• Search form

21.08.2018 | 17:42

Uklonjena Stajčićeva skulptura iz izloga KIC Srbije u Parizu

Uklonjena Stajčićeva skulptura iz izloga KIC Srbije u Parizu

Skulptura Milorada Miće StajčićaOver the Rainbow”, koja aludira na seksualni čin Diznijevih junaka Mikija i Paje, a deo je izložbe “Kraj i početak” umetničke grupe Dimenzija, uklonjena je iz izloga Kulturnog centra Srbije u Parizu na intervenciju Ministarstva kulture i informisanja. To je izazvalo burne reakcije dela javnosti i optužbe za cenzuru.

Ministarstvo kulture saopštilo je 21. avgusta da je na njegovu intervenciju dan ranije “iz izloga Kulturno informativnog centra Srbije u Parizu uklonjen artefakt koji je izazvao kontroverze u srpskoj dijaspori, ali i u domaćoj javnosti”.

“Ne ulazeći u prostor slobode umetničkog koncepta, Ministarstvo kulture i informisanja smatra da takva vrsta sadržaja nije prikladna za KIC u Parizu i predstavljanje jedne države u svetu. Prostora za takve umetničke provokacije ima dovoljno”, navelo je Ministarstvo kulture u saopštenju dan nakon što su “Večernje novosti”, u tekstu “Skandalozan prizor u Parizu: Miki i Paja ‘u akciji’ pored Belog anđela”, objavile negodovanje neimenovanih Srba iz Pariza, kao i stav ministra spoljnih poslova Ivice Dačića da je skulptura sa Mikijem Mausom i Pajom Patkom u seksualnom odnosu neprihvatljiva kao slika srpske kulture.

Izložbu “Kraj i početak” podržala je komisija Ministarstva kulture koja predlaže programe za KIC u Parizu na osnovu konkursa (dramaturg Boban Jevtić, istoričarka umetnosti Ana Bogdanović, istoričarka umetnosti i kustoskinja Una Popović, istoričar Stanislav Sretenović i pijanistkinja Jovanka Višekruna), ali se, kako je navelo Ministarstvo, Stajčićevo delo “nije nalazilo u vizuelnoj dokumentaciji priloženoj uz konkursni materijal, te stoga odgovornost za njegovo pojavljivanje u izlogu KIC Srbije, pripada isključivo kustosu izložbe i direktoru Centra”.

Komisija je za izložbu “Kraj i početak”, čija je kustoskinja Ksenija Marinković, navela bila da taj projekat “ima visok stepen reprezentativnosti na međunarodnom planu i doprinosi razumevanju ideje i jezika savremene umetnosti mladih autora iz Srbije”.

Obrazlažući odluku o uklanjanju skulpture, Ministarstvo kulture i informisanja navelo je da “izlaganje takvog dela nije u duhu zamišljene i pravilno shvaćene misije i zadatka KIC u Parizu, te ovaj događaj smatra propustom u radu kustosa izložbe i odgovornih u ovoj ustanovi kulture i neprijatnim incidentom, koji nije trebalo da se dogodi”.

Over the Rainbow, Stajčićev rad iz 2010.

Odluku Ministarstva kulture o uklanjanju Stajčićeve skulpture oštro je kritikovao Gej lezbejski info centar (GLIC), ocenivši da je reč o cenzuri i diskiminaciji LGBT populacije.

Navodeći da je neprijatno iznenađen "činjenicom da je Ministarstvo kulture i informisanja bez ikakvog zakonskog opravdanja cenzurisalo izložbu ’Kraj i početak’, koja sadrži skulpturu ’Over the Rainbow’ Milorada Miće Stajčića“, GLIC je saopštio da je apsolutno „nedopustivo da se u 21. veku umetnost cenzuriše od strane državnih organa“, zbog čega zahteva od Ministarstva kulture i informisanja da "povuče svoj zahtev za uklanjanje i da se skulptura vrati na mesto na kom je trebalo da bude izložena do 31. avgusta".

U suprotnom, GLIC je najavio da će podneti tužbu protiv Ministarstva kulture i informisanja, pre svega zbog diskriminacije LGBT populacije.

“U KIC  Srbije u Parizu je i do sada bilo ‘neprimerenih’ sadržaja i eksplicitnijeg sadržaja, ali Ministarstvo kulture i informisanja nije reagovalo, sve do sada kada skulptura ima gej elemente!”, naveo je predsednik GLIC-a Predrag Azdejković, apelujući ujedno na umetničku javnost Srbije da se “probudi iz svog sna i reaguje protiv cenzure i ugrožavanja umetničke ekspresije i da se solidariše sa umetnikom Miloradom Mićom Stajčićem, jer se inače neće završiti samo na cenzurisanju njegove umetnosti”.

Izložba “Kraj i početak”, inače, kako je izjavio direktor KIC Srbije, dramski pisac Radoslav Lale Pavlović, izazvala je veliko interesovanje Parižana, pa je već sada jasno da će biti najposećenija izložba koja je organizovana u KIC-u više godina unazad.

