Blue-Collar Blues…u Talinu
Izložba “Blue-Collar Blues", posvećena radničkim pitanjima u vreme krize globalnog kapitalizma, biće otvorena 21. decembra u Kunsthalle Talin, a predstaviće radove internacionalne grupe umetnika, među kojima su Oliver Ressler, Santiago Sierra i Kennedy Browne, kao i umetnički par Vladan Jeremić i Rena Raedle, koji će predstaviti rad “Serija spomenika - Nezaboravni trenuci u životu novobeogradskih radnika i radnica” i video “Gastarbajter”.
Na izložbi učestvuju i Art Center for Dismissed Employees, Francis Alÿs, Fahim Amir & Krõõt Juurak, Dénes Farkas, Johnson ja Johnson, Olga Jürgenson, Tellervo Kalleinen & Oliver Kochta, Marge Monko i Eléonore de Montesquiou, a kustos je Anders Härm.
Jeremić i Rena Readle predstaviće šest fotografija iz rada “Serija spomenika - Nezaboravni trenuci u životu novobeogradskih radnika i radnica” (2007), koji je priča o sudbinama ljudi u teškim vremenima “ekonomske tranzicije”. Preuzimajući uloge radnika i radnica u određenim situacijama, a izbegavajući fenomenološku udaljenost kamere, otvorili su prostor za lično iskustvo i imaginarnu dimenziju stvarnosti, predlažući istovremeno nove savremene spomenike na Novom Beogradu.
Takođe, predstaviće se i radom “Gastarbeiter” (2003), jednim od prvih koji su zajedno uradili, a odnosi se kako na radnike koji su napustili bivšu Jugoslaviju još 70-ih da bi radili u nemačkoj i Austriji, ali i na mlađu generaciju onih koji su odlučili da napuste zemlje tokom raspada zemlje 90-ih.
Prvi put u Evropi biće predstavljena šestokanalna video instalacija “5 Factories- Worker Control in Venezuela” koju su Ressler i Dario Azzellini realizovali 2006. godine za kontroverzni MATRIX ciklus “Now-Time Venezuela: Media Along the Path of the Bolivarian Process” u američkom Berkeley Art Muzeju.
U njihovom drugom projektu koji se odnosi na političke i društvene promene u Venecueli, posle “Venezuela from Below” (2004), Azzellini i Ressler fokusirali su se na industrijski sektor “5 Factories-Worker Control in Venezuela”, demonstrirajući nastale promene u oblasti proizvodnje na primeru pet velikih kompanija - tekstila, aluminijuma, paradajza, kakaoa i papira. U svima se radnici bore za različite forme su- ili samo-upravljanja, podržani vladinim kreditima.
Izložba “Blue-Collar Blues…” motivisana je novim, navodno fleksibilnijim Zakonom o radu u Estoniji, koji je stupio na snagu proteklog leta, kao i problemima koji su u oblasti radničkih prava iskrsli protekle dve godine u toj zemlji sa 1,3 miliona stanovnika, od kojih je nezaposlenih više od 100.000.
Novi zakon ujedno je i rezultat širokog spektra globalnih procesa neoliberalizma u proteklih pola veka, koji su i u fokusu izložbe, a rezultovali su promenama u radnim odnosima, prirodi proizvodnje i plaćenog rada, kao i ekonomiji uopšte.
Prema navodima kustosa izložbe, poslednjih 20 godina postali smo svesni da živimo u svetu koji pokušava da opstane na vladavini zasnovanoj na kombinaciji globalne diktature “slobodnog tržišta” i neoliberalizma kao jedinoj mogućoj filozofiji života, u kojem je demokratija postala prazna kolokvijalna fraza.
U takvom svetu radni odnosi lako mogu da prerastu u novo ropstvo, jer je u prirodi takvog kapitalizma da su troškovi poslodavca za radnike minimalni, a profit je maksimalan.
S obzirom da su radnička pitanja u neku ruku univerzalna, geografski raspon učesnika izložbe je takođe širok - od Latinske Amerike do Istočne Evrope i od Balkana do nordijskih zemalja.
Svi estonski umetnici, koji učestvuju na izložbi, producirali su nove radove specijalno za nju, motivisani lokalnim problemima.
U okviru izložbe, planirano je nekoliko događaja, uključujući performans Juuraka i Amira “Autodomestication”, koji se bavi situacijom “kreativnih radnika” na tržištu rada.
S obzirom da su sindikati u Estoniji, kao i političari i stručnjaci za društvene nauke uključeni u izložbeni projekat, predviđen je i seminar “Pozicija građana u radnim odnosima”, koji bi trebalo da unapredi razumevanje radnih pitanja, a biće održan 22. januara. Takođe, krajem januara biće susret studenata umetnosti sa međunarodnim kustosima i pojedinim umetnicima koji učestvuju na izložbi.
Izložba će biti otvorena do 31. januara 2010.
Sajt Kunsthalle Talin je www.kunstihoone.ee
(SEEcult.org)