• Search form

03.12.2009 | 14:49

Oproštaj od Vjekoslava Šuteja

Šef-dirigent Zagrebačke filharmonije Vjekoslav Šutej, proslavljeni hrvatski muzički umetnik i pedagog, preminuo je 2. decembra u Zagrebu u 59. godini, nakon duge i teške bolesti.

Zagrebačka filharmonija i njen direktor Miljenko Puljić saopštili su da se sa velikom tugom i boli opraštaju od svog šefa-dirigenta, a povodom njegove smrti, 4. decembra će na koncertu u Koncertnoj dvorani “Vatroslav Lisinski” izvesti Adagio za gudače, op.11, Samuela Barbera.

Oproštaj od Vjekoslava Šuteja

Šef-dirigent Zagrebačke filharmonije Vjekoslav Šutej, proslavljeni hrvatski muzički umetnik i pedagog, preminuo je 2. decembra u Zagrebu u 59. godini, nakon duge i teške bolesti.

Zagrebačka filharmonija i njen direktor Miljenko Puljić saopštili su da se sa velikom tugom i boli opraštaju od svog šefa-dirigenta, a povodom njegove smrti, 4. decembra će na koncertu u Koncertnoj dvorani “Vatroslav Lisinski” izvesti Adagio za gudače, op.11, Samuela Barbera.

U nastavku koncerta, pod vođstvom Šlome Minca (Shlomo Mintz), biće izveden Koncert za violončelo i orkestar u e-molu, op. 85, uz Moniku Leskovar na violončelu, te Prva simfonija u f-molu Dmitrija Šostakoviča.

Prema navodima Zagrebačke filharmonije, možda je i nebo tako htelo da program koncerta bude na neki način povezan s događajima iz života maestra Šuteja, budući da je diplomirao izvedbom Šostakovičeve Prve simfonije, a prvi put kad je nastupio sa Monikom Leskovar pre 15 godina, kada je izvela Elgarov Koncert za violončelo.

Na početku koncerta biće odata počast Šuteju minutom ćutanja, a predvorju Velike dvorane “Lisinskog” biće otvorena Knjiga žalosti u koju će moći da se upišu posetioci.

Komemoracija u počast maestra Šuteja biće održana 9. decembra u Hrvatskom glazbenom zavodu, a sahrana istog dana u 12.30 sati na groblju Mirogoju.

Hrvatski ministar kulture Božo Biškupić istakao je u telegramu saučešća porodici Šuteja da je sa velikom tugom primio vest o njegovoj smrti, koja je “zatekla celu hrvatsku kulturnu javnost”.

Ističući da je karijera Šuteja, čije je umetničko đelovanje bilo vezano uz svetske i hrvatske operske i koncertne pozornice, obeležena brojnim uspesima, Biškupić je dodao da su svemu posebnost davali i njegova scenska osobenost, energija i stvaralačka kreativnost.

“Publika i kritika prepoznali su odavno te vrednosti, zahvaljujući kojima je ostvario niz izvedbi za pamćenje, zbog kojeg zauzima posebno mesto u hrvatskoj kulturi. Svi ćemo pamtiti dirigentska ostvarenja umetnika velikog stila i uistinu bujne imaginacije”, naveo je Biškupić, podsećajući da je Šutej, koji je bio šef-dirigent Zagrebačke filharmonije, pozdravljan i na koncertima u bečkoj Državnoj operi, venecijanskom Teatru Fenice, veronskoj Areni, dubrovačkim Ljetnim igrama, Teatru Real u Madridu, Berlinskoj operi, moskovskom Crvenom trgu, Tokiju, San Franciscu, Sijetlu, Sevilji...

Šutej bio je redovni profesor dirigovanja na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, a dužnost šefa-dirigenta Zagrebačke filharmonije obavljao je od 2003. godine.

Rođen je 1951. godine u Rijeci u muzičkoj porodici - njegov otac, tenor Josip Šutej i majka - sopran Alemka Štefanini Šutej, bili su članovi Opere riječkog Hrvatskoga narodnog kazališta.

Dirigovanje je studirao kod Igora Gjadrova na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, a usavršavao se kod Franca Ferrare u Rimu.

Od 1979. do 1989. bio je prvi dirigent splitskog HNK-a, a od 1986. do 1990. umetnički direktor Hollybush Festivala u Nju Džersiju, dok je od 1990. do 1993. godine bio muzički direktor Gran Teatro Fenice u Veneciji, gde se je istakao u novim postavama “Jevgenija Onjegina” i “Rigoleta”.

Šutej je 1990. osnovao Real Orquestra Simfonica de Sevilla, kojim je upravljao i bio šef-dirigent do 1996. Prethodno je, 1992. godine, postao i muzički direktor Hjuston Grand Opere, gde je (do 1997) rukovodio izvedbama 19 opera sa ukupno 133 izvođenja.

U Bečkoj državnoj operi debitovao je 1994. godine, a istakao se potom u više od sto izvedbi.

Godine 2001. otvorio je sezonu Bečke državne opere “Don Carlosom”, a predstava je bila uživo prenošena na glavnim trgovima u Beču i Gracu.

Dirigovao je je i novim postavama “Karmen” u San Francisku, “Trubadur” na Verdijevom festivalu u Parmi, “Čedo Zapada” i” Trubadur” u Teatro Reggio di Torino, “Karmen”, “Rigoleto” i “Aida” u Veronskoj areni.., kao i u Tokiju, Napulju, Madridu, Sietlu.., a u berlinskoj Nemačkoj operi dirigovao je svečanom izvedbom “Toske” i “Madam Baterflaj”.

U proleće 2002. imenovan je za direktora muzičkog programa Dubrovačkih ljetnih igara.

Osim značajnih klasičnih koncerata, dirigovao je i popularne koncerte sa operskim zvezdama današnjice (Novogodišnji koncert s Hozeom Karerasom u Frankfurtu 1991, koncert na Crvenom trgu u Moskvi 1992, koncerti sa Karerasom u Beču, Berlinu i Veronskoj areni, koncert s Monserat Kabalje u Rimu i sa Dajanom Ros, Plasidom Domingom, Karerasom… u Monte Karlu…).

Dirigovao je i prva četiri koncerta “Božić u Beču” s Domingom i Karerasom, a dosad je prodato više od milion primeraka CD-ova sa snimcima sa tih koncerata.

Šutej je dobitnik mnogobrojnih priznanja (Orden grada Beča, Nagrada grada Zagreba...), a bio je počasni član Real Academia de Belles Artes i počasni građanin Sevilje.

Sajt Šuteja je www.vjekoslavsutej.com, a Zagrebačke filharmonije www.zgf.hr

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav