• Search form

10.05.2009 | 14:33

U Močvari, u JDP-u

Porodična crnohumorna drama “U močvari” irske spisateljice Marine Kar, slobodna obrada Euripidove “Medeje”, koja postavlja pitanje moći ljubavi nasprav novca u današnjem društvu, biće izvedena premijerno 10. maja na Velikoj sceni “Ljuba Tadić” Jugoslovenskog dramskog pozorišta, u režiji Egona Savina.

Tamara Vučković tumači lik Hester Svein, savremene Medeje, koja je žrtvovala i sopstvenu decu da bi zaustavila lanac nesreće.

U Močvari, u JDP-u

Porodična crnohumorna drama “U močvari” irske spisateljice Marine Kar, slobodna obrada Euripidove “Medeje”, koja postavlja pitanje moći ljubavi nasprav novca u današnjem društvu, biće izvedena premijerno 10. maja na Velikoj sceni “Ljuba Tadić” Jugoslovenskog dramskog pozorišta, u režiji Egona Savina.

Tamara Vučković tumači lik Hester Svein, savremene Medeje, koja je žrtvovala i sopstvenu decu da bi zaustavila lanac nesreće.

Prema navodima Savina, u današnjem vremenu ništa nije važnije od novca i osećanja moći, jer se sve može zameniti parama, pa i ljubav, porodica i prijateljstvo.

Navodeći da nije hteo da radi Euripidovu “Medeju”, jer je to dvorski komad, Savin je naveo povodom premijere drame “U močvari” da ga je i ranije privlačila, jer je siže stavila u kontekst izolovane, siromašne i marginalne društvene grupe, gde se suština zlostavljanja putem kupoprodajnih odnosa najizrazitije vidi.

“U pitanju je savremena klasika zato što ona danas, koristeći siže koji je prisutan hiljadama godina, na najozbiljniji mogući način preispituje naš svet i vrednosti. Ljubav, prijateljstvo, porodica su osnovne vrednosti i one su možda više nego bilo kada ranije u istoriji čovečanstva dovedene u pitanje”, naveo je Savin, dodajući da nesrećni spoj moralne i ekonomske krize čini život nemogućim.

Glavna junakinja drame “U močvari”, za razliku od Medeje, nije strankinja. Ona je prirodno utemeljena u svoj prostor i močvari više pripada nego bilo koji drugi lik u drami. Nju njeni bližnji progone zbor ekonomskih interesa i tu vrstu izdaje ona ne može da prihvati, ali ona nema načina da se efikasno suprotstavi.

Nemoć i bes zbog nepravde koju bližnji čine jedni drugima je plodno tle da ljubav preraste u ekstremnu mržnju. Među jakim emocijama nemoguće je napraviti jasne granice i Hester, narodska žena, deluje instiktivno, ne praveći razliku između ljubavi i mržnje, naveo je Savin.

Marina Kar prikazuje porodične drame sa elementima crnog humora, fizičke brutalnosti i beketovskim odnosom prema ljudskoj egzistenciji, a njen rad je, prema navodima JDP-a, specifičan i po aluzijama na grčke tragedije ili, pak, labavom prepričavanju grčkih mitova.

Povodom zapleta drame “U močvari”, navela je da je reč o spoju ruralne irske domaće naturalističke tragedije i ponovnog ispisivanja klasike.

Postavljajući pitanje da li je tragičan kraj ultimativne ljubavi neminovan danas, kao i u doba kada su pisane grčke tragedije, autorka je navela i da ne veruje da treba prihvatiti zdravo za gotovo da su sve žene bogom dane da budu majke i da je ispravna ideja žrtvovanja svega za svoju decu, jer to vodi u destruktivan način života i mišljenja i ima mnogo gori efekat na decu nego kada roditelji izlaze i žive svoj život…

Napominjući da i dalje veruje da deca moraju biti zaštićena i voljena, Marina Kar smatra i da negde između te dve krajnosti mora biti pronađena mera.

“Odnos između dece i roditelja je veoma težak, kompleksan i sa mnogo emocija. Mi obično prepoznajemo dobre, ali ako dozvolimo sebi da govorimo i o onim lošim možda bi one time bile ublažene”, navela je Marina Kar, koja je majka troje dece.

U predstavi igraju, osim Tamare Vučković, i Vojin Ćetković, Jasmina Avramović, Jelisaveta Seka Sablić, Mihailo Janketić, Dubravka Kovjanić, Vesna Stanković, Miodrag Radovanović, Ljuma Penov, Nikola Jovanović i Đorđe Marković.

Drama “U močvari” (By the Bog of Cats), koju je prevela na srpski
Marija Stojanović, praizvedena je u Dablinu 1998.

Marina Kar je primila više uglednih nagrada i priznanja, među kojima i i nagradu festivala Dublin Theatre za najbolju novu dramu (1994), Macauley Fellowship i Hennessey Award, Nagradu the Susan Smith Blackburn, kao i Nagradu E.M. Forster Američke akademije umetnosti i književnosti (American Academy of Arts and Letters).

Autorka je drama “Low in the Dark” (Duboko u tami, 1989), “Deer’s Surrender” (1990), “Ullaloo” (1991), “This Love Thing” (Ova ljubavna stvar, 1991), “The Mai” (Mej, 1994), “Portia Coughlan” (Porša Koklan, 1995, postavljena u Malom pozorištu Duško Radović), “On Raftery’s Hill” (Na Rafterijevom brdu, 2000) i Ariel (Arijel, 2002).

Scenografiju i kostimografiju Savinove postavke potpisuje Angelina Atlagić, a prve reprize su 11. i 13. maja.

JDP je najavilo za 54. Sterijino pozorje, na kojem učestvuje sa dve predstave, i prvu koprodukciju sa tim festivalom - dramu “Nebeski odred” Đorđa Lebovića i Aleksandra Obrenovića, u režiji Marka Manojlovića, koja bi trebalo da bude premijerno izvedena 26. maja.

U programu selekcije nacionalne drame, JDP će na Sterijinom pozorju izvesti “Švabicu” Laze Lazarevića, u režiji i adaptaciji Ane Đorđević, a u selekciji nacionalnog pozorišta Volterov “Kandid ili Optimizam”, u režiji Aleksandra Popovskog.

JDP učestvuje i na šestom JoakimFestu u Kragujevcu predstavom “Švabica”, a nedavno je otvorilo Molijerovim “Tartifom”, u režiji Savina, 16. Međunarodni festival malih scena (MFMS) u Rijeci, koji se sutra završava.

Savin učestvuje na 16. MFMS-u i kao reditelj Singerove drame “Tajbele i njen demon” koju je izveo riječki HKD teatar, a prošle godine istakao se i kao reditelj predstave “Ćeif” Mirze Fehimovića, u izvođenju Beogradskog dramskog pozorišta, koja je dobila više nagrada.

Sajt JDP-a je www.jdp.co.rs, a program premijernih predstava i gostovanja nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.