Sekvence modernizma
Izložba “Sekvence modernizma. Vujičić kolekcija srpske umetnosti XX veka” biće otvorena 30. avgusta u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu, a predstavlja slike, crteže i grafike u izboru Lidije Merenik, koji ilustruje najznačajnije mene nacionalne umetnosti proteklog veka u Srbiji. Izložba obuhvata 50 slika i deset crteža i grafičkih listova poznatih srpskih umetnika, poput Nadežde Petrović, Petra Dobrovića, Marka Čelebonovića, Ivana Radovića, Ljubice Cuce Sokić, Miće Popovića...
Izložba “Sekvence modernizma. Vujičić kolekcija srpske umetnosti XX veka” biće otvorena 30. avgusta u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu, a predstavlja slike, crteže i grafike u izboru Lidije Merenik, koji ilustruje najznačajnije mene nacionalne umetnosti proteklog veka u Srbiji.
Izložba obuhvata 50 slika i deset crteža i grafičkih listova poznatih srpskih umetnika, poput Nadežde Petrović, Petra Dobrovića, Marka Čelebonovića, Ivana Radovića, Ljubice Cuce Sokić, Miće Popovića...
Ograničen brojem sakupljenih radova i veličinom izložbenog prostora Galerije, izbor dela oblikovan je teorijskim diskursom Lidije Merenik, istoričarke umetnosti i profesorke, koja je autorka izložbe i pratećeg kataloga.
Prema njenim rečima, izložba je pokušaj zaokruživanja ili naglašavanja karaktera jedne celine koja postoji u kolekciji kao viziji totaliteta sveta i umetnosti.
“Identitet i karakter kolekcije odražava se i na izložbu. Zamišljena kao kratka istorija važnih etapa srpske moderne umetnosti, ona predstavlja ne samo niz minucioznih umetničkih dela karakterističnih za Vujičić kolekciju, već i zbir jedinstvenih individualnih storija, ponekad netipičnih ili paralelnih u odnosu na vladajuće istorijskoumetničke monolitne narative”, navela je Lidija Merenik u katalogu “Sekvence modernizma. Vujičić kolekcija srpske umetnosti XX veka”.
Od rađanja moderne kroz slobodu koju je podstakla priroda, preko složenog i turbulentnog međuratnog perioda u kome stoje sučeljene umerena moderna i odlučna avangarda, do posleratnog perioda u kome razmatranje dometa apstrakcije i danas izaziva pažnju i polemike, “Sekvence modernizma” saopštvaju kratku istoriju srpskog slikarstva 20. veka u nekoliko priča.
Svaka od tih priča je za sebe, a istovremeno neodvojiva od onih koje joj prethode, pa čak i onih koje nastaju nakon nje: sekvenca istorije, fragment totaliteta sveta i zbirke, navela je Lidija Merenik.
Ideja izložbe i namera Vujičić kolekcije jeste da ih učini vidljivim i pristupačnim.
“U situaciji u kojoj je u Srbiji, uveliko u 21. veku, broj otvorenih muzeja, spomen-zbirki i legata izjednačen ili žalosno manji od onih nedostupnih, ideja o privatnoj kolekciji koja, zahvaljujući razumevanju Galerije Matice srpske, privremeno dobija identitet pokretnog muzeja srpske moderne umetnosti, čini se ne samo privlačnom, već moralno opravdanom i obrazovno celishodnom”, dodala je autorka izložbe.
Realizacija izložbe “Sekvence modernizma. Vujičić kolekcija srpske umetnosti XX veka” predstavlja nastavak težnji Galerije Matice srpske da u svom prostoru, pored dela likovne umetnosti sakupljenih pod sopstvenim krovom, prikaže i dela iz drugih javnih i privatnih kolekcija. Istovremeno, izložba predstavlja i nastavak želja Galerije Matice srpske da prezentuje različite mogućnosti tumačenja i izlaganja korpusa srpske umetnosti modernog doba.
Na otvaranju izložbe, pored autorke Lidije Merenik, govoriće i upravnica Galerije Matice srpske Tijana Palkovljević i predsednik Skupštine grada Novog Sada Aleksandar Jovanović.
Realizaciju izložbe omogućili su Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Srbije i Vujičić kolekcija.
Izložba će biti otvorena do 20. septembra, a tokom trajanja, petkom u 18 sati, najavljena su stručna tumačenja i prezentacije Kolekcije Vujičić, čije je sedište u Beogradu.
Vujičić kolekcija obuhvata više od 200 autora sa više od 500 umetničkih dela - slika, skulptura, crteža, grafika, fotografija, printova i radova konceptualne umetnosti. Kolekcija je upotpunjena i zbirkom arhivske građe i dokumentarnog materijala, bibliotekom i elektronskim i štampanim registrom.
Kolekcija Vujičić osnovana je sa ciljem da podstakne, promoviše, publikuje i afirmiše umetničko stvaralaštvo u Srbiji, pokretanjem izdavačke delatnosti i izložbenog programa.
Fondacija Vujičić kolekcija u postojećim uslovima stanja kulture i umetnosti vidi svoje mesto u neophodnoj inicijativi da se, putem izdavaštva savremene teorijske, istorijsko-umetničke i istoriografske literature, tematsko-problemskih i monografskih studija, kao i aktivnim izložbenim programom, pokaže jedan mogući pristup proučavanju, arhiviranju, prezentovanju, valorizovanju i afirmisanju autora, umetničkih pojava i tokova, koji su činili i čine deo srpske umetnosti 20. veka. Cilj delovanja Fondacije Vujičić kolekcije je stoga afirmisanje onih istorijskoumetničkih, teorijskih i kustoskih interpretacija koje bi doprinele širem razumevanju smisla i položaja umetnosti i umetničkog dela u ovdašnjoj sredini.
Galerija Matice srpske najavila je od 23. septembra izložbu “Modno, pomodno i moderno: građanski identitet i popularna kultura (1918-1941)” autorke dr Simone Čupić kojom se uključuje u mesec mode koji će u čitavoj Srbiji biti priređen povodom održavanja međunarodne muzejske konferencije posvećene odevanju.
Sajt Galerije Matice srpske je www.galerijamaticesrpske.rs
(SEEcult.org)