Jelici Đokić nagrada za životno delo Martovskog festivala
Montažerka i pedagog Jelica Đokić dobitnica je nagrade za životno delo koju dodeljuje Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma – Martovski festival, a to priznanje biće joj uručeno 28. marta na svečanom otvaranju te filmske manifestacije u Domu omladine Beograda.
Umetnički direktor Martovskog festivala Marko Popović istakao je 26. marta na konferenciji za novinare da je Jelica Đokić višestruko zadužila srpsku kinematografiju, a inače je prva žena koja dobija tu nagradu.
Predsednik Odbora Martovskog festivala i zamenik gradonačelnika Beograda Andrija Mladenović istakao je da je Jelica Đokić “osoba impozantne biografije, koja je dala veliki doprinos dokumentarnom filmu u Srbiji”.
Jelica Đokić postala je 1975. godine prvi diplomirani montažer na prostoru Srbije i Jugoslavije. Naredne godine izabrana je za asistenta na Katedri za filmsku i televizijsku montažu na Fakultetu dramskih umetnosti i Beogradu, gde je tokom duge i bogate pedagoške karijere pomagala i bila mentor mnogim generacijama studenata i doprinela proizvodnji velikog broja kratkh dokumentarnih filmova, nagrađivanih u zemlji i inostranstvu. Trenutno je predsedavajuća Umetničkog veća FDU, a 2010. dobila je Veliku plaketu Univerziteta umetnosti sa poveljom za izuzetne zasluge i doprinos razvoju FDU i Univerziteta umetnosti. Za 42 godine profesionalnog rada na filmu i televiziji montirala je deset dugometražnih igranih filmova, deset televizijskih igranih filmova, desetak dugometražnih dokumentaraca, desetak TV serija, oko 70 kratkih filmova, oko 40 animiranih, oko 50 TV emisija različitih žanrova... Režirala je desetak dokumentarnih i namenskih filmova, za koje je dobila četiri autorske nagrade.
Povodom 65. Martovskog festivala, Andrija Mladenović podsetio je da je to jedna od najstarijih manifestacija te vrste u svetu i istakao da je “Grad Beograd ponosan na tradiciju sjajnih autora i odličnih filmova”.
“Nastavljamo sa programom koji podrazumeva tu tradiciju kvaliteta, ali uvodimo i segmente koji doprinose savremenom razvoju domaće kinematografije, rekao je Mladenović u Skupštini Beograda, koja je osnivač Martovskog festivala.
“Selektori su obavili veliki posao. Zadovoljni smo takmičarskim programom, nadamo se da će biti i publika. Prateći sadržaji su vrlo zanimljivi, imaćemo sjajne radionice, a akcenat je na srpskoj kinematografiji. Dolazi nam i 20 gostiju, priznatih autora, što daje dodatni kvalitet festivalu”, rekao je Mladenović.
Mladenović je zahvalio na podršci Ministarstvu kulture i informisanja Srbije, Filmskom centru Srbije i kompaniji Lukoil kao sponzoru.
Kako je istakao, FCS je važan partner Martovskog festivala i doprineo je nagradnom fondu, koji iznosi 14.000 evra u dinarskoj vrednosti.
Gran pri će biti dodeljen u šest kategorija – po 2.000 evra, uz četiri strukovne nagrade – po 500 evra.
Nagrađeni filmovi će ubrzo posle festivala biti reprizirani u DOB-u.
Gradski sekretar za kulturu Ivona Jevtić rekla je da je Grad Beograd za Martovski festival izdvojio značajnih šest miliona dinara, FCS dva miliona, a da se očekuju rezultati konkursa Ministarstva kulture Srbije.
“Prošle godine smo uneli promene. Festival ima novo zvanično ime i novog izvršnog producenta – Dom omladine Beograda. Pokazalo se da smo uradili pravu stvar”, istakla je Ivona Jevtić i navela da je povećan broj prijavljenih filmova - sa prošlogodišnjih oko 500 na gotovo 4.000, kao i broj medijskih pokrovitelja – od 33 na 47.
Umetnički direktor Marko Popović ocenio je da je rekordni broj prijava rezultat povećane domaće produkcije, ali i agresivnije promocije Martovskog festivala na nekoliko međunarodnih platformi.
“Martovski festival je pre svega platforma za nacionalnu kinematografiju. Zadatak i uloga mu je da populariše domaću produkciju i da bude mesto susreta filmskih profesionalaca. Sa jedne strane, upoznaje našu publiku sa onim najboljim iz nove produkcije, a sa druge, kroz prateće programe omogućava autorima da svoje projekte predstave distributerima, producentima, potencijalnim partnerima”, izjavio je Popović.
