Nastavak Karavana igre
Karavan igre, projekat Nacionalne fondacije za umetničku igru i Beogradskog festivala igre (BFI) koji podrazumeva baletske predstave sa umetnicima iz Beograda i Rima, nastavlja tokom jeseni gostovanja po gradovima u Srbiji - u Vršcu, Rumi, Smederevu i Nišu.
Karavan igre krenuo je ove godine iz Novog Pazara, nakon čega je gostovao u Raškoj i Banji Koviljači.
Gostovanja baletskih predstava biće nastavljena 18. oktobra u Vršcu, dan kasnije u Smederevu, 20. oktobra u Rumi i 21. oktobra Nišu (21. oktobra), nakon čega slede edukativni programi, izložbe, prezentacije i filmski program u tim gradovima. Tokom 2020. godine, kako su najavili organizatori, Karavan igre stiže u Kragujevac, Negotin i Vranje.
Nacionalna fondacija za umetničku igru i BFI, uz podršku Fondacije Art Mentor iz Lucerna i Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Srbije, počeli su u septembru 2017. godine realizaciju projekta Karavan igre. Programom je bilo obuhvaćeno 15 gradova u Srbiji, a reakcije publike su, prema navodima organizatora, prevazišle njohova očekivanja.
Zato je švajcarska Fondacija Art Mentor podržala i nastavak tog multidisciplinarnog projekta, koji ima za cilj da kroz različite aktivnosti približi klasičan balet i savremenu igru svim zainteresovanim učesnicima i posetiocima.
Ukupno deset gradova tokom 2019. i 2020. godine domaćini su drugog izdanja Karavana igre.
Nakon sagledavanja uspeha projekta u deset gradova u Srbiji, kao i prezentacije dokumentarnog filma koji će arhivirati veliko baletsko putovanje, Fondacija Art Mentor će izabrati dva grada u kojima će u narednom periodu finansirati renoviranje i opremanje prostora za profesionalne baletske studije, kao i pedagoga koji će kontinuirano raditi sa decom i mladima u sredinama koje do danas nisu imale baletsku tradiciju, niti mogućnost edukacije mladih u oblasti baleta, savremene igre, ali i novih formi poput hip hopa ili brejk densa.
Karavan igre namenjen je i edukaciji i stipendiranju talenata, kao i razvoju publike.
Prema navodima Nacionalne fondacije za umetničku igru, ostvarivanje tog projekta koristi veliki deo sopstvenih resursa - od filmskog i fotoarhiva, do angažmana profesionalaca različitih zanimanja, odnosno brojnih igrača, koreografa, pedagoga, korepetitora, istoričara igre, kompozitora, baletskih kritičara, učenika baletskih škola…
Svi programi su za publiku besplatni, a cilj je da planirane aktivnosti u svakom gradu okupe posetioce i učesnike svih generacija.
*Foto: NFI-BFI
(SEEcult.org)