• Search form

05.12.2017 | 16:43

Digitalna restauracija filmske baštine

Digitalna restauracija filmske baštine

Jugoslovenska kinoteka i kompanija Vip mobile započele su projekat digitalne restauracije filmske kulturne baštine od nacionalnog značaja, počev od kultnog filma “Ko to tamo peva” (1980) Slobodana Šijana.

Od 14. decembra, kada će u Jugoslovenskoj kinoteci svečano biti prikazan film “Ko to tamo peva”, u narednih godinu dana biće sukcesivno predstavljeno deset digitalno restaurisanih srpskih filmskih klasika, najavljeno je 6. decembra na konferenciji za novinare, uz učešće ministra kulture i informisanja Srbije Vladana Vukosavljevića, koji je ocenio da projekat “Vip Kinoteka” predstavlja simbolički značajan trenutak u sferi digitalizacije kulturnog nasleđa.

Odeljenje za digitalizaciju i digitalnu restauraciju Kinoteke stoji iza celokupnog složenog procesa, koji se u potpunosti sprovodi u Srbiji, a kvalitet restauracije podrazumeva da je Kinoteka u posedu negativa koji se po zakonu čuvaju u Arhivu u Košutnjaku, rekao je direktor Jugoslav Pantelić.

“Iza nas su meseci priprema, ali i realizacije ovog dragocenog posla čiji je rezultat klasičan srpski film, kvalitetne slike i tona, onakav kakvog dugujemo svima koji su ga stvarali, voleli da gledaju, ali rekao bih pre svega onima koji će se prvi put susresti sa tim pokretnim slikama koje predstavljaju našu kulturnu baštinu”, rekao je Pantelić.

Među filmovima koji će najpre biti digitalno restaurisani su ostvarenja Živojina Pavlovića, Slobodana Šijana, Gorana Markovića, Živka Nikolića, Srđana Karanovića... Konkretni naslovi biće objavljivani sukcesivno, svakog meseca po jedan, a osim u Beogradu, biće prikazani širom Srbije.

Vladan Vukosavljević, Jugoslav Pantelić, Dejan Turk, foto: Kinoteka

“Ovo je početak novog života kultnih ostvarenja naše kinematografije koja to zaslužuje”, istakao je Pantelić, dodajući da dosadašnja iskustva Kinoteke na tom polju podrazumevaju visok standard kvaliteta, što potvrđuje i prisustvo digitalnih restauracija sprovedenih u Kinoteci na vodećim svetskim festivalima.

Ministar je zahvalio Kinoteci, Panteliću i celom timu na “trudu, entuzijazmu i poletu uloženim” u taj projekat, a posebno je istakao i doprinos kompanije Vip mobile koja, kako je rekao, pokazuje da korporativna društvena odgovornost nije samo fraza.

“Ova kompanija je u konkretnom jakom potezu pokazala koliko razmišlja pozitivno i ispravno kada je reč o ulaganju privatnog ili korporativnog sektora u veoma značajnu oblast zaštite kulturnog nasleđa”, rekao je Vukosavljević, ističući značaj filmske baštine Srbije, kao i prethodne države Jugoslavije.

“Mi smo u 20. veku u nekoliko oblasti višestruko prevazišli svoje granice u odnosu na broj stanovnika i naše ukupne potencijale, te se ucrtali na mapu evropskih i svetskih kulturnih događanja i iskoraka. To su oblasti slikarstva i vajarstva, književnosti, a u drugoj polovini 20. veka svakako i oblast kinematografije. U tom smislu očuvanje značajnih srpskih filmova kroz proces digitalizacije jeste stvar koja predstavlja simbolički jak prvi korak”, rekao je Vukosavljević.

Ministar je izrazio uverenje da će posle prvih deset digitalno restauriranih filmova Kinoteka uspeti da nastavi projekat, a obećao je saradnju i pomoć Ministarstva kulture koje će, kako je rekao, biti na raspolaganju kao i do sada, što mu je i posao i dužnost.

“Jugoslovenska kinoteka dolično i pametno, vredno i agilno obavlja posao koji je misija ove ustanove kulture. U narednom periodu verujem da ćemo imati svih stotinu filmova u digitalnoj formi. Više je korisnih efekata ovog vrlo važnog posla. To će omogućiti u prvom redu zaštitu filmova, a takođe šansu da ih vidi publika i u sredinama koje nemaju posebno dobre prikazivačke potencijale”, rekao je Vukosavljević i dodao da se u celom regionu “tiho ali brzo ušlo u oblast digitalizacije, koja se razvija iz časa u čas jakim tempom”.

“Stav Ministarstva kulture Srbije da moramo da se time pozabavimo, jer digitalizacija kulturnog nasleđa u velikoj meri znači i njegovu zaštitu od propadanja, ali i priliku upoznavanja sa njim velikog broja subjekata”, rekao je Vukosavljević i podsetio da je Ministarstvo kulture pre godinu dana osnovalo Sektor za digitalizaciju kulturnog nasleđa koje sprovodi aktivnosti u saradnji sa SANU, Maticom srpskom i drugim ustanovama, među kojima je “Jugoslovenska kinoteka odličan primer”.

Vukosavljević je izrazio uverenje da će “i drugi prepoznati potrebe za ovim vidom ulaganja u kulturu i da će budžeti za digitalizaciju biti veći”.

“Vip mobajl je učinio značajan gest. Očekujemo da i druge korporacije i privredni subjekti iz privatnog sektora obrate više pažnje na sektor kulture. Kompanije imaju odgovornost prema društvu u kojem deluju, a jedan od najplastičnijih vidova oduživanja tom društvu jeste pomoć u oblasti kulture”, dodao je Vukosavljević.

I generalni direktor kompanije Vip mobile Dejan Turk izrazio je “zadovoljstvo zbog uspešnog sprovođenja projekta koji je od nacionalnog značaja”.

“Zahvaljujući digitalnoj restauraciji srpske filmske baštine, publika će u narednim godinama moći da uživa u deset kultnih naslova uz vrhunski kvalitet slike i zvuka. Popularnost odabranih filmova i njihov značaj prelaze granice naše zemlje. To su filmovi uz koje su mnogi od nas odrastali, kao i ja sam, a danas ih gledaju naša deca i jednog dana će to moći i njihova deca. Zato želimo da ih sačuvamo i ostavimo za buduće generacije”, rekao je Turk.

Podsećajući na dugogodišnje partnerstvo kompanije Vip mobile sa Beogradskim festivalom igre, Turk je rekao da je “saradnja sa sjajnim ljudima iz Kinoteke još jedan dobar primer kako kompanija može da pomogne kulturi”.

Kao poklon Jugoslovenske kinoteke i kompanije Vip mobile, projekcije  deset filmova iz tog projekta biće besplatno organizovane širom Srbije.

Prvi film koji je digitalno restaurisan – “Ko to tamo pevaSlobodana Šijana, snimljen je u produkciji Centar filma, čija je direktorka Jadranka Blanuša izjavila je da odluka da tim filmom započne projekat “Vip Kinoteka” predstavlja čast, ali u isto vreme i logičan potez.

“Prošle godine u ovo vreme u izboru sto najboljih srpskih filmova 20. veka koji je sprovela Kinoteka ovo remek delo Slobodana Šijana, nastalo 1980. u produkciji Centar filmam dobilo je već više puta potvrđeni status najboljeg srpskog filma 20. veka”, istakla je Jadranka Blanuša.

Među sto najboljih filmova našlo se čak 27 u produkciji Centar filma koji, kako je dodala, sve negative i propratnu građu čuva u Kinoteci.

“Naša saradnja, koja je oduvek bila na zavidnom nivou, nakon dolaska Jugoslava Pantelića, mogla bi se okarakterisati kao izvanredna. U korist te tvrdnje ide i projekat ‘Vip Kinoteka’ u okviru napora Kinoteke na očuvanju srpske filmske baštine čiji je značajan deo nastao u više od pola veka dugoj istoriji produkcije Centar filma”, rekla je Jadranka Blanuša.

Na prezentaciji projekta “Vip Kinoteka” prikazan je filmski zapis o tom procesu koji stručno objašnjavaju Aleksandar Saša Erdeljanović i Dubravko Badalić, uz uporedne kadrove stare i restaurirane verzije.

Takođe, Pantelić i Turk potpisali su Ekskluzivni ugovor o sponzorstvu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r