• Search form

09.01.2010 | 10:30

Susedstva NBG u Zagrebu

Susedstva NBG u Zagrebu

Projekat “Diferencirana susedstva Novog Beograda” Centra za vizuelnu kulturu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu (MSUB), koji istražuje različite konotacije pojma susedstvo u kontekstima urbanističkog, arhitektonskog i društvenog vokabulara i analizira istorijski razvoj i aktuelne dinamike urbanih transformacija susedstava na Novom Beogradu, biće predstavljen 11. januara u Galeriji “Miroslav Kraljević” u Zagrebu, uz učešće umetnika Aleksandra Dimitrijevića iz Beograda, Stefana Remera (Römer) i Helmuta Vebera (Weber) iz Nemačke i kustosa MSUB Zorana Erića kao moderatora.

Kako graditi na lokalnoj društveno-političkoj baštini radničkog samoupravljanja, te nanovo afirmisati taj koncept u u novom kontekstu u kojem su poželjne različite vrste samoorganizacije, kako se nositi s naglim urbanim transformacijama koje rezultuju društveno-prostornim homogenizacijama i segregacijama i da li je moguća prostorna pravda u gradskim susedstvima, pitanja su koja će biti u središtu rasprave.

Prezentaciju i razgovor pratiće projekcije radova “Bulevar iluzija: Pouke Novog Beograda” (2007) Remera i “NOVO, Novi Beograd 1948 - 1986 - 2006” (2007) Vebera i Sabine Biter (Bitter).

Projekat je predstavljen i u istoimenoj publikaciji, koja je koncipirana trodelno, a propraćena je DVD-jem sa šest filmova, dokumentaraca ili video radova.

Prvi deo je pregled teorijskih koncepata susedstva u različitim društvenim sistemima, te potanko nanovo promišlja koncept Novog Beograda kao administrativnog centra socijalističke Jugoslavije i razvoj njegovih susedstava u socijalizmu.

Autori su Ljiljana Blagojević, Mina Petrović, Tamara Marićić i Jasna Petrić, te Sabine Biter i Veber.

U drugom delu fokus je na procesu urbanih transformacija u Novom Beogradu i (ne)mogućnostima izbegavanja društveno-prostornih segregacija i sprečavanja prodora neoliberalnog kapitalizma u “prazne” gradske prostore. Glavna su pitanja: na koji se način mogu oblikovati diferencirana susedstva, a ne šoping centri i poslovne zone, te ko odlučuje o tome?

Autori su Mina Petrović i Vera Backović, Mark Terkesidis, Stefan Römer, Aleksandar Dimitrijević, Ljiljana Blagojević, Dubravka Sekulić i Dunja Predić i Davor Eres.

Treći deo donosi “pogled iznutra” - supkulturna, marginalizovana i izolovana susedstva i mesta susretanja u Novom Beogradu. Glavno je pitanje postoji li osećaj pripadnosti “hood-u”, te kako inicirati stvaranje zajednice ili susedstva?

Autori su: Milica Lapčević i Vladimir Šojat, Ljiljana Radošević, Jakob Kolding, Sanja Jovović, Dušan Čavić i Dušan Šaponja, Bik Van der Pol i Stevan Vuković.

Organizatori zagrebačke prezentacije projekta “Diferencirana susedstva Novog Beograda” su [BLOK] - Lokalna baza za osvjezavanje kulture & DeLVe (Institut za trajanje, mjesto i varijable), a organizovana je u okviru programa “Mikropolitike”, dela šireg projekta “Umetnost urbane intervencije” (The Art of Urban intervention) koji se ostvaruje kroz saradnju Asocijacije sa savremenu umetnost iz Graca, Univerziteta J. E. Purkyne/ Usti nad Labem, BLOK-a, The Blue House Foundation iz Amsterdama, Instituta za savremenu umetnost u Sofiji i NABA (New Academy of Fine Arts) u Milanu, uz podršku programa “Kultura” Evropske unije.

Sajt projekta “Mikropolitike” je www.mikropolitike.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav