-
- 10:00 MUO u Slavoniji - Slavonija u MUO, OS
-
Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek
MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)
autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt
kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay
autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić
- 10:00 Vedno na voljo, LJ
-
Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana
VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)
Lina Akif
Zemira Alajbegović
Milijana Babić
Mirjana Batinić
Urban Belina
Saša Bezjak
Vanja Bućan
Vesna Bukovec
Jasmina Cibic
Lea Culetto
Ana Čigon
Eclipse
Elena Fajt
Andreja Gomišček
Olja Grubić
Marina Gržinić
Dejan Habicht
Đejmi Hadrović
Ida Hiršenfelder
Hiša na hribu
Maja Hodošček
Tjaša Kancler
Jasna Klančišar
Andrea Knezović
Tatiana Kocmur
Neven Korda
Mankica Kranjec
Anka Krašna
Rok Kravanja
Meta Krese
Tanja Lažetić
Agate Lielpētere
Aprilija Lužar
Dušan Mandič
Lela B. Njatin
Daniel Petković
Jovita Pristovšek
Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti
Urška Preis
Marija Mojca Pungerčar
Maruša Sagadin
Duba Sambolec
Simona Semenič
Mojca Senegačnik
Zvonka T Simčič
Nataša Skušek
Maja Smrekar
Alenka Spacal
Saša Spačal
Zora Stančič
Aina Šmid
Ajda Tomazin
Jasmina Založnik
Lana Zdravković (KITCH)
Nada Žgank
kustosinja: Martina Vovk
kustos asistent: Kristjan Sedej
- 15:00 Nebeski Milić, BG
-
Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd
NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)
- 09:00 Franc Košar, MS
-
Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota
FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)
- 10:00 Ježeva kućica - Izmišljanje boljeg sveta, BG
-
Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd
JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)
- 09:00 Staklo, NS
-
Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad
STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)
autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev
- 10:00 Aleksandra Vajd, LJ
-
Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana
ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)
kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný
http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...
- 10:00 Radonić sam. Izbor crteža Novaka Radonića, BG
-
Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd
RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)
- 10:00 Biljka kao začin. U carstvu boja, mirisa i ukusa, BG
-
Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd
BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)
autor: dr Uroš Buzurović
- 12:00 Orao, lav i krin - Heraldika srednjovekovnih srpskih zemalja, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)
- 10:00 Art brut. Radovi iz kolekcije Infeld, JA
-
Muzej naivne i marginalne umetnosti, Boška Đuričića 10, Jagodina
ART BRUT. RADOVI IZ KOLEKCIJE INFELD - izložba (18.1.-31.5.2024.)
- 10:00 Rastavi, sastavi, nastavi / Modul 2, ST
-
Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split
RASTAVI, SASTAVI, NASTAVI / MODUL 2 - izložba (26.1.-24.3.2024.)
- 10:00 France Mihelič, LJ
-
Bežigrajska galerija 2, Vodovodna 3, Ljubljana
FRANCE MIHELIČ: NEKOČ - razstava (26.1.-20.3.2024.)
kustos: Miloš Bašin
- 10:00 Marija Marković, BG
-
Goethe-Institut Beograd, Knez Mihailova 50, Beograd
MARIJA MARKOVIĆ: VODIČ ZA DISANJE - izložba (1.2.-30.3.2024.)
- 10:00 Srebrna čaša iz grajskega pogrinjka, LJ
-
Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15 || Galerija Jakopič, Slovenska cesta 9, Ljubljana
SREBRNA ČAŠA IZ GRAJSKEGA POGRINJKA - Zaklad s srednjeveškega gradu na vrhu Jeterbenka - razstava (1.2.-19.5.2024.)
- 13:00 David Krančan, MB
-
Galerija Obrat, Trg revolucije 9, Maribor
DAVID KRANČAN (1984, Ljubljana): DEVETA BRIGA - samostojna stripovska razstava (1.2.-22.3.2024.)
- 10:00 Spekter. 70 let Zbirke UGM, MB
-
UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor
SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)
- 10:00 Plečnik in Ljubljana, LJ
-
Plečnikova hiša, Karunova 4-6, Ljubljana
PLEČNIK IN LJUBLJANA: UREJANJE ODPRTEGA PROSTORA - razstava (2.2.-12.5.2024.)
autorica razstave: Darja Pergovnik
- 10:00 Mikhail Karikis, LJ
-
Cukrarna, Poljanski nasip 40, Ljubljana
MIKHAIL KARIKIS: SKUPNOSTI, GLASOVI, EKOLOGIJE / COMMUNITIES, VOICES, ECOLOGIES - izložba (6.2.-7.4.2024.)
kustosinja: Alenka Gregorič
- 10:00 40. Sarajevska zima 2024
-
40. SARAJEVSKA ZIMA 2024 (7.2.-21.3.2024.)
- 10:00 Občutja v hiši mojega telesa, LJ
-
Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana
OBČUTJA V HIŠI MOJEGA TELESA - razstava v razstavi studentov ALUO (7.2.-5.5.2024.)
Katarina Snoj
Žiga Kelenc
Pika Potočnik & Marina Shukurova
Oskar Kandare
Jurij Hartman
Jovana Tešić
Ana Špacapan & Maša Rojec
Tine Lisjak
Vita Tušek
+ Aleksandra Vajd
https://www.mg-lj.si/si/dogodki/3881/obcutja-v-hisi-mojega-telesa
- 10:00 David Pužado, BG
-
Galerija Instituta Servantes, Čika Ljubina 19, Beograd
DAVID PUŽADO (1992, Barselona): SLIKA I REČ. PARISKA STECIŠTA - izložba fotografija (8.2.-18.4.2024.)
- 10:00 Proces, BL
-
Narodni muzej Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka
Dan Narodnog muzeja Republike Srpske
PROCES - izložba grafičkog dizajna (8.2.-28.3.2024.)
dizajnerski tim, autor izložbene postavke u MSURS Nemanja Mićević, grafički dizajner, mladi dizajneri Luka Matić i Sonja Jovanović
- 11:00 Gregor Pratneker, MB
-
UGM Šop, Strossmayerjeva 6, Maribor
GREGOR PRATNEKER (1973, Maribor): CVETOČI TRAVNIK - prodajna razstava (8.2.-12.5.2024.)
kustosinja: Breda Kolar Sluga
- 12:00 Zdravko Joksimović, BG
-
Muzej Zepter, Knez Mihailova 42, Beograd
ZDRAVKO JOKSIMOVIĆ (1960, Buče, Crna Gora): OMAŽ BORI ILJOVSKOM - izložba skulptura (8.2.-5.5.2024.)
autorka teksta u katalogu: istoričarka umetnosti Bojana Burić
- 10:00 Jon Žagar, LJ
-
Knjižnično-informacijski in založniški center Ministrstva za obrambo RS, Vojkova cesta 55a, Ljubljana
JON ŽAGAR: SINTROPIJA - razstava (9.2.-5.4.2024.)
- 11:00 Tomislav Gotovac a.k.a. Antonio G. Lauer, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
TOMISLAV GOTOVAC A.K.A. ANTONIO G. LAUER (1937-2010): UZLAZNO SILAZNA GENEALOGIJA - izložba (9.2.-19.5.2024.)
autor izložbe: Pierre Bal-Blanc, u suradnji s Vesnom Meštrić (Muzej suvremene umjetnosti) i Darkom Šimičićem (Institut Tomislav Gotovac)
- 10:00 Nadežda - Savremenici - Sledbenici, ČA
-
Umetnička galerija Nadežda Petrović, Cara Dušana 6, Čačak
NADEŽDA - SAVREMENICI - SLEDBENICI - Dugo putovanje srpske umetnosti do modernizma - izložba dela iz zbirki Umetničke galerije Nadežda Petrović Čačak (13.2.-14.4.2024.)
Sava Šumanović
Petar Lubarda
Ivan Tabaković
Beta Vukanović
Stojan Ćelić
Milovan Destil Marković
Božidar Plazinić
…
- 10:00 Simboli državnosti na etnološkim predmetima, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin
SIMBOLI DRŽAVNOSTI NA ETNOLOŠKIM PREDMETIMA - izložba Muzeja Vojvodine (13.2.-30.3.2024.), povodom Dana državnosti
autorka izložbe: Ljiljana Trifunović, muzejska savetnica-etnološkinja
kustoskinja: Branka Sikimić, etnološkinja
- 10:00 The Miha Artnak, LJ
-
Galerija Vžigalica, Trg francoske revolucije 7, Ljubljana
THE MIHA ARTNAK: LAST - razstava (13.2.-24.3.2024.)
- 10:00 Turen kralja Petra II, BG
-
Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd
Sretenje - Dan državnosti Srbije 2024
TUREN KRALJA PETRA II - izložba (14.2.-31.3.2024.)
- 10:00 Lada - 120 proleća, BG
-
Mala galerija Narodnog muzeja Srbije, Trg Republike 1a, Beograd
LADA - 120 proleća. Izbor dela iz zbirki Narodnog muzeja Srbije - izložba (14.2.-24.3.2024.)
Svetomir Arsić Basara
Jarmila Vešović
Josif Vidojković
Nikola Vukosavljević
Radomir Damnjanović Damnjan
Aleksandar M. Đurić
Branimir Karanović
Vesna Knežević
Radmila Lazarević
Milan Cile Marinković
Milovan DeStil Marković
Sava Peković
Slobodanka Rakić Šefer
Todor M. Stevanović
Igor Stepančić
Dobri Stojanović
Slobodan Trajković
Tijana Fišić
Sava Halugin
- 10:00 Appointment 8.0, LJ
-
Kino Šiška, Ljubljana
APPOINTMENT 8.0 - skupinska prodajna razstava glasbenih plakatov (15.2.-6.4.2024.)
Ana Janež
Ana Stanojević
Andrija Čugurović
Beti Frim
Brina Vidič
Črt Mate
Dorijan Šiško
Edin Suljić
Erik Contreras Menciger
Eva Bevec
Farah Sara Kurnik
Gal Šnajder
Hana Jelovšek
Hristina Papadopulos
Isidora Todorić
Ivana Gelić
Jaka Juhant
Jaka Teršek
Jan Kmet
Jan Lavrič
Julija Brudar
Jurij Hartman
Klara Kracina
Lana Kosovel
Lara Zupan
Lea Topolovec
Lenča Malec
Leon Zuodar
Liza Jutra Norčič
Lucija Klauž
Luna Woelle
Manuel Brajnik
Marko K. Gavez
Maša Knapič
Matic Brinc
Matic Flajs
Mojca Radkovič
Monika Lang
Neo Nor
Neža Perovšek
Nia Gombač
Nik Erik Neubauer
Nuka Horvat
Olja Simčič Jerele
Oskar Slabe
Pavle Trifunović
Petar Micić
Peter Ferlan
Petja Muck
Petra Korent
Polona Pečan
Rene Ketiš
Sangara Perhaj
Sara Bezovšek
Sara Jagodic
Sara Rman
Sara Skenderija
Sergej Tucakov
Sofija Pašalić
Tajda Kous
Tatjana Kotnik
Teja Miholič
Tereza Prepadnik
Tim Topić
Tine Lisjak
Tom Winkler
Ulla Žibert
Urša Rahne
Urška Alič
Valentin Radulović
Vid Koprivšek
Zdenka Pandžić
Žan Gašperič
Žiga Roš
kuratorke: Urška Kleindienst, Tisa Kučan Lah, Špela Pečjak
- 10:00 Razširjeni vid, LJ
-
Cukrarna, Poljanski nasip 40, Ljubljana
RAZŠIRJENI VID / EXTENDED VISION - skupinska razstava (16.2.-26.5.2024.)
Marko Batista
Uršula Berlot
Beti Bricelj
Ksenija Čerče
Sandi Červek
Vuk Ćosić
DK
Dušan Fišer
Vadim Fiškin
Meta Grgurevič
Sanela Jahić
Danilo Jejčič
Peter Koštrun
Blažka Križan
Oto Rimele
Nejč Slapar
Nika Špan
Dušan Tršar
Vinko Tušek
Edvard Zajec
kustosinja razstave: Alenka Trebušak
- 10:00 Kako naprej, LJ
-
Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana
KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)
Marina Abramović
Jurij Avakumov
Manca Bajec
Maja Bajević
Walter De Maria
Vlasta Delimar
György Galántai
Alla Georgieva
Igor Grubić
Dejan Habicht
Jusuf Hadžifejzović
Boštjan Hladnik
Jenny Holzer
Sanja Iveković
Zofia Kulik
Vladimir Kuprijanov
Siniša Labrović
Katalin Ladik
Natalia LL
David Maljković
Vlado Martek
Goranka Matić
Slavko Matković
Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)
Novi kolektivizem
OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)
Dan Perjovschi
Darinka Pop Mitić
Tone Stojko
Bálint Szombathy
Škart
Jane Štravs
Slaven Tolj
Milica Tomić
Konstantin Zvezdočotov
Življenja spomenikov
https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...
- 10:00 Marjan Niketić, KG
-
Centar SANU u Kragujevcu/Univerzitetska galerija u Kragujevcu
Dopisni član SANU MARJAN NIKETIĆ: BILJE I KAMENJE - H2O - izložba fotografija (21.2.-21.3.2024.)
- 10:00 Vidljive / The Visible Ones, ST
-
Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split
VIDLJIVE / THE VISIBLE ONES - izložba (22.2.-30.3.2024.)
Marija Ančić
Breda Beban
Duška Boban
Mara Bratoš
Sonja Briski Uzelac
Jasenka Bulj
Branka Cvjetičanin
Tanja Dabo
Vlasta Delimar
Tanja Deman
Jadranka Fatur
Vera Fischer
Maja S. Franković
Sonja Gašperov
Sanja Iveković
Vlatka Horvat
Ana Hušman
Helena Janečić
Paulina Jazvić
Ivana Jelavić
Nives Kavurić Kurtović
Božena Končić Badurina
Mirna Kutleša
Nina Kurtela
Ana Kuzmanić
Margareta Lekić
Kristina Leko
Dubravka Lošić
Kristina Marić
Ines Matijević Cakić
Alieta Monas Plejić
Petra Mrša
Ana Opalić
Ivana Pegan
Jelena Perić
Renata Poljak
Vesna Popržan
Ana Požar Piplica
Nika Radić
Lala Raščić
Kristina Restović
Nika Rukavina
Neli Ružić
Nives Sertić
SofijaSilvia
Marijana Stanić
Sandra Sterle
Lana Stojićević
Jasna Šikanja
Vlatka Škoro
Sandra Vitaljić
Ivona Vlašić
Mirjana Vodopija
Zlata Vucelić
Anabel Zanze
Vlasta Žanić
Darija Žmak Kunić
autorica projekta i koncepcije: Martina Munivranu (MSU, Zagreb)
organizacija: Muzej suvremene umjetnosti Zagreb, Umjetnička galerija Dubrovnik, Muzej likovnih umjetnosti Osijek, Galerija umjetnina Split, Muzej moderne i suvremene umjetnosti Rijeka
- 11:00 Metka Kavčič, MB
-
UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor
METKA KAVČIČ (1960, Maribor): OSTALINE - razstava (23.2.-20.4.2024.)
kustosinja: Breda Kolar Sluga
- 12:00 Nenad Malešević, BG
-
Muzej savremene umetnosti Beograd
Salon Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Pariska 14, Beograd
NENAD MALEŠEVIĆ (1981, Sarajevo): AMERIKA - izložba (23.2.-8.4.2024.)
Donau IV - Nenad Malešević (nenadmalesevic.com)
kustos: Miroslav Karić
saradnici na izložbi: Maja Stanković, Radoš Antonijević, Miodrag Manojlović
- 10:00 Italija kakvu još niste upoznali, KŠ
-
Legat Milića od Mačve, Cara Lazara 8, Kruševac
arhitekta NEMANJA BOGDANOVIĆ: ITALIJA KAKVU JOŠ NISTE UPOZNALI - izložba fotografija (28.2.-19.3.2024.)
organizacija: Italijanski institut za kulturu u Beogradu
- 10:00 Lica Dositejevog liceja kroz spomeničko nasleđe Beograda, BG
-
Muzej Vuka i Dositeja, Gospodar Jevremova 21, Beograd
75. godišnjica postojanja Muzeja Vuka i Dositeja
ELIANA GAVRILOVIĆ: LICA DOSITEJEVOG LICEJA KROZ SPOMENIČKO NASLEĐE BEOGRADA - izložba (28.2.-28.4.2024.) i predstavljanje knjige
- 10:00 Maria Lassnig, LJ
-
Cankarjev dom, Ljubljana
MARIA LASSNIG (1919-2014): RISBE IN SLIKE - razstava (28.2.-18.8.2024.)
kuratorja razstave: Peter Pakesch (Maria Lassnig Foundation), Katarina Hergouth (Cankarjev dom)
arhitektka razstave: Sara Badovinac
- 12:00 Biljana Đurđević, BG
-
Galerija i umetnička rezidencija Hestia, Topličin venac 14, Beograd
BILJANA ĐURĐEVIĆ: POSLEDNJA VEČERA - izložba (28.2.-12.5.2024.)
- 10:00 Nikola Tanhofer, SE
-
Muzej Prigorja Sesvete, Trg Dragutina Domjanića 5, Sesvete
NIKOLA TANHOFER (1926-2026): ZATAMNJENJE - ODTAMNJENJE - izložba (29.2.-26.4.2024.) ususret stotoj godišnjici rođenja hrvatskog snimatelja, scenarista, redatelja i pedagoga
- 10:00 Tarek Atoui, LJ
-
Cukrarna, Poljanski nasip 40, Ljubljana
TAREK ATOUI: STOJEČE VALOVANJE / STANDING WAVES - razstava (29.2.-2.6.2024.)
kustosinja: Mara Anjoli Vujić
- 10:00 Slaven Tolj, ST
-
Galerija MKC, Ulica slobode 28, Split
SLAVEN TOLJ: KRAKELURE, PAVO I JA - izložba (29.2.-21.3.2024.)
- 11:00 Silvio Vujičić, RI
-
Filodrammatica, Korzo 28/1, Rijeka
SILVIO VUJIČIĆ: FONTANE - izložba (29.2.-21.3.2024.)
- 11:00 Robert Černelč, LJ
-
Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana
ROBERT ČERNELČ: INTERSPACE - pregledna razstava (29.2.-5.5.2024.)
kustos: Sarival Sosič
https://mgml.si/sl/mestna-galerija/razstave/659/robert-cernelc-interspace
- 13:00 Heroes: Hajsbert Hanekrot i Goranka Matić, BG
-
Galerija DOTS, Bulevar vojvode Bojovića 4, Beograd
HEROES: HAJSBERT HANEKROT i GORANKA MATIĆ - izložba fotografija domaće i strane rok scene sedamdesetih i osamdesetih godina 20. veka (29.2.-27.4.2024.)
kustoskinje izložbe: Mirjana Dušić i Ljuba Jovićević
autorka teksta u katalogu: Snežana Golubović
dizajn izložbe i kataloga: Isidora M. Nikolić
- 10:00 Tereza Prepadnik, LJ
-
Kino Šiška, Ljubljana
DobraVaga Umetnica na mesec x Fabula
TEREZA PREPADNIK (1995) - razstava (1.3.-6.4.2024.)
kuratorka: Ema Kobal
- 10:00 Marko Šajn, MB
-
Kibla, Maribor
MARKO ŠAJN (1990): FREE HUGS - razstava(1-30.3.2024.)
- 10:00 Lucija Ostrogović, ZG
-
Centar kulture na Peščenici/Galerija Događanja, Ivanićgradska 41a, Zagreb
LUCIJA OSTROGOVIĆ (1996, Vrbnik): KRAJOLIK - ČITANJE NJE - izložba s direktnim referencama na rodno naselje Vrbik na Krku (1-22.3.2024.)
- 08:00 Fakeless, KG
-
Narodna biblioteka Vuk Karadžić, Dr Zorana Đinđića 10/6, Kragujevac
FAKELESS - izložba o medijskoj pismenosti (4-31.3.2024.)
- 12:00 Novoprimljeni članovi ULUPUDS-a 2024, BG
-
Galerija SULUJ, Beograd
NOVOPRIMLJENI ČLANOVI ULUPUDS-A 2024. - izložba (4-22.3.2024.)
kustos izložbe: ist. um. Predrag Stojanović
- 10:00 Bijenale plakata Pekinške opere, NI
-
Galerija savremene likovne umetnosti Niš/Oficirski dom, Niš
BIJENALE PLAKATA PEKINŠKE OPERE - izložba (5-30.3.2024.)
- 10:00 Mesec Frankofonije u Srbiji 2024
-
MESEC FRANKOFONIJE U SRBIJI 2024 (5.3.-3.4.2024.)
- 10:00 Jovana Ćubović, LJ
-
Kino Šiška, Ljubljana
JOVANA ĆUBOVIĆ (1995, Srbija/Linc): KOBROVAĆINIH PET - razstava (5.3.-3.5.2024.)
kuratorka: Ema Kobal
- 12:00 Likovne umetnice Niša, BG
-
Galerija Kuće legata, Knez Mihailova 46, Beograd
LIKOVNE UMETNICE NIŠA - izbor dela iz kolekcije Galerije Savremene likovne umetnosti Niš (5-24.3.2024.)
- 10:00 Marko Miletić | Stefan Krunić, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
Galerija SKC Novi Beograd
MARKO MILETIĆ (1990): TABULA RASA - izložba (6-29.3.2024.)
STEFAN KRUNIĆ (1999, Valjevo): UTICAJ ANTIČKOG RIMA NA KARAKTER DIZAJN U NOVIM MEDIJIMA - izložba (6-29.3.2024.)
- 10:00 Alisa Matović, KV
-
Kulturni centar Ribnica, Izletnicka 2, Kraljevo
ALISA MATOVIĆ (1974, Toronto): RETROSPEKTIVA - izložba (6-19.3.2024.)
- 10:00 Mile Davidović, BG
-
Biblioteka grada Beograda
MILE DAVIDOVIĆ (1958, Hlebine) - izložba naivnog slikarstva, povodom 40 godina umetničkog rada (6-19.3.2024.)
- 11:00 Anastasija Maletaškić, NS
-
Galerija na Štrafti, ugao Bulevara Mihajla Pupina i Pionirske ulice Novi Sad
ANASTASIJA MALETAŠKIĆ (2001, Vrbas) - izložba studentkinje četvrte godine Akademije umetnosti Novi Sad (6.3.-15.4.2024.)
organizacija: Galerija Bel Art u saradnji sa Crvenim krstom Novog Sada
https://www.facebook.com/people/Galerija-Bel-Art/100063507552971
- 14:00 Punoletstvo drevne tehnike - 18 godina Mozaika malog formata, BG
-
Galerija RTS, Takovska 10, Beograd
PUNOLETSTVO DREVNE TEHNIKE - 18 GODINA MOZAIKA MALOG FORMATA - izložba (6-30.3.2024.)
autor izložbe: Petar Vujošević
- 09:00 Otkrivanje umetničkih svetova, BG
-
Zavod za proučavanje kulturnog razvitka, Beograd
OTKRIVANJE UMETNIČKIH SVETOVA - izložba studenata Odseka likovnih umetnosti Fakulteta umetnosti Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici tokom akademske 2022/2023. godine (7-28.3.2024.)
- 10:00 Sofija Rakidžić, BG
-
Galerija '73, Beograd
SOFIJA RAKIDŽIĆ (1995, Beograd): TREN I PO - izložba slika (7-19.3.2024.)
- 10:00 Umetniška zbirka Kroples, LJ
-
Narodna galerija, Ljubljana
UMETNIŠKA ZBIRKA KROPLES - razstava 66 umetnin avtorjev (7.3.-14.7.2024.)
Marko Pernhart
Ivana Kobilca
Anton Karinger
Rihard Jakopič
Ivan Grohar
Matija Jama
Hinko Smrekar
Zoran Mušič
Metka Krašovec
…
kustosinja dr. Alenka Simončič
- 10:00 Boško Petrović, NS
-
Galerija Bel Art, Bulevar Mihajla Pupina 17, Novi Sad
BOŠKO PETROVIĆ - izložba slika i kolaža iz privatnih kolekcija (7-25.3.2024.)
kustoskinja: istoričarka umetnosti Slavica Živković, viša kustoskinja Savremene galerije Zrenjanin
- 10:00 Križani iz Dramelj, LJ
-
Narodna galerija, Ljubljana
KRIŽANI IZ DRAMELJ: DOSLEJ SPREGLEDANA ESTETIKA VEITA STOSSA - razstava (7.3.-3.4.2024.)
avtorica: Mojca Jenko
- 11:00 Egzistencijalna pitanja u savremenoj skulptorskoj praksi, VA
-
Internacionalni umetnički studio Radovan Mića Trnavac Valjevo
EGZISTENCIJALNA PITANJA U SAVREMENOJ SKULPTORSKOJ PRAKSI - iz Zbirke skulptura Galerije svremene umetnosti Niš - izložba (7.3.-1.4.2024.)
autorka izložbe: muzejska savetnica Milica Todorović
- 12:00 Ana Vujović, BG
-
Kulturni centar Beograda
Likovna galerija Kulturnog centra Beograda, Knez Mihailova 6
ANA VUJOVIĆ: BOTANICA FUTURA, BOTANICA NOVA - izložba (7.3.-6.4.2024.)
- 12:00 Marija Mandić i Ana Žeželj, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Artget, Trg Republike 5/I
Miha Colner, umetnički direktor programa Galerije Artget za 2024. godinu
MARIJA MANDIĆ (1990) I ANA ŽEŽELJ (1998): DNEVNIK - izložba (7.3.-6.4.2024.)
- 12:00 Milan Pantelić, BG
-
Galerija Sanjaj, Dositejeva 11, Beograd
MILAN PANTELIĆ: ŠIROM ZATVORENIH OČIJU - izložba (7.3.-8.4.2024.)
- 12:00 IRWIN, BG
-
Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd
IRWIN: NSK STATE - IT'S A BEAUTIFUL COUNTRY - izložba (7.3.-20.4.2024.)
Grupa IRWIN (1983, Ljubljana): Dušan Mandić (1954, Ljubljana), Miran Mohar (1958, Novo Mesto), Andrej Savski (1961, Ljubljana), Roman Uranjek (1961-2022, Trbovlje), Borut Vogelnik (1959, Kranj)
- 12:00 inFLUenca #3, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Podroom, Trg Republike 5/-1
inFLUenca #3: MIŠLJENJA PREKIDA I PRELOMA - izložba (7.3.-6.4.2024.)
Milica ErkićPuhalo Nastasja
Mina Jovović
Saša Pavlović
Vuk Mandušić
Branković Bojana
Viktor Cvejić
Jovana Simanić
Lila Jezdović
Luka Joksimović
Mateja Marković
Olga Stanojević
Mina Simendić
Ivanja Todorović
Angelina Pajković
Jelena Rendulić
izbor radova: Zorana Todorović, Vladimir Nikolić i Žarko Aleksić
- 08:00 Ivana Milev, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
IVANA MILEV: MIKROsistemi - izložba (8-25.3.2024.)
organizacija: Galerija Arte i Studentski kulturni centar
- 10:00 Darko Fritz, ST
-
Salon Galić, Marmontova 3, Split
DARKO FRITZ: ZAMIŠLJENE BUDUĆNOSTI: TURIZAM - izložba (8-29.3.2024.)
kustosica: Martina Munivrana
http://sivazona.hr/events/zamisljene-buducnosti-turizam-izlozba-split
- 10:00 Machines for Peace / Strukture za mir, BG
-
Italijanski institut za kulturu u Beogradu, Kneza Miloša 56, Beograd
MACHINES FOR PEACE / STRUKTURE ZA MIR - izložba-instalacija koju realizuje Mreža proslava velikih italijanskih struktura nošenih na ramenima, na Uneskovoj listi svetske baštine od 2013. godine (8-19.3.2024.)
- 10:00 Zmago Jeraj, LJ
-
Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
ZMAGO JERAJ (1937-2015): Z VISOKIM KORAKOM PRESTOPIM OKENSKO POLICO - razstava (8.3.-16.6.2024.)
- 10:00 ETC.: Selling Out, MB
-
UGM Kabinet, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor
ETC.: SELLING OUT - razstava (8.3.-14.4.2024.)
Polina Davydenko (1995)
Santa France (1993)
Nika Kupyrova (1985)
Barbora Šimková (1989)
kuratorke: ETC
- 10:00 Marija Ranković, NS
-
American Corner Novi Sad, Kej žrtava racije 2b, Novi Sad
MARIJA RANKOVIĆ (1998, Užice): TIŠINA - izložba (8-22.3.2024.)
- 12:00 Oliver Larić, BG
-
Eugster || Belgrade, Viline Vode BB, Beograd
OLIVER LARIĆ (1981, Innsbruck): CALIBRATING - izložba (8.3.-8.6.2024.)
- 13:00 Predrag Pavić, ZG
-
Institut za suvremenu umjetnost, Trg kralja Tomislava 20, Zagreb
PREDRAG PAVIĆ (1982): THE WORK IS NOTHING, ALL IS WORK - izložba (8-29.3.2024.)
- 12:00 Igra scene i kostima, BG
-
Palata umetnosti Madlena, Bulevar Kneza Aleksandra Karađorđevića 53, Beograd
IGRA SCENE I KOSTIMA - izložba sa povodom (9.3.-9.4.2024.)
- 10:00 Đurđa Sivački, BG
-
TC Galerija/Galeriji Štab, Bulevar Vudroa Vilsona 14 (ulaz 1) Beograd
ĐURĐA SIVAČKI (1983, Beograd): ATELJE, ONIRIČKI PROSTOR BIĆA - doktorska izložba slika (10-24.3.2024.)
- 10:00 Jasmina Cibic: Svetionici / Beacons, BG
-
Muzej savremene umetnosti Beograd
Artist’s film
JASMINA CIBIC: SVETIONICI / BEACONS - film (11.3.-8.4.2024.)
- 10:00 Bojan Kiridžić, BG
-
Mali likovni salon, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
BOJAN KIRIDŽIĆ (1971, Novi Sad): U DIJALOGU S MIKOM - izložba (11-22.3.2024.)
- 12:00 Darija Dragojlović, BG
-
Galerija Remont, Beograd
DARIJA DRAGOJLOVIĆ (1996, Kraljevo): VEŠTAČKE TVOREVINE - izložba (11-30.3.2024.)
- 12:00 Uroš Nedeljković, BG
-
Galerija Zvono, Beograd
UROŠ NEDELJKOVIĆ: PAKAO DIZNILENDA - izložba (11.3.-8.4.2024.)
- 16:00 Ananije Bešović i Tara Bubanja, BG
-
Grad, Beograd
ANANIJE BEŠOVIĆ (1996, Podgorica) i TARA BUBANJA (2001, Beograd): DOGVILLE - izložba (11-23.3.2024.)
- 10:00 ISKRA kolektiv, ZG
-
Centar za kulturu Trešnjevka/Galerija Modulor, Park Stara Trešnjevka 1, Zagreb
ISKRA kolektiv: POZDRAVI IZ POKUPLJA - izložba (12.3.-5.4.2024.)
Marta Bunjan
Jacopo Grilli
Alison Ivašić
Lara Jelić Balta
Karla Jelić Balta
Aljoša Kotnjek
Petra Martinović
Stephanie Newcomb
Kinka Nijland
Tin Pugelnik Stipeč
Iva Vujec
Mirna Udovčić
Hana Štefanac
Petra Zebić
- 10:00 Percepcije, RI
-
Galerija Kortil, Strossmayerova 1, Rijeka
PERCEPCIJE - izložba (12.3.-2.4.2024.)
Eni Blašković
Glorija Blazinšek
Sanda Črnelč
Meri Files
Anja Juričić
Hana Hanak
Monika Milas
Alba Miočev
Iris Poljan
Marina Rajšić
kustoskinje: Stephanie Peršić i Marta Radman
realizacija: Gradska galerija Labin i Galerija Kortil
- 10:00 Uroš Predić - dostojanstvo svakidašnjice, BG
-
SANU, Beograd
UROŠ PREDIĆ - DOSTOJANSTVO SVAKIDAŠNJICE - izložba (12.3.-26.5.2024.)
autori: dr Snežana Mišić i prof. dr Igor Borozan
Kustosko vođenje kroz izložbu (utorak, petak - 18h, četvrtak - 12h)
Autorsko tumačenje izložbe (subota - 13h, nedelja - 12h)
- 10:00 Tatjana Karavelić, LA
-
Centar za kulturu Lazarevac
TATJANA KARAVELIĆ (1991, Užice): POLIHROMIJA U KAMENU - izložba skulptra (12-31.3.2024.)
https://www.instagram.com/tatjanakaravelic
https://www.facebook.com/TKaravelic
- 10:00 Marija Zdravković, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
MARIJA ZDRAVKOVIĆ (1980, Beograd): PORTRET - izložba (12-23.3.2024.)
- 10:00 Maja Vranić, BG
-
Galerija Centra za grafiku/FLU, Pariska 16, Beograd
MAJA VRANIĆ (2001, Beograd): ZAMRZNUTI KADROVI - izložba (12-26.3.2024.)
- 12:00 Kristina Bajilo, BG
-
Dom omladine Beograda
KRISTINA BAJILO (1995, Beograd): SUPERPOZICIJA - izložba (12-24.3.2024.)
- 12:00 Budimpeštanski dialogi, LJ
-
Lizstov inštitut | Galerija Photon Ljubljana
BUDIMPEŠTANSKI DIALOGI - razstava (12.3.-16.4.2024.)
Imre Drégely
Balazs Deim
Gábor Máté
Emma Szabo
- 10:00 Maja Dimitrijević, BG
-
Galerija Singidunum, Knez Mihailova 40, Beograd
MAJA DIMITRIJEVIĆ: ZUZE U BEOGRADU - izložba slika (13-20.3.2024.)
- 10:00 Studio crtanja i slikanja za treće doba KC Čukarica, BG
-
Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd
STUDIO CRTANJA I SLIKANJA ZA TREĆE DOBA KULTURNOG CENTRA ČUKARICA - godišnja izložba slika (13-25.3.2024.)
- 10:00 Kejti Voznicki i Edita Kadirić, BG
-
Muzej naivne i marginalne umetnosti/Salon Oto Bihalji-Merin, Nemanjina 3/III, Beograd
KEJTI VOZNICKI i EDITA KADIRIĆ: BRUTALNA NEŽNOST - izložba (13.3.-25.5.2024.)
- 10:00 Pošalji u svet razglednicu - Grocka kraj Dunava, GR
-
Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Beograd-Grocka
POŠALJI U SVET RAZGLEDNICU - GROCKA KRAJ DUNAVA - grupna izložba dečjih likovnih radova (13-26.3.2024.)
nastupaju: učenici OMŠ Nevena Popović u Grockoj
- 08:00 Škola primenjenih umetnosti Šabac, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
Ciklus izložbi: Afirmacija mladih / studentske izložbe
ŠKOLA PRIMENJENIH UMETNOSTI ŠABAC - godišnja izložba radova sekcije za fotografiju i digitalnu grafiku (8-26.3.2024.)
autor izložbe: prof. Mihailo Simović
- 08:00 59. i 60. Likovna kolonija Sićevo, KŠ
-
Narodni muzej Kruševac/Umetnička galerija, Majke Jugovića 12, Kruševac
59. i 60. LIKOVNA KOLONIJA SIĆEVO 2022. i 2023. - izložba (14.3.-10.4.2024.)
učesnici/e Likovne kolonije iz 2022. godine
Lidija Antanasijević (Srb/Gbr)
Zoran Veljković (Srb/Gbr)
Milorad Mladenović (Srb)
Aleksandar Pavićević (Srb)
Strahil Petrovski (Mkd)
Drago Simić (Svn)
Cvetka Hojnik (Svn)
Ljiljana Šunjevarić (Srb)
učesnici/e Likovne kolonije iz 2023. godine
Milan Vidojković (Srb)
DIM TIM (Danijela Mršulja Vasić i Milenko Vasić) (Srb)
Kim Kjundžu (Kor)
Vesna Knežević (Srb)
Radomir Knežević (Srb)
Dejmon Kovarski (Aus)
Miroljub Filipović (Srb)
- 09:00 Nenad Burnić, BG
-
Prodajna Galerija Beograd, Kosančićev Venac 19, Beograd
NENAD BURNIĆ (1970, Beograd): DO MNOGIH SAZNANJA DOĐOH I TO ME NE USREĆI, SVE SAM MANJI BIVAO ŠTO SAM BIO VEĆI - izložba (14.3.-1.4.2024.)
- 10:00 danke, Danka, ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
danke, Danka - izložba posvećena Danki Ječmenici (1966-2022), savetnici za poslove grafičkog dizajna pri Gradskoj upravi grada Zrenjanina (14-26.3.2024.)
- 16:00 Tomaž Kolarič
-
Cirkulacija2, Podhod Ajdovščina 2, Ljubljana
TOMAŽ KOLARIČ: DIALOŠKOST IN EMPATIČNOST - pregledna večmedijska kiparska razstava (14.3.-14.4.2024.)
soavtorska skupina: Dominik Mahnič, Boštjan Čadež, Stefan Doepner, Marko Batista, Simon Svetlik, Borut Savski
- 07:30 Životinjsko carstvo, PŽ
-
Narodni muzej Požarevac, Voje Dulića 10, Požarevac
ŽIVOTINJSKO CARSTVO - Animalni svet na delima iz istorijsko-umetničke zbirke Narodnog muzeja Požarevac - izložba (15-27.3.2024.)
autorka izložbe: Marina Radosavljević, viša kustoskinja Narodnog muzeja Požarevac
Mihailo Petrov
Anto Abramović
Todor Stevanović
Miodrag Nagorni
Balša Rajčević
Tamara Rakić
Stevan Kitić
…
- 10:00 Kraj jezika - Još jednom o Vitgenštajnu, BG
-
Galerija-legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, Rodoljuba Čolakovića 2, Beograd
KRAJ JEZIKA - JOŠ JEDNOM O VITGENŠTAJNU - izložba radova srpskih i austrijskih umetnika inspirisanih idejama austrijskog filozofa Ludviga Vitgenštajna (15.3.-6.5.2024.)
Ana Maria Lima Dimitrijević
Anita Witek
Arnold Reinthaler
Astrid Schwarz
Barbara Hoeller
Daniela Fulgosi
Dea Džanković
Doris Theres Hofer
Dragana Žarevac
Dunja Trutin
Gerda Lampalzer
Irena Simić
Jochen Höller
Isabella Kohlhuber
Lana Vasiljević
Michael Heindl
Ernst Miesgang
Miljana Niković
Žarko Aleksić
Danica Bićanić
Boris Burić
Goran Despotovski
Nikola Radosavljević
Roswitha Weingrill / Stevan Kojić
Werner Jauk / Laura Sophie Meyer
Daniel Rothbart
Sonja Meller
Stefan Winsperger
Vanja Novaković
- 10:00 Ivica Aranđus, NS
-
Kulturna stanica Svilara, Đorđa Rajkovića 6b, Novi Sad
IVICA ARANĐUS (Tivat): PRIORODA STVARI - izložba (15-31.3.2024.)
- 12:00 Igor Marsenić, BG
-
Galerija Viline Vode, Viline Vode bb
IGOR MARSENIĆ (1974, Šabac): 25/50 - izložba slika, skulptura i fotografija 25-o godišnje umetnička prakse i saradnje sa galerijom Zvono (15.3.-18.4.2024.)
- 10:00 Pietro Millenotti, RI
-
Galerija Principij, Pod Voltun 4, Rijeka
PIETRO MILLENOTTI (1973, Italija): BLACK IS THE RIVER / CRNA JE RIJEKA - izložba dobitnika Grand Prixa Rovinj Photodays 2022 (16-28.3.2024.)