Pavlović je rekao za “Novosti” da nije u poziciji da žirira koji sadržaj je prikladan, a koji nije, te da je projekat “Kraj i početak” dobio zeleno svetlo stručne komisije Ministarstva kulture. Ipak, kako je naveo, i sam je umetniku postavio pitanje primerenosti skulpture, ali je shvatio da je reč o svojevrsnoj provokaciji. “Dobio sam jasan odgovor da su oba Diznijeva junaka bespolna bića i da su sve asocijacije proizvod našeg ličnog tumačenja i viđenja. Ova skulptura dakle više govori o nama nego o Diznijevom strip dvojcu. Treba imati na umu i da seksualne i homoseksualne konotacije u Parizu odavno ne izazivaju pažnju javnosti na kakvu smo navikli u Srbiji”, naveo je Pavlović.

Slična je bila i prvobitna reakcija u Ministarstvu kulture, koju je za “Novosti” dala načelnica Odeljenja za međunarodnu saradnju i evropske integracije u kulturi Jagoda Stamenković, navodeći da se u savremenoj umetnosti često dešava da sadržaj zavisi od “učitavanja”, nezavisno od onoga što je umetnik želeo da nam kaže.

“Ukoliko u ovoj skulpturi vidite eksplicitan čin dvojice strip junaka, ona bi bila neprikladna za ustanovu gde je postavljena. Ako uvažimo umetnikovo viđenje da je reč o bespolnim bićima, ova postavka se ne razlikuje od drugih u Parizu u oblasti savremene umetnosti”, rekla je ona.

Dimenzija i kustoskinja

Iako KIC Srbije u Parizu pripada Ministarstvu spoljnih poslova, ali program utvrđuje Ministarstvo kulture, kako je podsetio šef srpske diplomatije Ivica Dačić, navodeći za “Novosti” da “lično mišljenje da su ovakve postavke skandalozne i svakako nedostojne ustanove u kojoj su izložene”.

Izložba “Kraj i početak” obuhvata radove petoro umetnika koji deluju u okviru neformalne umetničke grupe DimenzijaIvane Milev, Miodraga Miše Rogana, Milorada Panića, Milorada Miće Stajčića i Petra Sibinovića, a otvorena je 9. avgusta.

Izloženi radovi, prema navodima kustoskinje Ksenije Marinković, otvaraju pitanja smisla i granica savremene skulpture, koja danas sežu u oblast prostornih instalacija, eksperimenta i angažovane umetnosti. Zajednički im je odnos prema prostoru – idejnom, fizičkom i društvenom, a različitost umetničkih poetika i stvaralačkih pristupa čini izložbu u celini posebno dinamičnom.

Otvaranje izložbe

Izložbu je svečano otvorio profesor Kolja Mićević, pisac i prevodilac koji je za tu priliku pripremio autorske stihove koje je posvetio skulptorima.

Otvaranju je, kako je saopštila kustoskinja, prisustvovao veliki broj posetilaca, a direktor Radoslav Pavlović izrazio je zadovoljstvo što tom izložbom prvi put već u avgustu počinje programska sezona u KIC Srbije u Parizu.

Mića Stajčić, rođen 1977. godine u Beogradu, diplomirao je na Fakultetu organizacionih nauka i na Fakultetu likovnih umetnosti (na smeru vajarstvo, u klasi prof. Mrđana Bajića). Trenutno je na doktorskim studijama na FLU u Beogradu. Osim skulpture, izražava se i putem instalacija, video radova, performansa, fotografije. Najčešća tema Stajčićevih radova su potrošačko društvo, razni ljudski tabui i društvene vrednosti. Učestvovao je na mnogim samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Takođe, suosnivač je galerije X Vitamin u Beogradu.

Skulptura sa Mikijem i Pajom deo je instalacije “Over the Rainbow” iz 2010. godine, kojom Stajčić, kako je povodom tog rada svojevremeno navela istoričarka umetnosti Jovana Stokić, referiše na neslavnu istoriju Parade ponosa u Beogradu, u pokušaju da svojim radom otvori dijalog. Pristup popularnim Diznijevim likovima, kako je dodala, podjednako je udaljen od čistunstva koliko i od politički korektne propagande. Umetnik se poigrava sentimentalnošću onoga koji posmatra rad - pre svega u odnosu na koncept “čistog detinjskog”. Na širem planu istorije i kulture specificne sredine, umetnik svrsishodno priziva kontroverzu da bi naznačio i svoju veru u moć umetnosti da izazove, ako ne transformaciju društva, ono barem preispitavanje.

*Foto: KIC Srbije

*Naslov teksta je ispravljen preciziranjem da je Stajčićeva skulptura uklonjena iz izloga KIC, a ne sa izložbe grupe Dimenzija, koja je otvorena do 31. avgusta.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.