Gordost i predrasude uz klasnu i rodnu nejednakost
Predstava “Gordost i predrasude”, prema čuvenom romanu Džejn Ostin, u dramatizaciji Izobel Mekartur, biće premijerno izvedena 17. novembra u Madlenianumu u Beogradu, u režiji Ivana Vukovića, a umesto ljubavnog zapleta u fokus stavlja klasnu i rodnu nejednakost, tretirajući ih na duhovit način.
Komad počinje iz vizure sluškinja koje prepričavaju radnju romana i ujedno igraju likove o kojima pričaju, što proizvodi svojevrsnu predstavu u predstavi i to u žanru komične melodrame, najavio je na konferenciji za novinare 6. novembra Vuković, koji je i preveo tekst s glumicom Bojanom Stefanović.
Sluškinje se bune što se u romanu samo pominju, ističu koliko su važne i za razvoj neke romanse - na primer - da li će prekasno doneti pismo ili prečesto nekom dopunjavati čašu, šale se na račun gospodara i gospodarica, kritikuju njihov odnos prema posluzi… Vremenom, međutim, pokazuju i empatiju zbog ljubavnih i drugih jada glavnih likova.
Vuković je izjavio da se škotska glumica i autorka Izobel Mekartur duhovito, ali sa mnogo ljubavi odnosi prema originalnom materijalu iz 1813. godine, koji je inače doživeo brojne filmske i pozorišne adaptacije. U komad je unela i songove, pa su tako scene balova u novoj verziji karaoke zabave.
Za beogradsku postavku uzeti su stihovi Laze Kostića, Alekse Šantića i drugih srpskih pesnika, dok je muziku komponovao Draško Adžić.
Bojana Stefanović je rekla da je obožavateljka Džejn Ostin, te da ovu dramatizaciju odlikuju britanska preciznost i brzina kojom se smenjuju likovi, što je i tehnički zahtevno. Ona igra jednu sluškinju, dva ženska i dva muška lika.
Sluškinja Efi i Elizabet Benet je Suzana Lukić, a služavka Flo i Darsi – Goran Jevtić. Njih dvoje su partneri i u Vukovićevoj režiji duodrame “Pluća”, koja je jedna od najuspešnijih predstava na aktuelnom repertoaru Opere i teatra Madlenianum.
Goran Jevtić je izjavio da je bilo “zanimljivo igrati poznate likove onako kako ih doživljavaju niži staleži, služavke koje su ih videle i gole i znaju sve o njima”.
“Uzbudljiva je ta transformacija da ’uđeš’ u nekakvu služavku koja onda uđe u neke druge likove. A otkud ja među služavkama? Ovo je, između ostalog, i vreme rata, pa su muškarci uglavnom na frontu”, dodao je Jevtić.
Prema njegovim rečima, komad kreće urnebesno, ali postepeno, kako se služavke uvlače u kožu likova koje igraju, počinju da ih brane, pa i vole, razumeju ih, jer “svi imamo emocije”.
Jevtić je izdvojio kao posebno interesantan muzički deo predstave, navodeći da “neke pesme naših vrhunskih romantičara uz Adžićeve kompozicije zvuče kao najluđi pop hitovi”.
U ansamblu su i Ljubinka Klarić, Milena Živanović, Borjanka Ljumović i Tamara Aleksić, a svi zajedno igraju više od 20 likova.
Direktorka Drame Madlenianuma Ana Radivojević Zdravković izrazila je zadovoljstvo što ponovo sarađuju sa Vukovićem i to upravo na ovakvoj “nežnoj i raspevanoj” predstavi.
“Pokazalo se da su u svako vreme, a naročito u ono teško, knjige Džejn Ostin bitne. Posle Prvog svetskog rata lekari su preporučivali da ih čitaju vojnici sa traumama. To je laka, nežna litetarura, izaziva osećaj topline”, rekla je Ana Radivojević Zdravković, dodajući da ti romani ipak nose i kritiku društva.
U programu predstave navedenoi je da se Vuković i njegov tim na pitak način bave temama koje su ozbiljne i važne i za nas danas.
“Gordost, greh o koji su se saplitali i moralni gorostasi, jeste zamka u koju upadaju oni koji sebi pripisuju kvalitete koje zapravo nemaju. Možda će nas upravo priča koju je Džejn Ostin napisala pre oko 200 godina navesti da promislimo da li je samopouzdanje precenjena osobina u savremenom društvu. A ‘predrasude’ – partnerska reč iz naslova nove predstave takođe korespondira sa savremenim ljudima kroz brojne inicijative da se ljudi ne dele ni po kojim osnovama. Raznorazne aktivnosti u mnogim nivoima društva upućuju da smo svi jednaki i sa jednakim pravima. No, svesni smo da je zakone daleko lakše urediti nego stanje u ljudskim srcima. Dok se predrasuda u srcu ne sruši nijedan zakon ne može suštinski pomoći”, navedeno je u programu.
U autorskim timu su i Maja Todorović (dramaturgija), Ema Stojković i Jelena Kesić (scena), Dragica Laušević (kostim), Marija Milenković (scenski pokret) i Nikola Živanović (scenski govor).
Praizvedba tog komada bila je 2018. godine u Glazgovu. Predstava je zatim četiri godine igrana po unutrašnjosti i usavršavana, dok 2022. godine nije pozvana na Vest End u Londonu, gde je postigla ogroman uspeh.
Beogradska postavka imaće reprize 18. i 19. novembra i 2. decembra.
*Foto: Zoran Škrbić
(SEEcult.org)