• Search form

11.11.2020 | 23:31

Jesenja izložba ULUS-a u kriznoj atmosferi

Jesenja izložba ULUS-a u kriznoj atmosferi

Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) organizuje Jesenju izložbu od 12. novembra u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić” u Beogradu, prkoseći krizi izazvanoj pandemijom korona virusa, ali i drugim kriznim okolnostima, uključujući učestale pretnje i uvrede kojima su pojedini članovi tog udruženja sve češće izloženi u javnosti zbog kritičkih stavova i provokativnih radova ili po nekom drugom osnovu.

Kao i Prolećna izložba, i Jesenja je organizovana prema novom principu, pa je koncept te najstarije manifestacije ULUS-a, osnovane još 1928. godine, osmislio Umetnički savet sa kustoskinjom Majom Ćirić i njenim asistentom Lavom Mrenovićem, objedinjujući nazivom “Upleteni” radove 34 umetnika i dva pokreta.

Za razliku od mnogih institucija koje su - suočene sa pandemijom, otkazale izložbene aktivnosti, ULUS ukazuje Jesenjom izložbom na značaj održavanja izložbenog života i drugih umetničkih aktivnosti.

“ULUS (kao kanal), Paviljon umetnosti ‘Cvijeta Zuzorić’ (kao lokacija) i Jesenja izložba (kao situacija), svaka kao institucija za sebe, tradicionalno uspostavljaju vrednosti. Ovogodišnjoj krizi ULUS se prilagodio organizovanjem niza onlajn diskusija, čime se priključio digitalnom obrtu. Ipak, svoju okretnost i otpornost ULUS pokazuje odbranom i očuvanjem sopstvene infrastrukture (kao kanala, kao lokacije i kao situacije), uprkos činjenici da usled nedostatka finansijske podrške to podrazumeva samo-eksploataciju. Ove tri institucije trebalo bi da budu lideri po brojnosti, po istoriji i po reputaciji. Međutim, da bi se pri toj poziciji ostalo neophodno je sprovesti čin prevrednovanja. Za razliku od mnogih institucija koje - ako već ne odustaju od fizičkog prostora zbog trans-humanog obrta, onda svakako pregovaraju svoju ulogu naspram digitalizacije, ULUS se trudi da izbegne svaki vid automatizacije i pronalazi načine da ljudski faktor zadrži autonomnu poziciju u okviru institucije umetnosti”, navela je Maja Ćirić u pratećem tekstu.

Stare forme ugovora i dogovora, kako je dodala, ovde podrazumevaju da je još uvek moć u rukama solidarnog ljudskog faktora.

“Kako se u formatu izložbe konstituiše mi ako mi podrazumeva i strukturalna očekivanja i reprezentativnost zasnovanu na odgovornosti prema promenljivim paradigmama? Ovoga puta konstituiše se prepoznavanjem onih umetničkih praksi koje uvažavaju promenu paradigme kolopletom simptomatičnih tačaka, aktuelnih ranjivosti, recidiva i toksina, kroz univerzalnost koja se potpuno promenila”, navela je Maja Ćirić, ističući da Jesenja izložba “Upleteni” uračunava “promenu paradigme usled krize reprezentacije koja se dogodila i u društvu i u umetnosti”.

ULUS Jesenom izložbom ne odustaje ni od reprezentacije ali ni od te krize, jer se po sadržaju vidi da je ona njen efekat. “Usled nemogućnosti da održavamo univerzalno na stari način, odlučili smo se za diretkno suočavanje sa novim univerzalnim upletenostima”, navela je Maja Ćirić.

Na izložbi učestvuju: Jovana Braletić, Andrej Bunuševac, Mirza Dedać, Nebojša Despotović, Uroš Đurić, Isidora Gajić, Nenad Gajić, Ivan Grubanov, Ivana Jakšić, Jamesdin, Ksenija Jovišević, Jeff Kasper, Nemanja Lađić, Nikola Marković, Vladimir Milanović, Ivana Milev, Slobodan Era Milivojević, Miron Mutaović, Sachi Miyachi, Đorđe Odanović, Tanja Ostojić, Ivan Petrović, Nina Radoičić, Vojislav Radovanović, Dragan Rajšić, Extinction Rebellion, Milica Ružičić, Pokret za očuvanje stakla Dragana Drobnjaka, Igor Simić, Jana Stojaković, Nataša Teofilović, Ranko Travanj, Anamarija Vartabedijan, Nenad Vučković, Tatjana Tanja Vujinović i Ana Vujović.

