• Search form

28.06.2014 | 16:25

Od privatnog do javnog umetničkog prostora

Od privatnog do javnog umetničkog prostora

Izložba radova nastalih na prvoj “Mobilnoj rezidenciji” u selima Reževići u Crnoj Gori, Babe u Srbiji i Pentar u Albaniji biće otvorena 30. juna u Kući Bosnića u Rezevićima, čime će taj privatni prostor stare paštrovske kuće porodice Bosnić zvanično postati javni umetnički prostor – rezidencijalni, interdisciplinarni kulturni centar.

Izložbu “Mobilne rezidencije” prati prezentacija Kuće Bosnića kao rezidencijalnog centra, kao i istoimenog regionalnog umetničkog projekta koji su 2013. godine započeli Zemunski mali umetnički centar – ZMUC iz Beograda, Za Druga iz Petrovca i Zeta centar iz Tirane, u cilju otvaranja tri rezidencijalna centra u tri balkanske države - Srbiji, Crnoj Gori i Albaniji.

Na otvaranju izložbe i prezentaciji učestvovaće kustoskinja projekta “Mobilne rezidencijeValentine Koča (Koça) iz Zeta centra u Tirani, umetnički direktor ZMUC-a Goran Denić i Đorđe Gregović iz NVO Za Druga, a prisustvovaće i Srđan Bosnić, vlasnik kuće.

Izložba “Mobilne rezidencije” obuhvata radove nastale na lend art rezidenciji “Tihe komšije” prošlog leta u selu Babe kod Beograda, u kojoj je po pozivu učestvovalo deset umetnika iz regiona - Rene Rusjan i Boštjan Potokar (Slovenija), Kostas Koča i Eros Dibra (Albanija), Vladimir Frelih (Hrvatska) i Vukašin Šoć, Ivan Topalović, Marko Mamuzić, Goran Orge Nikolić i Jovan Babić Foske (Srbija).

Pored pet video radova, biće prikazan i dokumentarni film “Pokretne kolonije 2013”, u režiji Marka Mamuzića.

Film je sniman na više lokacija, pa i u Reževićima, gde je u Kući Bosnića boravilo 15 studenata Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, koji su radili na nacrtima transformacije porodočne kuće u rezidencijalni centar, kao i u selu Pentar u Albaniji, gde će projekat “Mobilne rezidencije” biti realizovan u lokalnoj rimokatoličkoj crkvi.

Cilj dugoročnog projekta “Mobilne rezidencije” je da se, uprkos državnim granicama, socijalnom i materijalnom položaju umetnika i publike, poboljša njihova komunikacija, a osnovni pokretač je potreba za neposrednom razmenom ideja i iskustava u interdisciplinarnoj i eksperimentalnoj umetničkoj praksi na Balkanu.

Balkansko kulturno nasleđe, nomadska tradicija i evropski multimedijalni model, povezivanjem lokalne i regionalne scene preko zajedničkih programa, donose novu kulturnu perspektivu na Balkanu.

Osnovna ideja projekta je da stvori alternativna mesta i pravce za umetničko delovanje u balkanskim selima, iz kojih se ponekad, sa kulturne margine, čuju važni glasovi, istakli su partneri tog projekta.

Projekat je realizovan uz podršku Evropske kulturne fondacije, Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Opštine Budva.

(SEEcult.org)

biblioteka matice srpske, digitalizacja
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.