Kulturno nasleđe u opasnosti
Društvo konzervatora Srbije (DKS), kao strukovno udruženje koje okuplja stručnjake i naučnike iz različitih oblasti zaštite kulturnog i prirodnog nasleđa, osudilo je odluke Vlade Srbije kojima se ukida svojstvo
kulturnog dobra zrade Generalštaba i Ministarstva odbrane u Beogradu i tendeciozno menja Odluka o utvrđivanju područja uz Ulicu kneza Miloša za prostornu kulturno-istorijsku celinu, smatrajući ih neprihvatljivim i pogrešnim.
Da li kao konzervatori u delatnosti zaštite nepokretnog kulturnog nasleđa imamo ikakvu ulogu u sprovođenju zakona i ratifikovanih međunarodnih konvencija na koje nas je ova država obavezala ili je
konačna odluka ove države ipak da delatnost zaštite nepokretnog kulturnog nasleđa više nije potrebna, upitalo je DKS u saopštenju.
Imajući u vidu i saznanja da nisu ispoštovane zakonom predviđene procedure za takve postupke, DKS je zaključilo da će od 23. novembra, kada odluke postanu pravosnažne, svo kulturno nasleđe i zvanično postati kulturno nasleđe u opasnosti.
Apsurdno, po slovu važećih zakonskih regulativa.
Stav struke o vrednostima tog nepokretnog kulturnog nasleđa u više navrata je jasno formulisan od svih relevantnih naučnih i stručnih institucija i organizacija civilnog društva, što je rezultiralo i donošenjem Deklaracije o sudbini Beogradskog sajma i Generalštaba čiji je DKS jedan od potpisnika.
Kao čin solidarnosti i kolegijalnosti, DKS je ponovilo nedvosmislenu podršku stručnim saradnicima Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, koji su uputili pismo Vladi i Ministarstvu kulture sa obrazloženim zahtevom da se stave van snage donesene odluke jer je samo takvo krajnje razrešenje situacije smisleno, zakonito i Ustavom potkrepljeno.
DKS je naglasilo da ga je, kao stručnu javnost, izuzetno uznemirilo saznanje da su predstavnici Bezbedonosno-informativne agencije obavljali 18. novembra razgovore sa koleginicama i kolegama iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, povodom njihove profesionalne reakcije na sporne odluke Vlade Srbije.
“Ovaj čin smatramo pokušajem cenzure stručnog promišljanja i pokušajem pritiska na već uveliko oslabljenu i često omalovažavanu konzervatorsku struku”, navelo je DKS.
*Foto: Wikimedia, antomoro, FAL
(SEEcult.org)