Izložba je organizovana u atmosferi verbalnog nasilja, budući da su posle nedavnog uništavanja izložbe strip grupe Momci u Staroj kapetaniji, kontroverznih reakcija Ministarstva kulture i informisanja i protetsnog skupa koji je tim povodom održao ULUS, sve češći i drugi primeri napada na umetnike na društvenim mrežama i pojedinim opskurnim sajtovima bez impresuma, ali sa desetinama hiljada onlajn pratilaca. Zahuktavanju atmosfere doprinelo je i gostovanje penzionisanog kustosa Nikole Kusovca i člana bivšeg rukovodstva ULUS-a slikara Zorana Čalije na jednoj od komercijalnih televizija sa nacionalnom frekvencijom, kada su na meti bili performansi umetnika poput Ariona Aslanija, Danila Prnjata, Vladana Jeremića, Dragana Ilića... U međuvremenu su eskalirale i onlajn pretnje i uvrede na račun Branka Miliskovića, Vladimira Miladinovića...

ULUS je tim povodom saopštio da pojačano nasilje prema članovima tog udruženja, a posebno prema članovima upravnih organa i tela, vidi kao rezulat tenzija izazvanih pandemijom korona virusa, nedostatkom objedinjujućeg protokola za podršku umetnicima na svetskom nivou, te selektivnim državnim merama za pojedine grupe umetnika. Smatrajući da se nebriga države preliva i na odnose unutar Udruženja - kroz nezadovoljstvo pojedinih umetnika koje je vidljivo kroz forme verbalnog nasilja putem mejling lista, medija, u ličnim odnosima i na društvenim mrežama, rukovodstvo ULUS-a skrenulo je pažnju članovima da agresivna komunikacija i diskvalifikovanje kolega povećavaju stepen destruktivnog delovanja, jer se energija troši na sukobe, a ne na razgovore o mogućim rešenjima. “Svako pozivanje na linč, hajka, pretnje po bezbednost članstva, omalovažavanje, vređanje, etiketiranje i kreiranje atmosfere isključivosti Drugog su nedopustive manifestacije kulture nasilja”, poručio je ULUS i najavio da će svako nekorektno, nefer i nekolegijalno ponašanje prema članovima tog udruženja, koje je vidljivo u javnosti, biti predmet rada Suda časti.

Konkretan potez povodom eskaliranja nasilja preduzela je umetnica Tanja Ostojić, jedna od učesnica Jesenje izložbe, koja je pozvala zainteresovane da se prijave za izvođenje njenog performansa “Misplaced Women?” kao performansa solidarnosti. Tanja Ostojić podelila je preko društvenih mreža i svoje instrukcije za izvođenje performansa solidarnosti, a pozvala je sve koji to učine da pošalju svoje priloge za blog njenog angažovanog umetničkog projekta Mispaced Women, koji realizuje od 2009. godine.

Prve učesnice delegiranog performansa “Misplaced Women?” bile su Lidija Antonović, koja ga je izvela 11. novembra na stepeništu kod hotela “Srbija”, te Nela Antonović, koja je izvela performans u Gandijevoj ulici na Novom Beogradu.

Prateći program Jesenje izložbe obuhvata seriju onlajn događaja - razgovor sa umetnikom Džefom Kasperom 14. novembra preko Zoom platforme, predavanje Duška Petrovića To Make Public, To Make a Public 21. novembra, takođe preko Zooma, vođenje Maje Ćirić kroz izložbu (YouTube streaming) 22. novembra, promociju i razgovor o novom broju časopisa The Large Glass (Golemato staklo/Veliko staklo) u izdanju skopskog Muzeja savremene umetnosti 28. novembra, predavanje Hristine Mikić Skrivena metrika ekonomike 5. decembra, te razgovor o Jesenjoj izložbi koji će 6. decembra voditi Umetnički savet ULUS-a preko Zoom platforme.

Zbog pandemije virusa korona, neće biti ceremonije otvaranja Jesenje izložbe, a tradicionalna nagrada biće dodeljena u toku njenog trajanja, odnosno do 6. decembra.

Sponzor osiguranja celokupne izložbe je Dunav osiguranje, a produkciju izložbe je podržalo Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.  

*Autor vizuala: Miloš Nikolić

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav