Počinje 39. SOFEST
Novim i već nagradjivanim filmom Srdjana Koljevića “Žena sa slomljenim nosem”, 2. jula u Sopotu počinje 39. Festival domaćeg filma SOFEST, koji će proteći bez premijera, ali i u znaku 50-godišnjice filma “Ljubav i moda” Ljubomira Radičevića, s Bebom Lončar u glavnoj ulozi. Digitalizovana kopija filma “Ljubav i moda”, koju je ustupila Jugoslovenska kinoteka, biće premijerno prikazana na završetku 39. SOFEST-a, nakon dodele nagrada za koje se takmiči ukupno sedam filmova. Povodom jubileja filma “Ljubav i moda”, slogan 39. SOFEST-a je “Ljubav je u modi”.
Novim i već nagradjivanim filmom Srdjana Koljevića “Žena sa slomljenim nosem”, 2. jula u Sopotu počinje 39. Festival domaćeg filma SOFEST, koji će proteći bez premijera, ali i u znaku 50-godišnjice filma “Ljubav i moda” Ljubomira Radičevića, s Bebom Lončar u glavnoj ulozi.
Digitalizovana kopija filma “Ljubav i moda”, koju je ustupila Jugoslovenska kinoteka, biće premijerno prikazana na završetku 39. SOFEST-a, nakon dodele nagrada za koje se takmiči ukupno sedam filmova.
Povodom jubileja filma “Ljubav i moda”, slogan 39. SOFEST-a je “Ljubav je u modi”.
Beba Lončar svečano će proglasiti otvorenim 39. SOFEST, nakon tradicionalnog, svečanog defilea autora i glumaca, ovoga puta na “vespama”, kojima će biti dočaran urbani duh Beograda 60-ih.
Takmičarski program, koji će biti završen filmom “Flešbek” Aleksandra Jankovića, obuhvata i filmove "Plavi voz” Janka Baljka, “Motel Nana” Predraga Velinovića, omnibus “Neke druge priče” grupe mladih rediteljki iz regiona (Ana Marija Rosi, Ivona Juka, Hana Slak, Ines Tanović i Marija Džidževa), te kontroverzni “Srpski film” Srđana Spasojevića i “Đavolju varoš“ Vladimira Paskaljevića.
Osim takmičarskog programa, 39. SOFEST prikazaće i dečje filmove i prateći program.
Na 39. SOFEST je ukupno pozvano 20 filmova, koji su završeni ili započeti u proteklih godinu dana.
Nijedan od filmova u takmičarskom programu neće biti premijerno prikazan na SOFEST-u, a domaći filmovi snimljeni u proteklih godinu dana “Medeni mesec” Gorana Paskaljevića, “Besa” Srđana Karanovića i “Kao rani mraz” Đorđa Balaševića neće učestvovati, jer nisu želeli da se nađu u takmičarskom programu, a SOFEST nema, kao neki drugi festivali, program van konkurencije.
Žiri 39. SOFEST-a čine reditelj i snimatelj iz Ljubljane Karpo Aćimović Godina, glumac Vojislav Voja Brajović i reditelj i scenarista iz Beograda Miroslav Momčilović.
Veliku statuetu i 800.000 dinara za najbolji film dobiće vodeća produkcija tog filma, statuetu i 400.000 dinara najbolja režija, a statuetu i po 200.000 dinara najbolji scenario, najbolji glumac i najbolja glumica. Žiri publike dodeliće najboljem filmu prema svom izboru statuetu “Sloboda” i 200.000 dinara.
Koljevićev film, kojim počinje takmičarski program, govori o mladoj ženi sa slomljenim nosem koja izlazi iz taksija u saobraćajnoj gužvi na mostu, i baca se u reku, dok u taksiju ostaje beba. To izaziva naizgled nemoguće ljubavi kod troje očevidaca, koje će na različite načine spasiti njihove živote - taksista mizantrop, ostavljen s bebom, počinje da se bori za život žene sa slomljenim nosem, dok mlada profesorka, suočena sa zaljubljenošću tinejdžera, uspeva da prevaziđe životnu traumu, a neobična apotekarka napušta verenika, otkrivajući da je brat njene prve ljubavi, možda onaj pravi.
