• Search form

28.03.2018 | 23:45

Počeo 65. Martovski festival, Jelici Đokić nagrada za životno delo

Počeo 65. Martovski festival, Jelici Đokić nagrada za životno delo

Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma – Martovski festival počeo je 28. marta u Domu omladine svetskom premijerom inspirativnog dokumentarca “Zemlja UtopijaJelene Stolice, nakon uručenja nagrade za životno delo montažerki Jelici Đokić, prvoj ženi koja je dobila to priznanje.

Navodeći da je najpre bila iznenađena vešću o nagradi, pa počašćena i na kraju obradovana, Jelica Đokić je rekla da se obradovala u njoj devojčica koja se od sedme godine bori za ravnopravnost.

“Drago mi je da sam prva žena dobitnik, a i to što sam dobila nagradu kao montažer, jer se retko nalazimo čak i na fotografijama ekipa filma. Dolazimo na kraju snimanja, sedimo pogrbljeni u mraku da ispravimo ono što se kaže da će se ‘srediti u montaži’”, rekla je Jelica Đokić, koja je 1975. godine prvi diplomirani montažer na prostoru Srbije i Jugoslavije, a ubrzo je počela i da predaje na filmsku i televizijsku montažu na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, gde je tokom dugogodišnje karijere bila mentor mnogim generacijama studenata i doprinela proizvodnji velikog broja kratkh dokumentarnih filmova, nagrađivanih u zemlji i inostranstvu.

Studentima je i posvetila nagradu, prisećajući se da je na Martovskom festivalu od 1969. godine - najpre kao gledalac, pa kao studentkinja FDU, a onda kao montažer.

“Bivalo je da imam i po desetak filmova u jednoj godini na Festivalu i svaki put sam strepela da li će biti dobra projekcija, da li će kopije na 16mm traci biti sinhrone.. Jednom sam i nagrađena, jednom sam bila selektor, a mnogo puta sam bila srećna jer su moji studenti dobijali nagrade”, rekla je Jelica Đokić.

Prisećajući se reči svog profesora Marka Babca sa prvog časa na FDU: “Film je čudo”, Jelica Đokić rekla je da se kasnije i sama trudila da to prenese studentima – da je film čudo i da ga zbog toga volimo.

“Mislim da sam u tome uspela, jer generacije naših studenata učestvuju na ovom festivalu i dobijaju nagrade, a evo sada ga i vode. Mislim da je to zapravo moje životno delo – da sam prenela svoju ljubav prema filmu mladim generacijama koje dolaze, koje prave i gledaju filmove”, rekla je Jelica Đokić, montažerka deset dugometražnih igranih filmova, deset televizijskih igranih filmova, desetak dugometražnih dokumentaraca, desetak TV serija, oko 70 kratkih filmova, oko 40 animiranih, oko 50 TV emisija različitih žanrova... Takođe, režirala je desetak dokumentarnih i namenskih filmova, za koje je dobila četiri autorske nagrade.

Festival je zvanično otvorio predsednik Odbora te manifestacije i zamenik gradonačelnika Beograda Andrija Mladenović, koji je i uručio nagradu Jelici Đokić, ispraćenu snažnim aplauzom publike u punoj Velikoj Sali DOB-a.

“Ponosni smo kao grad koji jeste centar kulture u ovom delu Evrope na tradiciju Martovskog festivala i njegovo trajanje 65 godina”, rekao je Mladenović, dodajući da je Martovski festival imao “uzlazne periode i one koji nisu bili najbolji”, te da Grad Beograd, kao njegov osnivač, smatra da je važno da dobije podršku da to postane nacionalni festival dokumentarnog i kratkog filma. U tome već ima podršku Ministarstva kulture i Filmskog centra Srbije, a kako je rekao Mladenović, ide ka tome  da da pun doprinos da domaći dokumentarni filmovi i autori imaju mesto na kojem će predstaviti svoj rad.

Mladenović i umetnički direktor Festivala Marko Popović zahvalili su posebno selektorima (reditelji Ivan Stefanović i Maša Nešković, producenti Jovana Nikolić i Iva Plemić Divjak, animatorka Iva Ćirić, montažer Nenad Popović i filmska autorka Marta Popivoda), koji su odabrali 80 filmova za takmičarske programe od čak oko 4.000 prijavljenih.

Popović je zahvalio i Odboru i posebno Mladenoviću na ličnom angažovanju, te FCS-u za to što stvara uslove za sve veću domaću produkciju. Podsetio je da je i Dušan Vukotić imao premijeru “Surogata” (1961) na Martovskom festivalu, te pozvao publiku da narednih dana potraži u sali DOB-a možda nekog sledećeg oskarovca.

