Crave premijerno u DOB-u
Umetnička grupa Ignis, u saradnji sa organizacijom Mapa Balkon, premijerno će izvesti 24. juna u Domu omladine Beograda predstavu “Crave” britanske spisateljice Sare Kejn (Sarah Kane), u režiji Saše Perića. Reč je o jednom od najkontroverznijih i najpoetičnijih komada Sare Kejn, koji inije preveden na srpski jezik, pa je i postavka drame "Crave" grupe Ignis rađena na engleskom jeziku. Predstava je rađena u formi javnog čitanja koje prerasta u performans i tako uvlači posmatrača u paralelni svet ličnih ispovesti, emocija, zvukova i muzike.
Umetnička grupa Ignis, u saradnji sa organizacijom Mapa Balkon, premijerno će izvesti 24. juna u Domu omladine Beograda predstavu “Crave” britanske spisateljice Sare Kejn (Sarah Kane), u režiji Saše Perića. Reč je o jednom od najkontroverznijih i najpoetičnijih komada Sare Kejn, koji inije preveden na srpski jezik, pa je i postavka drame "Crave" grupe Ignis rađena na engleskom jeziku.
Predstava je rađena u formi javnog čitanja koje prerasta u performans i tako uvlači posmatrača u paralelni svet ličnih ispovesti, emocija, zvukova i muzike.
Postavka drame "Crave" grupe Ignis rađena je na engleskom jeziku s jedne strane iz nužde, a s druge strane, kao znak poštovanja prema lepoti, ritmičnosti i višeznačnosti originalnog teksta.
Taj izuzetno nekonvencionalni i provokativni komad urađen je u formi javnog čitanja koje prerasta u performans i u traženju različitih značenjskih slojeva po lavirintu reči uvlači posmatrača/slušaoca u jedan paralelni svet ličnih ispovesti, emocija, zvukova i muzike. Muzika koja prati performans stvara se uživo, kao improvizacija koja upotpunjava atmosferu koju stvaraju reči, svetla i kretanje.
U predstavi igraju Valentina Kovač, Draženka Čelebićanin, Novak Simić, Saša Perić. Muzika: Ivan Čkonjević i Tijana Stanković.
Sara Kejn je jedna od najznačajnijih post-dramskih spisateljica na svetu, a iako je tokom kratkog života napisala svega pet drama, ostavila je neizbrisiv trag u istoriji pozorišta.
Ignis je umetnička grupa osnovana 2010. godine u Beogradu, u cilju pomaganja i promovisanja nezavisnog umetničkog stvaralaštva. Želja je da se stvori mreža umetnika iz različitih oblasti stvaralaštva koji će kroz tu organizaciju moći da dobiju podršku za realizaciju svojih autorskih projekata, kao i za međusobno povezivanje i saradnju. Akcenat je na intermedijalnosti i eksperimentisanju sa umetničkim formama, a osnovni principi za koje se Ignis zalaže su: nekomformizam, nekomercijalnost i individualnost.
Deo delovanja grupe vezan je za filmsku produkciju IGNIS koja se bavi nezavisnim dokumentarnim, eksperimentalnim i igranim filmom, a drugi deo delovanja vezan je za projkete koji su multimedijalnog karaktera i imaju tendenciju ka rušenju granica između vizuelnih umetnosti, književnosti, pozorišta, muzike i ostalih umetničkih formi.
(SEEcult.org)