• Search form

15.09.2013 | 23:32

30. Grafičko bijenale - Prekid

30. Grafičko bijenale - Prekid

Grafičko bijenale u Ljubljani predstavlja u jubilarnom, 30. izdanju radove više od 40 umetnika na centralnoj izložbi “Prekid” kojom se, prema koncepciji kustoskinje Deborah Cullen iz Njujorka, vraća ponovnom promišljanju prirode grafičkih procesa, pokazujući kako umetnici danas reaguju na savremene komunikacijske procese i oruđa. Uz centralnu izložbu, 30. Grafičko bijenale nudi i osvrt na dosadašnja izdanja, počev od 1955. godine, koji je osmislila kustoskinja Petja Grafenauer, a u bogatom pratećem programu nudi izložbe španskog umetnika Huana Miroa i provokativne gvatemalske umetnice Regine Hoze Galindo, dobitnice Velike nagrade 29. Grafičkog bijenala.

Velika nagrada 30. Grafičkog bijenala dodeljena je kubanskoj umetnici Mariji Eleni González za rad “Drveće koje govori” (Tree Talk Series). Posebno priznanje žirija, kojim je predsedavao Tevž Logar, dobile su Meta Grgurevič i Urša Vidic za rad “Mehanička galanterija / Srebrna nit” (GalanterieMécanique/Fil d’argent) - muzički performans, koji su izvele i na svečanom otvaranju 13. septembra u Međunarodnom grafičkom likovnom centru (MGLC).

     María Elena González, Tree Talk Series - Skowhegan Birch 1, 2012

Otvaranje 30. Grafičkog bijenala bilo je i u znaku performansa Regine Hoze Galindo i instalacije sa performativnom akcijom Jasmine Cibic, predstavnice Slovenije na aktuelnom 55. Bijenalu umetnosti u Veneciji.

Među umetnicima odabranim za centralnu izložbu su i Allora & Calzadilla, Burak Arikan, Dennis Ashbaugh & William Ford Gibson, Tammam Azzam, Xu Bing, Luis Camnitzer, caraballo-farman, Alex Cerveny, Mario Čaušić, Vuk Ćosić, Miloš Đorđević, Tomás Espina, Giorgi ‘Gago’ Gagoshidze & Gianluigi Scarpa, Mihael Giba, Ana Golici, Dragan Ilić, Sanela Jahić, Charles Juhász-Alvarado, Thomas Kilpper, André Komatsu, Gorazd Krnc, Volodymyr Kuznetsov, Nicola López, Ivan Marušić Klif, Yucef Merhi, Ottjörg A.C., Renata Papišta, Adam Pendleton, Agnieszka Polska, Zoran Poposki, Marjetica Potrč, Gerhard Richter, Venelin Shurelov, Dario Šolman, Nika Špan, Teo Spiller, Waltraut Tänzler, Rirkrit Tiravanija, Vargas-Suarez Universal i Tomas Vu-Daniel.

      Marjetica Potrč, Tirana - dizajn za novo državljanstvo, 2009 (detalj)

Ljubljansko bijenale grafike, osnovano 1955. godine, održavano je u kontinuitetu proteklih šest decenija, a u 30. izdanju predstavlja različite aspekte razvoja savremene grafičke prakse koja se vremenom približila drugim vrstama likovne umetnosti. Dok su neki tradicionalni mediji uspeli da opstanu, zahvaljujući razvoju i prilagođavanju novim trendovima, neki su zastareli i otišli u zaborav. S druge strane, noviji postupci, kao što su digitalne prakse, konačno su postali legitimna oruđa umetničkog izražavanja. Grafičko bijenale se stoga u 30. izdanju, kako su istakli organizatori, usredsređuje na projekte koji imaju svež, savremen pristup tradicionalnim metodama i upotrebljavaju nove tehnologije štampe u umetničkom izražavanju visokog kvaliteta. U većini slučajeva primenjene tehnike odražavaju ili komentarišu situaciju u današnjem svetu, počev od načina prikupljanja informacija, preko toga kako komuniciramo i sporazumevamo se, do toga kako (ne)razumemo današnji svet. Preispitivanje grafike kao forme i sadržaja obogatilo je poligrafički teren i povezalo radove umetnika iz celog sveta koji su predstavljeni u MGLC-u, Jakopičevoj i Modernoj galeriji.

      Ivan Marušić Klif, Bez naziva, 2013

Kustoskinja centralne izložbe 30. Grafičkog bijenala Deborah Cullen direktorka je i glavna kustoskinja galerije “Miriam and Ira D. Wallach” na Kolumbija univerzitetu u Njujorku, a 2012. bila je glavna kustoskinja trijenala “El Panal/The Hive: 3ra TrienalPoligráfica de San Juan: América Latina y el Caribe” u Portoriku.

Tokom proteklog vikenda je svečano otvorena u Galeriji “Kresija” i izložba “Grafički ateljei Huana Miroa”, čija je kustoskinja Elvira Camara López, direktorka fondacije Pilar i Joan Miró sa Majorke, odabrala radove petoro umetnika koji su nastali u Miroovim ateljeima (Wolf Vostell, Wayne Crothers, Democracia, Antonio Miralda i mlada grupa umetnika nastala pod okriljem Patricie Gómez i Marie Jesús González). Izložba nudi i pregled celokupnog Miroovog stvaralačkog procesa IX grafike iz serije “Psi” (Els gošos).

      Grafički ateljei Huana Miroa

Izložba pobednice 29. Grafičkog bijenala Regine Hoze Galindo, nazvana “Čas anatomije”, otvorena je u galeriji Jakopič, uz razgovor sa tom gvatemalskom umetnicom poznatom po bodi artu, odnosno po radovima sa telom kojima istražuje seksualnost, feminizam i urbanost, dovodeći ih u kontekst problema globalizacije, kapitalizma i biopolitike.

       Regina José Galindo, Clase de disección (Lesson of Dissection), 2011

Tokom vikenda su i pojedini umetnici koji učestvuju na centralnoj izložbi imali posebne radionice i performanse, među kojima je i beogradsko-njujorški umetnik Dragan Ilić, koji je u Modernoj galeriji izveo “Roboakciju 10” (Roboaction 10) - interaktivni crtački performans sa robotom iz dugogodišnjeg serijala kojim istražuje proces BCRI (brain-computer-robot-interface).

     Dragan Ilić, Roboakcija 10, foto: Urška Boljkovac

Povodom jubileja Grafičkog bijenala, u Cankarjevom domu priređena je i prateća izložba “Grafičko bijenale - s vama od 1955” koja prikazuje istoriju te međunarodne izložbe i njenu korelaciju sa zvaničnom kulturnom politikom i političkim previranjima u sferi kulture i umetnosti u bivšoj Jugoslaviji, naglašavajući ujedno poziciju grafičkog medija kako na Bijenalu, tako i u svakodnevnom životu.

       1. Međunarodna izložba grafičke umetnosti, Moderna galerija, Ljubljana, 1955, arhiva MGLC

Prema koncepciji kustoskinje Petje Grafenauer, izložba osvetljava i periode institucionalne krize Bijenala tokom 80-ih i 90-ih godina 20. veka, kao i različite pokušaje njegovog repozicioniranja u promenjenim geopolitičkim okolnostima.

Izložba obuhvata arhivske televizijske snimke, lična svedočenja, memoare, pisma i druga dokumenta, koja otkrivaju razvojni put Grafičkog bijenala od prvog izdanja, održanog 1955. godine u Modernoj galeriji, do danas. Fokus je na odabranim radovima koji su predstavljeni poslednjih decenija na Bijenalu, a deo su kolekcija MGLC-a, RTV Slovenije, muzeja savremene umetnosti u Ljubljani, Beogradu i Zagrebu…

30. Bijenale biće otvoreno do 24. novembra.

*Foto: MGLC 

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Zid
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.