorđević, Neda Grubiša, Dragan Džankić, Vanja Radošević

    scenografija, kostimografija: Sofija Lučić

    dizajn svetla: Radomir Stamenković

    muzika: Momir Cvetković

    http://www.narodnopozoriste.rs

    Centar za kulturu Valjevo, Čika Ljubina 5, Valjevo

    34. VALJEVO JAZZ FEST 2018 (24-26.5.2018.)

     

    24.5.

    19.30 Svi zajedno na 2 i 4 - deca pevaju džez

     

    25.5.

    18.30 Mehanički balet (bivši Teatar bizar)

    19.15 Bane Lalić MVP

    21.00 Amira Medunjanin i Bojan Zulfikarpašić

    23.00 Vasil Hadžimanova i Jang stars bend

     

    26.5.

    18.30 Pilot bluz bend

    19.15 Zona B

    21.00 Zlatan Stipišić Džiboni i kvintet Matije Dedića i violinista Marko Ramljak

    23.00 Bojana Stamenov (Džem inovejšn)

    00.30 Kepa end fri spirits (repertoar legendarne grupe Smak)

    http://www.jazzfest.rs

    Madlenianum, Beograd

    HAZARSKI REČNIK - LOVCI NA SNOVE - balet prema motivima romana Milorada Pavića (Hommage à Milorad Pavić i Tomaž Pandur)

    koprodukcija: Narodno pozoriste Beograd i Opera i teatar Madleninanum

    režija i dramaturgija: Livija Pandur

    koreografija: Ronald Savković

    kompozitor: Miroslav Bako

    scenografija: Sven Jonke / Numen

    kostimografija: Angelina Atlagić

    dizajn svetla: Jaša Koceli

    Baletski ansambl Narodnog pozorišta u Beogradu i gošća Sonja Vukićević

    http://operatheatremadlenianum.com

    Studentski centar, Zagreb

    Teatar Itd

    FURY REVOLUTION REVIVAL TOUR - predstava

    tekst: Miran Kurspahić i Rona Žulj
    režija: Miran Kurspahić
    dramaturgija: Rona Žulj
    muzika: Fury Revolution Revival Tour
    kostimografija: Domagoj Štimac
    video: Vanja Vascarac
    dizajn: Negra Nigoević
    producentica: Anja Glavaš
    igraju: Miran Kurspahić, Nikša Marinović, Karlo Mrkša, Domagoj Janković, Sven Jakir

    http://itd.sczg.hr

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    DANI ŠVEDSKE U SOMBORU (24.5.-1.6.2018.) Sombor

     

    24.5.

    Gradska kuća, Trg Svetog Trojstva 1

    20:00 Svečano otvaranje manifestacije

    20:15 STOKHOLMSKE PRIČE (2013) - film

    režija: Karin Falen
    uloge: Martin Valstrem, SesiliaFrude, JunasKarlson, David Dencik, DejanCukić

    https://www.youtube.com/watch?v=IU49j7oJvVc
     

    25.5.

    11:00 Okupljanje biciklista na Trgu Koste Trifkovića

    11:30 Biciklistička vožnja sa Somborcima i predstavnicima grada

    Kulturni centar Laza Kostić

    19:00 Juan Tel (Johan Tell): Light on bikes - predavanje švedskog pisca i bicikliste

    20:00 BIKES VS CARS - film (titl na engleskom)

     

    26.5.

    Kulturni centar Laza Kostić

    20:00 NE ŽALI ZA MNOM (2013, 119 min) - film

    režija: Måns Mårlind, Björn Stein
    https://www.youtube.com/watch?v=5FqkRSAbkFQ
     

    28.5.

    Kulturni centar Laza Kostić

    20:00 MLADA SOFI BEL / UNGA SOPHIE BELL (2015, 80 min) - film

    režija: Amanda Adolfsson

    scenario: Amanda Adolfsson, Josefin Johansson

    producenti: Gila Bergqvist Ulfung, Anna Knochenhauer

    uloge: Felice Jankell, Hedda Stiernstedt, Iggy Malmborg, Julius Fleischanderel, Jella Haase, Murat Dikenci
    https://www.youtube.com/watch?v=fJiAz8FbZZA

     

    30.5.

