• Search form

29.06.2014 | 18:10

Drugi svet(ovi) umetnosti?

Drugi svet(ovi) umetnosti?

Okupiranje muzeja, štrajkovi, samoorganizovani obrazovni projekti, lokalno i globalno sindikalizovanje i drugi vidovi strategija i načina organizovanja umetnika i kulturnih radnika danas tema su novog izdanja ArtLeaks Gazette, koje će biti predstavljeno 30. juna u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, u okviru operacije “FACK MSUV - Izvođenje muzeja kao zajedničkog dobra”.

Novi, drugi broj ArtLeaks Gazette "Drugi svet(ovi) umetnosti? Mišljenje izvan utopije" predstaviće jedan od urednika Vladan Jeremić, uz razgovor sa učesnicima operacije “FACK MSUV kojom će taj muzej biti privremeno “oslobođen” narednih nedelju dana.

Dok je prethodni broj ArtLeaks Gazette težio da mapira inicijalne izazove i prepreke savremenog umetničkog sistema kao potrebni prvi korak ka realizaciji jedne promišljene transformacije, cilj novog broja je bio da razmotri konkretne strategije i načine organizovanja, odnosno odgovori na pitanja o konkretnim uslovima i mogućnostima ostvarivanja alternativnih sistema umetničke proizvodnje, načinima na koji se umetnici mogu promišljeno angažovati i organizovati, izbegavajući zamke utopijskog mišljenja.

Na ta i mnoga druga pitanja odgovaraju autori/ke tekstova i vizuelnih priloga drugog broja ArtLeaks Gazette koju izdaje međunarodna platforma ArtLeaks, posvećena problematici umetničkog rada i eksploatacije.

Autori tekstova u ArtLeaks Gazette 2 su: Corina L. Apostol, Larissa Babij, Daniel Blochwitz, Joanna Figiel, Noah Fischer i Artur Żmijewski, Vladan Jeremić i Rena Rädle, Sean Lowry i Nancy de Freitas, Andrea Pagnes, Heath Schultz i Andrey Shental.

Vizuelne kontribucije dali su: Assembly for Culture Ukraine, Roisin Beirne sa Clare Breen, Andreas Kindler Von Knobloch, David Lunney, John RyanTom Watt, Daniel Blochwitz, Department of Biological Flow, Noah Fischer sa Pawelom Althamerom i Arturom Žmijewskim, G.U.L.F. (Global Ultra Luxury Faction), Ellie Harrison, Vladan Jeremić i Rena Rädle, Deana Jovanović, Mark Shorter, Occupy Museums (OM), OFSW (Citizen Forum for Contemporary Arts), Self Organized Seminar (SOS), Iulia Toma i Winter Holiday Camp.

Uz Jeremića, novi broj tog časopisa uredili su Corina L. Apostol i Raluca Voinea.

Platforma ArtLeaks počela je da radi 2011. godine, otkrivajući i istražujući slučajeve korupcije, intenzivnu eksploataciju rada u kulturi, preuzimanje javnog prostora, aproprijacije kulture pod okriljem zloglasanih korporacija i kapitala.

Osnivači ArtLeaksa veruju da jedino međunarodno koordinisani savezi mogu efikasno da razotkriju izrabljivanje i cenzuru u polju umetnosti i kulture, ali isto tako i da se zajednički osmisle novi organizacioni modeli, kao što su sindikati radnika u kulturi, umetnika i umetnica na međunarodnom nivou, koji bi odgovorili na potrebe i želje političkih subjekata nastalih na dodirnim tačkama aktuelnih ekonomskih, političkih i kulturnih preokreta.

Drugi broj ArtLeaks Gazette moguće je preuzeti OVDE, a prvi broj je dostupan OVDE

ArtLeaks Zine (2012) nalazi se na OVOM linku

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r