• Search form

26.03.2019 | 19:26

UBUS kritički o ocenama kritičarke Gardijana, gošće BFI

UBUS kritički o ocenama kritičarke Gardijana, gošće BFI

Udruženje baletskih umetnika Srbije (UBUS) oštro je reagovalo povodom ocena koje je o umetničkoj igri u Srbiji iznela kritičarka britanskog “Gardijana” Džudit Merkl, gošća 16. Beogradskog festivala igre (BFI).

Navodeći da reaguje kao glas stručne javnosti, UBUS je ocenio u saopštenju da ocene Džudit Merkl predstavljaju “nipodaštavanje domaćeg stvaralaštva u domenu umetničke igre”.

Predsedništvo UBUS-a reagovalo je povodom izjave Džudit Merkl da se ljudi koji se bave umetničkom igrom u svetu ne znaju ništa o igri u Srbiji. “Nema produkcija, a ni autora, odnosno koreografa koje bi mogli da navedemo. Ne znamo ni da li ima baletskih kuća i kakav je njihov repertoar...”, citirao je UBUS reči Džudit Merkl koje su preneli pojedini mediji.

Navodeći da ne želi da komentariše uspešnost Festivala igre koji vodi Aja Jung, a za koji se izdvajaju značajna sredstva iz državnog budžeta, UBUS je naglasio u saopštenju da klasičan balet u Srbiji zvanično postoji od 1923. godine - bezmalo čitav vek. U tom periodu, kako je podsetio, izvedena su sva velika dela belog baleta, kao i brojne praizvedbe autentičnog koreografskog jezika domaćih stvaralaca. Domaći baletski umetnici sa uspehom su gostovali na inostranim scenama i značajni strani umetnici su česti gosti pozornica u Srbiji. UBUS je istakao i da Srbija poštuje svoje kulturno nasleđe i da se u njoj na profesionalnom nivou izučava i afirmiše narodna igra. Takođe, istakao je da su začetnici moderne igre, poput Mage Magazinović koja je 1910. osnovala u Beogradu školu moderne igre, bili savremenici Isidore Dankan, te da “tom stazom danas sa mizernim sredstvima ide kako nezavisna plesna scena, tako i profesionalni ansambli”.

“Takođe, naša zemlja je i u prošlosti imala, a i u sadašnjosti ima brojne umetnike koji sa zapaženim uspehom stvaraju i ovde i u inostranstvu. Znameniti koreografi, čija se dela sa ushićenjem prate na Beogradskom festivalu igre, takođe su sarađivali i sa našim igračima i ansamblima, stvarajući koreografije za Narodno pozorište u Beogradu, Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu, Pozorište na Terazijama i Bitef dens komapniju”, naglasio je UBUS i izrazio čuđenje time što je kritičarka Mekril “dozvolila sebi toliku neinformisanost u vremenu kada su protok i dostupnost raznih vesti znatno olakšani”.

UBUS je podsetio i da je, štiteći interese profesije, reagovalo više puta u sličnim situacijama kada su neproverene ili neistinite vesti odlazile u medije, a novinari pojedinih kuća ih olako, bez udubljivanja u materiju prenosili.

Ovom prilikom UBUS je pozvao medijske kuće da prate i izveštavaju više o umetničkoj igri u Srbiji, kao i o domaćim umetnicima i ansamblima kako bi informisanost o toj umetničkoj grani bila na adekvatnom nivou. Takođe, UBUS je pozvao Ministarstvo kulture i informisanja da podrži stvaralaštvo u oblasti umetničke igre i prezentaciju domaće umetnosti u svetu.

“Baš tog dana kada je kritičarka Mekril sporila tradiciju i umetnost igre u Srbiji, Nacionalni ansambl Kolo još jednom je osvetlao obraz naše zemlje nastupivši u Parizu u glavnoj sali zgrade Uneska, dok su na našim brojnim scenama u tom momentu izgarali igrači zanemarujući realne probleme profesije darujući publici čaroliju igre”, naveo je UBUS.

Merklova je na konferenciji za novinare BFI-ja rekla 23. marta da Beograd na međunarodnoj sceni umetničke igre nije poznat kao mesto koje ima produkciju ili istaknute autore u toj oblasti, ali je poznat po BFI-ju čiji program može da se nosi sa bilo kojim svetskim festivalom.

“Po veličini je BFI sličan festivalu Dens ambrela u Londonu ili onima u Monpeljeu i Lionu, ali ga izdvaja izuzetna raznovrsnost - od Pariske opere i Marijinskog teatra do francuskog hip-hopa. To je ono što selekciju Aje Jung čini zanimljivom i važnom“, ocenila je Džudit Mekril. “Snaga BFI-ja trebalo bi da bude u tome da donese inspiraciju vašim umetnicima, da podstakne njihove kreacije”, rekla je Džudit Mekril.

(SEEcult.org)

biblioteka matice srpske, digitalizacja
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r