- 12:00 Masterpieces VI, BG
-
Umetnički prostor U10, Kosovke devojke 3, Beograd
MASTERPIECES VI - grupna izložba master studenata Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu (16.3.-6.4.2024.)
Sonja Ćurin
Bogdan Dimčić
Milica Erkić
Aleksandar Jovanović
Radmila Korać
Anja Medenica
Isidora Nenadić
Ksenija Popović
Aleksandar Radosavljević
Katarina Rakić
Filip Savković
Aleksa Spasić
Jelena Stefanović
Nevena Stojinov
Maja Vranić
Jelena Vukajlović
Milica Vukašinović
- 09:00 Vek baleta u Srbiji: istorija i nove perspektive, BG
-
Zavod za proučavanje kulturnog razvitka, Beograd
VEK BALETA U SRBIJI: ISTORIJA I NOVE PERSPEKTIVE - interdisciplinarni međunarodni naučni skup (19/20.3.2024.)
19.3.
09.00 Registracija učesnica i učesnika
09.30 Uvodna reč: Vladan Cerović, direktor ZAPROKUL-a, Dalija Imanić Savić, predsednica UBUS-a, Ana Pavlović, umetnička direktorka Baleta Narodnog pozorišta u Beogradu, Smiljana Stokić, izvršna direktorka Baleta Narodnog pozorišta u Beogradu, dr Vera Obradović Ljubinković, redovna profesorka, inicijatorka skupa
10.00 Prva sesija: Ličnosti
dr Nadežda Mosusova (naučna savetnica, muzikolog, Muzikološki institut SANU, Beograd, Srbija): Jasmina Puljo. Na osnovu njenog kazivanja
dr Svenka Savić (prof. emerita Filozofski fakultet, Univerzitet u Novom Sadu) i Iva Ignjatović (Narodno pozorište u Beogradu, Srbija): Lidija Pilipenko (1938-2022): Primabalerina i koreografkinja Baleta Narodnog pozorišta u Beogradu
dr Vesna Krčmar (red. prof. Akademija umetnosti, Univerzitet u Novom Sadu, Srbija): Tehnika vizuelne igre u prvom udžbeniku glume Dese Dugalić
dr Amra Latifić (red. prof. Fakultet za medije i komunikacije, Beograd, Srbija): Nina Kirsanova - prvi iskoraci ka eklektici i modernizmu
10.40-10.55 diskusija (15 min)
10.55-11.20 pauza (25 min)
11.20 Druga sesija: Nacionalni balet, zasnovan na elementima folklora
dr Biljana Milanović (viši naučni saradnik, Muzikološki institut SANU Beograd, Srbija): Balet Ohridska legenda kao reprezent jugoslovenske kulturne diplomatije
dr Vesna Milanović (istraživač, Univerzitetski koledž London, Velika Britanija): Kosovska tematika u operi, baletu i savremenoj igri XX veka
dr Zdravko Ranisavljević (doc. Fakultet muzičke umetnosti, Univerzitet umetnosti u Beogradu, Srbija): Tradicionalni ples na sceni kao deo savremene umetnosti u Srbiji
Miloš Cile Mitić (Ansambl narodnih igara i pesama KiM, Venac, Gračanica, Kosovo i Metohija, Srbija): Scenski folklor: Od jugoslovenske umetničke diplomatije do umetničkog pravca u vrtlogu XXI veka. Hronološki pregled razvoja umetničke narodne igre, ograničenja i potencijali mogućeg razvoja u budućnosti
12.00-12.15 diskusija (15 min)
12.15-12.40 pauza (25 min)
12.40 Treća sesija: Avangardna igra
Maja Đurinović (red. prof. Akademija za umjetnost i kulturu, Osijek, Hrvatska): Kad zapeva Zurovac primitif balet
dr Milica Đurov (vanr. prof. Fakultet primenjenih umetnosti, Univerzitet umetnosti u Beogradu, Srbija): Sobareva metla - vizuelni koncepti
dr Vera Obradović Ljubinković (red. prof. Fakultet umetnosti, Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici) i Iva Ignjatović (Narodno pozorište u Beogradu, Srbija: Mira Sanjina moderna ekspresionistička igračica u klasičnom baletskom ansamblu Narodnog pozorišta u Beogradu
13.10-13.25 diskusija (15 min)
13.25-15.00 pauza (95 min)
15.00 Četvrta sesija: Umetnička igra u Vojvodini
dr Zoran Maksimović (teatrolog, Matica srpska, Odbor za scenske umetnosti i muziku, Novi Sad, Srbija: Skica za umetnički portret Dijane Kozarski
dr Ljubica Ristovski (vanr. prof. Akademija umetnosti, Univerzitet u Novom Sadu, Srbija: Baletsko obrazovanje izvan baletskih središta: iskustva i perspektive
dr Dara Milovanović (vanr. prof. Univerzitet Nikozija, Kipar): Analiza hiper-ženstvenosti u radu Milene Ugren Koulas
Gabriela Teglaši Jojkić (predsednica Udruženja baletskih umetnika Vojvodine, Novi Sad, Srbija: Baletska umetnost u Novom Sadu
15.40-15.55 diskusija (15 min)
Izlog knjiga:
16.00 dr Svenka Savić: Rastislav Varga: prvak baleta Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu (1955-2021) - prezentacija knjige
učesnici: dr Vera Obradović Ljubinković, i autorka
moderacija: dr Margareta Bašaragin
16.30 dr Amra Latifić: Život bez kompromisa za umetnost i mir - Jelena Šantić - prezentacija knjige
učesnici: dr Irina Subotić, i autorka
20.3.
10.00 Prva sesija: Svetski uticaji na umetnost igre
Gordan Dragović Černogorski (reditelj i leksikograf, Beograd, Srbija): Zlatni vek svetskog baleta
Jasna Mijailović (ma, doktorandkinja, Palata umetnosti Madlena, Beograd, Srbija): Uticaj privatnog sektora na razvoj srpskog baleta: Opera i teatar Madlenianum, korak u budućnost
10.20-10.30 diskusija (10 min)
10.30 Druga sesija: Nove tendencije i pravne teme
dr Milovan Zdravković (producent i profesor, Narodno pozorište u Beogradu, Srbija): Projekat nove pozorišne predstave na principima savremenog marketinga
Olivera Novaković (diplomirani pravnik, Beograd, Srbija): Unapređenje mogućnosti radno-pravnog odnosa kroz Uredbu o igračima profesionalne igre
10.50-11.00 diskusija (10 min)
11.00-11.30 pauza (30 min)
11.30 Treća sesija: Pisani tragovi o baletu
dr Marija Petričević (Peta beogradska gimnazija, Beograd, Srbija): Rad Baleta Narodnog pozorišta u Beogradu u periodu okupacije (1941-1944)
dr Dina Vojvodić Nikolić (doc. Fakultet umetnosti, Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, Kosovo i Metohija, Srbija): Baletska umetnost u srpskoj međuratnoj kritici
dr Aleksandra Paladin (doc. Fakultet savremenih umetnosti, Beograd, Srbija): Balet u Beogradu između dva svetska rata kroz kritičku prizmu kompozitora Milenka Živkovića i njegovih savremenika
12.00-12.15 diskusija (15 min)
12.15-12.30 pauza (15 min)
12.30 Četvrta sesija: Tragovi o umetničkoj igri: u etru i na papiru
dr Nikoleta Dojčinović (novinarka, Radio Beograd, Srbija): Balet na Radio Beogradu RTS: Kod dva bela goluba
Biljana Lijeskić (novinarka, dnevni list Politika, Beograd, Srbija): Fenomen baletske kritike kroz istoriju nacionalnlog teatra
Jelena Vitezović, Ivan Racić (Narodna biblioteka Srbije, Beograd, Srbija): Bibliografija dela posvećenih baletskoj umetnosti objavljenih u Srbiji
Andrijana Živanović (Dom kulture Stari Kolašin, Zubin Potok, Kosovo i Metohija, Srbija): Umetnička igra u književnosti: Moj život Isidore Dankan i Aska i vuk Iva Andrića
13.10-13.30 diskusija (20 min)
13.30-15.00 pauza (90 min)
15.00 Peta sesija: Nove perspektive kroz obrazovanje
dr Sanja Mandarić (red. prof. Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Univerzitet u Beogradu, Srbija): Fitnes programi u pripremi baletskih igrača: izazovi i perspektive
dr Slobodanka Dobrijević, dr Lidija Moskovljević (red. prof. Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Univerzitet u Beogradu, Srbija): Baletska priprema u ritmičkoj gimnastici
Marko Vasiljević (saradnik u nastavi, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Univerzitet u Beogradu, Srbija): Obrazovanje baletskih igrača u zemljama Balkana
mr Vesna Banovčanin (ma sporta i fizičkog vaspitanja, Beograd, Srbija): Dodatno poboljšanje fizičke spremnosti igrača klasičnog baleta
15.40-16.00 diskusija (20 min)
Izlog knjiga:
16.00 Ratko Stojković: Leksikon srpskih priznanja baletskim umetnicima - prezentacija knjige
učesnici: dr Vera Obradović Ljubinković, i autor
16.20 dr Vera Obradović Ljubinković: Jovanka Bjegojević: Ptico ne sklapaj svoja krila - prezentacija knjige/monografije
izdavač: Udruženja baletskih umetnika Srbije
učesnici: mr Dragana Martinović, Maja Bajčetić, Iva Ignjatović, i autorka
organizacija: Udruženje baletskih umetnika Srbije, Zavod za proučavanje kulturnog razvitka Srbije
- 09:00 Utopija Umetničke kolonije Ečka u društvu distopije, ZR
-
Savremena galerija, Trg Slobode 7, Zrenjanin
UTOPIJA UMETNIČKE KOLONIJE EČKA U DRUŠTVU DISTOPIJE - izložba slika iz zbirke Savremene galerije Zrenjanin od devedesetih XX veka do početka XXI veka (18.3.-18.4.2024.)
autorka i kustoskinja izložbe: Sunčica Lambić Fenjčev, istoričarka umetnosti, viša kustoskinja
- 09:00 Dinamika raznolikosti, BG
-
Kuća kralja Petra I, Vase Pelagića 40, Beograd
DINAMIKA RAZNOLIKOSTI - izložba (18.3.-3.4.2024.)
