Naličje savremenog sveta
Beogradski umetnik Mihael Milunović predstavlja se 4. aprila u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu izložbom “Mesto na kojem sam stajao” koja obuhvata recentne cikluse slika i crteža kojima istražuje naličje savremenog sveta ispunjenog nasiljem, represijom, manipulacijom, dehumanizacijom, militarizmom i eksploatacijom.
Novim ciklusima slika i crteža Milunović, kako je naveo kustos izložbe Dejan Sretenović, zasniva svojevrsna “mesta fikcije” koja ne služe kao prolazi u nekakve zamišljene situacije ili svetove, već kao mesta direktne provokacije postojeće distribucije realnosti i fikcije.
Iako na prvi pogled asociraju nadrealizam i metafizičko slikarstvo, Milunovićeve slike nisu nadrealne, već samo koriste vizuelni kôd nadrealizma kako bi podrile i reartikulisale veze između znakova i slika, slika i vremena, znakova i društvenog prostora koji uokviruje postojeći smisao realnosti, naveo je Sretenović.
“U pitanju je umetnost koja prenaglašenom artificijelnošću prizora obavlja temeljni prekid u našoj percepciji stvarnosti nudeći specifične kognitivne obrasce na osnovu kojih se društveni procesi i pojave mogu razumeti u svojim polivalencijama, kontradikcijama i anomalijama. Milunović istražuje naličje ili tamnu stranu savremenog sveta ispunjenog nasiljem, represijom, manipulacijom, dehumanizacijom, militarizmom i eksploatacijom, a to čini polazeći od pretpostavke da se kritička distanca najefektinije uspostavlja kada se, kako bi rekao francuski filozof Žak Ransijer, fikcija politike postavi u okvir fikcije umetnosti”, naveo je Sretenović.
Sića, tuš na papiru, 2012.
Milunović živi i radi na relaciji Brisel-Beograd, a u Beogradu je nedavno imao i izložbu “Nepristojna sveska” (Liber obscenum) u Galeriji Zečević, na kojoj je predstavio radove na papiru nastale od 1998. do 2012.
Izlagao je samostalno u galerijama širom Evrope i sveta (Galerija Piece Unique u Parizu, Guy Baertschi u Ženevi, Goerges Verney Carron u Lijonu, Voice Gallery u Marakešu) i na mnoštvu zajedničkih izložbi (Ludwig Muzej Beč, Stedelijk Museum Alost, Esterhazy Stiftung Ajzenstadt, Musee d’Art Modestes Sete, PAN Napoli, Muzej moderne umetnosti u Sent Etjenu, MSUB, Kinsthalle Fridericianum u Kaselu, na bijenalima u Poznanu i Valensiji, Kući secesije u Beču, Nacionalnoj galeriji Jeu de Paume u Parizu…).
Milunovićevi radovi nalaze se u kolekcijama Muzeja Ludwig u Beču, Musee d'art et d'industrie Sent Etjen, MSU u Beogradu, kolekcijama Siemens AG, Leube Salcburg, Pallazzo Forti u Veroni, Azraq Marakeš, Barzai-Hollander Brisel, Moet Chandon LVMH Eprnay, Telenor Beograd, Wienersteadtsiche Srbija, Renoir, Maya Picasso, kao i u mnogobrojnim drugim privatnim zbirkama i kolekcijama širom sveta.
Rođen 1967. u Beogradu, Milunović je diplomirao 1992. na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na kojem je 1995. i magistrirao. Specijalizovao je slikarstvo u klasi prof. Vladimira Veličkovića na l’Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts de Paris (1995-1996).
Laureat je fondacije Renoir za 1997. godinu.
Predavao je na umetničkim akademijama u Parizu, Sent Etjenu i na Cetinju.
Osnivač je i prvi predsednik organizacije ProArtORg u Beogradu (2005-2008), a bio je i kustos i organizator više izložbi, urednik programa "Obojeni svet" u Muzeju afričke umetnosti u Beogradu (2006) i umetnički direktor drugog Mikser festivala (2010).
Objavio je više kritičkih tekstova u oblasti savremene umetnosti, putopisa, eseja i tekstova za kataloge.
Izložba “Mesto na kojem sam stajao” u Salonu MSUB biće otvorena do 27. aprila.
(SEEcult.org)