Novinari kao umetnici
Beogradska umetnička radionica Bura predstaviće u Noći muzeja umetničko i kreativno stvaralaštvo grupe novinara, uz debatni program o sudbini umetničke produkcije uopšte i štampanje samizdata o načinima za poboljšanje stanja u kulturi, koji će moći da obogate komentarima i posetioci tog nesvakidašnjeg programa.
Posetioci će saznati šta se dešava kada se zatvore vrata redakcija i kako izgleda kada novinari postanu kreatori. Petar Jončić, Milica Lapčević, Dragana Nikoletić, Danja Milutinović i Igor Rill, nakon radnog vremena, preći će sa reči na dela, koja će biti izložena 16. maja u podrumu Paviljona “Cvijeta Zuzorić”. Posetioci će moći da vide i dela već poznatih umetnika-novinara, poput Srđana Đileta Markovića, Mome Kapora, Biljane Vilimon, Mirjane Bobić Mojsilović, … a ceo događaj dopuniće performans umetničke grupe Bura.
“Novinari su autori u senci koji ponekada očajnički žele da pokažu svetu ko su kada skinu ozloglašenu masku koju su im drugi stavili na lice”, naveli su Danja Mataruga Milutinović i Petar Jončić, koji su napravili novinarsko-umetničku selekciju za izložbu Bure u Noći muzeja.
Bura će predstaviti i nekoliko autora za koje javnost ne zna da se, osim rečju, izražavaju i bojom. Među njima je i pisac Goran Gocić, dobitnik NIN-ove nagrade za 2013. godinu. Kao “dvostruka ličnost” predstaviće se i manje poznati autor Jovan Vlašković, a direktorka Bure Jelica Stojančić, dugogodišnja novinarka, pojaviće se kao fotografkinja.
Pretpremijerno će biti prikazan i dokumentarni film “Rasprodaja života” Emilije Radibratović, nastao u sopstvenoj produkciji autorke, koji govori o situaciji kada novinarki i vajarki Dragani Nikoletić bivaju presečeni svi kanali prezentacije i plasmana radova na tržište, a prilike joj više ne dozvoljavaju ni njihovo čuvanje. Zato odlučuje da organizuje aukciju i spali preostale radove na lomači.
Nikoletićkina akcija “Rasprodaja života”, izvedena nedavno u Ciglani, povod je i za javnu debatu “Gde završava umetnost – od muzeja do lomače”, koju će u 19 sati voditi novinarka i filozofkinja Vesna Knežević Ćosić, a uz Draganu Nikoletić učestvovaće i izdavač Pavle Ćosić, vizuelni umetnici Marija Kauzlarić i Stjepan Mimica i istoričarka umetnosti Vera Bošković. Uz pomoć posetilaca, učesnici debate razmotriće sudbinu sve bogatije umetničke produkcije u vrlo otežanim domaćim uslovima.
Poseban segment Burinog nastupa u Noći muzeja je ad-hoc redakcija “Art pressing” koja će od 21 sat štampati istoimeni samizdat. Noseći tekst tog izdanja “100 plus jedan način da se poboljša srpska kultura” biće obogaćen na licu mesta antrfileima sa mišljenjima gostiju. Svako svoj primerak nosi kući.
Organizatori su uvereni da će se u neformalnoj izložbenoj atmosferi roditi još niz ideja, ili će postojeće lakše doći do izražaja. Komentari će biti umreženi i putem Fejsbuka, pa će predlozi za boljitak kulture doći do šireg auditorijuma.
Naglašavajući snagu “drugačijeg” pristupa prezentaciji i popularizaciji umetnosti, Bura će ceo događaj uveličati i žurkom, a u duhu redukcije budžetskih sredstava opredeljenih za kulturu - novca od poreza građana, žurka će biti po principu “bring a bottle”.
Noć muzeja biće održana 16. maja u Beogradu i još 55 gradova u Srbiji, a delimično se poklapa s programom novopokrenute manifestacije “Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10”, koja omogućava besplatan ulaz u 64 muzejske i srodne institucije u četrdesetak gradova. U Beogradu će Noć muzeja biti održana na više od 60 lokacija od 17 časova do jedan sat posle ponoći, a ulaz košta 400 dinara, odnosno 450 na dan manifestacije.
(SEEcult.org)