- 09:30 29. Lutkarsko proljeće 2024, VI
-
Gradsko kazalište Joza Ivakić Vinkovci, Hrvatskih žrtava 2, Vinkovci
29. LUTKARSKO PROLJEĆE 2024 (18-22.3.2024.)
- 09:30 16. Bobri 2024, LJ
-
16. BOBRI 2024 - ljubljanski festival kulturno-umetnostne vzgoje (16.3.-6.4.2024.) Ljubljana
- 10:00 30. Mali Pjer, BG
-
Biblioteka Branko Miljković, Bulevar kralja Aleksandra 298, Beograd
30. MALI PJER - izložba (18-29.3.2024.) i proglašenje pobednika
- 10:00 Skice, skulpture i zvuk, NS
-
SKCNS Fabrika, Bulevar despota Stefana 5, Novi Sad
SKICE, SKULPTURE I ZVUK - izložba radova studenata vajarstva novosadske Akademije umetnosti, u klasi profesora Nikole Macure (18-27.3.2024.)
Milan Banjanin
Jovana Dželebdžić
Lara Zeldi Dobai
Dositej Zdravković
Mihailo Lukić
- 10:00 Jastra Jelačić, NS
-
Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
JASTRA JELAČIĆ: MANDARINSKI PUT - izložba (18.3.-5.4.2024.)
- 10:00 Art Ekspo, Putokazi, Dani Laze Kostića, Sajam gejminga, NS
-
Novosadski sajam, Hajduk Veljkova 11, Novi Sad
28. ART EXPO - međunarodna izložba umetnosti (18-25.3.2024.)
19. Međunarodni sajam obrazovanja PUTOKAZI (21-23.3.2024.)
DANI LAZE KOSTIĆA (21-25.3.2024.)
Sajam gejminga: NS GAMING WEEK (21-23.3.2024.)
- 10:00 Ante Trstenjak iz Zbirke UGM, LJ
-
Galerija Instituta Jožef Stefan, Jamova cesta 39, Ljubljana
ANTE TRSTENJAK (1894-1970) iz Zbirke UGM - gostujoča razstava (18.3.-18.4.2024.)
kustosinja: Andreja Borin
https://www.ugm.si/razstave/ante-trstenjak-iz-zbirke-ugm-5274
- 10:00 Figura: ljudi, NS
-
Aula novosadskog sajma, Hajduk Veljkova 18, Novi Sad
Međunarodni sajam umetnosti Art Expo 2024 (18-25.3.2024.)
FIGURA: LJUDI - izložba i svečano uručenje nagrade Sava Šumanović
Goran Despotovski
Dunja Trutin
Aleksandar Stanojević Kempa
Maja Rakočević Cvijanov
Marko Crnobrnja
Dušan Todorović
Dragan Vojvodić
Zdravko Joksimović
Milorad Mića Stajčić
Dobitnik nagrade Sava Šumanović: Zdravko Joksimović (1960, Buče)
govore: Sava Stepanov, autor izložbe Figura-ljudi i predsednik žirija za dodelu nagrade Sava Šumanović, Vesna Latinović, osnivačica galerije Bel Art i članica žirija za dodelu nagrade Sava Šumanović
https://www.facebook.com/people/Galerija-Bel-Art/100063507552971
- 12:00 Tradicija za budućnost: Fragmenti iz istorije Grafičkog kolektiva, BG
-
Galerija Grafički kolektiv, Dragoslava Jovanovića 11, Beograd
TRADICIJA ZA BUDUĆNOST: FRAGMENTI IZ ISTORIJE GRAFIČKOG KOLEKTIVA (iz Kolekcije Grafičkog kolektiva - 80. godine) - izložba (18.3.-5.4.2024.)
- 13:00 Psihologija balkanskih stradanja, NS
-
Univerzitet u Novom Sadu, Dr Zorana Đinđića 1, Novi Sad
Ratko Dunđerović: PSIHOLOGIJA BALKANSKIH STRADANJA - predstavljanje knjige
izdavač: Akademska knjiga, Novi Sad, 2023.
učesnici: doc. dr Jelena Mešter (Univerzitet Crne Gore), doc. dr Jelena Davidović Rakić (Univerzitet u Prištini), prof. dr Zoran Milošević, pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, Bora Babić, direktorka Akademske knjige, i autor
- 13:00 Mojih 500 glumaca, BG
-
RTS Klub, zgrada Radio Beograda, Hilandarska 2 (ulaz iz Svetogorske) Beograd
Reditelj Zdravko Šotra: MOJIH 500 GLUMACA - predstavljanje monografije
izdavači: Službeni glasnik i RTS izdavaštvo
učesnici: Svetlana Ceca Bojković, Sloboda Mićalović Ćetković, Vojin Ćetković, Ljubomir Bulajić, urednice izdanja Biljana Bošnjak Draganović i Vesna Smiljanić Rangelov i Zdravko Šotra
- 13:00 Tribina Biblioteke SANU, BG
-
SANU, Beograd
Tribina Biblioteke SANU
Književni istoričar i kritičar Svetislav Vulović 1847-1898 - zbornik radova sa okruglog stola održanog 29. juna 2022. godine
urednik: Zlata Bojović
SANU, Beograd, 2023
Srpski književnici i srpsko pozorište od Prvog svetskog rata do kraja XX veka - zbornik radova sa okruglog stola održanog 3. oktobra 2022. godine
urednik: Zlata Bojović
SANU, Beograd, 2023
Tragovima Uliksa - odjeci stvaralaštva Džejmsa Džojsa u srpskoj književnosti
urednik: Zoran Paunović
SANU, Ogranak u Novom Sadu, 2023
učesnici: akademik Zlata Bojović, vanredni član CANU Siniša Jelušić, dopisni član SANU Zoran Paunović
- 14:00 Prošlost dolazi, BG+online
-
Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Kraljice Natalije 45/I, Beograd + online
Dubravka Stojanović: PROŠLOST DOLAZI - razgovor o knjizi
učesnici: Nenad Makuljević, Marko Šuica (Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu), Srđan Radović (Etnografski institut SANU), Rodoljub Jovanović, Adriana Zaharijević, Petar Žarković, Pavle Antonijević
moderacija: Milivoj Bešlin
- 16:00 Katarina Ivanišin Kardum, ZG
-
Galerija Spot, Ured za fotografiju, Čanićeva 6, Zagreb
KATARINA IVANIŠIN KARDUM (1975, Dubrovnik): PTICE - izložba (18.3.-12.4.2024.) + vodstvo i razgovor s autoricom
- 16:30 Hotel Palas | Zona interesa | Ja kapetan, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
16.30 HOTEL PALAS (Italija/Francuska/Švajcarska/Poljska, 2023, 100 min) - igrani film (komedija, drama)
režija: Roman Polanski
uloge: Sandra Huler, Kristian Friedel, Freja Kreuckam, Maks Bek
Hotel Palas // Oficijelni trejler (youtube.com)
18.30 ZONA INTERESA (SAD/Velika Britanija/Poljska, 2023, 106 min) - igrani film (drama, istorijski)
režija: Džonatan Glazer
Zona interesa // Trejler (youtube.com)
20.30 JA KAPETAN (Italija/Belgija/Francuska, 2023, 121 min) - igrani film (drama)
režija: Mateo Garone
- 17:00 48. SKAZ 2024, ZG
-
Centar KNAP, Ivanićgradska 41a, Zagreb
48. SKAZ 2024 - susret kazališnih amatera Zagreba (9-22.3.2024.)
- 17:00 26. Festival dokumentarnega filma 2024, LJ
-
26. FESTIVAL DOKUMENTARNEGA FILMA 2024 (13-20.3.2024.) Ljubljana
- 17:00 Ciklus: Zapadni Balkan i EU
-
Eurostars uHotel, (bivši Grand Hotel Union Business), Miklošičeva cesta 3, Ljubljana
Ciklus: Zapadni Balkan i EU
general-potpukovnik Blagoje Grahovac: USPOSTAVLJANJE NOVOG SVJETSKOG PORETKA - predavanje i rasprava
u raspravi sudjeluju: general Blagoje Grahovac, uvodničar, prof. dr. Iztok Podbregar, dekan Fakulteta organizacionih nauka Univerziteta u Mariboru, bivši načelnik Generalštaba Slovenske vojske sa činom general-potpukovnika i direktor Slovenske sigurnosno-obavještajne agencije (SOVA)
moderacija: izv. prof. dr. Zijad Bećirović, direktor Međunarodnog instituta IFIMES
- 17:30 Sećanje na... Norman Džuison, BG
-
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
Sala u Kosovskoj 11
Sećanje na... NORMAN DŽUISON (17-21.3.2024.)
17.30 RUSI DOLAZE (SAD, 1966)
The Russians Are Coming, the Russians Are Coming
Uloge: Karl Rajner (Carl Reiner), Alan Arkin (Alan Arkin)
Režija: Norman Džuison (Norman Jewison)
20.00 PRAVDA ZA SVE (SAD, 1979)
...And Justice for All
Uloge: Al Paćino (Al Pacino), Džek Vorden (Jack Warden)
Režija: Norman Džuison (Norman Jewison)
- 18:00 Pesme koje laste donose, BG
-
Biblioteka Petar Kočić, Viška 3, Beograd
Mirjana Maksimović: PESME KOJE LASTE DONOSE - predstavljanje zbirke pesama za decu
učesnici: Verica Preda PreVera i autorka
muzički program: Zoran Dimitrov, hor Kosovski božuri i članovi dečje glumionice Smehuljci
- 18:00 Heroji i gubitnici, BG
-
Knjižara Delfi, Kralja Milana 48 (SKC) Beograd
Vule Žurić: HEROJI I GUBITNICI - predstavljanje knjige
izdavač: Laguna, Beograd
učesnici: urednik portala OKO Nebojša Grujičić, urednica u Laguni Dubravka Dragović Šehović, i autor
- 18:00 Ciklus: Čovek prema sebi, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
Ciklus predavanja: ČOVEK PREMA SEBI (u saradnji sa Udruženjem Čovek i psiha / Man and Psyche) (5/12/19/26.3.2024.)
predavači: prof. dr Tomislav Sedmak i prof. dr Branko Ćorić
OSNOVNA GREŠKA (potencijalna žrtva /neophodna pomoć/)
- 18:00 Umetnik u fokusu: Milan R. Simić, NS
-
Kulturni centar Vojvodine Miloš Crnjanski, Vojvode Putnika 2, Novi Sad
Ciklus: Umetnik u fokusu: MILAN R. SIMIĆ
učesnici: psiholog dr Žarko Trebješanin i Milan R. Simić
urednica i moderatorka: Gordana Draganić Nonin
- 18:00 Svedočenje ekonomiste (Slučaj Kovid-19), ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
SVEDOČENJE EKONOMISTE (SLUČAJ KOVID-19) - tribina
učesenik: dr Dejan Molnar
moderator: Đorđo Prstojević, urednik programa
- 18:00 Dani Stefana Mitrova Ljubiše u Beogradu
-
Biblioteka grada Beograda
DANI STEFANA MITROVA LJUBIŠE U BEOGRADU (19/20.3.2024.)
