• Search form

27.10.2017 | 23:28

Nagrade ULUPUDS-a na Sajmu knjiga

Nagrade ULUPUDS-a na Sajmu knjiga

Žiri Udruženja likovnih umetnika primenjene umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) dodelio je tradicionalne nagrade na Sajmu knjiga u Beogradu, nakon što je pregledao i pročitao oko sto novih naslova, a budući da je u nekim kategorijama primetio više vrednih izdanja, razdvojio ih je na veće celine, poput doprinosa istoriji umetnosti i doprinosa teoriji umetnosti.

Tako je nagrada za doprinos istoriji umetnosti dodeljena kući Platoneum iz Novog Sada za veliki poduhvat sukcesivnog objavlјivanja sedam naslova čije su teme umetnički spomenici u Srbiji pod zaštitom Uneska kao dela svetske kulturne baštine. Poslednje dve u nizu ovih knjiga su “Gračanica”, čiji su autori Milka Čanak Medić i Branislav Todić, i “Romulijana” (Gamzigrad) Milke Čanak Medić.

“Oba autora su međunarodno poznati i priznati istoričari umetnosti starije generacije, a njihovi tekstovi su originalni, sveži i temelјni. Fotografije koje čine jednako značajan element tih izdanja su posesbno snimane za ovu ediciju. Prezentacija naučnih i stručnih dela autora u okviru ove edicije istovremeno je i vanredno atraktivna i potpuno dostupna svakom čitaocu”, naveo je žiri, koji su činili David Vartabedijan (predsednik), Bogdan Maksimović i dr Zoja Bojić.

Foto: Anamarija Vartabedijan

Nagrada za doprinos teoriji umetnosti dodeljena je prof. dr Slobodanu Markoviću za delo “Domeni estetske preferencije, od estetskog stimulusa do estetskog doživlјaja”, u izdanju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Dosijea Studio.

Stručna perspektiva autora, kako je istakao žiri, pruža čitaocu ne samo saznanja, već i otvara grupu pitanja o percepciji lepog i o percepciji umetničkog dela. Izdanje sadrži i veliki broj kolor reprodukcija prevashodno umetničkih dela, na koje se tekst prevashodno odnosi, iako je u raspravu uklјučen i pojam lepog van umetnosti. Nagrađeno izdanje, kako je istakao žiri, takođe može da posluži kao primer izvanredno preglednog preloma teksta, inkorporiranih kolor reprodukcija, crteža i grafikona.

Nagrada ULUPUDS-a za monografiju dodeljena je grupi autora za monografiju “Lainović, Na slici je samo nebo tvoje” u izdanju Službenog glasnika, posvećenu stvaralaštvu slikara Cvetka Lainovića. Četiri pisca i nekoliko kritičara su stvaraoci teksta ove monografije, dva fotografa su snimila likovna dela i reprodukovane portrete, a doprinos je dala i grupa fotografa, kao i nekoliko muzeja i arhiva u Srbiji i Crnoj Gori. Žiri je posebno izdvojio doprinos urednika fotografije Vukice Mikače i likovnog urednika Aleksandra Pribićevića zbog vanredne likovnosti tog izdanja, verne radu i viziji samog Lainovića.

Nagrada ULUPUDS-a za foto-monografiju dodeljena je fotografu Zoranu Vujoviću za knjigu “Deca srebrne emulzije, Fotovizija 1981-2000”, takođe u izdanju Službenog glasnika.

Vujović dokumentovao je analognim foto-aparatima muzičku i urbanu scenu Beograda 80-ih godina, a zatim pratio neke od njenih protagonista tokom sledeće decenije. Koautor tog izdanja je Petar Jončić koji je zapisao Vujovićeva svedočenja. Izdanje je likovno i estetski verno Vujovićevom dokumentarnom materijalu i predstavlјa svet urbanog Beograda sa početka 80-ih kakav je i bio. “Ako je protokom vremena taj svet poprimio mitske i legendarne osobine, ovo izdanje pokazuje koliko su ogolјeni junaci tog sveta sami stvarali sopstvenu mitsku polutamu”, istakao je žiri.

Nagrada ULUPUDS-a za kompletnu opremu knjige dodeljena je za “Kulturno blago Srbije u 1.000 slika”, u izdanju Vulkana. Urednica tog izdanja Stanka Janković Pivlјanin angažovala je na projektu pisanja teksta i sakuplјanja foto-materijala 67 institucija i pojedinaca. Sa Jasminom Živković i Dejanom Krivokapićem ona je stvarni autor tog, kako je istakao žiri, vanredno opremlјenog izdanja koje se po likovnim kvalitetima izdvaja ne samo iz ovogodišnje izdavačke produkcije.

Nagrada ULUPUDS-a za strip izdanje domaćih autora dodeljena je serijalu “Vekovnici”, koji je u devetoj knjizi “Zemlјa čuda” okupio 76 autora, a na Sajmu knjiga predstavlјen je u izdanju kuće Darkvud, u saradnji sa Gradom Leskovcem. Scenarista Marko Stojanović okupio je armiju crtača iz regiona, još jednom ponovivši utrvđenu i uspešnu formulu koja je taj serijal i proslavila. “Zemlјa čuda” ove godine obeležava deseto jubilarno izdanje.

“Visoki kvalitet ovog izdanja opravdava standard koji je ovaj serijal postavio zajedno sa svim dosadašnjim izdanjima i predstavlјa jedinstvenu zaostavštinu za devetu umetnosti u regionu i šire”, istakao je žiri.

Nagrada za ilustratora dodeljena je Aleksi Gajiću, koji je ove godine prisutan na Sajmu knjiga u čak četiri izdanja različitih izdavača.

“Želeli smo da nagradimo Aleksu kao ilustratora - umetnika koji godinama postavlјa nove standarde u struci, ispituje neistražene teritorije dok istovremeno nikada ne pruži priliku da nas očara bravurarama svog likovnog talenta”, naveo je žiri.

Nagrada za klasičnu ilustraciju dodeljena je knjizi Petra Meseldžije "Marko Kralјević i Zmaj" u izdanju Čarobne knjige. To je, kako je naveo žiri, autorova veoma lična vizija o herojima - herojima naše tradicije i herojima slikarske umetnosti.

Nagrada za dečju ilustraciju dodeljena je Marici Kicušić za knjigu “Male lјubavne pesmeZorice Bajin Đukanović, u izdanju Kreativnog centra.

“Svojim smislom za boje, pažnju u obradi tema i lakoćom kojom ove ilustracije odišu Marica je napravila savršen pandan nežnim stihovima iskusne pesnikinje”, istakao je žiri, koji je plaketu - pohvalu za dečju ilustraciju dodelio “Enciklopediji praistorijskih životinjaDušana Krtolice, u izdanju Male Lagune.

“Dušan je čudo od deteta čiji talenat i umeće nikog nije ostavio ravnodušnim i već ga učinili svetski poznatim. Nјegova ogromna lјubav prema praistoriji i slikanju ima neverovatnu širinu, koju je autor, kao četrnaestogodišnjak, natprosečno pretvorio u pravu pravcatu encikopediju od 175 strana, gotovo potpuno ispunjenu originalnim crtežima”, istakao je žiri.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.