• Search form

14.03.2019 | 14:47

Poziv Rijeke u luku različitosti 2020.

Poziv Rijeke u luku različitosti 2020.

Predstavnici projekta “Rijeka 2020 – Evropska prestonica kulture” pozvali su susede u Srbiji da sledeće godine posete i bolje upoznaju taj primorski grad, prepoznatljiv po toleranciji i različitosti, kao i po živoj kulturnoj i umetničkoj sceni, ali i po angažovanom duhu. Specifičnu riječku atmosferu Beograđani upravo imaju priliku da dožive tokom gostovanja projekta “Rijeka 2020 - EPK” od 14. do 22. marta u Kulturnom centru Beograda, Kulturnom centru Grad i klubu Elektropionir.

Direktorka “Rijeke 2020” Emina Višnić, dugogodišnja kulturna radnica na hrvatskoj nezavisnoj sceni, istakla je da već od jeseni počinju intenzivne aktivnosti koje će od 1. februara 2020. godine kulminirati jednogodišnjim intenzivnim programom u širokom spektru - od opere i pozorišta, preko izložbi i muzičkih festivala, do krajnje neobičnih umetničkih događaja na nesvakidašnjim lokacijama u javnom prostoru.

“Rijeka je grad koji nije uobičajena turistička atrakcija, već je prepoznatljiv po neverovatnoj atmosferi, a kroz program ‘Rijeka 2020’, postaće još neverovatniji”, istakla je Emina Višnić na konferenciji za novinare u KCB-u, izrazivši posebno zadovoljstvo što je upravo u Beogradu organizovana jedna od prvih međunarodnih prezentacija programa “Rijeka 2020”, koji će zvanično biti predstavljen u septembru.

Kao grad koji je u poslednji sto godina promenio sedam država, pre Drugog svetskog rata bio podeljen na dva dela, svojevremeno bio jedan od najvećih centara brodogradnje u regionu, doživeo bolnu postindustrijsku sudbinu, ali i ostao otvoren za sve, Rijeka će 2020. godine ponuditi program podeljen na sedam pravaca, a konceptualno zasnovan na pojmovima rada, migracija i vode.

Program “Rijeka 2020 – EPK” biće realizovan delom i u Gorskom Kotaru, na ostrvima, kao i drugim istarskim gradovima, a afirmisaće i mogućnost razvoja turizma koji nije zasnovan pre svega na komercijalnom interesu i potrošačkoj kulturi.

U Rijeci stoga, kako je istakla Emina Višnić, ne govore o turistima, već o “privremenim sugrađanima”.

Prezentacija projekta Rijeka 2020 - EPK, Galerija Artget, KCB

Titula EPK iskorišćena je ne samo za osmišljavanje aktivnosti koje će dodatno podići atmosferu u gradu, već i kao prilika za infrastrukturna ulaganja koja se čekaju još od 70-ih, kada je poslednji put nešto bitnije urađeno u tom pogledu u oblasti kulture, rekla je Emina Višnić.

To su pre svega objekat kompleksa Benčić, u kojem je velikom izložbom Tomislava Gotovca prošle godine otvorena prva faza novog Muzeja moderne i savremene umetnosti (MMSU), te prostor RiHab, koji je otvoren za zajednički rad (coworking) i različite građanske inicijative. U delu kompleksa Benčić biće otvorena i Gradska biblioteka, a između ostalog, predviđeno je i otvaranje Dečje kuće, namenjene ne samo programima koji uključuju decu kao publiku, već i kao stvaraoce.

Posebno se mislilo i na ulaganje u obrazovanje, s obzirom na primetan nedostatak znanja koje se tiče menadžmenta u kulturi. U tom pogledu projekat “Rijeka 2020” dosad je već okupio oko 2.500 učesnika kako bi bila omogućena realizacija programa, ali i ostavljena društvu tzv. “soft” baština u vidu znanja i iskustva.

