Spuštanje zavese
Predstavnici tridesetak pozorišta pozdravili su najavu Ministarstva kulture i informisanja Srbije da će scensko i muzičko stvaralaštvo biti izuzeto iz primene Zakona o budžetskom sistemu koji ugrožava rad pozorišnih kuća ograničenjem broja honorarnih saradnika. Ujedno su odbacili kao neosnovanu tvrdnju Ministarstva da se dosad nisu obraćali tim povodom institucionalnim putem i da je sastanak koji su održali deo bilo kakve javne kampanje.
Presednik Udruženja dramskih umetnika Srbije Vojislav Brajović rekao je medijima da se UDUS u više navrata obraćao Ministarstvu kulture povodom rešavanja tih problema, ali da pretpostavljam da do sastanka nije došlo zbog zauzetosti ljudi u Ministarstvu.
Brajović je izrazio zadovoljstvo učesnika sastanka što je Ministarstvo kulture prepoznalo problem, jer to znači da je akcija u pogledu rešavanja problema sa sprovođenjem Zakona o budžetskom sistemu i Uredbe o postupku za pribavljanje saglasnosti za novo zapošljavanje uspela.
“Diskutovati o tome da li je Ministarstvo kulture moglo ranije tu odluku da donese i da li je na neki način odgovorno što je taj zakon došao, posebno je pitanje”, rekao je Brajović.
Brajović je naglasio da javno negodovanje zbog spornih odredbi zakona nema “nikakve veze sa političkim angažovanjem i stranačkim predizbornim programima”.
Povodom ocene Ministarstva da “postoji problem antiinstitucionalnog delovanja unutar UDUS-a”, Brajović je rekao da je to duhovito, ali da ne znači šta to znači.
“Što se tiče duhovitog osvrta o antiinstitucionalnom delovanju, ne znam šta to znači. UDUS je nevladina organizacija. Upravnici su nam se obratili da bi zaštitili one koji u pozorištima rade i stvaraju, a koji su naši članovi”, rekao je Brajović, dodajući i da dramski umetnici samo traže da ih resorna ministarstva konsultuju kada donose propise koji se njih direktno tiču.
Ministarstvo kulture je dan uoči najavljenog sastanka pozorišnih direktora i UDUS-a saopštilo da je unutar vlade postignuta saglasnost da se oblast scenskog i muzičkog stvaralaštva izuzme iz primene propisa o ograničavanju zapošljavanja u javnom sektoru. Kako je najavljeno, narednih dana biće utvrđeni detalji.
Direktori pozorišta ukazali su i na teškoće proizašle iz Zakona o umanjenju neto prihoda lica u javnom sektoru i u delu koji se odnosi na autorske honorare, uz očekivanje da će resorna ministarstva u što skorije vreme naći adekvatno pravno rešenje. U suprotnom – biće onemogućeno održavanje tekućeg repertoara, stvaranje novih predstava i ograničeno angažovanje nezaposlenih i samostalnih umetnika, čime se ugrožava i njihova egzistencija.
(SEEcult.org)