Završnica Ruske avangarde
Izložbu “Ruska avangarda u Beogradu” moguće je pogledati do 28. februara u Muzeju istorije Jugoslavije (MIJ), kada će biti zatvorena koncertom “Zvučni Crni kvadrat” kompozitora Miroslava Miše Savića.
Izložba “Ruska avangarda u Beogradu” je u protekla dva meseca privukla 19.000 posetilaca, a zbog velikog interesovanja, kako je saopštio MIJ, u poslednjoj nedelji organizovana su stručna vođenja svakog dana u 13 sati, kao i dodatni prateći programi u 18 časova.
Za 24. februar u 18 sati najavljeno je predavanje Vanje Panića “Ruska avangarda i moderna arhitektura u Srbiji – 20. vek uticaji i refleksije”, dan kasnije će Mina Sablić govoriti o ruskoj avangardi i političkoj propagandi u sovjetskom animiranom filmu od 20-ih do 80-ih godina 20.veka, a 26. februara biće prikazan film Luca Bekera “Art in revolution”, uz uvodne napomene Dunje Blažević.
Za pretposlednji dan izložbe, 27. februar u 13 sati, najavljeno je predavanje Miška Šuvakovića “Paradoksi ruske i sovjetske avangarde između nove umetnosti i novog društva”.
Na zatvaranju će biti održan koncert “Zvučni Crni kvadrat” – improvizacije Miše Savića na temu “Crnog kvadrata” Kazimira Maljeviča. Izvođači su, uz Mišu Savića, i Andrija Sagić i Vladimir Perić Talent, a video animaciju potpisuje Dragomir Nikolić Čeda.
MIJ će poslednje nedelje izložbe “Ruska avangarda u Beogradu” raditi produženo – od 10 do 21 sat.
Izložba “Ruska avangarda u Beogradu” ponudila je priliku posetiocima da se upoznaju sa različitim tendencijama u okviru širokog korpusa ruske i sovjetske avangarde.
Među najznačajnijim delima su: grafike i slike Vasilija Kandinskog, Aleksandra Rodčenka, Ivana Klјuna, Aleksandra Arhipenka, Aleksandra Vesnina, Ljubov Popove, El Lisickog i Sergeja Ejzenštajna. Na izložbi je predstavlјen i porcelan čiji je autor Kazimir Maljevič, najeminentniji predstavnik ruske avangarde.
Postavka je upotpunjena sa 11 dela iz kolekcije Narodnog muzeja Beograda, iz zaostavštine Ljubomira Micića, osnivača avangardnog pokreta i časopisa Zenit.
Izložba je realizovana posredstvom Ministarstva kulture i informisanja Srbije, u saradnji sa Ruskim muzejsko izložbenim centrom Rosizo i Narodnim muzejom u Beogradu. Radovi su pozajmljeni iz Ruskog državnog arhiva književnosti i umetnosti, Državnog Rostovsko-Jaroslavsko arhitektonsko-umetničkog muzeja, Ivanovskog oblasnog umetničkog muzeja, Jaroslavskog umetničkog muzeja i Državnog istorijsko-arhitektonsko, umetničko i pejzažnog muzeja Caricino.
(SEEcult.org)