• Search form

29.10.2015 | 17:07

Nagrade ULUPUDS-a na 60. Sajmu knjiga

Nagrade ULUPUDS-a na 60. Sajmu knjiga

Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) dodelilo je nagradu za najbolju likovnu oprema knjige na 60. Sajmu knjiga izdanju “Srpske slave i praznici, temelјi naše tradicije”, koje je priredila Aleksandra Golubović, a objavio Vulkan iz Beograda.

Tradicionalno su dodeljene i nagrade za najbolju likovnu opremu knjige za decu, koju je dobio Zavod za udžbenike za “Izokrenutu pričuBranka Ćopića, za najbolji strip - “Gvido van Hengel, Atentat, s one strane patnje” autora Borisa Stanića, u izdanju Besne kobile iz Zemuna, za najbolјu ilustraciju knjige za decu – Aleksa Jovanović, za izdanja Pčelice iz Čačka i Kreativnog centra iz Beograda, za najbolju ediciju - Aleksandra Bojović i Igor Krstić za “Male knjige o velikim lјudima”, takođe u izdanju Pčelice, za najbolјu knjigu u kategoriji teorije arhitekture – “Grad i Hram, Hramovi i gradovi u namaAleksandre Mokranjac, u izdanju Službenog glasnika iz Beograda, za najbolјu knjigu u kategoriji teorije vizuelne komunikacije – “Video ilustracija knjige, Novi pogledi na ilustraciju i kreiranje imidža knjige u javnostiSenke Vlahović Filipov, u izdanju Banatskog kulturnog centra iz Novog Miloševa i Akademije umetnosti iz Beograda, za najbolјu knjiga u kategoriji fotomonografije – “Otisak svetlostiBranka Pelinovića, u izdanju RTS-a, za najbolјu knjigu iz istorije umetnosti u kategoriji primenjene umetnosti “Mozaik u Srbiji 1950-2015Olivere Gavrić Pavić, u izdanju ULUPUDS-a, za najbolju knjigu iz istorije umetnosti u kategoriji studije “Manastir Pećka patrijaršijaMilke Čanak Medić i Branislava Todića, u izdanju Plutoneuma i Besede iz Novog Sada, za najbolјu knjigu iz istorije umetnosti u kategoriji monografije istorije umetnosti - “PeđaZdravka Vučinića, u izdanju Interpressa.

Knjiga “Srpske slave i praznici, temelјi naše tradicije”, čija je likovna oprema proglašena najboljom na 60. Sajmu knjiga, sačinjena je u saradnji sa etnologom dr Vesnom Marjanović i teologom arhimandritom Stefanom Šarićem, duhovnikom manastira Rajinovac, a obogaćena fotografijom Dragana Bosnića, uz doprinos ikonopisnog studija Petar Bilić. Knjiga na jednom mestu predstavlјa zbir srpskih slava prema hronološkom redu crkvenog kalendara. Pored detalјnih opisa pojedinačnih slava, sadrži i delove o najvećim pravoslavnim praznicima. Dizajn korica je delo Nebojše Zarića, a prelom knjižnog bloka je delo Stardust LAB iz Beograda. Vizuelni koncept tog izdanja, kako je naveo žiri, realizovan je tako da je uspostavlјena izvanredna ravnoteža tekstualnog i likovnog, što tu knjigu čini zanimlјivom i dostupnom širokoj publici.

Knjiga Branka Ćopića “Izokrenuta priča”, kojoj je dodeljeno priznanje za najbolju likovnu opremu knjige za decu, prvi put je štampana kao zasebno delo, pri čemu je ilustracija ravnopravni i integralni deo publikacije. Likovna autorka je Marina Milanković koja je ilustrovala poznati Ćopićev tekst, dok su koncept osmislile Tatjana Kostić i Tijana Pavlov, koje su potpisane kao urednica i likovna urednica tog izdanja. Ilustracije Marine Milanković su savremene, jasne, čitke i duhovite, naveo je žiri, dodajući da mladim čitaocima omogućavaju bolјe razumevanje ponekog arhaičnog i manje poznatog izraza pisca. Ćopićeva priča zahteva interaktivni čitalački pristup, što je bila inspiracija da to izdanje sadrži i segment sa slagalicom, pa najmlađi čitaoci mogu sami da rešavaju tekstualne zagonetke.

Priznanje za najbolјi strip dodeljeno je za grafički roman “Gvido van Hengel, Atentat, s one strane patnje”, objavljen u ediciji Besne kobile “Džambas”, posvećene srpskom stripu. Autor je slikar Boris Stanić, a holandski istoričar Gvido van Hengel je stručni saradnik tog scenarija o jednom danu u životu ličnosti koje su učestovale u Sarajevskom atentatu. To izdanje, kako je naveo žiri, pored grafičkog romana, predgovora o njegovom stvaranju i kratkih biografija autora, sadrži i stranu sa bibliografskim referencama među kojima su ne samo brojne knjige napisane o atentatu na princa Ferdinanda, već i razna dokumenta. Na taj način se o predstavlјa i kao dokumentima utemelјen vizuelni komentar na istorijski događaj. Podnaslov “S one strane patnje” ukazuje na to da je stvarna tema tog stripa ukazivanje na svakodnevni lјudski život junaka, na ono što se zbivalo iza kulisa atentata. Stanić tim grafičkim romanom pokazuje i vanredno širok dijapazon svoje umetničke prakse.

