Future Perfect
Putujuća izložba “Future Perfect” sa radovima 16 savremenih umetnika i umetnica iz Nemačke, koji se bave vizijama budućnosti i spekulacijama o toku istorije, svečano je otvorena 24. maja u Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, a deo postavke moguće je pogledati i na prvom nivou Muzeja savremene umetnosti u Beogradu.
Direktorka MSUB Marijana Kolarić istakla je na otvaranju da se tom izložbom “podstiče globalna razmena ideja i iskustava između umetnosti, umetnika i institucija, ali i međusobno umrežavanje umetnika”.
Izložba “Future Perfect” ne samo da predstavlja aktuelnu umetnost iz Nemačke našoj publici, već postavlja i mnoga danas aktuelna pitanja poput toga kako ćemo živeti sutra, da li će budućnost biti onakva kakvom je zamišljamo i drugih, rekla je ona i dodala da izloženi radovi oblikuju prostore za imaginaciju i akciju, imaju snažan formalni jezik i prevode suštinska društvena pitanja u umetničke koncepte.
Koordinator izložbe Miroslav Karić rekao je da izložba “Future Perfect” u trenutku kada je svet doveden do ivice opasnih balansiranja, neizvesnosti i nemogućnosti predikcije daljih kretanja i odvijanja događaja, postavlja pitanje na koji način umetnici u savremenim kontekstima zauzimaju i artikulišu svoj stav u materijalu, formi, imaginaciji, naraciji u vizioniziranju budućnosti ili ponovnom promišljanju prošlosti i gde vide opcije za akciju. Kroz različite medije (film, fotografija, skulptura, objekti, slike, kolaži) radovi na izložbi “uvode u refleksije i scenarije potencijalne budućnosti u koju su implicirana ključna društveno-politička pitanja današnjice”, rekao je Karić.
Koordinatorka programa kulture Gete instituta u Beogradu Sunčica Šido dodala je da umetnici kroz različite medije istražuju socio-političke, ekonomske i narative u oblasti kulture, pružajući uvid kako u evropske, tako i u globalne pejzaže.
“Dok posmatramo njihove radove, izazvani smo da preispitamo sopstvene perspektive i možda redefinišemo konvencionalne obrasce mišljenja. Ova izložba nas poziva da razmatramo kompleksnost vremena i zamislimo mogućnosti pred nama, služeći kao poziv na razmišljanje, i navodi da se zapitamo nad istorijskim tokovima i suštinom aspiracija”, dodala je ona.
Kustoskinja izložbe Angelika Štepken rekla je da iako je 1989. godina trebalo da predstavlja novu budućnost, niko više nije mogao zamisliti kako će budućnost da izgleda.
“To je slučaj i danas. U spekulativnom kapitalističkom svetu u kome živimo, budućnost je nešto što konzumiramo već u sadašnjosti. Vi nagađate da će nešto u šta investirate imati veću vrednost sutra, tako da je sutrašnjica razlog zbog kojeg nešto radite danas. Ne postoji perspektiva druge, bolje, ili gore budućnosti. To je u neku ruku i pozadina naslova ove izložbe”, istakla je Angelika Štepken, koja je osmislila izložbu sa Filipom Ciglerom, prezentujući pozicije umetnica i umetnika koji potiču iz Nemačke ili već duže vreme žive i rade u Nemačkoj, a imaju internacionalne karijere.
Putujuća izložba “Future Perfect” već godinama širom sveta predstavlja savremenu vizuelnu umetnost iz Nemačke, ukazujući publici na nova pitanja koja otvara budućnost i tragajući zajedno sa njom za odgovorima na ta pitanja.
Naziv izložbe odnosi se na glagolsko vreme u engleskom jeziku - future perfect (svršeno buduće vreme), koje označava radnju koja će se završiti u budućnosti pre neke druge radnje, slično kao futur II u nemačkom i srpskom.
Pored tematskog okvira, izložba ujedno nudi uvide u savremenu vizuelnu umetnost Nemačke kroz radove Neri Begremijan (Nairy Baghramian), dua Das Institut (Kerstin Breč / Kerstin Brätsch i Adele Reder / Adele Röder), Marijane Kastiljo Debal (Mariana Castillo Deball), Danija Gala, Siprijena Gajara (Cyprien Gaillard), Anete Kelm (Annette Kelm), Jute Keter (Jutta Koether), Armina Linkea, Antje Majevski (Antje Majewski), Henrika Olesena, Jorgosa Sapuncisa (Yorgos Sapountzis), Nore Šulc (Schulty), Nasan Tur, Dana Voa (Danh) i Klemensa fon Vedemajera (Clemens von Wedemeyer).
Kustoskinja, spisateljica i istraživačica Angelika Štepken živi i radi u Firenci i Berlinu. Od 2006. do 2022. godine bila je direktorka ustanove Villa Romana u Firenci, a od 1998. do 2006. direktorka udruženja Badischer Kunstverein u Karlsrueu. Od 1988. godine Stepken je bila kustoskinja više od 150 izložbi i međunarodnih saradnji kao i autorka brojnih kataloških tekstova za internacionalne umetnice i umetnike.
Tokom trajanja izložbe biće organizovani prateći programi u okviru kojih će svoj rad već početkom juna predstaviti jedan od učesnika izložbe, Dani Gal, a biće priređena i stručna vođenja lokalnog kustosa.
Izložba će biti otvorena do 4. avgusta.
Izložbu “Future Perfect” organizuju Institut za odnose sa inostranstvom (Institut für Auslandsbeziehungen - ifa) iz Štutgarta, Gete institut u Beogradu i Muzej savremene umetnosti u Beogradu.
*Foto: Bojana Janjić, naslovna fotografija: Danh Vo, We The People (detalj) 2011-2013, Annette Kelm, Untitled, 2010, pogled na postavku, Muzej savremene umetnosti u Beogradu
(SEEcult.org)