    Kulturni centar Laza Kostić

    20:00 PROKLETO DOBAR BOŽIĆ - film

     

    31.5.

    Kulturni centar Laza Kostić

    20:00 DEVOJKA KOJA MI JE SPASILA ŽIVOT (2016, 75 min) - film

    režija: Hogir Hirori
    https://www.youtube.com/watch?v=rEOsl3y2jvw

     

    1.6.

    Kulturni centar Laza Kostić

    20:00 FINI LJUDI / FILIP & FREDRIK PRESENTERAR TREVLIGT FOLK (2015, 96 min) - film

    režija: Karin af Klintberg

    produkcija: Anders Helgeson

    scenaristi: Filip Hammar, Fredrik Wikingsson, Karin af Klintberg, Anders Helgeson
    producent: Lars Beckung
    https://www.youtube.com/watch?v=Lbb5TjoGGQg

     

    organizacija: Grad Sombor, Ambasada Švedske i KC Laza Kostić

    besplatno

    http://www.kcsombor.org.rs

    Centar za kulturu Božidarac, Radoslava Grujića 3, Beograd

    ČAPLIN NE PLAČE - monodrama

    režija: Tea Puharić

    glumi: Dušan Ranković

    http://www.bozidarac.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    Koncert STUDENATA KATEDRE ZA SOLO PEVANJE FMU, iz klase Violete Pančetović-Radaković, vanr. prof.

    nastupaju: Ksenija Stevović (mecosopran), Filip Vučić (bariton), Milena Damnjanović (sopran), Nikola Mitić (bariton), Evgenija Jeremić (sopran)

    klavirski saradnik: Vladimir Gligorić, sam. um. sar.

    program: Brams, Gavrilin, Debisi, Ravel, Mocart, Rosini, Tomas, Verdi

    besplatno

    http://www.fmu.bg.ac.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    PAVLE MAKSIMOVIĆ - izložba grafika (24.5.-19.6.2018.)

    http://www.kcns.org.rs

    Muzej Zepter, Knez Mihailova 42, Beograd

    STEFAN MIROSAVIĆ: STEPENIŠTE, OD DIPLOME DO DOKTORATA - izložba (19.5.-24.6.2018.)

    http://www.stefanmirosavic.com

    http://www.zeptermuseum.rs/noc-muzeja-stefan-mirosavic-stepeniste

    http://www.zeptermuseum.rs

    Štark Arena, Bulevar Arsenija Čarnojevića 58, Beograd

    MARIJA ŠERIFOVIĆ - solistički koncert

    Naj-najbolja, Bez ljubavi

    Nisam anđeo

    Hrabro

    900-15.000 din

    http://starkarena.co.rs

    AKC Medika, Pierottijeva 11, Zagreb

    21. Festival alternativnog kazališnog izričaja FAKI (22-27.5.2018.)

     

    20:00 COLLECTIVE B (Austrija): WONDERFUL WORLD (25')

    21:00 HIJA DE ROSA (Čile/Njemačka): LA(S) CAÍDA(S) (10')

    http://attack.hr/faki21

    Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd

    SVINJA - premijera

    700 din

    http://akademija28.com

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Žene DADE - Jedna moguća izložba - performans/pozorišna instalacija