Publika 65. Martovskog festivala pozdravila je velikim aplauzom i ekipu filma “Zemlja Utopija” (Tierra Utopia) koja se poklonila posle premijerne projekcije tog dokumentarca Jelene Stolice koji se bavi istorijom i posledicama socijalno političkog eksperimenta alternativnog načina utopijskog života, stvorenog iz ideologije andaluzijskog aktiviste Huana Manuela Sančeza Gordilja. Dok prati kako je živeti u utopiji, film istražuje i da li je utopija moguća danas i van gradskih granica malog španskog grada u kojem je Gordiljo 1979. godine, tada gradonačelnik, uzeo zemlju u vlasništvu bogatih aristokrata i podelio je ravnomerno svim stanovnicima.

Farme i fabrike postale su kolektivno vlasništvo, nudeći posao svakome ko to poželi. U gradu više nije bilo policije, a ni kriminala, kuće i svi mesečni troškovi stanovanja svedeni su 15 evra, a svi stanovnici dobili su jednake plate od 1.200 evra. Gordiljo se, međutim, nije zaustavio samo na promenama u svom gradu, već je organizovao pljačke u supermarektima širom Španije kako bi nahranio gladne u Andaluziji. Kao svojevrsni savremeni Robin Hud, njegove akcije su konstantne u borbi za osnovna ljudska prava, manjine, žene, decu… Svaki dan živi revoluciju protv kapitalizma.

Svetsku premijeru na 65. Martovskom festivalu imaće i istorijski dokumentarni triler Miloša ŠkundrićaDugo putovanje u rat”, dramatizovana priča o početku Prvog svetskog rata.

Publika će imati priliku da vidi i dve srpske premijere stranih dokumentarnih ostvarenja – poljsko-nemačkog filma “Preko svih granica" (Over the limit) rediteljke Marte Prus, koji predstavlja uzbudljiv pogled u nemilosrdan svet ruske ritmičke gimnastike, kao i hrvatskog “Moj život bez daha" (Moj život bez zraka) Bojane Burnać o čudesnom svetu čoveka čiji se najvažniji trenuci života događaju pod vodom tokom samo jednog strogo kontrolisanog daha.

Festival nudi i retrospektivu austrijske rediteljke današnjice Rut Bekerman (Most od papira, Ka Jerusalimu, Oni koji odlaze, oni koji ostaju i “Sanjani), kao i posebne programe povodom jubileja Fakulteta dramskih umetnosti, RTS-a i Zastava filma.

Martovski festival će tokom vikenda ponuditi i ekskluzivan pogled u budućnost filma – virtuelnu realnost, a najavljene su i radionice, prezentacije, paneli i razgovori sa autorima filmova koji su na programu.

Nagrađivana domaća autorka i producentkinja Mila Turajlić održaće 31. marta predavanje samoprodukciji i samodistribuciji dokumentarnih filmova. Između ostalog, osvrnuće se na to kako sa malo sredstava snimiti autorski dokumentarac, a onda ubediti velike domaće i strane distributere i televizijske kuće da ga otkupe i prikazuju. Govoriće i o gorućim kreativnim i produkcijskim problemima autora koji se bave domaćim dokumentarnim filmom. Takođe, renomirani domaći autori animiranog filma Nikola Majdak Jr i Ana Nedeljković, autori nagrađivanog filma “Rabittland” i novog “Neputovanja”, održaće 31. marta i 1. aprila radionicu za decu od sedam do 11 godina i njihove roditelje.

Ulaznice po ceni od 200 dinara za projekciju/termin prikazivanja kratkih filmova mogu se kupiti na blagajni Eventima u DOB-u. Studenti FDU i drugih filmskih fakulteta i akademija mogu uz indeks preuzeti besplatne propusnice za filmove na dan projekcije (od 10 sati na Info-pultu u holu DOB-a).

Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma je stalna manifestacija u oblasti kulture od značaja za Grad Beograd, a osim gradskih vlasti, pokrovitelji su i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Filmski centar Srbije. Prijatelj festivala je kompanija Lukoil Srbija, a podržali su ga i Austrijski kulturni forum, Alma Quatro, turističke organizacije i Srbije…

Prošle godine, na 64. Martovskom festivalu, najboljim dugometražnim dokumentarnim filmom proglašen je “Dubina dva Ognjena Glavonića o masovnoj grobnici kosovskih Albanaca u Batajnici, koji je nagrađen i za montažu Jelene Maksimović. Gran pri za kratki dokumentarni film dodeljen je “Papirnom životuZorana Tairovića, dok je najboljim stranim igranim filmom proglašen belgijski “State of Emergency MotherfuckerSébastiena Petretija, a najboljim domaćim “Samo devojčice plačuVladimira Milovanovića.

Festivalski sajt je martovski.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf)

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r