Jubilarni, 65. Martovski festival predstavice od 28. marta do 1. aprila ukupno 80 filmova u trci za nagrade, uz revijalni program sa nekoliko specijalnih projekcija, među kojima su i svetske premijere domaćih dugometražnih dokumentarnih filmova "Zemlja Utopija" Jelene Stolice o savremenoj utopiji i istorijski dokumentarni triler Miloša Škundrića “Dugo putovanje u rat”, dramatizovana priča o početku Prvog svetskog rata.
Festival će biti otvoren 28. marta svetskom premijerom domaćeg dugometražnog dokumentarca "Zemlja Utopija" (Tierra Utopia) rediteljke Jelene Stolice o malom španskom gradu gde je gradonačelnik eksproprisao zemlju bogatih aristokarata i započeo socijalni eksperiment zajedničkog života svih stanovnika.
Druga svetska premijera – filma Miloša Škundrića “Dugo putovanje u rat” (The Long Road to War) biće održana 30. marta takođe u Velikoj sali DOB-a.
Publika će imati priliku da vidi i dve srpske premijere stranih dokumentarnih ostvarenja – poljsko-nemačkog filma “Preko svih granica" (Over the limit) rediteljke Marte Prus, koji predstavlja uzbudljiv pogled u nemilosrdan svet ruske ritmičke gimnastike, kao i hrvatskog “Moj život bez daha" (Moj život bez zraka) Bojane Burnać o čudesnom svetu čoveka čiji se najvažniji trenuci života događaju pod vodom tokom samo jednog strogo kontrolisanog daha.
Najavljena je i retrospektiva najznačajnije austrijske rediteljke današnjice Rut Bekerman koja obuhvata četiri filma – “Most od papira” (1987), “Ka Jerusalimu” (1990), “Oni koji odlaze, oni koji ostaju” (2013) i “Sanjani” (2016), koji dočaravaju najuzbudljivi deo njenog dugogodišnjeg stvaralaštva – spoj posmatranja izbliza savremenog stanja društva sa razmišljanjem o načinu na koji se sećamo prošlosti.
Fakultet dramskih umetnosti, RTS i Zastava film obeležavaju važne godišnjice, pa će na 65. Martovskom festivalu predstaviti probranu selekciju radova koji su prethodnih godina na toj manifestaciji osvajali nagrade i priznanja.
Martovski festival će, prema najavi organizatora, ponuditi i ekskluzivan pogled u budućnost filma – virtuelnu realnost. Svi posetioci će moći da se uz pomoć specijalnih VR naočara nađu u centru uzbudljivih dokumentarnih priča kao direktni učesnici i posmatrači iz prve ruke.
Organizatori su najavili mnogobrojne domaće i strane goste iz sveta filmske umetnosti i produkcije, koji će održati radionice, prezentacije, panele, a publiku očekuju i razgovori sa autorima filmova koji su na programu.
Nagrađivana domaća autorka i producentkinja Mila Turajlić održaće 31. marta predavanje samoprodukciji i samodistribuciji dokumentarnih filmova. Između ostalog, osvrnuće se na to kako sa malo sredstava snimiti autorski dokumentarac, a onda ubediti velike domaće i strane distributere i televizijske kuće da ga otkupe i prikazuju. Govoriće i o gorućim kreativnim i produkcijskim problemima autora koji se bave domaćim dokumentarnim filmom.
Renomirani domaći autori animiranog filma Nikola Majdak Jr i Ana Nedeljković, autori nagrađivanog filma “Rabittland” i novog “Neputovanja”, održaće 31. marta i 1. aprila radionicu za decu od sedam do 11 godina i njihove roditelje.
Prošle godine, na 64. Martovskom festivalu, najboljim dugometražnim dokumentarnim filmom proglašen je “Dubina dva” Ognjena Glavonića o masovnoj grobnici kosovskih Albanaca u Batajnici, koji je nagrađen i za montažu Jelene Maksimović. Gran pri za kratki dokumentarni film dodeljen je “Papirnom životu” Zorana Tairovića, dok je najboljim stranim igranim filmom proglašen belgijski “State of Emergency Motherfucker” Sébastiena Petretija, a najboljim domaćim “Samo devojčice plaču” Vladimira Milovanovića.
Festivalski sajt je martovski.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf)
(SEEcult.org)