19.3.
18.00 Mila Nedigović Stefanović: Ženske glave u Ljubišinim pričama - predavanje
Mirjana Blagojević: Tragika patrijarhalne doslednosti - predavanje
muzički program: Milica Milović - gitara
20.3.
17.30 Miloš Đorđević: Delo Radomira V. Ivanovića - radost stvaranja i lepota saznanja - predstavljanje knjige
učesnici: Milorad Jevrić, Marija Jefimijević, Pavle Anđus i autor
Ana M.Zečević: Doprinos akademika Radomira V. Ivanovića ljubišologiji - predavanje
Aleksandar Radović: Doprinos Miroslava Luketića istraživanju kulturne istorije Paštrovića - predavanje
muzički program: Dušan Stojanović - čelo i Ivana Gladović - violina
organizacija: Biblioteka grada Beograda i Udruženje Paštrovića i prijatelja Paštrovića Drobni pijesak
- 18:00 Umetnost interpretacije, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
Aleksandar Serdar: UMETNOST INTERPRETACIJE - predstavljanje knjige
učesnici: dr Katarina Tomašević, direktor Muzikološkog instituta SANU, dr Sonja Marinković, muzikolog, redovni profesor Fakulteta muzičke umetnosti, dr Ivana Medić, naučni savetnik Muzikološkog instituta SANU,mr Branko Penčić, redovni profesor i šef katedre za klavir na Fakultetu muzičke umetnosti, i autor
- 18:30 Izgubljena sreća, BG
-
Biblioteka Moma Dimić, Školski trg 2, Beograd
Dušan Mitrović: IZGUBLJENA SREĆA - predstavljanje zbirke pesama
organizacija: Književni klub Mala ptica
- 18:30 Diplomatija i umjetnost, PG
-
Moderna galerija, Marka Miljanova 4, Podgorica
DIPLOMATIJA I UMJETNOST - izložba (19-30.3.2024.)
Konstantin Štarkelov
Denju Čokanov
Atanas Mihov
Zdravko Aleksandrov
Vasil Stoilov
Vladimir Manski
Vanja Dečeva
Todor Dinov
Boris Nenov
Vladimir Goev
...
Izložbu otvaraju: Stefan Dimitrov, ambasador Republike Bugarske u Crnoj Gori i Ivana Ćupić, direktorica JU Muzeji i galerije Podgorice
- 18:30 Mudrost je oružje jakih, SD
-
Muzeju u Smederevu, Omladinska 4, Smederevo
18.30 MUDROST JE ORUŽJE JAKIH - izložba o istorijatu vojnoobaveštajne službe Srbije, povodom obeležavanja 140 godina od formiranja vojnoobaveštajne službe Srbije i 25 godina od Agresije NATO
19.00 Okrugli sto
učesnici: Gradimir Jovanović, kapetan bojnog broda u penziji, Boban Ranđelović, pukovnik u penziji i Velibor Bazović, pukovnik u penziji
organizacija: Udruženje Veterani vojnoobaveštajne službe Srbije, Ministarstvo odbrane Republike Srbije
- 19:00 Katarina Žutić, BG
-
Dorćol Platz, Dobračina 59b, Beograd
KATARINA ŽUTIĆ: PERSEFONIN VRT - izložba slika (19.3.-8.4.2024.)
- 19:00 Jana Stojaković, BG
-
Galerija FLU, Knez Mihailova 53, Beograd
JANA STOJAKOVIĆ: POVRATAK NOVOJ LJUDSKOSTI - IZLOŽBA SLIKA - doktorski umetnički projekat (19-27.3.2024)
- 19:00 Erika Janović, NS
-
Galerija Forma, Ilije Ognjanovića 3, Novi Sad
ERIKA JANOVIĆ (Novi Sad): RASCVETAVANJE - izložba (19.3.-7.4.2024.)
Izložbu otvaraju Marijeta Sidovski, Ksenija Čobanović, Ilić Jovanka i Marija Unčanin Malenica
- 19:00 Ciklus: Sezona mladih, BG
-
Guarnerius, Beograd
Ciklus koncerata: Sezona mladih, povodom 65 godina Radio Beograda 2 (31.10.2023.-21.5.2024.) - direktan prenos na Radio Beogradu 2
urednik i voditelj ciklusa i prenosa koncerata: Ana Ćirica
GUDAČKI KVARTET MERAKI: Violeta Ćirić - violina, Nada Šarković - violina, Ena Vaganek - viola, Magdalena Matić - violončelo
- 19:00 Pavić: od Š do A, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
PAVIĆ: OD Š DO A - multimedijalna izložba povodom 95 godina od rođenja, 15 godina od smrti Milorada Pavića, i 40 godina od objavljivanja Hazarskog rečnika, njegove najpoznatije književne tvorevine (19-30.3.2024.)
autori izložbe: Isidora Injac, Sara Ivković Marković, Marjan Marinković
- 19:00 Predrag Radosavljević, BG
-
Đura bar, Venizelosova 62, Beograd
PREDRAG RADOSAVLJEVIĆ: OTKRIVANJE - prva samostalna izložba kolaža (19.3.-19.5.2024.)
- 19:00 Književni kafe: Tomas Braš, BG
-
Goethe-Institut, Knez Mihailova 50, Belgrad + Facebook, YouTube
Književni kafe: TOMAS BRAŠ
učesnici: Bojana Denić, prevoditeljka i izdavačica, Maša Tomanović, književna kritičarka
- 19:00 Mila Gvardiol, PA
-
Galerija Milorada Bate Mihailovića, Žarka Zrenjanina 1, Pančevo
MILA GVARDIOL (1979, Beograd): ARHITEKTONSKE VARIJACIJE - izložba slika (19.3.-4.4.2024.)
- 19:00 Kopelija, BG
-
Narodno pozorište, Beograd
Leo Delib: KOPELIJA - premijerna obnova te romantične predstave urnebesnog zapleta sa puno humora i mimike, virtuoznih plesnih umeća i lepršave muzike, u čast sto godina od prve postavke baleta
koreografija: Ljubinka i Petar Dobrijević
scenografija: Miraš Vuksanović
kostimografija: Katarina Grčić Nikolić
glavne uloge: Teodori Spasić (Svanilda), Lev Semenov (Franc) i Jovica Begojev (Kopelijus), celokupni ansambl Baleta i Orkestar Narodnog pozorišta u Beogradu
dirigent: Đorđe Pavlović
- 19:00 Ciklus: Pišemo istoriju Jugoslavije, BG
-
Dom omladine Beograda
Ciklus tribina: Pišemo istoriju Jugoslavije
ČUVARI JUGOSLOVENSKOG PEJZAŽA: INICIJATIVE ZA OČUVANJE KULTURNOG NASLEĐA SOCIJALISTIČKE JUGOSLAVIJE
učesnici: Jelica Jovanović, Grupa arhitekata/Docomomo Srbija; Ivana Bogićević Leko, kolektiv Jednostavno rečeno i Marko Gavrilović, Inicijativa Sačuvajmo Dom JNA (Šabac)
moderacija: Sanja Petrović Todosijević, viša naučna saradnica Instituta za noviju istoriju Srbije i jedna od osnivačica Cejusa i Ivan Manojlović, Nova iskra i jedan od osnivača Cejusa
organizacija: Centar za jugoslovenske studije i Dom omladine Beograda
- 19:00 Klavdij Sluban, LJ
-
Galerija Jakopič, Slovenska cesta 9, Ljubljana
KLAVDIJ SLUBAN: NEKJE DRUGJE TUKAJ - razstava (19.3.-25.8.2024.)