    DAH Teatar

    režija i koncept: Dijana Milošević

    igraju: Evgenija Eškina Kovačević, Aleksandra Jelić, Ivana Milenović Popović, Ivana Milovanović, Ivan Nikolić

    muzičari: Ljubica Damčević, Uglješa Majdevac

    scenografija: Neša Paripović

    kostim i šminka: Snežana Arnautović i DAH Teatar

    ready-made koferi: Evgenija Eškina Kovačević, Aleksandra Jelić, Ivana Milenović Popović, Ivana Milovanović, Ivan Nikolić

    svetlo: Milomir Dimitrijević

    organizacija i PR: Nataša Novaković

    fotografija: Una Škandro

    http://www.dahteatarcentar.com

    Sala Beogradske filharmonije, Studentski trg 11, Beograd

    Koncert KATEDRE ZA DUVAČKE INSTRUMENTE FMU

    besplatno

    http://www.fmu.bg.ac.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    MUZIČKA ŠKOLA KOSTA MANOJLOVIĆ

    besplatno

    http://www.kolarac.rs

    Narodno pozorište Timočke Krajine Zoran Radmilović, Timočke bune 16, Zaječar

    Michele Lowe: MIRIS LOVINE - hit komedija

    Pozorište Moruzgva, Zagreb

    režija: Franka Perković

    igraju: Ecija Ojdanić, Barbara Nola, Lada Bonaci

    https://www.facebook.com/pozzoranradmilovic

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    Duško Radović: ŽENSKI RAZGOVORI - predstava

    igraju: Svetlana Bojković, Vesna Čipčić i Milan Caci Mihailović

    http://www.kccukarica.rs

    Mala krčma Skalinada, Volosko

    Lungomare Rijeka 2020 - Europska prijestolnica kulture

    Autorske bure: Književno druženje s DORTOM JAGIĆ

    http://rijeka2020.eu

    Umetnički prostor U10, Kosovke devojke 3, Beograd
     

    BE YOURSELFIE - grupna izložba (24.5.-6.6.2018.)

    umetnici: JANOŠ BRUKNER, MAJA ĐORĐEVIĆ, BOTOND KEREŠTEZI, OSTIN LI

    www.brucknerjanos.com

    www.botondkeresztesi.com

    www.austinlee.net

    www.everybodyneedsart.com
    kustos: Peter Bence

    organizacija: Umetnički prostor U10, Everybody Needs Art (Budimpešta)

    http://u10.rs

    Nova pošta, Robbova ulica 15, Ljubljana

    MALE KRAJE - predpremiera

    ustvarjalci: Alja Kapun, Katarina Stegnar, Iztok Drabik Jug, Grega Zorc, Vito Weis, Sebastijan Horvat

    koprodukcija: Slovensko mladinsko gledališčeMaska Ljubljana

    http://www.maska.si

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    TOMISLAV BRAJNOVIĆ (1965, Zagreb): DIRECT LINK / DIREKTNA VEZA - izložba (24.5.-10.6.2018.)

    kustosica izložbe: Nataša Ivančević, pomoćnica ravnatelja i muzejska savjetnica

    http://www.msu.hr

    3. Internacionalni festival harmonike i kamerne muzike EUFONIJA (24-27.5.2018.) Novi Sad

     

    24.5.

    Dom Vojske - Beogradski kej

    20.00 Svečano otvaranje Festivala Eufonija

    DUO ALIADA (Austria)

     

    25.5.

    Muzej savremene umetnosti Vojvodine

    18.00 Uloga tišine i poetike u muzičkom izvođaštvu i percepciji muzike - predavanje

    predavač: prof Konstantinos Raptis (Grčka)

     

    Odnos kompozitora i izvođača u kolaborativnim delima za bajan i harmoniku Sofije Gubajduline - predavanje

    predavač: dr Branko Džinović

     

    26.5.

    Dvorac Eđšeg 

    20:21 Nova srpska muzika za harmoniku - novi pogledi na nasleđe

    DUO RESONANCE (Grčka)

    gost koncerta: Matjaž Balažic (Slovenija)

     

    27.5.

