• Search form

24.02.2012 | 13:20

T-HT nagrada@MSU.hr

T-HT nagrada@MSU.hr

Zagrebački Muzej savremene umetnosti, u saradnji sa kompanijom T-HT, predstavlja od 24. februara izbor najboljih radova savremenih vizuelnih umetnika koji su pristigli na konkurs za T-HtTagradu@MSU.hr.

Od 249 radova, koliko ih je prijavljeno, sačinjen je izbor od 40, a budući da nije reč o izložbi sa unapred zadatom problemskom okosnicom, zbog velikog procenta visokokvalitetnih dela, koja su i petu godinu za redom pristigla na T-HT@MSU konkurs, izložba predstavlja relevantan presek trenutnog stanja u hrvatskoj savremenoj umetnosti u kojoj su ravnopravno zastupljene sve generacije umetnika.

Kao i do sada, na izložbu je pozvano petoro umetnika, a to su: Kristina Lenard, Sandro Đukić, Damir Očko, Silvio Vujičić i Zlatan Vehabović. Posebnost pete izložbe T-HTnagrade@msu.hr je to što će svih petoro pozvanih umetnika izložiti nove radove.

Za nagrade konkurissu: Gordana Anđelić Galić, Damir Bartol Indoš, Ana Bilankov, Vlasta Delimar i Milan Božić, Sandro Đukić, Ivan Faktor, Vladimir Frelih, Boris Greiner, Igor Grubić, Tina Gverović, Hrvoje Hiršl, Nikolina Ivezić, Duje Jurić, Željko Kipke, Ante Kuštre, Ivan Latin, Kristina Lenard, Luiza Margan, Marko Marković, Toni Meštrović, Mejra Mujičić, Damir Očko, Irma Omerzo, Tomislav Pavelić, Pavle Pavlović, Renata Poljak, Lala Raščić, Dina Rončević, Maja Rožman, Tomo Savić Gecan, Helena Schultheis, Hrvoje Slovenc, Stjepan Šandrk, Ivan Šeremet, Mare Šuljak, Zlatan Vehabović, Galeb Vekić, Mio Vesović, Dražen Vitolović i Silvio Vujičić.

O dobitnicima nagrada odlučiće stručni žiri u drugom krugu žiriranja - tokom izložbe koja je otvorena do 25. marta.

Ove godine stručni žiri čine: upravnica MSU-a Snježana Pintarić, kustoskinja MSU-a Radmila Iva Janković, direktorka Centra za savremenu umetnost Sarajevo Dunja Blažević, istoričarka umetnosti, kritičarka i urednica na Hrvatskom radiju Evelina Turković, teoretičar, kustos i umetnik Darko Fritz, medijski umetnik Zlatko Kopljar i upravnik Muzeja savremene umetnosti u Antverpenu Bart de Baere.

Prema navodima MSU, uprkos tome što je konkurs osmišljen kao podsticaj novomedijskoj umetničkoj produkciji, i ove je godine pođednaka pažnja posvećena svim kreativnim pristupima. Dela nisu odabrana prema ključu ravnopravnosti medija i tema u smislu njihove pođednake zastupljenosti, već se žiri najprije odlučio za kriterijume izvrsnosti. Ove godine primetan je, na primer, vrlo mali broj prijavljenih i odabranih radova u mediju skulpture, a izuzetno je veliki broj video radova i instalacija.

Uprkos tome, prema navodima MSU, veoma širok spektar tema i pristupa obećava zanimljivu izložbu, koju upravo zbog bogatstva sadržaja i pristupa neće biti nimalo jednostavno razložiti i grupisati u manje, povezane celine, tim pre što se će se arbitrarne klasifikacijske odrednice kod pojedinih radova međusobno isprepletati i prožimati.

Ako su nekad dominantni motivi u istoriji umetnosti bili, na primer, autoportret, portret, pejzaž ili mrtva priroda, zanimljivo je pratiti kako su svi ti žanrovi i dalje prisutni u recentnom umetničkom stvaralaštvu, no opstaju u obliku složenih diskursa koji se udaljavaju od pukih zahteva za zadovoljenjem estetskih ili formalnih kriterijuma umetničkog đela. Tako, namesto klasičnog autoportreta, umetnici će se govorom u prvom licu kritički osvrnuti na svoju poziciju u društvu, razvijati strategije nadilaženja stereotipa identifikacijskih određenja; namesto portreta, preferiraće dijalog s Drugim, vodeći računa o etičkim kodeksima reprezentacije; namesto slike lepog pejzaža istraživaće odnos prirode, kulture i društva; baviti se različitim nivoima stvarnosti, te aktualizovati kritiku izložbenih mehanizama i institucija; razvijati mogućnosti narativa u okvirima ograničenja medija; eksperimentisati medijima u svrhu širenja i razvijanja polja percepcije; baviti se pitanjima kolektivne memorije, dinamikom urbanih prostora i individualnim metodama mapiranja; izražavati zahtev za aktivnim učešćem u društvu ukazivanjem na nepravilnosti i traženjem puta za njegovo bolje i pravednije funkcionisanje…

Posebnost ovogodišnje izložbe je što je nekoliko radova posvećeno liku i delu Tomislava Gotovca, pa se ovogodišnje T-HT izdanje može shvatiti i kao mali omaž tom velikom umetniku.

Prošle godine, otkupne nagrade konkursa T-HTnagrada@msu.hr za 2010. godinu dobili su Jagoda Kaloper, Dani Oki i Alem Korkut, a njihovi radovi postali su deo zbirke Muzeja savremene umetnosti u Zagrebu.

Nagrađena su tri vrlo različita umetnička rada: skulpturalna interaktivna instalacija sačinjena od mnoštva elemenata, video instalacija od jednog statičnog i sadržajno zbijenog kadra, te video rad u trajanju od 48 minuta montiran od brojnih, vizuelno potpuno različitih kadrova, inserata iz igranih filmova sa filmske trake i video zapisa iz ruke, koji se stapaju u koherentan i ritmičan kolaž.

Sajt MSU Zagreb je www.msu.hr

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav