• Search form

21.01.2022 | 15:00

Apel za sprečavanje prodaje Memorijalnog kompleksa Boško Buha

Apel za sprečavanje prodaje Memorijalnog kompleksa Boško Buha

Sudbina Memorijalnog kompleksa “Boško Buha” na Jabuci ponovo je, posle tri godine, dovedena u pitanje, budući da je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika o prodaji nepokretne imovine oglasila prodaju stečajne mase turističko-ugostiteljskog preduzeća “Putnik” u Prijepolju, čiji je deo i taj memorijal. Inicijativa za obnovu Memorijala “Boško Buha” i Društvo konzervatora Srbije (DKS) uputilo je stoga apel nadležnim institucijama Srbije i Opštine Prijepolje za hitnu reakciju i sprečavanje licitacijske prodaje objekata i delova Memorijalnog kompleksa “Boško Buha”.

DKS se tom akcijom pridružuje dosadašnjim aktivnostima okupljenih oko Inicijative za obnovu memorijalnog kompleksa “Boško Buha” u sprečavanju trajnog otuđenja i, verovatno, bespovratnog uništenja izuzetno važnog mesta sećanja na najveća stradanja mladih boraca u Drugom svetskom ratu i mesta učenja novih mladih generacija najvećim vrednostima.

Memorijalni kompleks “Boško Buha”, kako ističe DKS u apelu, jedan je od najznačajnijih memorijalnih prostora Republike Srbije i uopšte bivše Jugoslavije. Podignut je uglavnom dobrovoljnim prilozima iz cele Jugoslavije, a poseban kuriozitet je da su i deca skupljala i odvajala svoj novac za podizanje tog spomen-kompleksa.

Iako se ne prodaju sama spomen obeležja, postojeći objekti koji su predviđeni za prodaju su građeni kao deo Memorijalnog kompleksa, upozorilo je DKS.

Snažno se protiveći prodaji Memorijalnog kompleksa "Boško Buha", DKS zahteva od svih nadležnih institucija, a pre svih od Ministarstva kulture i informisanja i Ministarstva za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja da učine sve u svojoj moći da se ta prodaja zaustavi i pronađe odgovarajuće rešenje za revitalizaciju tog kompleksa, koji je proglašen 1986. godine kulturnim dobrom od izuzetnog nacionalnog značaja, a do početka 90-ih i raspada SFRJ bio je jedna od najposećenijih turističkih destinacija, koju su obilazile mnoge školske ekskurzije. U tom kompleksu su i prvih godina po raspadu Jugoslavije organizovani edukativni i kreativni programi za decu iz regiona.

Memorijalni kompleks “Boško Buha” podizan je od druge polovine šezdesetih do 1974. godine, kada je stavljen na raspolaganje hiljadama dečaka i devojčica koji su dolazili u to odmaralište ne samo da uče, već i da se druže i igraju.

Podignut je u slavu Boška Buhe, najmlađeg nosioca Ordena narodnog heroja u Jugoslaviji, koji je kao 17-godišnjak poginuo na Jabuci 1943. godine.

Ideja da se mesto sećanja transformiše u mesto odmora jedan je od važnih segmenata politike sećanja koja se uspostavlja u Jugoslaviji već od kraja 50-ih godina 20. veka, kada su počele da odrastaju generacije koje u neposrednom iskustvu nisu imale sećanje na rat i borbu protiv fašizma. Kada je podignut, memorijal na Jabuci bio je izraz upravo te i takve politike. Ideja o spovođenju potpuno nove politike obrazovanja i vaspitanja na mestu sećanja, ideja o povezivanju mesta borbe i stradanja sa mestom igre i potpune radosti unutar prostora definisanog beprekornim urbanističkim, arhitektonskim i likovnim rešenjima, nije karakteristična samo za taj memorijal, već predstavlja izraz zvanične politike sećanja koja je koristila ne samo umetnost nego i široko polje estetskog kao “diskurs izuzetne prakse” koji je trebalo da posluži za reinterpretaciju sećanja na rat i amortizaciju traumatične prošlosti. To je bio i dobar način da se važne ideje i pouke iz prošlosti prenose sa generacije na generaciju u budućnost onima koji će prema Drugom svetskom ratu i njegovom nasleđu imati isti onakav odnos kakav su su “ove” generacije imale prema događajima iz najdalje prošlosti. Kada je formiran “Štab za izgradnju Spomen obeležja Bošku Buhi i ostalim pionirima palim u toku NOB-a” da bi se otežana izgradnja Memorijala privela kraju u Jugoslaviji je 1974. godine sprovedena je jedna od najvećiha pionirskih, odnosno donatorskih akcija u kojoj su učestvovali ne samo pioniri i pionirke, koji su putem “pionirskog dinara” participirali u nečemu što je bio zalog za budućnost, već pre svega najveća jugoslovenska preduzeća, društvene organizacije i pojedinci. U akciji izgradnje Memorijala na Jabuci učestvovali su građani iz čak 358 mesta iz cele Jugoslavije (Centralna Srbija 90; Vojvodina 58; Kosovo i Metohija 13; Hrvatska 94; Bosna i Hercegovina 51; Crna Gora 19, Makedonija 21; Slovenija 10). Participacija generacije roditelja bila je zalog za budućnost ili investicija u bolje sutra generacije koja je na Jabuku odlazila ne isključivo zbog toga da shvati ko su bili Boško Buha i ostali bombaši već i da: nauči da navije sat, ustane rano, namesti krevet, zaključa vrata, lepo se ponaša za stolom, uči, čita, šeta, trči, skija, jede zdravu hranu, diše svež vazduh. Zbog svega toga Memorijal na Jabuci mora biti vraćen onima koji su ga gradili kao i onima za koje je građen, istakla je Inicijativa za obnovu Memorijala “Boško Buha”.

Od države je zatraženo da iskoristi pravo preče kupovine i ostvari ponovno vlasništvo nad Memorijalom na Jabuci kako bi ga vratila u prvobitno stanje i ponovo privela svrsi.

Kratak film koji je u isto vreme i apel Inicijative za obnovu Memorijala predstavlja poziv u pomoć, zbog čega su svi zamoljeni da ga podele na društvenim mrežama.

“Možda to ne znate, ali vaš ‘pionirski dinar’ je sasvim sigurno neko dao za vas”, poručili su aktivisti za obnovu Memorijala “Boško Buha”.

Prodaja objekata tog memorijala bila je najavljena i 2019. godine, ali je nakon burnih reakcija stručne i šire javnosti, otkazana nedelju dana uoči planiranog javnog nadmetanja u Beogradu.

Na prodaju je tada ponuđen samo hotel sa pokretnom imovinom, dok se odustalo od javnog nadmetanja za Spomen dom “Boško Buha”, Muzej pionira i omladine Jugoslavije u Memorijalnom kompleksu “Boško Buha”, te za Dom kulture, paviljone za smeštaj gostiju i vilu “Jabuka”.

*Foto: Jelica Jovanović

(SEEcult.org)

  • 03.02.2024 | 10:00

    UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor

    SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)

    http://www.ugm.si

    21.02.2024 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)

    Marina Abramović

    Jurij Avakumov

    Manca Bajec

    Maja Bajević

    Walter De Maria

    Vlasta Delimar

    György Galántai

    Alla Georgieva

    Igor Grubić

    Dejan Habicht

    Jusuf Hadžifejzović

    Boštjan Hladnik

    Jenny Holzer

    Sanja Iveković

    Zofia Kulik

    Vladimir Kuprijanov

    Siniša Labrović

    Katalin Ladik

    Natalia LL

    David Maljković

    Vlado Martek

    Goranka Matić

    Slavko Matković

    Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)

    Novi kolektivizem

    OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)

    Dan Perjovschi

    Darinka Pop Mitić

    Tone Stojko

    Bálint Szombathy

    Škart

    Jane Štravs

    Slaven Tolj

    Milica Tomić

    Konstantin Zvezdočotov

    Življenja spomenikov

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...

    11.04.2024 | 10:00

    Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

    OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)

    https://mgml.si/sl/mestni-muzej

    19.04.2024 | 10:00

    RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)

    PROGRAM

    http://www.institutfrancais.rs

    24.05.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    OZVEZDJA MNOGOTERIH ŽELJA: OB VZHODNEM OBZORJU - razstava (23.5.-24.11.2024.)

    Ala Younis

    Alia Farid

    Basim Magdy

    Essa Grayeb

    Free Palestine Poster Project

    KURS (Miloš Miletić & Mirjana Radovanović)

    Larry Achiampong

    Mona Rouhana Benyamin

    Nika Autor

    Laboratorij zbirke umetnosti neuvrščenih držav (Omar Bsoul, Kareem Dabbah, Inji Efflatoun, Mamdouh Kashlan, Choukri Mesli, Khudhair Shakirji)

    kustosinji: Bojana Piškur (Moderna galerija) in Angelina Radaković (The Mosaic Rooms)

    organizacija: Moderna galerija, The Mosaic Rooms London

    https://www.mg-lj.si/si/razstave/3931/ozvezdja-mnogoterih-zelja-ob-vzhodnem-obzo...

    22.06.2024 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    10. TRIENALE SODOBNE UMETNOSTI - U3: PROTI TOKU ČASA (21.6.-17.11.2024.)

    Nika Autor

    Jaka Babnik

    Nataša Berk

    Viktor Bernik

    Maxime Berthou &  Mark Požlep

    Martin Bricelj Baraga

    Jasmina Cibic

    Ana Čavić

    Lana Čmajčanin

    DNLM

    Aleksandra Domanović

    name:

    Vadim Fishkin

    Jošt Franko

    Tomaž Furlan

    Ištvan Išt Huzjan

    Sanela Jahić

    Staš Kleindienst

    Andrea Knezović

    Polonca Lovšin

    The Nonument Group

    Gala Alica

    Marjetica Potrč

    Tobias Putrih

    Tjaša Rener

    Peter Rauch

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Luka Savić

    Maja Smrekar

    Robertina Šebjanič

    Andrej Škufca

    Igor Štromajer

    Apolonija Šušteršič

    Ulay

    Tao G. Vrhovec Sambolec

    Matej Andraž Vogrinčič

    Nana Wolke

    Neja Zorzut

    Kustos: Tevž Logar

    https://www.mg-lj.si/si

    12.07.2024 | 10:00

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ADRIANA MARAŽ (1931-2015): RETROSPEKTIVA - razstava (11.7.-10.11.2024.)

    kustosinji razstave: mag. Breda Škrjanec in dr. Nadja Zgonik

    oblikovanje razstave: Mina Fina

    http://www.mglc-lj.si

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    Ciklus izložbi: Umetnost i ličnost - skulptorke iz kolekcije MSU

    MAGIČNOST DREVNOG - VENIJA VUČINIĆ TURINSKI (1934, Kolašin) - izložba (5.9.-23.11.2024.)

    autorka: dr Rajka Bošković

    https://www.msub.org.rs

    06.09.2024 | 10:00

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg Srpskih Junaka 2, Banja Luka

    NEW ERA: UMJETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMJENAMA - grupna intermedijska izložba (5.9.-5.11.2024.)

    Igor Bošnjak

    Isidora Branković

    Jovan Došenović

    Dejan Marković

    Marija Marković

    Danilo Milovanović DNLM

    Bojan Mrđenović

    Helena Tahir

    Nikola Tomić

    Adrien Ujhazi

    Umjetnička grupa diSTRUKTURA

    Umjetnička grupa PLATEAURESIDUE

    Kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ), dr Sanja Kojić Mladenov (MSUV)

    organizacija: Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzej savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerija Božidar Jakac - Muzej moderne i savremene umjetnosti iz Kostanjevice na Krki

    http://msurs.net

    11.09.2024 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    MISTERIJ MAJSTORA FORTEZZE - EUROPSKA BAŠTINA ŠIBENSKOGA GRAVERA - izložba (10.9.-10.11.2024.)

    Autorice izložbe: Marina Lambaša, Flora Turner Vučetić

    Organizacija izložbe: Galerija Klovićevi dvori i Muzej grada Šibenika

    Kustosice izložbe: Jasmina Bavoljak, Marina Lambaša

    Likovni postav izložbe: Dinko Uglešić

    https://gkd.hr

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.