Poruka - Svetski dan pozorišta
Tradicionalnu poruku za Svetski dan pozorišta, 27. mart, koja će biti čitana na scenama širom sveta, uputio je ove godine brazilski reditelj Augusto Boal, ukazujući na elemente spektakla u svakodnevnom životu, koji je poistovetio s pozorištem, pozivajući ujedno sve da učestvuju u stvaranju drugog, boljeg sveta.
Tradicionalnu poruku za Svetski dan pozorišta, 27. mart, koja će biti čitana na scenama širom sveta, uputio je ove godine brazilski reditelj Augusto Boal, ukazujući na elemente spektakla u svakodnevnom životu, koji je poistovetio s pozorištem, pozivajući ujedno sve da učestvuju u stvaranju drugog, boljeg sveta.
Navodeći da su sva ljudska društva spektakularna u svojoj svakodnevici i da stvaraju spektakle u posebnim trenucima, Boal je naveo u poruci da su odnosi među ljudima, čak i kada oni to nisu svesni, strukturirani na pozorišni način - upotreba prostora, jezik tela, izbor reči i modulacija glasa, sukob ideja i strasti, sve što se pokazuje na pozornici proživljava se i u vlastitom životu.
“Mi smo pozorište!”, istakao je Boal.
“Nisu samo venčanja i sahrane spektakli, već i svakodnevni rituali koji su nam toliko poznati da ih nismo ni svesni. To su i jutarnja kafa i izrečen dobar dan, sramežljivo udvaranje i bujice strasti, zasedanje parlamenta ili diplomatski sastanak - sve je pozorište.
Jedna od primarnih funkcija naše umetnosti je osvestiti te predstave iz svakodnevnog života u kojima su glumci ujedno i publika, u kojima su pozornica i publika jedno. Svi smo umetnici: stvarajući predstavu učimo da vidimo ono što je očigledno, ali smo obično nesposobni da ga vidimo, jer smo navikli da jedva i pogledamo. Ono što nam je poznato postaje nevidljivo: nasuprot stvaranju predstave kada je svetlo upereno na pozornicu našeg svakodnevnog života”, naveo je Boal.
Ukazujući i na globalnu finansijsku krizu i njene posledice, Boal je naveo da smo svi u septembru prošle godine bili iznenađeni teatralnim otkrićem, misleći da živimo u sigurnom svitu, iako svesni da ratovi, genocid, pokolj i mučenje postoje, ali daleko od nas, u udaljenim i divljim zemljama.
“Mi koji smo živeli sigurno ulažući novac u neku uglednu banku ili ruke nekog poštenog trgovca na berzi - nama su rekli da taj novac ne postoji, da je bio virtuelan, izmišljotina nekih ekonomista koji nisu bili izmišljeni uopšte, a ni pouzdani i ugledni. Sve je to bilo samo loše pozorište s tužnim zapletom u kojem su pojedinci zaradili mnogo, a mnogi ljudi izgubili sve. Pojedini političari iz bogatih zemalja održavali su tajne sastanke i nalazili magična rešenja. A mi, žrtve njihovih odluka, ostali smo publika iz zadnjeg reda balkona”, dodao je Boal, poznat kao osnivač Teatra ugnjetenih.
Napominjući i da je pre 20 godina u Rido de Žaneiru režirao Rasinovu “Fedru”, Boal je naveo da je scenografija za tu predstavu bila oskudna - kravlja koža na podu, a naokolo bambus. Pre početka predstave govorio je svojim glumcima: “Fikcija koju smo svakodnevno stvarali sada je gotova. Kada pređete ovaj bambus niko od vas nema pravo da laže. Teatar je Skrivena Istina”.
Boal je naveo i da, gledajući svet dalje od privida, vidimo tlačitelje i potlačene u svim društvima, etničkim grupama, rodovima, slojevima društva i kastama, vidimo nepravedan i okrutan svet.
“Ali, na nama je da stvorimo drugi svet, jer znamo da je moguć. Naša je dužnost da ga stvorimo vlastitim rukama, izlazeći na pozornicu, u publiku i život”, poručio je Boal i pozvao ljude širom sveta da učestvuju u predstavi koja će početi.
“Posje kod kuće sa svojim prijateljima glumite svoje vlastite predstave i pogledajte ono što nikada niste mogli videti: ono što je očigledno. Pozorište ne može biti samo događaj - ono je način života. Glumci smo svi mi, a građanin nije onaj ko živi u društvum nego onaj ko ga menja”, naglasio je Boal.
Poruku za Svetski dan pozorišta svake godine šalje po jedna ugledna ličnost, u organizaciji Međunarodnog pozorišnog instituta (ITI), nevladine organizacije koju su osnovali 1948. godine u Pragu UNESCO i internacionalna pozorišna zajednica. Kao svetska mreža, ITI promoviše razmenu znanja i iskustava u pozorišnoj umetnosti (drama, ples, muzički teatar, izvođačke umetnosti) u nameri da doprinese miru i solidarnosti među ljudima, produbi međusobno razumevanje i pojača kreativnu saradnju.
Sajt ITI je www.iti-worldwide.org
(SEEcult.org)