Bokova: Potrebna globalna promena pristupa kulturi
Generalna direktorka UNESKO-a Irina Bokova izjavila je 3. juna u Mostaru, na desetom Samitu šefova država Jugoistočne Evrope, da je potrebna globalna promena u pristupu kulturi, a ocenila je da region JIE predstavlja savršeno mesto za razvoj efikasnih rešenja u tom pogledu.
Ističući da kultura znači radna mesta, prihode, socijalnu uključenost i razvoj, Bokova je rekla i da današnji svet poziva na veći fokus na ulogu kulture u održivom razvoju i socijalnoj uključenosti, te da je Jugoistočna Evropa “živa laboratorija globalnog napora” u tom pravcu, preneli su mediji u BiH.
“Zajedno sa Savetom Evrope, Evropskom komisijom i drugim partnerima, možemo napraviti razliku koja će biti značajna za region, ali i za borbu protiv izazova sveta koji se sve više povezuje i globalizuje”, rekla je Bokova i naglasila da kultura pogrešnim pristupom može izazvati podele, ali iz “pravog ugla može ujediniti kao ništa drugo".
Ističući značaj kulturnog nasleđa koje “govori srcima i dušom ljudi”, direktorka UNESKO-a je pohvalila regionalnu saradnju za zaštitu zajedničkog nasleđa, posebno pominjući inicijativu Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Srbije za zaštitu stećaka, srednjovekovnih nadgrobnih spomenika.
“Istorija je napravila ovu regiju raskršćem između Evrope i Bliskog istoka, između Severne Evrope i Mediterana. Kao i mnogi od vas, i ja pripadam generaciji koja je odrasla u podeljenoj Evropi, koja je bila u mogućnosti da izvuče pozitivne lekcije iz prošlosti kako bi se ujedinila", rekla je Bokova i dodala da su šefovi država Jugoistočne Evrope u protekloj deceniji značajno doprineli tom naporu, “koristeći moć kulture kao alat za mir i dijalog”. Tako su, kako je dodala, izgrađeni kulturološki koridori kroz ceo region.
Irina Bokova je najavila i da će UNESKO pokrenuti regionalnu inicijativu za izgradnju kapaciteta za unapređenje borbe protiv nedozvoljene trgovine kulturnim objektima u Jugoistočnoj Evropi.
Irina Bokova je na dvodnevnom Samitu šefova država JIE u Mostaru imala i bilateralne susrete sa pojedinim učesnicima koji će u završnici usvojiti i deklaraciju posvećenu ovogodišnjoj temi “Versko i kulturno-istorijsko nasleđe kao osnova intenzivnije saradnje među državama”.
Samit je okupio delegacije desetak zemalja iz regiona, a organizovan je u starom jezgru Mostara, upisanog na UNESKO-vu Listu svetske baštine 2005. godine.
Na Samitu, koji je otvorio predsedavajući Predsedništva BiH Bakir Izetbegović, učestvuju predsednik Crne Gore Filip Vujanović, predsednik Albanije Bamir Topi i predsednik Makedonije Đorđe Ivanov, dok Srbiju predstavlja ministar kulture Predrag Marković, Hrvatsku zamenik ministra kulture Berislav Šipuš, Rumuniju ministar kulture Mircea Diaconu, Bugarsku zamenik ministra kulture Georgi Stoev, Grčku ambasador Carolos Gadis, Sloveniju ambasador Andrej Graseli, a Tursku zvaničnica Ministarstva kulture Senay Baser.
Samitu prisustvuju i predstavnici Delegacije Evropske unije u BiH i Ureda Saveta Evrope u BiH.
Prethodni Samit šefova država JIE organizovala je Srbija početkom septembra 2011. godine u Viminacijumu, kada je prvi put takvom sastanku prisustvovala i generalna direktorka UNESKO-a.
Prvi Samit šefova država Jugoistočne Evrope održan je 2003. godine u Ohridu, a potom su samiti organizovani i u Tirani, Varni, Opatiji, Bukureštu i Sibiuu, Atini, na Cetinju i u Istanbulu.
(SEEcult.org)