Priznanje za najbolјu ilustraciju knjige za decu, dodeljeno je ilustratoru Aleksi Jovanoviću za dečju knjigu “Mačak marko i druge priče” Nataše Bartule, u izdanju Kreativnog centra, te knjige “Priče iz šume” Nikolete Novak, u izdanju Pčelice. Atraktivne i bogate ilustracije Jovanovića, kako je istakao žiri, u najbolјoj su tradiciji knjiške ilustracije koje približavaju tekst, knjigu i čitanje veoma zahtevnoj dečjoj publici.

Pčelica je izdavač i najbolje edicije – “Male knjige o velikim lјudima”, za koju su nagrađeni Aleksandra Bojović kao autorka teksta i Igor Krstić kao autor ilustracija. Među naslovima te edicije, čiji je urednik Goran Marković, našli su se Napoleon Bonaparta, Vilijem Šekspir, Kristifor Kolumbo, Leonardo da Vinči, Albert Ajnštajn, kao i likovi slavnih žena kao što su Jovanka Orleanka i kralјica Elizabeta Prva. Žiri je posebno pohvalio to što je veliki broj ilustracija napravlјen prema predlošcima likovnih dela odgovarajućih epoha, čime se postiže i veća prepoznatlјivost lika i dela prikazanih velikih lјudi.

Priznanje za najbolјu knjigu u kategoriji teorije arhitekture dodeljeno je Aleksandri Mokranjac za “Grad i Hram, Hramovi i gradovi u nama”, čiji je prvi deo teksta posvećen aktuelnim i večnim temama urbanizma i arhitekture, a drugi deo analizi jednog aspekta rada akademika Milana Lojanice.

Najbolјa knjiga u kategoriji teorije vizuelne komunikacije – “Video ilustracija knjige, Novi pogledi na ilustraciju i kreiranje imidža knjige u javnostiSenke Vlahović Filipov posvećena je značajnim pitanjem koje su postavile nove tehnologije 21. veka i načina na koji utiču na uobličavanje novih vidova postojanja i čitanja knjige. To štampano izdanje, čiji prelom podseća na elektronski format teksta, prati i CD sa primerima video formata knjiškog teksta. Na taj način to delo istovremeno predstavlјa i teorijsku analizu i izvor praktičnih uputstava o načinu postojanja knjige u elektronskom formatu, naveo je žiri.

Fotomonografija “Otisak svetlosti” delo je Branka Pelinovića, snimatelja i fotografa, koji se tom knjigom predstavlјa najpre na planu dokumentarne fotografije, kao tvorac onih dela koja su beleške i zapisi o lјudima i njihovim sudbinama u različitim okruženjima i događajima. Predstavlјena dela kategorisana su tematski, a ne horonološki, čime se takođe ukazuje na osnovnu zamisao da predstavlja svakodnevni život u njegovim bezbrojnim oblicima. 

Priznanje za najbolјu knjigu iz istorije umetnosti u kategoriji primenjene umetnosti dodeljeno je Oliveri Gavrić Pavić za “Mozaik u Srbiji 1950-2015”, studiju o mozaiku u Srbiji u poslednjih 65 godina. Autorka je, kako je istakao žiri, polazeći iz perspektive aktivnog umetnika bogatog stvaralačkog iskustva, obimnim i interesantnim tekstom pokazala značaj rada u mozaiku kroz njegovu relativno skoriju istoriju i identifikovala i predstavila rad onih umetnika koji su obeležili yaj period.

Najbolјa knjiga iz istorije umetnosti u kategoriji studije je “Manastir Pećka patrijaršijaMilke Čanak Medić i Branislava Todića, izdanje koje sadrži ozbilјnu studiju o Pećkoj patrijaršiji sa arhitektonskim crtežima i velikim brojem reprodukcija. Ta obimna i obuhvatna studija je pisana čitko čime je njen sadržaj dostupan širokoj publici, a istovremeno, analitičnost autora u tumačenju i njihovo ukazivanje na neke od značajnih i klјučnih detalјa raznovrsnih umetničkih dela Pećke patrijaršije, predstavlјaju značajan doprinos stručnom razumevanju kako tog manasitra, tako i srpske umetnosti.

Najbolјa knjiga iz istorije umetnosti u kategoriji monografije istorije umetnosti je monografija o stvaralaštvu Predraga Peđe Milosavlјevića, čiji je autor Zdravko Vučinić. To je prva publikovana monografija o tom značajnom umetniku 20. veka. Autor je obradio i protumačio obiman materijal na inspirativan način, dokazujući svoje poglede na stvaralaštvo Milosavljevića istančanim odbirom relevantnih reprodukcija dela tog slikara. Istovremeno, predstavio je stvaralaštvo Milosavlјevića u širokom rasponu žanrova i tema i otvorio put ka stvaranju kataloga raisonné tog umetnika, naveo je žiri.

Priznanja ULUPUDS-a dodelio je žiri koji su činili: David Vartabedijan (predsednik), član Slikarsko grafičke sekcije, dr Zoja Bojić, član Sekcije za teoriju, kritiku i istoriju primenjene umetnosti i Vukica Mikača, članica Sekcije umetničke fotografije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r