Sloboda medija za budućnost
Generalni sekretar UN Ban Kimun i generalna direktorka UNESKO-a Irina Bokova objavili su zajedničku poruku povodom Svetskog dana slobode medija, 3. maja, ističući važnost medijskih sloboda za ispunjenje Milenijumskih ciljeva razvoja 2015. godine i dalju budućnost čovečanstva.
To znači, kako su istakli Kimun i Bokova, da celokupna populacija uživa osnovna prava slobode mišljenja i izražavanja, koja su suštinska za demokratiju, transparentnost, odgovornost i vladavinu prava. “Ona su vitalna za ljudsko dostojanstvo, drustveni progres i inkluzivni razvoj”, poručili su zvaničnici UN i UNESKO.
Svetski dana slobode medija naglašava važnost nezavisnih, slobodnih i pluralističkih medija koji štite i promovišu osnovna ljudska prava. Novinarstvo obezbeđuje platformu za diskusije o širokom spektru pitanja koja se tiču razvoja – od ekoloških izazova o naučnog napretka do pitanja rodne ravnopravnosti, angažovanja mladih do izgradnje mira.
“Samo kada su novinari slobodni da posmatraju, istražuju i kritikuju politike i akcije, moguća je dobra vlada”, poručili su Kimun i Bokova.
Prema njihovim rečima, kada se zamisli period posle 2015. godine, mora se imati u vidu neophodnost suočavanja sa smrtnim pretnjama slobodi medija širom sveta, jer su u mnogim zemljama medijski radnici suočeni sa sistematskim preprekama u izveštavanju, počev od cenzure, preko pritvaranja do napada i čak ubistava.
Generalna skupština UN jedinstvena je u osudi svih tih napada i nasilja prema novinarima i medijskim radnicima, poručili su Kimun i Bokova, pozivajući vlade i sve ostale koji imaju uticaj na medijsku sferu da učine sve kako bi novinari i ostali medijski radnici bili zaštićeni i mogli slobodno da rade.
“Pozivamo sve zemlje, društva i sve pojedince da aktivno brane slobodu izražavanja i slobodu medija kao osnovna prava”, poručili su Kimun i Bokova, ističući da će time biti dat i doprinos ostcvarenju Milenijumskih ciljeva i unaprediti agenda razvoja posle 2015.
(SEEcult.org)