• Search form

06.05.2011 | 12:17

Skraćena izložba Mangelos

Izložba dosadašnjih dobitnika prestižne nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu skraćena je i biće zatvorena 8. maja, a posetioci se 7. maja mogu pridružiti umetnici Mileni Putnik na krovu MSUV, u okviru rada “Privremeni vidikovac / Kontravidikovci Novi Sad”.

Skraćena izložba Mangelos

Izložba dosadašnjih dobitnika prestižne nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu skraćena je i biće zatvorena 8. maja, a posetioci se 7. maja mogu pridružiti umetnici Mileni Putnik na krovu MSUV, u okviru rada “Privremeni vidikovac / Kontravidikovci Novi Sad”.

Organizacioni tim nagrade “Mangelos” saopštio je da je, korespondirajući sa nazivom izložbe ‘Između kada i ako’. koja je ime dobila upravo zbog okolnosti u kojima je organizovana i šizofrenog odnosa institucija prema projektima i programima nezavisne scene, dobio obaveštenje iz MSUV o pomeranju datuma zatvaranja izložbe sa 12. na 8. maj.

Nagradu “Dimitrije Bašičević Mangelos” ustanovili su 2002. godine Centar za savremenu umetnost u Beogradu i Fondacija za civilno društvo (Foundation for a Civil Society - FCS) iz Njujorka kao deo regionalnog projekta YVAA, a od pve godine organizaciju nagrade preuzeo je Odbor sačinjen od sedam institucija, među kojima je, inače, i MSUV.

U Odboru nagrade “Mangelos” su i Muzej savremene umetnosti Beograda, Fond Ilija & Mangelos, Remont - nezavisna umetnička asocijacija, DEZ.ORG i Fond za civilno društvo iz Njujorka.

Izložbom “Između kada i ako”, koja je otvorena 27. aprila u MSUV, obeležena je desetogodišnjica nagrade “Mangelos”, najznačajnije nagrade za mladog umetnika/umetnicu u Srbiji.

Na izložbi, koja je označila i raspisivanje konkursa za nagradu “Mangelos” za 2011. godinu, učestvuju Dušica Dražić, Siniša Ilić, Vladimir Nikolić, Ivan Petrović, Milena Putnik, Milica Ružičić, Ivana Smiljanić i Katarina Zdjelar.

Naziv izložbe “Između kada i ako” proizlazi kako iz samih radova umetnika na njoj zastupljenih, tako i iz okolnosti pod kojima ona nastaje, omeđenih odrednicama potencijala “kada” i “ako” koje pružaju samo nagoveštaj mogućnosti oslobođenja iz odnosa preduslov-posledica, odnosno nagoveštaj mogućnosti realizacije zadate “pogodbe”.
Radovi na izložbi prepoznaju određene elemente i momente tog stanja nesigurnosti i neizvesnosti.

Na različite načine ga beleže i istražuju njegove zakonitosti i mogućnosti akcije: od preispitivanja mogućnosti umetničke akcije i njenih dometa (Vladimir Nikolić), preko (ne)mogućnosti društvene akcije (Katarina Zdjelar), prevođenja pasivnog posmatrača u performera, performativnog odnosa prema gradu ili izmeštanja tačke posmatranja (Siniša Ilić, Dušica Dražić, Milena Putnik), do (pre)ispitivanja pozicije pojedinca u napetom odnosu između intimnosti, radikalne individualizacije, realnosti nacionalne države i sopstvenog (meso) okruženja (Milica Ružičić, Ivana Smiljanić, Ivan Petrović).

Milena Putnik će u završnici izložbe, 7. maja u 14 sati, povesti posetioce na krov MSUV, u okviru rada “Privremeni vidikovac / Kontravidikovci Novi Sad”.

Prema njenim rečima, "Privremeni vidikovci” nastali su iz potrebe da podeli pogled sa drugima.

“Manje ili više slučajni pogledi koji se usput otvaraju ponekad mogu potpuno da promene početni utisak o nekom prostoru ili o sopstvenoj poziciji unutar njega. Ovakve prilike u kojima se prethodni utisci ođednom reorganizuju i pregrupišu u novi doživljaj svima nam se ponekad ukazuju”, navela je Milena Putnik, dodajući da je želela da sazna kako drugi ljudi reaguju na takve situacije i kako izgleda njihovo iskustvo.

Tako je došla na ideju da se organizuju posete mestima koja pružaju širok ili neobičan vidik, a u uobičajenim okolnostima nisu sasvim dostupna. To su najčešće terase ili krovovi stambenih zgrada, ili javnih ustanova, ili drugi prostori koji se nalaze tu u blizini, ponekad nedefinisane namene i nekako skrajnuti od pogleda.

“Ako za polaznu tačku uzmemo svakodnevno okruženje koje nam je svima poznato, onda ovakva poseta vidikovcu postaje dvostruko zanimljiva: svako dolazi sa sopstvenim prethodnim iskustvom okolnog prostora a novi pogled deli sa drugima, istovremeno reorganizujuci svoj doživljaj. Fragilna situacija susreta i novog iskustva interferira i međusobno se pojačava. Ne postoji nikakav poseban program ili sadržaj ovakvih susreta, osim poštovanja bezbednosnih predostrožnosti, i jedina namera jeste mogućnost da se, ostajući sve vreme unutar svakodnevice, na trenutak i istovremeno izmaknemo iz nje”, navela je Milena Putnik, koja je u sličnoj nameri počela da pravim i “kontravidikovce”, fotografije nekog mesta snimljenog sa različitih tačaka u okolini, zatim postavljene na to isto mesto, tako da posmatraču pružaju jednu multilateralnu, celovitiju sliku njegove pozicije.

Ti “uzvraćeni pogledi” iz okoline zadržavaju sva ograničenja fotografije i njenog beleženja trenutne situacije, koja je za onoga ko posmatra fotografiju vec (tuđa) proslost, ali takođe, kako se umetnica nada, evociraju i avanturu koja se sastoji u otkrivanju vidikovaca, pregovaranju o izlascima na krovove, penjanju, hodanju i traganju za “značajnom tačkom”.

Izlazak na krov MSUV podrazumeva prolazak kroz niske prolaze i penjanje uz merdevine, pa se odvija na sopstvenu odgovornost učesnika.

Više o nagradi “Mangelos”, koja podrazumeva šestonedeljni rezidencijalni boravak na prestižnom međunarodnom studijskom i kuratorskom programu - ISCP u Njujorku, može se naći na sajtu www.mangelosnagrada.org.rs, a detalji konkursa, otvorenog do 31. maja, nalaze se i u rubici Konkursi Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

Nagradu “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2010. godinu dobila je Dušica Dražić, a izložba finalistkinja održana je u Kontekst galeriji u Beogradu, dok su u foajeu Narodne banke Srbije i galeriji Remont predstavljeni producirani radovi nagrade "Mangelos" za 2008. i 2009. godinu. Osim Dušice Dražić, na izložbi su učestvovale i Aleksandrija Ajduković, Tanja Juričan, Ivana Popov i Maja Radanović.

Izložba dosadasnjih dobitnika u MSUV realizovana je u produkciji DEZ.ORG, Fonda “Ilija & Mangelos” i Remonta, uz podršku MSUB, MSUV, kuda.org i FCS-a iz Njujorka, a omogućili su je i Fond za otvoreno društvo Beograd, Erste Stiftung Beč, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i informisanje Vojvodine, Gradska uprava za kulturu Novi Sad, Erste banka Beograd i Ministarstvo kulture Srbije.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav