Slobodna zona 17. Motovuna
Filmski festival u Motovunu prikazaće rekordan broj filmova u 17. izdanju – od 26. do 30. jula, ostajući veran koncepciji po kojoj je prepoznatljiv u regionu i šire, a uz žanrovski i tematski raznovrstan program, uvodi i određene novitete kojima će pokušati da pridobije i mlađu publiku i približi je evropskim filmovima sa kojima inače ređe dolazi u dodir.
Na motovunskom filmskom brdu, “277 metara iznad realnosti”, publika će videti i nekoliko regionalnih premijera među dvadesetak filmova u glavnom programu.
Glavni program 17. MFF-a, čiji su selektori Milena Zajović i Jurica Pavičić, osmišljen je kao balans između hitova s najvećih evropskih filmskih festivala (Berlin, Venecija, San Sebastijan…) i “manjih” filmova koji su se istakli snagom i kvalitetom, a među njima su i tri filma duža od tri sata: nemački “Žena policajca” (Philip Gröning), grčki “Stratos” (Yannis Economides) i ukrajinski “Pleme” (Myroslav Slaboshpytshiy) koji na dosad neviđeni način, lišen ikakvog patroniziranja, prikazuje svet gluvonemih.
Selektori 17. MFF-a pokušali su da glavnim programom predstave razne kontinente i kulture, različite žanrove i poetike - od ljutog “arta” do “pametnog” komercijalnog filma koji nastaje na neočekivanim mestima.
Najavljeni su pobednici San Sebastijana (Loša kosa) i Berlinala (Crni ugljen, tanki led), filmovi nagrađeni u Kanu (Čudesa), Berlinu (Dečaštvo) i Veneciji (Žena policajca), ali i oni koji su prilično nepoznati, a trebalo bi ih upoznati.
Domaću kinematografiju predstavlja “Broj 55” Kristijana Milića, jedan od prvih hrvatskih ratnih filmova koji daje naturalističku sliku bez ulepšavanja i pokušaja stvaranja heroja, te film “Deca tranzicije” Matije Vukšića koji portretiše život u tranziciji iz dečje perspektive.
Biće prikazan i film “Varvari” Ivana Ikića, žestoka srpska drama puna crnog humora i nasilja, koja prikazuje život mladih u društvu izgubljenih vrednosti, a svetsku premijeru ima ovih dana u Karlovim Varima.
Varvari, Ivan Ikić
Motovun će prvi u regionu prikazati film “20.000 dana na Zemlji” o Niku Kejvu (Nick Cave), koji predstavlja izmišljeni dan u životu tog svestranog muzičara i kantautora kroz kombinaciju fikcije i stvarnosti, privatnog i javnog, te priče kojom sam objašnjava svoj pogled na svet, život i stvaralaštvo.
U glavnom programu je i animirani francuski film “Jesu li visoki ljudi sretni?” Mišela Gondrija (Michel Gondry) o Noamu Čomskom, jednom od najvažnijih mislilaca današnjice, a biće prikazan, između ostalog, i neobični film-esej “Završni rez” mađarskog reditelja Đerđa Palfija (Gyorgy) koji koristi antologijske scene iz oko 500 poznatih filmova, stvarajući od njih novu filmsku priču.
20.000 dana na Zemlji
Među atrakcijama 17. MFF-a je i američki film “Dečaštvo” Ričarda Linklejtera (Richard Linklater), koji je sniman čak 12 godina, pa se proces odrastanja i starenja glavnih glumaca odvija direktno pred kamerom.
Najavljen je i američki film “Sve je izgubljeno” (J. C. Chandor ) u kojem glavni i jedini glumac Robert Redford izgovara jednu jedinu reč, te italijanski krimić “Ljudski kapital” (Paolo Virzi) koji postavlja staro kokoška-jaje pitanje ekonomske krize: šta je bilo pre – kriza ili pohlepa?
Novost 17. Motovuna je i “žiri u egzilu” - o festivalskom pobedniku prvi put će odlučivati umetnici i aktivisti koji su zbog svog delovanja morali da se isele iz zemalja u kojima su rođeni. Njihova imena biće naknadno saopštena. “Žiri u egzilu” je, prema rečima direktora MFF-a, Igora Mirkovića, pokušaj Motovuna da u bezbrižnoj atmosferi letnjeg festivala upozori i da živimo u uzavrelom vremenu stalnih tenzija i sukoba.