    Svečana sala Elektrotehničke škole Mihajlo Pupin

    17.30 Budućnost harmonike na evropskoj sceni - okrugli sto sa članovima žirija

     

    Svečana sala Gradske kuće

    20.00 Svečano zatvaranje Festivala Eufonija

    Koncert pobednika i uručivanje nagrada

    http://www.eufonijafest.com

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    58. Festival beogradskih amaterskih pozorišta BAP (21-25.5.2018.)

    http://www.dksg.rs

    Stella Maris, Umag

    2. SEA STAR FESTIVAL 2018 (24-27.5.2018.)

    SATNICA

    http://www.seastarfestival.com

    Goethe-Institut Beograd, Knez Mihailova 50, Beograd

    Književni kafe:

    Gordana Ilić Marković: RODA RODA - SRPSKI DNEVNIK IZVEŠTAČA IZ PRVOG SVETSKOG RATA. RATNI PRESBIRO AUSTROUGARSKE MONARHIJE - predstavljanje knjige

    izdavač: Prometej-RTS, Novi Sad/Beograd, 2017.

    učestvuju: Muharem Bazdulj, pisac, Ljubinka Trgovčević, istoričarka, Gordana Ilić Marković, autorka

    http://www.goethe.de/belgrad

    Narodno pozorište, Beograd

    BOLIVUD - pretpremijera

    autorski projekt Maje Pelević

    igraju: Miloš Đorđević, Pavle Jerinić, Danijela Ugrenović, Jelena Đjokić, Suzana Lukić, Bojana Đurašković

    učestvuju: muzičari Nevena Pejcić,  Aleksndar Solunac i Danilo Tirnanić

    http://www.narodnopozoriste.rs

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Fokus: ŠEZDESETE U HRVATSKOJ - MIT I STVARNOST (24-31.5.2018.)

     

    24.5.

     

    21:00 MEDITERANSKI PROZORI (1960, c/b, 10')

    režija: Branko Belan

    fotografija: Oktavijan Miletić

     

    21:00 MARTIN U OBLACIMA (1961, c/b, 107')

    režija: Branko Bauer

    fotografija: Blažina Branko

     

     

    25.5.

     

    19:00 LJUDI NA TOČKOVIMA (Jugoslavija, 1963, c/b, 13')

    režija: Rudolf Sremec

    fotografija: Ilija Vukas

     

    19:00 LICEM U LICE (1963, c/b, 78’)

    režija: Branko Bauer

    fotografija: Blažina Branko

     

    21:00 PRAVDA (1962, c/b, 10')

    režija: Ante Babaja

    fotografija: Tomislav Pinter

     

    21:00 SVANUĆE (1964, c/b, 95')

    režija: Nikola Tanhofer

    fotografija: Antun Markić

     

     

    26.5.

     

    19:00 LJUDI SA NERETVE (Jugoslavija, 1966, c/b, 15')

    režija: Obrad Gluščević

    fotografija: Frano Vodopivec

     

    19:00 PROMETEJ S OTOKA VIŠEVICE (Jadran film, Zagreb, 1964, c/b, 92')

    režija: Vatroslav Mimica

    fotografija: Tomislav Pinter

     

    21:00 KOREOGRAFIJA ZA KAMERU I PLESAČE (1968, c/b, 10')

    režija: Krešo Golik

    fotografija: Ivica Rajković

     

    21:00 KLJUČ (1965, c/b, 104')

    režija: Vanča Kljaković

    fotografija: Nikola Tanhofer (Duga ulica i Poslije predstave), Tomislav Pinter (Čekati)

     

     

    27.5.

     

    19:00 MOST (Zagreb film, 1965, c/b, 12')

    režija: Zlatko Sudović

    fotografija: Antun Markić

     

    19:00 PONEDJELJAK ILI UTORAK (Jadran film, 1966, boja i c/b, 84')

    režija: Vatroslav Mimica

    fotografija: Tomislav Pinter

     

    21:00 MOJ STAN (1962, c/b, 12')

    režija: Zvonimir Berković

    fotografija: Hrvoje Šarić

     

    21:00 RONDO (Hrvatska, 1966, c/b, 35mm, 95’)

    režija: Zvonimir Berković

    fotografija: Tomislav Pinter

     

     

    28.5.

