Najavljena Parada ponosa 2012
Novi pokušaj održavanja Parade ponosa u Beogradu najavljen je za 6. oktobar, uz festivalski program pod sloganom “Ljubav, vera, nada”. Organizatori su izrazili očekivanje da će ih podržati nova Vlada Srbije, koja treba da bude formirana, kao i novoizabrani predsednik Tomislav Nikolić.
Članovi Organizacionog odbora Parade ponosa najavili su festivalski program od 30. septembra do 7. oktobra, uključujući i šetnju koja bi trebalo da bude održana 6. oktobra u ulicama oko parka Manjež, kao i 2010. godine.
Boban Stojanović je rekao na konferenciji za novinare da će sve zavisiti od dogovora sa vlastima, a detalji Parade ponosa će biti utanačeni tek posle formiranja nove vlade.
Organizatori očekuju na Paradi ponosa i novoizabranog predsednika Tomislava Nikolića, s obzirom da je, kako su podsetili, svojevremeno najavio da će doći ako bi to podiglo stepen sigurnosti učesnika.
Adorjan Kuruc iz Organizacionog odbora rekao je da se očekuje i podrška gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa, kome će, kao i predsedniku Srbije i budućem ministru unutrašnjih poslova, biti poslata i zvanična pozivna pisma na Paradu ponosa.
Prema navodima organizatora, Beograd Prajd 2012 kreiran je nakon duboke analize potreba LGBT populacije u Srbiji, ali i kroz osluškivanje pulsa celokupnog društva i aktuelnih društvenih kretanja. Upravo na osnovu predloga koje su organizatori dobili od LGBT populacije, osoba koje ih podržavaju, ali i analizom različitih javnih diskusija, kreiran je program čiji je cilj da široj javnosti pruži mogućnost da se upozna sa egzistencijom, kulturom, potrebama i pravima koja nose prefiks LGBT.
Parada ponosa prošle godine je zabranjena iz bezbednosnih razloga, kao i svi drugi skupovi koji su bili najavljeni za taj dan, a organizovali su ih protivnici javnog manifestvovanja prava LGBT zajednice.
Tridesetak aktivista LGBT organizacija ipak je na nekoliko minuta zaustavilo1. oktobra saobraćaj na Terazijama, noseći transparent na kojem je pisalo “Ljubav. Normalno” i skandirajući “Ljubav je ljudsko pravo”.
Organizatori Parade ponosa prethodno su ocenili da “nije bilo političke volje” da se ta manifestacija održi i da je država zabranom tog skupa kapitulirala pred huliganima, s kojima ne može da izađe na kraj.
Parada ponosa održana je prvi put 2010. godine u Beogradu, i to iz trećeg pokušaja u proteklih deset godina. Širi centar grada, međutim, bio je demoliran posle višesatnih sukoba protivnika Parade ponosa sa jakim snagama policije.
Povređeno je oko sto osoba, visse od 200 je privedeno, a naneta je i ogromna materijalna šteta.
Najviši državni funkcioneri najstrože su osudili nasilje na ulicama i poručili da će odgovor države biti žestok, a na mir je pozvala i Srpska pravoslavna crkva, koja se prethodno izjasnila protiv Parade ponosa, ali i protiv nasilja.
Parada ponosa prvi put je trebalo da bude održana u Beogradu 2001. godine, ali je sprečena fizičkim nasiljem, a 2009. godine otkazana je u poslednjem trenutku, odnosno veče uoči početka. Tada je takođe zabranjeno javno okupljanje, a dan je obeležen i hapšenjem ultradesničara koji su se ipak okupili, te mnogobrojnim reakcijama na otkazivanje manifestacije.
Sajt Parade ponosa je www.parada.rs
(SEEcult.org)