Glavna nagrada - Propeler Motovuna dođeljuje se najboljem filmu u međunarodnoj konkurenciji glavnog programa. Takođe, biće dodeljena i nagrada FIPRESCI međunarodnog žirija filmskih kritičara.
Dobitnik počasne nagrade “50 godina” za pola veka rada na filmu je legendarni hrvatski muzičar Arsen Dedić, u čiju će čast biti prikazan dokumentarac “Moj zanat” Mladena Matičevića iz Srbije, premijerno predstavljen na beogradskom Beldocsu.
Moj zanat
Dobitnik nagrade “Maverick”, kojom MFF slavi autore koji su se izborili za osobeni put, ove godine je jedan od najpoznatijih evropskih reditelja – Andrej Zvjagincev iz Rusije, koji će, kao i Dedić, biti gost Motovuna.
Program kratkih filmova, u izboru Andreja Korovljeva, obuhvata dvadesetak naslova, među kojima je i nagrađivani animirani film “Rabbitland” Nikole Majdaka mlađeg i Ane Nedeljković iz Srbije, crnohumorna priča o zečevima bez mozga koji provode dane glasajući na izborima.
Rabbitland
Najbolji kratki film među naslovima iz petnaestak zemalja ne proglašava žiri, već prošlogodišnji pobednik, pa se nagrada tako prenosi poput svojevrsne štafete, a iznosi, inače, hiljadu evra.
Zemlja partner 17. Motovuna je Turska, a s obzirom na veliko interesovanje hrvatske publike za njenu televizijsku produkciju, organizatori MFF-a odlučili su da ponude publici jednu drugu stranu turske filmske industrije – drugačije priče i estetike. Odabrani su recentni turski filmovi koje je volela turska publika ili međunarodni festivali, a stiže i rediteljska reprezentacija predvođena međunarodno poznatom Jesim Ustaoglu (Yesim).
Ulay - Projekat: rak
Među gostima MFF-a biće i Ulaj (Ulay), nekadašnji umetnički i životni partner Marine Abramović, koji će prisustvovati projekciji dokumentarnog filma “Operacija: rak” koji je o njegovom životu i radu snimio slovenački reditelj Damjan Kozole.
Gost Motovuna biće i legendarni kantautor i performer iz Kopra Marko Brecelj, a svoj će film koncertom predstaviti i “pravi čovek za kapitalizam” Damir Avdić - specifična pojava regionalne muzičke scene, ključni pesnik i performer političkih i socijalnih tema, koji publici donosi ogoljenu istinu kako bi je podstakao na misao i delovanje.
Najavljen je i izbor kratkih filmova na temu seksa, koje je odabrao filmski kritičar i dopisnik “Scrreen Internationala” Vladan Petković.
Novitet MFF-a je program “Buzz@teen”, namenjen deci i tinejdžerima, dpovodom kojeg se uvodi još jedna festivalsku lokaciju u gradu Buzetu. MFF se time priključuje sveprisutnom evropskom trendu negovanja buduće festivalske publike - razvijanjem ljubavi i interesovanja mladih za estetiku i poetiku evropskog filma.
Program 17. MFF-a obuhvata ukupno oko 70 projekcija u standardnom ritmu (od 10 sati ujutro do 4 sata ujutro) na četiri bioskopske lokacije (dve u zatvorenom i dve na otvorenom).
U muzičkom programu nastupiće Kultur Shock i Pips, Chips & Videoclips.
Ulaznice su dstupne u pretprodaji u sistemu ulaznice.hr, a do 15. jula se može nabaviti i komplet po posebnoj ceni (150 kuna za 10 projekcija odabranih filmova).
Smeštaj u festivalskom kampu je besplatan za sve kupce kompleta ulaznica u pretprodaji, a nužno je platiti samo boravišnu taksu u iznosu od 7 kuna po danu.
Ove godine generalni pokrovitelj MFF-a je Hrvatski Telekom.
(SEEcult.org)