     

    19:00 HALO MÜNCHEN (1968, c/b, 13')

    režija: Krsto Papić

    fotografija: Krešo Grčević

     

    19:00 PROTEST (1967, c/b, 84')

    režija: Fadil Hadžić

    fotografija: Ivica Rajković

     

    21:00 ČVOR (1969, c/b, 11')

    režija: Krsto Papić

    fotografija: Vjenceslav Orešković

     

    21:00 ILUZIJA (1967, c/b, 90')

    režija: Krsto Papić

    fotografija: Krešimir Grčević

     

     

    29.5.

     

    19:00 LISICA (1964, boja, 13')

    režija: Branko Marjanović

     

    19:00 TRI SATA ZA LJUBAV (1968, boja, 88')

    režija: Fadil Hadžić

    fotografija: Frano Vodopivec

     

    21:00 AMERIKANKA (1970, c/b, 12')

    režija: Zoran Tadić

    fotografija: Jessica Horvat

     

    21:00 GRAVITACIJA ILI FANTASTIČNA MLADOST ČINOVNIKA BORISA HORVATA (1968, c/b, 84')

    režija: Branko Ivanda

    fotografija: Ivica Rajković

     

     

    30.5.

     

    19:00 OD 3 DO 22 (Zagreb film, 1966, c/b, 14')

    režija: Krešo Golik

    fotografija: Ivica Rajković

     

    19:00 IMAM DVIJE MAME I DVA TATE (Jadran film, 1968, boja, 90')

    režija: Krešo Golik

    fotografija: Ivica Rajković

     

    21:00 POSLIJE PODNE (PUŠKA) (1967, c/b, 15')

    režija: Lordan Zafranović

    fotografija: Ivica Rajković

     

    21:00 NEDJELJA (1969, c/b, završna sekvenca crveno tonirana, 80')

    režija: Lordan Zafranović

    fotografija: Predrag Pega Popović

     

     

    31.5.

     

    19:00 PONUDE POD BROJ… (1969, c/b, 9')

    režija: Petar Krelja

    fotografija: Branko Bubenik

     

    19:00 SLUČAJNI ŽIVOT (1969, c/b, 70')

    režija: Ante Peterlić

    fotografija: Ivica Rajković

     

    21:00 TIJELO (1965, c/b, 11')

    režija: Ante Babaja

    fotografija: Tomislav Pinter

     

    21:00 MIRISI, ZLATO I TAMJAN (1971, c/b, 90')

    režija: Ante Babaja

    fotografija: Kališnik Janez

    http://kinotuskanac.hr

    Galerija Zuccato, Decumanus 34, Poreč

    IVANA ARMANINI (Zagreb), IGOR HOFBAUER (Zagreb), MIRON MILIĆ (Vinkovci): IZA LINIJE - izložba (24.5.-24.6.2018.)

    https://www.facebook.com/pages/biz/52440/Galerija-Zuccato/379508765444897

    Studio 6, Radio Beograd, Hilandarska 2, Beograd

    Opus Neo / Gurdjieff-De Hartman - Muzika tišine i kontemplacije - koncert 

    Ivana Grahovac - čelo

    http://www.ivanagrahovac.com  

    Olivier Maurel - klavir

    http://www.radiobeograd.rs

    Klub Fest, Gradski Park 2, Zemun/Beograd

    QUEEN REAL TRIBUTE - koncert

    https://www.facebook.com/queenrealtribute/

    https://www.youtube.com/watch?v=C8o2F-67CSc

    https://www.youtube.com/watch?v=-oqUIFpELoE&t=32s

    https://www.facebook.com/events/231197087649130/

    https://www.facebook.com/klub.fest

Video
22.05.2018 | 23:54

VOĐENJE - ARTTERROR: Fragmenti dualnosti

Vođenje kroz izložbu Fragmenti dualnosti umetničke asocijacije ARTTERROR u galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda, održanu od 5. aprila do 3. maja 2018.