Galilijeva Igra senki
Publika Beogradskog festivala igre u Beogradu i Vršcu ima priliku 9. i 10. aprila da upozna Balet Augzburg iz Nemačke koji izvodi “Igru senki” – omaž posebnoj vezi te trupe i koreografa Icika Galilija (Itzik Galili). U toj predstavi igra i umetnica Ana Đorđević poreklom iz Srbije, koja je ostvarila uspešnu karijeru u Nemačkoj.
“Igru senki” čini šest kraćih postavki, koje kritičari berlinskog magazina “BalletTanz” najavljuju kao “najbolje od Galilija”, dok londonska štampa ističe “atraktivne komade koji će jednako zadovoljiti stalnu i novu plesnu publiku”.
Galili poredi početak svake nove predstave sa sastankom na neviđeno. “Na početku uvek postoji ideja, a onda kada uletite u posao, shvatite da se atmosfera razlikuje od one koju ste očekivali, stavovi i razmišljanja su drugačiji”, naveo je Galili o svom radu u kojem je fokusiran na upotrebu umetničke individualnosti i posebnog korišćenja rasvete, čime poprima patinu koja je postala nadaleko prepoznatljiva. “Svetlost je poezija. Ona može definisati ličnost, napraviti razliku između hladnoće i toplote, istovremeno određujući prostor”, naveo je Galili povodom svetske premijere “Igre senki”, koja je održana u Nemačkoj neposredno uoči 11. BFI-ja.
U komadu “Ili” Galili predstavlja raznovrsne i promenjljive svetlosne efekte koji, ujedinjeni s pokretima igrača, stvaraju fascinantan vizuelni doživljaj. U “Mona Lizi” u fokusu je duet koji poput vatrometa oslikava borbu polova, glasovitu po atletskoj virtuoznosti…”Kauč” je minijatura na muziku Toma Vejtsa – kružna igra dva muškarca i žene koja se nastavlja u beskraj, dok ostaje pitanje: ko je žrtva? Odgovor je podjednako dirljiv i komičan. “Roze kao Višnja i Belo kao cvet jabuke” deo je u kojem agresivna žena pritiska nevoljnog i stidljivog muškarca, pokušavajući da ga pridobije. Oboje dobijaju ono što zaslužuju. U pratnji čuvene pesme Pereza Prada, Galili skriva složenu koreografiju iza šaljivih iznenađenja i lagodnog ukusa Kariba. U poslednjem delu “Igre senki”, “Ke Lo Aya”, Galili nudi publici nerazdvojne izazove akrobatske i nemilosrdne fizikalnosti, vođene bombastičnom numerom perkusionističke grupe.
Galili je proveo 20 godina radeći u Holandiji, a kasno se susreo sa igrom. Nakon završetka vojnog roka u Izraelu, razmišljao je da studira psihologiju, ali mu je igra privukla pažnju. Preselio se 1991. u Holandiju, gde je osnovao sopstvenu kompaniju.
Holandsko Ministarstvo kulture ga je 1997. godine nominovalo za umetničkog direktora nove trupe NND/Galili Dance, sa sedištem u Groningenu. Preselio se potom 2009. u Amsterdam, na poziv novoimenovane gradske kompanije za savremenu igru: Dansgroep Amsterdam (DGA), deleći poziciju umetničkog direktora sa Kristinom de Šatel.
Njegov opus obuhvata više od 60 naslova, koje je kreirao za mnoge kompanije širom sveta, među kojima su i baleti Sao Paola, Monte Karla i Minhena, Holandski nacionalni balet, Holandski plesni teatar II, Kraljevski balet Finske, Balet Vinipeg, Skapino balet i Štutgart balet.
Dobitnik je mnogih važnih koreografskih nagrada i priznanja, a 2006. zavredeo je i vitešku titulu u Holandiji.
Balet Augzburg je neo-klasična/savremena trupa, koja deluje kao stalni ansambl Augzburg Teatra.
Internacionalni sastav savremenih, a klasično obučenih igrača, poznat je po izvornom atleticizmu i raznovrsnosti stilova, čime inspiriše koreografe za nova dela.
U prethodnih šest godina, Rober Kon je, kao umetnički direktor, uvrstio u repertoar više celovečernjih programa, odnosno radove više od 40 koreografa, među kojima su Icik Galili, Kristijan Špuk, Mauro Bigonceti, Edvard Klug, Vilijam Forsajt, kao i neki od najpoznatijih stvaralaca nove generacije, sa posebnim fokusom na originalne kreacije.
Koreografsko veče “Igra senki” Balet Augzburg izvešće 9. aprila u Operi i teatru Madlenianum u Beogradu, a 10. aprila u Narodnom pozorištu u Vršcu, što će, nakon više od tri decenije, biti prvi nastup baletskih igrača na sceni tog teatra.
Beogradski festival igre predstavlja od 30. marta do 14. aprila u Beogradu, a delom i u Novom Sadu, Pančevu i Vršcu, 11 produkcija istaknutih plesnih kompanija iz desetak zemalja iz celog sveta, među kojima su i Veliki kanadski balet iz Montreala i postavka jednog od najpopularnijih koreografa današnjice Adonisa Fonjadakisa, koja će imati svetsku premijeru upravo na 11. BFI-ju.
Publika 11. BFI-ja ima priliku da pogleda vrhunske plesne produkcije, autore i izvođače iz SAD, Švajcarske, Francuske, Velike Britanije, Australije, Italije, Nemačke, Kanade i Belgije.
BFI se već sedam godina zaredom održava uz podršku kompanije Vip mobile koja, pored nagrade “Vip poziva”, doprinosi razvoju umetničke igre u Srbiji i kroz projekat za najmlađe “Vip talenti” i podršku Nacionalnoj fondaciji za igru.
BFI se i ove godine održava uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji, i pod pokroviteljstvom Grčke, predsedavajuće Saveta EU.
Festivalski sajt je www.belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)