Odlazak kraljice Elizabete II, ikone pop kulture
Engleska kraljica Elizabeta II, najdugovečniji monarh u istorije Velike Britanije i zemalja Komonvelta, preminula je 8. septembra u 96. godini, saopštila je Bakingemska palata.
“Kraljica je umrla mirno u Balmoralu tokom popodneva”, navedeno je u saopštenju koje su preneli britanski mediji, baveći se sudbinom kraljice od jutarnjih sati, kada je prvi put i objavljeno da je njeno zdravstveno stanje pod medicinskom kontrolom. Mediji su tokom dana podrobno izveštavali i o pojedinostima procedure u slučaju smrti kraljice Elizabete II, ćerke kralja Džordža VI i kraljice Elizabete, koja je rodjena 21. aprila 1926. godine, a na prestolu je bila od 1952. godine.
The Queen died peacefully at Balmoral this afternoon.
The King and The Queen Consort will remain at Balmoral this evening and will return to London tomorrow. pic.twitter.com/VfxpXro22W
— The Royal Family (@RoyalFamily) September 8, 2022
Elizabeta II bila je monarh Velike Britanije i još 14 zemalja Komonvelta i vrhovni poglavar Engleske crkve. Naslediće je sin - princ Čarls od Velsa.
Kraljica Elizabeta proslavila je u junu ove godine platinasti jubilej, odnosno 70 godina vladavine. Kraljica je zvanično nasledila presto u februaru 1952. godine, nakon očeve smrti, a krunisanje je održano u junu 1953. godine, i to je bila prva takva ceremonija prenošena na televiziji.
Kraljica Elizabeta II 2015, foto: Wikimedia, Scottish Government, Flickr, CC BY 2.0
Kraljica Elizabeta venčala se 1947. godine sa princom Filipom od Grčke i Danske (1921-2021). Imali su četvoro dece – prinčeve Čarlsa, Endrjua i Edvarda i princezu Anu.
Portert sa princom Filipom povodom krunisanja 1953, Wikimedia
Srebrni jubilej obeležila je 1977. godine, a označen je, između ostalog, i pank himnom “God Save the Queen” Sex Pistolsa, koja je u to vreme bila zabranjena na Bi-Bi-Si-ju i drugim medijima.
Uprkos različitim reakcijama u javnosti i stavovima u odnosu na monarhiju, kraljica Elizabeta II ostala je u pozitivnom svetlu u popularnoj kulturi. Postala je zapravo svojevrsna kulturna ikona – od radova Endija Vorhola do “Simpsonovih” i “Igre prestola”. Iako je uloga monarha u Velikoj Britaniji postala najvećim delom simbolična i stvar tradicije, život Elizabete II portretisan je poslednjih godina i u filmu “Kraljica” sa oskarovkom Helen Miren i dramatizacijom njenog života u filmu “The Crown”.
*Naslovna fotografija: Wikimedia, Joel Rouse/Ministry of Defence Derivative: nagualdesign - defenceimagery.mod.uk, OGL 3
Umetnički savet Engleske, na čijem je čelu Nikolas Serota, takođe je objavio izraze duboke žalosti zbog smrti kraljice Elizabete II i najavio da privremeno obustavlja sve aktivnosti, koje će uskladiti sa zvaničnim periodom žalosti.
Savet je odao neizmernu počast kraljici Elizabeti II, ističući njenu podršku umetnosti i sektoru kulture tokom dugogodišnjeg perioda, uključujući pokroviteljstvo za aktivnosti bezbroj kulturnih organizacija.
Na sajtu kraljevske porodice royal.uk dominira vest o smrti Elizabete II, a ostali sadržaji privremeno su nedostupni zbog neophodnoh ažuriranja.
(SEEcult.org)