Glavne uloge igraju Nebojša Glogovac, Nada Šargin, Anica Dobra, Branka Katić i Vuk Kostić.
Za prikazivanje filmova na festivalu, producenti filmova koji su već prikazivani u bioskopima dobili su po 100.000 dinara, oni koji su premijerno prikazani na drugim festivalima po 150.000.
Budući da na 39. SOFEST-u neće biti premijera, nijedan film nije dobio 200.000 dinara, koliko je bilo predviđeno u tu svrhu.
U okviru programa za decu, biće prikazan izbor animiranih filmova sa festivala “Balkanima”, kao i filmovi “Kako da dresirate svog zmaja” Krisa Sendersa i Dina de Bloa i “Alisa u zemlji čuda” Tima Bartona.
Prateći program obuhvata i izložbu u Galeriji Centra za kulturu u Sopotu “Beograd šezdesetih” istoričara Darka Ćirića, uz fotografije sa snimanja filma “Ljubav i moda”.
Najavljen je i folklorni program “Da zajedno igramo”, u okviru kojeg će 3. jula nastupiti ansambli iz Mađarske, Rumunije i domaći “Kosmaj”.
Za 5. jul najavljena je radionica “Digitalni bioskop” Predraga Bambića, uz učešće vlasnika bioskopa, producenata i drugih filmskih radnika.
Izmedju ostalog, 3. jula u hotelu “Babe” biće održan teniski turnir učesnika SOFEST-a, nazvan “Babldon”.
Organizatori SOFEST-a najavili su da će tokom festivala pokušati da dočaraju u prigradskoj opštini Sopot atmosferu urbanog Beograda 60-ih, koja je opisana u filmu “Ljubav i moda”.
U vreme kada su se snimali uglavnom partizanski filmovi, film “Ljubav i moda” izazvao je pravu euforiju lakoćom, dopadljivošću i urbanim duhom beogradskog života. Kao lako filmsko štivo, film je doživeo ogroman uspeh medju publikom, ali je kod dela kritike dočekan na “nož”, pa je čak smatran i ogledalom lošeg ukusa i površnosti. Smatralo se i da je film imao loš uticaj na omladinu, jer je nosio elemente zapadnjačke kulture i karakteristike novog građanskog života.
U filmu se, pored Bebe Lončar, koja je tom ulogom postala velika zvezda, pojavljuju i Dušan Bulajić, Miodrag Petrović Čkalja, Mija Aleksić, Ljuba Didić i drugi. Muziku Darka Kraljića i Bojana Adamiča pevaju Ivo Robić, Gabi Novak, Vlastimir Đuza Stojiljković, kao i kvartet Predraga Ivanovića.
SOFEST se pod sadašnjim imenom održava od 1989. godine, a od 2007. uvršten je među manifestacije od posebnog značaja za grad Beograd.
Prošle godine na SOFEST-u, kada je u konkurenciji bilo devet filmova, Velika statueta dodeljena je producentima filma “Turneja” Gorana Markovića, dok je za režiju nagradjen Darko Lungulov za “Tamo i ovde”, a za najbolji scenario Miroslav Momčilović za film “Čekaj me, ja sigurno neću doći”.
Nagradu za najbolju žensku ulogu dobila je Mirjana Karanović za “Tamo i ovde”, dok je Miloš Samolov nagradjen za ulogu u filmu “Čekaj me, ja sigurno neću doći”, koji je proglašen najboljim prema oceni publike, a dobio je i nagradu žirija FIPRESCI Srbija.
Sajt SOFEST-a je www.ffs.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)