• Search form

02.02.2017 | 14:12

Vidi Vukovar, vidi budućnost

Vidi Vukovar, vidi budućnost

Nedavno razbijanje izloga ulične galerije Šok zadruge u Novom Sadu, u kojima su bile umetničke fotografije Srđana Veljovića o razaranju Vukovara početkom 90-ih, povod je za razgovor koji će 6. februara biti održan u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu, a postaviće pitanje današnjeg odnosa prema tim istorijskim događajima, ali i prema samo izložbi Veljovića i umetničkom svedočenju uopste.

Uz Srđana Veljovića, u razgovoru “Vidi Vukovar, vidi svoju budućnost” učestvovaće od 19 sati i Nikola Džafo, organizator izložbe i osnivač Šok zadruge, kao i umetnik Vladimir Miladinović, koji će svojim umetničkim i društvenim delovanjem svedočiti o “nelagodi” i “šoku” koje proizvodi umetnička praksa suočavanja sa potisnutim pamćenjem. Najavljen je i novinar Miloš Vasić, autor naslovne strane nedeljnika “Vreme” iz 1991. godine “Pogledaj Vukovar, pogledaj svoju budućnost”, koji će svedočiti o vremenu koje dokumentuje uništena Veljovićeva izložba fotografija “Vukovar – ubijanje jednog grada 1991-2016”. Takođe, o kontinuitetu nasilja i borbe protiv nasilja od 1991. do danas govoriće sociološkinja Vesna Pešić i nekadašnja političarka, kao i direktorka CZKD-a Borka Pavićević.

Veljovićeva izložba bila je posvećena događajima tokom jeseni 1991. godine, podsećajući da je tadašnja JNA osvojila i razorila Vukovar posle 86 dana borbe, tokom kojih je više hiljada civila poginulo. Razrušeno je 90 odsto grada, a šteta je procenjena na dve milijarde dolara. Od 45.000 stanovnika, njih 10.000 - koliko ih je ostalo u gradu, provelo je u podrumima gotovo tri meseca.

Da li stotine ljudi koji su 1991. pozdravljali sa mostova odlazak tenkova na Vukovar, sa cvećem, predstavljaju ovu sredinu, ili su to hiljade dezertera i Antiratni pokret u Beogradu, Novom Sadu, Senti, širom Srbije… Ili i jedni i drugi? Kakav je naš današnji odnos prema razaranju Vukovara 1991, i naš odnos prema izložbi Srđana Veljovića, prema istoriji, dokumentu, prema svedočenju, i umetničkom svedočenju? To su neka od pitanja na koja će pokušati da odgovore učesnici razgovora kojim se ujedno najavljuje izložba Veljovićevih fotografija “Devedesete”, kojom 9. februara počinje nova sezona Galerije Artget Kulturnog centra Beograda pod urednistvom Miroslava Karića i Slađane Petrović Varagić.

  Foto: razbijeni izlozi ulične galerije Šok zadruge

Veljovićevu izložbu u Novom Sadu, koja je bila postavljena sredinom novembra 2016. godine u staklenim izlozima ulične galerije Šok koridor 22 u centru grada, uništili su 5. decembra nepoznati počinioci. Izlozi u kojima su bile umetničke fotografije Veljovića razbijeni su, a nekoliko dana pre toga ispisani su porukama govora mržnje.

Fotografije su nastale na mestima komemoracije u Vukovaru i Beogradu.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.