Među programskim celinama je i Doba moći, koja istražuje istorijske promene, aktuelne manifestacije i perspektive pojma, struktura, iskustva i izvedbi moći, a biće realizovana u i oko lokalnih memorijalnih obeležja i građevina čija je svrha, između ostalog, i iskazivanje moći (Guvernerova palata, zgrada Hrvatskog narodnog kazališta, Šećerana, Goli otok, Memorijalni centar Lipa pamti, Titov motorni brod Galeb…), kao i na mestima koja je zvanična povest zaboravila.

Među atrakcijama programskih celina projekta “Rijeka 2020” je i izložba o nepoznatom Klimtu, koju priprema Muzej grada, pop-up izložba koju priprema Kontejner, zatim Baltazar grad, zasnovan na činjenici da je upravo Rijeka poslužila kao inspiracija za scenografiju popularnog animiranog filma o Profesoru Baltazaru i vrednostima koje je afirmisao - nenasilno rešavanje problema, altruizam, pomaganje, naučni razvoj i kreativnost. Najavljen je i Festival evropske kratke priče, Porto etno festival svetske muzike i gastronomije, kao i i novi festival rok, elektronske i eksperimentalne muzike pod vođstvom Damira Martinovića Mrleta iz riječke grupe Let 3.

Minuta šutnje, Mustapić - Meštrović, Podroom, KCB, 14.3-4.4.2019.

Posebna celina projekta “Rijeka 2020” je i Kuhinja, koja upravo gostuje u Beogradu, a prema rečima programske voditeljke Lele Vujanić, obuhvata 16 potprograma u različitim područjima kulture i umetnosti, uključujući izvođačke, vizuelne, gastronomiju, pa čak i fudbal. Kuhinja će biti realizovana sa različitim zajednicama, među kojima su i mladi, stari, LGBT, pa i fudbalski navijači.

Zasnovan na pojmovima manjina i migracija, program Kuhinja će istaći otvorenost Rijeke koja je sačuvana i danas, bez obzira na promene ideoloških paradigmi, rekla je Lela Vujanić, posebno predstavljajući program kojim Kuhinja gostuje ovih dana u Beogradu, a koji počinje izložbom “Minuta šutnje” u Podroomu KCB-a - koautorskim projektom video umetnika Nadije Mustapić i Tonija Meštrovića.

Gostovanje projekta “Rijeka 2020 - EPK” u Beogradu biće nastavljeno 18. marta u Kulturnom centru Grad Delikatesnim ponedeljkom u okviru kojeg će publiku nahraniti, ali i podučiti pripremi mediteranskih jela umetnik Tomislav Brajnović, u saradnji s muzičarem Igorom Anjolijem. Iste večeri biće otvorena i interaktivna izložba “Ponesi jedno od dela kući” italijanskog konceptualnog umetnika Čezara Pijetroiustija, te filmskim programom 20. marta, uz razgovor sa pojedinim autorima i slušaonicom Ri Rocka. U okviru gostovanja projekta “Rijeka 2020”, 21. marta na konferenciji “Kontakt” nastupiće riječka grupa FIT u Elektropioniru, a program se završava 22. marta DJ serijalom Mile voli disko u KC Gradu.

Koordinatorka KCB-a za međunarodnu saradnju Zorana Đaković Minniti, kustoskinja izložbe “Minuta šutnje”, istakla je dugogodišnju saradnju riječkih ustanova i organizacija sa KCB-om, a goste je pozdravio i direktor KC Grada Dejan Ubović, izrazivši nadu da će iskustvo i pouke projekta “Rijeka 2020” biti korisne i za Novi Sad kao EPK 2021. godine.

U realizaciju projekta “Rijeka 2020” uključene su, inače, sve gradske ustanove, ali i brojne organizacije civilnog društva i pojedinci, a program je i osmišljen kolektivno, pod vođstvom Slavena Tolja, umetnika i direktora MMSU, koji je godinama ranije vodio Art radionicu Lazareti u Dubrovniku.

Budući da će Hrvatska tokom šest meseci 2020. godine biti i predsedavajuća EU, očekuje se da će i evropska politička elita posetiti Rijeku povodom titule EPK, koju je dobila u konkurenciji sa još osam gradova u Hrvatskoj (u užem izboru bili su Dubrovnik, Pula i Osijek).

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.