kustosinja: dr. Marija Skočir
https://mgml.si/sl/galerija-jakopic/razstave/656/klavdij-sluban
- 19:00 Paoletta Marrocu i Silvano Zabeo, SA
-
Koncertna sala Cvjetko Rihtman, Josipa Stadlera 1/II, Sarajevo
PAOLETTA MARROCU (Trst) - sopran
SILVANO ZABEO (Trst) - klavir
program: Francesco Paolo Tosti
- 19:30 Ciklus: Umetnost i ekokritika, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
Ciklus: Umetnost i ekokritika
Tema: Žang Bo: Paprat u eko-kvir perspektivi - projekcije foto i video dokumentacije radova i njihova kontekstualizacija
Kroz radove Žang Boa vodi Stevan Vuković, urednik Filmforuma
- 20:00 Kavč Festival 2024, LJ
-
KAVČ FESTIVAL 2024 (18-22.3.2024.) Ljubljana
Hostel Celica
20:00 MICHELE FARAGALLI (Ch)
20:45 SOFIE OG ANDREA (No)
21:30 CUKROS CSIRKECOMB (Hu/At)
Klub Gromka
22:00 MART (Si)
23:00 BABA'N'DICA (Si)
00:00 MAJMUNSKA POSLA (Si)
https://www.kavcfestival.si/sl/kavc/2024/program/javni-dogodki
- 20:00 21. Beogradski festival igre 2024
-
21. BEOGRADSKI FESTIVAL IGRE 2024 (7.3.-10.4.2024.) Beograd, Novi Sad
Bitef teatar
Radim Vizvari (Prag): SOLO
- 20:00 Znamenite ličnosti Prvog srpskog ustanka > online
-
YouTube Kulturni centar Novog Sada
dr Goran Vasin (istoričar): ZNAMENITE LIČNOSTI PRVOG SRPSKOG USTANKA - online predavanje
- 20:00 Taake + Nordjevel + Theotoxin, ZG
-
Boogaloo, Zagreb
TAAKE
NORDJEVEL
THEOTOXIN
- 20:00 Safe Chemistry, ZG
-
Pogon Jedinstvo, Trnjanska struga 34, Zagreb
Petra Hrašćanec i Ksenija Zec: SAFE CHEMISTRY - prva repriza predstave
Izvode: Petra Hrašćanec, Krešimir Mikić
Scenografija: Igor Ruf i Lovro Ivančić
Kostimografija: Lovro Ivančić
Svjetlo: Andrija Santro
Kuhar u castu: Robert Perenić
Glazba: Nenad Sinkauz (muzika u traileru Stian Westerhus)
Fotografija: Karla Jurić, 925STUDIO
Video: Ivan Idžojtić
Montaža: Petra Šobak
Dizajn plakata i knjižice: Petra Milički
Producentice: Ivana Kuzmanić i Andrea Turić
Produkcija: Umjetnička organizacija 21:21, Zagreb/ Pogon, Zagreb (HR), Artemrede, Santarem (PT) / Sardegna Teatro, Fuourimargine (I)
https://www.pogon.hr/program/2121-petra-hrascanec-i-ksenija-zec-safe-chemistry
- 20:00 Kruna Jovanova, ČA
-
Kulturni centar Čačak, Trg narodnog ustanka 2, Čačak
Milkica Miletić: KRUNA JOVANOVA - premijera duodrame (zvanično poslednji program Čačka, prve prestonice kulture Srbije: Čačanska Rodna)
produkcija: Gradsko pozorište Čačak, Centar za kulturu Vuk Beograd
dramatizacija: Vanja Milačić
režija: Nikola Kljajić
uloge: Stefan Bundalo i Anica Petrović
scenografija: Jovana Stefanović
kostimografija: Marta Čkonjević
originalna muzika: Nikola Smolović
dizajn: Ana Krbanjević
- 20:00 Muzikom kroz muzej: Barokada trio, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
Ciklus: Muzikom kroz muzej
BAROKADA TRIO: Sonja Kalajić - testera, violina, kastanjete, Darko Karajić - lauta, Bojana Dimković - čembalo
program: Nova antika: Antonio Vivaldi, Đuzepe Tartinio, Luiđi Rodolfo Bokerini, Luis de Narvaez, Remo Đazoto, Tomazo G. Albinoni, Džon Daulend, Adrijan le Rojo, Arkanđelo Koreli + numera iznenađenja iz muzičke arhivske građe Istorijskog muzeja Srbije
organizacija: Istorijski muzej Srbije i udruženje Unica Art
Istorijski Muzej Srbije | Facebook
rezervacija: 064.858.1296
250 din
- 20:00 Portreti: Veljko Bulajić, ZG
-
Studentski centar, Zagreb
Portreti: VELJKO BULAJIĆ (13.12.2023.-29.3.2024)
KOZARA (FNRJ, 1962, c/b, 127')
režija: Veljko Bulajić
fotografija: Aleksandar Sekulović
- 20:00 Sirano, BG
-
Jugoslovensko dramsko pozorište, Beograd
Edmon Rostan: SIRANO - premijera
režija, adaptacija: Gorčin Stojanović
igraju: Dragan Mićanović, Marija Vicković, Nina Martinović, Joakim Tasić, Anita Mančić, Nebojša Milovanović, Stefan Jevtović, Slobodan Tešić, Viktor Radišić/Nikola Vasić, Maja Kolundžija Zoroe, Katarina Veljović, Hristina Tatić, Marko Janketić, Ognjen Nikola Radulović, Stojša Oljačić, Lazar Đukić, Vukašin Jovanović, Teodor Vinčić, Ivan Blagojević, Luka Radosavljević, Luka Antonijević, Luka Sević, Ana-Marija Stamenković, Sara Pavlović
- 20:00 Kalem i prijatelji, BG
-
Dom omladine Beograda
KALEM i PRIJATELJI: Stefan Ilić - vokal/violina i Dušan Popović Lipovac - gitara
Kalem - Zbog tebe, mome ubava (LIVE) (youtube.com)
Kalem - Meseče (VIDEO) (youtube.com)
- 20:00 35 kalorija bez šećera, BG
-
Dom omladine Beograda
Program: Edukativne pozorišne predstave za tinejdžere
35 KALORIJA BEZ ŠEĆERA (12+) - predstava po istoimenom romanu Jasminke Petrović
dramatizacija: Đorđe Kosić
režija: Nenad Radović, Ana Vučić
izbor muzike: Nenad Radović
igraju: polaznici Studio Centra
produkcija: Studio Centar 2024
produkcija: Angažman Fest / Studio Centar 2020
organizacija: Dom omladine Beograda i Studio Centar
- 20:00 Haexler, Kultivator, Ku-Ri-Boh, MB
-
Pekarna, Maribor
Gustaf, Ob železnici 16, Maribor
HAEXLER (Ger) - powerviolence
https://haexler.bandcamp.com/album/wage-work
https://www.instagram.com/haexlergrind/
KULTIVATOR (Slo) - mince
https://youtu.be/JQh-q6VGUTI?si=6bKCwyAL18eAvgaX
https://www.instagram.com/kultivator_mc/
KU-RI-BOH! (Slo) - powerviolence
https://ku-ri-boh.bandcamp.com/album/s-t
https://www.instagram.com/kuriboh_pv/ - 20:30 Miodrag Petrović Čkalja - 100 godina od rođenja, BG
-
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
MIODRAG PETROVIĆ ČKALJA - 100 godina od rođenja (19-28.3.2024.)
Sala Makavejev, Uzun Mirkova 1
19.3.
20.30 PUT OKO SVETA (JUG, 1964)
Uloge: Miodrag Petrović Čkalja, Dara Čalenić
Režija: Sofija Soja Jovanović
20.3.
18.00 ZAJEDNIČKI STAN (JUG, 1960)
Uloge: Miodrag Petrović Čkalja, Branka Veselinović
Režija: Marijan Vajda
20.30 SREĆA U TORBI (JUG, 1961)
Uloge: Miodrag Petrović Čkalja, Mija Aleksić
Režija: Radivoje Lola Đukić
21.3.
18.00 ORLOVI RANO LETE (JUG, 1966)
Uloge: Miodrag Petrović Čkalja, Dragutin Dobričanin
Režija: Sofija Soja Jovanović
20.30 BOG JE UMRO UZALUD (JUG, 1969)
Uloge: Miodrag Petrović Čkalja, Stanislava Pešić
Režija: Radivoje Lola Đukić
Sala u Kosovskoj 11
25.3.
17.30 AVANTURE BORIVOJA ŠURDILOVIĆA (JUG, 1980)
Uloge: Miodrag Petrović Čkalja, Ljubiša Samardžić
Režija: Aleksandar Đorđević
20.00 BICIKLISTI (JUG, 1970)
Uloge: Miodrag Petrović Čkalja, Milena Dravić
Režija: Mladomir Puriša Đorđević
26.3.
17.30 NA MESTO, GRAĐANINE POKORNI (JUG, 1964)
Uloge: Miodrag Petrović Čkalja, Mija Aleksić
Režija: Radivoje Lola Đukić
20.00 NEMA MALIH BOGOVA (JUG, 1961)
Uloge: Miodrag Petrović Čkalja, Mija Aleksić
Režija: Radivoje Lola Đukić
27.3.
17.30 SILOM OTAC (JUG, 1969)
Uloge: Miodrag Petrović Čkalja, Dragoljub Dobričanin
Režija: Sofija Soja Jovanović
2000 JEZERO (JUG, 1950)
Uloge: Miodrag Petrović Čkalja, Milivoje Živanović
Režija: Radivoje Lola Đukić
28.3.
17.30 PAJA I JARE (JUG, 1973)
Uloge: Miodrag Petrović Čkalja, Pavle Vuisić
Režija: Milo Đukanović
20.00 KAMIONDŽIJE PONOVO VOZE (JUG, 1984)
Uloge: Miodrag Petrović Čkalja, Pavle Vuisić
Režija: Milo Đukanović
- Okupirani bioskop prvi put u Čačku
- Aleksandar Denić predstavlja Srbiju na 60. Bijenalu u Veneciji
- Objavljeni rezultati konkursa MKI za savremeno stvaralaštvo za 2022.
- Marijana Cvetković: Raste bes u svim sektorima kulture
- Praviti se lud ili otvoriti oči
- A1 Kinoteka letnji bioskop ponovo na krovu Doma Vojske
- Uži izbor za Politikinu nagradu za 2023.
- Najuži izbor za NIN-ovu nagradu za 2022.
- Preminula Jasna Tijardović Popović
- Nadežda Petrović u Narodnom muzeju
- Pucanje po šavovima
- Novi-stari Oliver Tvist u očekivanju matične scene Buhe
- Sirano kao herojska tragikomedija
- Zdravku Joksimoviću nagrada Sava Šumanović
- Konzervacija i restauracija tri portreta
- Komunalni hor u Magacinu
- Blašković novi glavni urednik Književnog magazina
- Evropska turneja Kejva na jesen, na listi i Zagreb
- Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture
- Moć novca u 21. veku
- Poziv na Sarajevo Photography Festival
- Konkurs Miksera za mlade dizajnere: Ghost Project - Mikrokosmos
- Poziv uličnim izvođačima u Beogradu
- Novi konkurs za polaznike Muzičkog instituta Stefana Milenkovića
- Konkurs Novica Tadić za mlade pesnike
- Konkurs za volonterke i volontere 17. Beldocsa
- Poziv NLB MUZA za mlade umetnike / NLB MUZA Public Call - At the intersection
- Konkurs galerije AKC Gnezdo za izlaganje u sezoni 2024/25.
Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture
Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i