Umetnost kao otpor fašizmu
Muzej istorije Jugoslavije (MIJ) u Beogradu pripremio je povodom 70-godišnjice pobede nad fašizmom izložbu “Umetnost kao otpor fašizmu” koja prikazuje umetničke radove inspirisane antifašističkom borbom u bivšoj Jugoslaviji u kojoj je učestvovao i veliki broj umetnika.
Izložbu “Umetnost kao otpor fašizmu” autora Dragoljuba Kuprešanina, muzejskog savetnika MIJ, otvoriće na Dan pobede, 9. maja, ministar kulture Srbije Ivan Tasovac, čime počinje i nacionalna muzejska manifestacija “Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10”.
Izložba je podeljena po tematskim celinama (partizani u borbi, logori, prenos ranjenika, stradanje civilnog stanovništva) i po vrsti eksponata (crteži, dela na platnu, skulpture).
Posetici će biti u prilici da vide radove istaknutih jugoslovenskih autora: Miloša Bajića, Dušana Vlajića, Krste Hegedušića, Ismeta Mujezinovića, Vanje Raduša, Vojina Bakića, Franje Kršinića, Save Sandića i Vide Jocić.
Krsto Hegedušić, Transport smrti
Umetnici su, kako podseća MIJ, stvarali na samom borbenom položaju, u predahu pokreta jedinica Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije, na oslobođenoj teritoriji, u koncentracionim logorima, ali i nakon rata. Likovnim delima ostavili su svedočenja o ratnim strahotama, izražavajući svoju viziju rata i naglašavajući unutrašnje stanje i doživljaj viđenog.
Radovi iz fonda MIJ i Istorijskog muzeja Srbije prikazuju realne scene i događaje kroz različite forme likovnog izraza: crteže, grafike, akvarele, ulja na platnu i skulpture, nastale u toku rata i u posleratnom periodu (na osnovu izvornog arhivskog materijala). Neki od radova su inspirisani sećanjima samih učesnika istorijskih događaja.
Vida Jocić, Apel
Izložba “Umetnost kao otpor fašizmu” biće otvorena do 19. jula u MIJ.
Otvaranjem te izložbe počeće novopokrenuta manifestacija “Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10”, čija je centralna tema “Heroji kulturne baštine”, a publici će od 9. do 18. maja ponuditi besplatan ulaz u muzeje i učešće u programima, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Srbije i uz podršku Sekretarijata za kulturu i informisanje Vojvodine, kao i Delegacije EU u Srbiji.
U toj nacionalnoj muzejskoj inicijativi učestvuje 64 muzeja i srodnih institucija, a besplatni programi biće održani na 110 lokacija u vidu izložbi, prezentacija, radionica, javnih razgovora i drugih sadržaja.
Cilj akcije je jačanje insititucija zaštite, posebno muzeja, i uspostavljanje kvalitetnije komunikacije sa publikom.
Manifestaciju podržavaju i Nacionalni komitet Međunarodnog saveta muzeja i Muzejsko društvo Srbije.
(SEEcult.org)