• Search form

15.07.2009 | 13:15

Ivo Pogorelić u Kotoru

Hrvatski pijanista Ivo Pogorelić nastupiće 16. jula prvi put u Crnoj Gori, na KotorArt festivalu, a zbog ogromnog interesovanja publike, koncert je rasprodat, pa se organizatori nadaju da će u skorijoj budućnosti slavni muzičar ponovo nastupiti pred crnogorskom publikom.

Pogorelić je za resital na Don Brankovim danima muzike u crkvi sv. Duha odabrao dela Frederika Šopena Nokturrno u E-duru i Sonatu u h-molu, zatim Mefisto valcer Franca Lista, Tužni valcer Jana Sibelijusa i kompoziciju Noćni gaspar Morisa Ravela.

Ivo Pogorelić u Kotoru

Hrvatski pijanista Ivo Pogorelić nastupiće 16. jula prvi put u Crnoj Gori, na KotorArt festivalu, a zbog ogromnog interesovanja publike, koncert je rasprodat, pa se organizatori nadaju da će u skorijoj budućnosti slavni muzičar ponovo nastupiti pred crnogorskom publikom.

Pogorelić je za resital na Don Brankovim danima muzike u crkvi sv. Duha odabrao dela Frederika Šopena Nokturrno u E-duru i Sonatu u h-molu, zatim Mefisto valcer Franca Lista, Tužni valcer Jana Sibelijusa i kompoziciju Noćni gaspar Morisa Ravela.

Pogorelić je prve časove klavira imao u sedmoj godini u Beogradu, a
nakon samo 5 godina pozvan je da nastavi studije u Moskvi, na Centralnoj muzičkoj školi kod E. Timakina.

Diplomirao je na konzervatorijumu u Moskvi, a 1976. godine je počeo intenzivnu saradnju sa pijanistkinjom i pedagogom A. Kezeradze, koja mu je prenela tradiciju škole Liszt-Siloti.

Bili su u braku od 1978. godine, sve do njene smrti 1996.

Pogorelić je 1978. pobedio na takmičenju Casagrande u Terni (Italija), a 1980. na Međunarodnom muzičkom takmičenju u Montrealu.

Ipak, nagrada koju nije osvojio ga je učinila poznatim - 1980. učestvovao je na međunarodnom pijanističkom takmičenju Frederick Ćopin u Varšavi i bio eliminisan u trećem krugu. Marta Argerić ga je tada proglasila genijem i u znak protesta, napustila žiri.

Pogorelić je imao debi u Karnegi holu u Njujorku 1981. godine, kada je prvi put nastupio i u Londonu.

Ostvario je u međuvremenu trijumfalne nastupe u poznatim koncertnim dvorana širom sveta: u SAD, Kanadi, Evropi, Japanu, Južnoj Americi i Izraelu.

Održao je mnogobrojne solističke koncerte i svirao sa nekim od vodećih svetskih orkestara, uključujući i Bostonski simfonijski orkestar, Londonski simfonijski orkestar, Simfonijski orkestar iz Čikaga, Njujoršku filharmoniju, Bečku filharmoniju, Berlinsku filharmoniju, Pariski orkestar i mnoge druge.

Krajem sezone 2005-2006. održao je veliku turneju na Dalekom Istoku nastupajući u Kuala Lumpuru, Seulu, Makau, Tajpeju, Pekingu i Tokiju. Iste sezone je nastupao i u mnogim zemljama Evrope. U jesen 2006. godine se vratio u Severnu Ameriku zbog redovne turneje, koju su sledili potom koncerti u prestonicama Južne Amerike, Australije i Novog Zelanda.

Pogorelić je poznat i po podršci mladim muzičarima - 1986. osnovao je fondaciju u Hrvatskoj kako bi mladim izvođačima iz svoje domovine pomogao u profesionalnom usavršavanju.

Od 1989. festival “Ivo Pogorelić” održava se jednom godišnjeu banji Volishofen, a cilj je takođe podrška mladim muzičarima na početku karijera, kojima se omogućava da nastupe s renomiranim umetnicima.

Pogorelić je krajem 1993. godine osnovao Internacionalno pijanističko takmičenje u saradnji sa fondacijom ambasadora u Pasadeni. Njen cilj je bio da pomogne mladim muzičarima da unaprede karijere, a prva nagrada iznosi čak 100.000 američkih dolara.

Pogorelić je 1994. godine osnovao i fondaciju i u Sarajevu radi prikupljanja novca za izgradnju bolnice i obezbeđivanje medicinske pomoći za stanovnike Sarajeva za vreme rata.

Održavao je i koncerte u dobrotvorne svrhe, kao što je podrška Crvenom krstu, ponovnoj izgradnji Sarajeva, borbi protiv bolesti kao što su rak i multipleks skleroza.

UNESCO ga je 1988. imenovao za “ambasadora dobre volje”.

Pogorelić je 1982. godine postao ekskluzivni umetnik Deutsće Grammophona, za koji je snimio više od 15 diskova, među kojima su i Mocartove klavirske sonate, Bahove svite, Listove i Skrjabinove klavirske sonate, Klavirski koncert br. 1 P. I. Čajkovskog, Šopenova Klavirska sonata br. 2, Ravelov Gaspard de la Nuit, kao i Klavirska sonata br. 6 S. Prokofjeva.

Uoči njegovog nastupa, 15. jula na KotorArtu gostuje srpski pijanista Ognjen Popović s prijateljima, koji će održati koncert “Klasika alla džez” na pjaci kod kina.

Među učesnicima Don Brankovih dana muzike, koji će biti završeni 11. avgusta, biće i flautista Claudi Arimany, najavljen za 22. jul, te violinisti Valery Oistrakh (17. jul) - unuk čuvenog Davida Oistrakha, gitarista Edoardo Catemario, pijanistkinja Gulsin Onay i mnogi drugi.

Na zatvaranju Don Brankovih dana muzike nastupiće Festivalski hor uz dirigenta Bogdana Đakovića i čuvenog britanskog kompozitora Ivana Moodya.

Na programu tog koncerta, povodom stogodišnjice crkve sv. Nikole u Kotoru, biće svetska premijera dela Moodya, “Himna Sv. Nikoli”, nastala kao porudžbina Festivala.

Produkcija festivala zastupljena je kroz četiri nastupa Festivalskog orkestra (26. i 30. jula, 5. i 9. avgusta) i koncert Festivalskog hora 11. avgusta.

“Off program” obuhvata koncert Ognjena i prijatelja, Internacionalnog orkestra KFX (21. jula) s kombinacijom klasične, rok i elektronske muzike, te koncert džez trija Larrya Vučkovića 3. avgusta, Kotoranina koji već godinama živi u SAD, a gostovaće krajem jula i u završnici Beogradskog letnjeg festivala (BELEF).

Don Brankovi dani muzike obeležiće i dve godišnjice velikih kompozitora - 200 godina od rođenja Feliksa Mendelsona 30. jula u katedrali sv. Tripuna i 250 godina od smrti Jozefa Hajdna - nastupom horniste
Dariusza Mikulskog 5. avgusta.

Sajt KotorArta je http://www.kotorart.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav