Uvežbavanje zajedništva
Karkatag kolektiv učestvuje na festivalu Ars elektronika u Lincu premijernim predstavljanjem projekta “Uvežbavanje” - interaktivne monumentalne skulpture koja funkcioniše kao generator koreografija sinhronog plivanja.
“Uvežbavanje” je, prema navodima Karkataga, pokretni spomenik čiji se oblik i ritam stalno menjaju. Ono zavisi od ljudske interakcije sa mašinom, ali još više od međusobne interakcije ljudi koji kreiraju koreografiju.
Sastoji se od tri para pneumatski pokretanih mehaničkih nogu koje orkestriraju tri osobe sa kontrolne table. Svakoj osobi omogućen je izbor od devet predefinisanih figura sinhronog plivanja koje će uključiti u koreografiju pritiskajući dugmiće.
Osoba-učesnik postaje odgovorna za svoj par nogu, koje se ponašaju kao njene telesne ekstenzije i odražavaju njen lični osećaj za vreme i ritam. To nastale koreografije čini uvek drugačijim - mogu da variraju od haotičnog nesinhronizovanog pokreta do harmoničnog ujednačenog baleta na vodi.
“Uvežbavanje” otvara tako mogućnost da potpuni stranci igraju zajedno i zajedno stvaraju koreografiju, uvežbavajući pritom komunikaciju, kolektivizam, deljenje odgovornosti, ali i autorstva.
Rad “Uvežbavanje” će premijerno biti prikazan na Ars elektronici u okviru programa 48hSTWST.
Projekat je nastao u saradnji Karkataga i kulturnog centra Stadtwerkstatt (STWST) iz Linca, samoorganizovanog omladinskog kulturnog centra ustanovljenog još krajem 70-ih, koji je vremenom postao kultna tačka alternativne kulture u Lincu. Takođe, vezujući identitet za odrednicu radionice, uvek je važio za tačku povezivanja kulture i umetnosti sa naukom i tehnologijom i na taj način direktno doprineo građenju novomedijske scene, čija je neformalna evropska prestonica vremenom postao Linc ustanovljavanjem Ars elektronika.
Festival Ars elektronika je jedan od najvažnijih festivala novomedijske umetnosti na svetu, čije su aktivnosti fokusirane na povezivanje umetnosti, tehnologije i društva. Ove godine obuhvata više od 500 umetničkih dogadjaja uokvirenih temom “Radikalni atomi – alhemičari našeg vremena”, u kojima će učestvovati mnogobrojni umetnici, naučnici, dizajneri i inženjeri, čije hibridne metodologije rada pomeraju granice umetnosti i nauke, dovodeći do novih zaključaka i otvarajući nove perspektive.
Osim Karkataga, iz Srbije učestvuje i umetnik Dragan Ilić koji se predstavlja projektom “Roboaction(s) A1K1” koji podrazumeva desetominutni performans/gestualnu akciju sa visoko-tehnološkim robotom Kuka K210+DI.
Takođe, među učesnicima je i umetnica Nataša Teofilović, koja je i dobitnica jedne od nagrada - posebne pohvale za kompjutersku animaciju 7001.
(SEEcult.org)