• Search form

17.09.2020 | 12:18

Damnjan u Narodnom muzeju

Damnjan u Narodnom muzeju

Narodni muzej u Beogradu predstavlja od 23. septembra na dva sprata izbor najznačajnijih radova Radomira Damnjanovića Damnjana iz zbirke koju je dobio na poklon od umetnikovog brata, Dragoslava Damnjanovića.

Autorka izložbe “Damnjan na iskustvima Damnjana”, muzejski savetnik Gordana Stanišić, odabranom postavkom na prvom i drugom spratu Narodnog muzeja predstavlja najznačajniji deo umetničkih radova Radomira Damnjanovića iz reprezentativne poklon-zbirke koju je u periodu od 2005. do 2013. godine poklonio njegov brat, a čine je i radovi umetnika poput Marine Abramović i Ulaja, Brace Dimitrijevića, Julija Knifera, Raše Todosijevića, Stojana Ćelića, Dušana Otaševića, Marka Čelebonovića, Branka Miljuša, Radomira Reljića, Gorana Trbuljaka, Eugena Felera, Branislava Karanovića....

Šaka (iz ciklusa U čast sovjetske avangarde), 1973.

Poklon-zbirku čine dela domaćih i stranih umetnika iz druge polovine 20. veka, od kojih je više od 160 Damnjanovih radova. Poklon-zbirka prvi put je javno predstavljena 2011. godine u Muzeju “25. maj”, upotpunjena reprezentativnim katalogom na više od 350 strana, u izdanju Narodnog muzeja. Ovoga puta reč je o izboru Damnjanovićevih radova izvedenih u različitim formatima klasičnih i proširenih medija – slike, crteži, grafike, kolaži, objekti, instalacije i fotografije.

Plavi krug, 1965.

Na izložbi  “Damnjan na iskustvima Damnjana” biće prikazani radovi koji su nastajali od kraja 50-ih godina 20. veka do druge decenije ovog veka.

Crtež četkom, 2001.

Damnjan je, kako ističe Narodni muzej, jedan od najmarkantnijih i najintrigantnijih umetnika nomada, izraženi individualista koji je od početka šeste decenije 20. veka, svojim vaninstitucionalnim angažovanjima i eksperimentalnim istraživanjima, bezuslovno se suprotstavljajući komercijalnim vrednostima kao resursima modernističkih stremljenja, inicirao različite alternativne poetike i učestvovao u formiranju aktuelne jugoslovenske savremene scene. Iako je tokom 70-ih godina bio jedan od najdoslednijih i najprovokativnijih neoavangardnih umetnika i aktivista koncepta druge linije i govora u prvom licu u formi proširenih medija (performans, video, fotografija), Damnjan se nikada nije odrekao slike i njenih strukturalnih vrednosti. Slika je ostala osnovno sredstvo njegove postkonceptualne kritičke prakse i strategijskog delovanja, predmet interlingvističkih istraživanja, u funkciji čistog slikarstva i imperativnog slikarskog čina.

Radomir Damnjanović Damnjan, iz serije Autoportreti, 1979.

Radomir Damnjanović Damnjan, koji od 1974. godine živi i radi u Milanu, učesnik je značajnih međunarodnih manifestacija, priznat internacionalni umetnik čija se dela nalaze u mnogim muzejima i galerijama, kao i u brojnim privatnim kolekcijama širom sveta. Veliku izložbu Damnjan je imao i 2017. godine u Muzeju savremene umetnosti Vojvodinehttp://www.seecult.org/vest/vodenje-radomir-damnjanovic-damnjan u Novom Sadu, čiji je kustos bio Ješa Denegri.

Izložba u Narodnom muzeju biće otvorena do 13. decembra.

U skladu sa propisanim merama preostrožnosti povodom pandemije virusa korona, svečano otvaranje izložbe će biti ispred Narodnog muzeja na Trgu republike, a posetioci će potom, uz obavezno nošenje maski, moći da posete izložbu u Velikoj galeriji na drugom spratu muzeja i na prvom spratu sa leve strane - u delu stalne postavke namenjenom izlaganju radova na papiru.

*Naslovna fotografija: Peščana obala, 1962.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav