• Search form

20.06.2023 | 16:16

Nagrada Muci Draškić - Tatjani Mandić Rigonat

Nagrada Muci Draškić - Tatjani Mandić Rigonat

Nagrada “Ljubomir Muci Draškić - glumci svom reditelju“ dodeljena je Tatjani Mandić Rigonat za režiju predstave “Naš razred” Tadeuša Slobodjaneka u produkciji Narodnog pozorišta u Beogradu, a svečano je uručena 20. juna, na dan rođenja Draškića (1937-2004) u Ateljeu 212, čiji je bio dugogodišnji reditelj i upravnik.

Predsednica žirija Svetlana Bojković i članovi Gorica Popović i Tihomir Stanić odlučili su jednoglasno o dodeli nagrade Tatjani Mandić Rigonat.

Svetlana Bojković je podsetila da se nagrada dodeljuje za izuzetan rediteljski pristup u radu s glumcima i kreativno rediteljsko ostvarenje. Ustanovljena je 2005. godine, u znak sećanja na velikog reditelja i upravnika Draškića. Bijenalno se dodeljuje za predstave nastale na beogradskim scenama, a odlučuje žiri koji je sastavljen isključivo od glumaca.

Ovoga puta u užem izboru bile su predstave „Sitnice koje život znače“ u režiji Andreja Nosova i „Očevi i oci“ u režiji Veljka Mićunovića, obe u produkciji Narodnog pozorišta u Beogradu.

"U predstavi 'Naš razred' pisca Tadeuša Slobodjaneka, rediteljka Tanja Mandić Rigonat se hrabro uhvatila u koštac sa temom, koja bolno i katarzično odjekuje u gledalištu. Priča je o progonu i ubijanju Jevreja od strane Poljaka u jednom manjem poljskom mestu, za vreme Drugog svetskog rata. Radnja se proteže od 1925. godine i traje do početka 21.veka. Od 1925. pratimo od polaska u školu jedan razred u kome su zajedno poljska i jevrejska deca, koja se zajedno igraju, raduju, druže, zaljubljuju i preživljavaju sve ono što se dešava u detinjstvu i odrastanju. Dolaskom Drugog svetskog rata iz tog malog jezgra, tog razreda - jedni će postati progonitelji i dželati, a drugi njihove žrtve. U predstavi se pred nama odvijaju njihove sudbine, tragična stradanja žrtava, kao i životne priče izvršilaca zločina, zapravo školskih drugova. Tema postaje univerzalna, jer govori o rađanju i razvijanju zla u ljudima, o ponorima ljudskog duha, o onim dobrim i onim najmračnijim osobinama ljudi… o krivici, o iskupljenju, o nezamislivim zločinima koje je čovek u stanju da učini svom bližnjem", navedeno je u obrazloženju, koje je pročitala Svetlana Bojković.

Žiri je istakao i da je Tanja Mandić Rigonat, osim režije, uradila i adaptaciju teksta i izbor muzike, koja se uživo izvodi na sceni. Sve to prati njenu rediteljsku koncepciju, koja je "smela, snažna i bespoštedna".

"Veliki kvalitet predstave je rad sa mladim glumcima koji su, puni energije, izvrsno izneli ove tragične, surove priče. Danas, u vreme u kome se zlo veoma vidljivo pomalja i preti u svetu i sve nas uznemiruje, predstava 'Naš razred' nas bolno podseća na večitu temu borbe dobra i zla", naglasio je žiri.

Tanja Mandić Rigonat je istakla da joj ova nagrada i profesionalno i ljudski mnogo znači i dodala da je upravo u Ateljeu 212 pre 30 i više godina diplomirala predstavom „Gospođica Julija“.

„Vrata ove čuvene avangardne kuće otvorio mi je upravnik Muci Draškić. Nikad nisam imala kraći razgovor sa jednim upravnikom. Predala sam eksplikaciju, kroz dve nedelje me je pozvao u svoju kancelariju i rekao: 'Dete, radiš'. Mislila sam da se šali, ali je nastavio: 'Hajde idi, nađi ekipu i radi'.

Znamo da je Muci veliki čovek pozorišta, veliki reditelj i umetnik i graditelj. Ono što je uradio nije samo ova zgrada koja je obnovljena kada sam diplomirala, već je gradio međuljudske odnose bez kojih nema dobrog pozorišta. Bez ansambla koji se voli, podržava i zajednički umetnički raste, nema dobre pozorišne kuće. Značaj jedne nagrade čini ime čoveka u čiju čast se dodeljuje, kao i žiri koji potvrđuje veličinu nagrade. Meni je žiri velikana srpskog i jugoslovenskog glumišta dodelio ovu prestižnu nagradu. Hvala im puno na tome", rekla je Tanja Mandić Rigonat

Rad na predstavi „Naš razred“ opisala je kao "baš specifičan".

"Radila sam sa desetoro mladih ljudi, od kojih osmoro prethodno nisam poznavala. Ne znam ko je imao veću tremu, da li ja od njih ili oni od mene. Mislim da smo tu generacijsku tremu lako i uspešno prebrodili posle dva-tri dana i postali tim pun ljubavi i poštovanja. Uvek sam radila sa glumcima ne potcenjujući ih. Za mene oni nikad nisu bili marionete u službi moje rediteljske ideje, već pre svega ljudi puni mašte i jedan od najvrednijih segmenata našeg društva", rekla je Tanja Mandić Rigonat.

Tatjana Mandić Rigonat istakla je i da joj nagrada "Muci Draškić" mnogo znači "u ovom trenutku, kada su glumci posebno napadnuti na brutalan način". "Meni ova nagrada mnogo znači jer me oni odlikuju i hvala im na tome", istakla je.

Predstavu „Naš razred“, kako je dodala, nije bilo lako u tematskom smislu raditi.

"Ja sam neki svoj osećaj sveta i današnjeg vremena i trenutka ugradila punim srcem u njega i drago mi je što je ta predstava voljena od strane publike i nagrađena od ovog prestižnog žirija. Hvala ekipi 'Našeg razreda', svim glumcima, svim mojim saradnicima, jer pozorište je timski rad“, rekla je Tanja Mandić Rigonat.

Nagrada se sastoji od plakete sa likom Ljubomira Mucija Draškića, rad vajara Miroljuba Stamenkovića, unikatne diplome, rad slikara Ljube Milunovića i novčane nagrade.

*Foto: ZD/SEEcult

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r