56. Bijenale – Slovenija
Sloveniju na 56. Bijenalu u Veneciji predstavlja JAŠA (Mrevlje-Pollak) projektom koji je fokusiran na tri glavne teme: otpor, saradnju i nadu, a zasnovan je na ideologiji zajedništva, odnosno viziji zajedničkog doživljaja umetnosti kao realnosti.
Naziv projekta “Zaklop / Nasilna nužnost za utelovljenje prisutnosti nade” predstavlja suštinu Jašinog dugogodišnjeg nastojanja da kreira umetničko delo koje je i poetično i dinamično, politizovano prisustvo.
JAŠIN projekat se sastoji od prostorne instalacije, arhitektonskog crteža i in situ performansa koji umetnika, njegove saradnike i publiku povezuje za sve vreme trajanja 56. Bijenala.
Dinamičnost tri glavne teme, kako je navedeno u kustoskom tekstu, biće realizovana u vidu dugotrajnog suživota performativnog tela unutar arhitektonske školjke, kreiranjem performativnih akcija koje se ponavljaju i produkcijom harmoničnih trenutaka. Polifonija likovnih, zvučnih i performativnih elemenata zasnovana je na rigoroznom nedeljnom rasporedu, koji će biti ponovljen 28 puta u periodu od 9. maja do završetka 56. Bijenala 22. novembra.
JAŠA tokom tog dugog vremenskog raspona neće koristiti platformu Bijenala kao privremeni prikaz paralelnih realnosti, već kao mogućnost otpora preovlađujućoj realnosti.
JAŠA veruje da umetničko delo može postati političko samo kada je ideologija koja ga vodi inspirativna, kada nije diktat. S obzirom na potrebu ponavljanja njegovog vremenskog performansa, projekat je strukturisan kao desciplinovano delovanje i poziv za stvaranje kolektivne osećajnosti. Kontinuiranim ponavljanjem radnji, ponašanja i gestova, te njihovu transformaciju u svojevrsni ritual, grupa izvođača deluje kao nenasilno opoziciono telo koje snagom poezije poziva na pandemijsku realizaciju ideje o zajedništvu i povezivanju.
“Moj cilj je da iskoristim Paviljon Slovenije kao platformu za suočavanje međunarodne publike sa celovitim iskustvom ovog projekta kao živog funkcionalnog mehanizma vođenog solidarnošću svih elemenata: instalacije, vizuelnih delova, svetla, projekcija, zvuka i performansa. Na taj način želim da stvorim i omogućim celovito iskustvo solidarnosti kao efikasnog načina delovanja. Verujem u kontinuiranu i trajnu saradnju kao osnovu za razvoj i ostvarenje poruke projekta”, naveo je JAŠA, koji je u ranijim projektima posebno obraćao pažnju na komunikaciju. Njegova je potreba da prekine rigidne/dehumanizovane konvencionalne forme komunikacije (među ljudima) koje vidi kao agresivne, gotov nasilne akte.
JAŠA je rođen 1978. godine u Ljubljani, a studirao je na Akademiji umetnosti u Veneciji, nakon čega je započeo uspešnu karijeru u Evropi i SAD kojom se svrstao među najplodnije i najznačajnije slovenačke savremene umetnike. Njegova umetnička praksa zasnovana je na rapsodičnim interpretacijama situacija, narativu, skulpturi i performansu, kojima prostore pretvara u iskustva i razvija njihov poetski i estetski potencijal.
Kustosi izložbe u Paviljonu Slovenije su Aurora Fonda i Michele Drascek, a komesar je Simona Vidmar.
U realizaciji projekta učestvuju: Junzi (performans i zvuk), Michele Drascek (performans), Meta Grgurevič (kinetički elementi i umetničko učeštvovanje), Kuno Mayer (arhitektonsko projektovanje), Bowrain (muzika) i Etan Nehcin (tekstovi).
Izložbu u slovenačkom paviljonu, koja će biti otvorena 7. maja, organizuje Umetnička galerija Maribor, uz podršku Ministrstva kulture Slovenije i WEARE produkcije.
Na 56. Bijenalu umetnosti u Veneciji predstaviće se 88 nacionalnih učesnika. Za centralnu izložbu 56. Bijenala umetnički direktor Okvui Envezor je odabrao 136 umetnika iz 53 zemlje.
Nacionalne predstavnike imaju na 56. Bijenalu i sve bivše jugoslovenske republike, osim Bosne i Hercegovine. Ipak, iz BiH učestvuje na centralnoj izložbi Maja Bajević, na poziv Envezora.
56. Bijenale biće održano od 9. maja do 22. novembra, a vernisaž je od 6. do 8. maja.
(SEEcult.org)