• Search form

11.11.2009 | 16:14

32. Interliber do 15. novembra

Zagrebački 32. međunarodni sajam knjiga Interliber, otvoren svečano 11. novembra, predstavlja 290 izlagača iz devet zemalja, od kojih je najviše iz Hrvatske, a s prostora bivše Jugoslavije učestvuju i Bosna i Hercegovina i Srbija.

Na 32. Interliberu, koji je otvoren do 15. novembra na Zagrebačkom velesajmu uporedo sa trećim Sajmom muzike i multimedija i 34. Hrvatskim salonom inovacija Inova, učestvuju i izlagači iz Austrije, Mađarske, Holandije, Nemačke, SAD, Velike Britanije i Severne Irske,

32. Interliber do 15. novembra

Zagrebački 32. međunarodni sajam knjiga Interliber, otvoren svečano 11. novembra, predstavlja 290 izlagača iz devet zemalja, od kojih je najviše iz Hrvatske, a s prostora bivše Jugoslavije učestvuju i Bosna i Hercegovina i Srbija.

Na 32. Interliberu, koji je otvoren do 15. novembra na Zagrebačkom velesajmu uporedo sa trećim Sajmom muzike i multimedija i 34. Hrvatskim salonom inovacija Inova, učestvuju i izlagači iz Austrije, Mađarske, Holandije, Nemačke, SAD, Velike Britanije i Severne Irske,

Ministar kulture Božo Biškupić na otvaranju je istakao ulogu knjige u razvoju modernog društva i podrške Ministarstva kulture celokupnom procesu njenog dolaska do čitalaca, a napomenuo je i značaj digitalnih tehnologija u omogućavanju brže i šire dostupnosti knjige.

Biškupić je istakao, kako su preneli mediji, i ulogu Hrvatske matice iseljenika u očuvanju nacionalnog jezika, kao i ulogu Interlibera u razvoju saradnje sa susednim zemljama.

Osim Interlibera, koji se prostire na 15.700 kvadratnih metara, na trećem Sajmu muzike i multimedija, koji je praćen i sajmom plesa, nastupa oko 80 izlagača iz 18 zemalja, dok je na sajmu Inova, na kojem će biti dodeljena nagrada “Nikola Tesla” za najbolju hrvatsku inovaciju, zastupljeno 210 izlagača iz osam zemalja.

Osim promocija novih naslova i izdanja, na Interliberu su u posebnom paviljonu organizovani okrugli stolovi, razgovori s piscima, književnim kritičarima, književne radionice i predstavljanje izdavačkih kuća, a program obuhvata i stručne skupove, dan knjižara, te izložbu dobitnika nagrade “Josip Juraj Strossmayer”.

Između ostalog, za 14. novembar najavljen je okrugli sto “Izazovi izdavaštva hrvatskih manjina i evropska kulturna raznolikost”, u organizaciji Hrvatske matice iseljenika.

Prvog sajamskog dana objavljeno je i da je dobitnik nagrade izdavačke kuće V.B.Z. za najbolji neobjavljeni roman 2009. godine Dragan Pavelić iz Sarajeva, a to vredno priznanje, koje podrazumeva novčani iznos od 100.000 kuna i štampanje knjige, biće mu svečano uručeno 12. novembra. Pavelić je nagrađen za rukopis “Proljeće u Karolinentalu”, na osnovu konkursa V.B.Z-a na koji je pristiglo 106 rukopisa, od kojih je pet bilo u užem izboru.

Žirijem je predsedavao hrvatski pisac Miljenko Jergović, a članovi su bili Zoran Ferić, Julijana Matanović, Strahimir Primorac i srpski pisac Vladimir Arsenijević, koji vodi ogranak V.B.Z. Beograd.

Kuća V.B.Z, osim pobedničkog romana, predstavlja i novi hit Dana Browna “Izgubljeni simbol”, istorijski roman Sarah Waters “Varalice", autobiografski roman Cheete "Ja Cheeta", koji je bio u užem izboru za Bukera ove godine, “Teoriju svega” Stephena Hawkinga, te biografiju prve dame SAD Michelle Obame.

Između ostalog, Jergović će predstaviti sa Semezdinom Mehmedinovićem "Transatlantic Mail" (pisma, publicistika), a Predrag Matvejević "Kruh naš".

U okviru 32. Interlibera, biće svečano uručene i nagrade “Josip Juraj Strossmayer” za najbolja naučna dela i najuspešniji idavački poduhvat u protekloj godini, kao i književna nagrada “Kočićevo pero” koju devetu godinu dodeljuju Interliber i Zadužbina "Petar Kočić" iz Banjaluke radi jačanja saradnje i veza izdavača Hrvatske i BiH.

Ovogodišnji dobitnik je književnik Petar Gudelj, za knjigu "Pelazg na mazgi", a nagrada će mu biti uručena 13. novembra.

Hrvatski izdavači predstavljaju niz atraktivnih naslova, među kojima su i svetski bestseleri, dela ovogodišnje dobitnice Nobelove nagrade Herte Muller, monografska, ali i queer izdanja…

Kuća “OceanMore” objavila je hrvatske prevode romana nobelovke Herte Muller "Remen, prozor, orah i uže" i "Da mi je danas bilo ne susresti sebe" (1997), “Profil” predstavlja, između ostalog, bestselere Victorie Hislop i "Enciklopediju rocka" Zlatka Galla, a “Fraktura” knjigu “Djevojka koja se igrala s vatrom" Stiega Larssona, prodatu u višemilionskom tiražu, kao i nagrađivani roman “Hamam Balkanija” Vladislava Bajca iz Srbije i “Dosje K” mađarskog nobelovca Imrea Kertésza.

Kuća “Meandar” predstavlja novi roman Milana Kundere “Susret”, te knjigu mlade zagrebačke spisateljice Ivane Sajko “Povijest moje obitelji od 1941. do 1991”, dok je “Profil” objavio zbirku priča Slavenke Drakulić “Basne o komunizmu” o slomu režima šest bivših komunističkih zemalja istočne Evrope iz perspektive životinja.

“Algoritam” je najavio promocije knjiga Renata Baretića, Maje Sacer, Marćela i Lupina, a queer izdavaštvo predstavlja knjige "Samo na jednu noć" Nicolasa Bendinia i "Destruktivna kritika i druge pederske priče" Gordana Duhačeka.

Između ostalog, Matica hrvatska objavila je knjigu Viktora Žmegača "Od Bacha do Bauhausa” (Majstori europske glazbe).

Osim 32. Interlibera, posetioci Zagrebačkog velesajma imaju priliku da posete i raznovrstan program trećeg Sajma muzike i multimedije koji je, pod sloganom “Glasno na prvi pogled", dopunjen i Sajmom plesa, a predstavlja muzičke instrumente, profesionalnu rasvetu, akustiku i drugu opremu. Obuhvata i niz edukativnih radionica i zabavnih događaja, uključujući multimedijalni šou koji kombinuje sve vrste medija (vodeni zid, laser šou, rasveta, video projekcije i pirotehnika).

Sajt Zagrebačkog velesajma je www.zv.hr, a program Interlibera nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav