• Search form

29.03.2012 | 19:01

Nagrade 34. Salona arhitekture

Nagrade 34. Salona arhitekture

Gran pri 34. Salona arhitekture u Beogradu, koji je otvoren do kraja aprila u Muzeju primenjene umetnosti, dodeljen je Dejanu Miljkoviću, Jovanu Mitroviću i Branku Paviću za Kulu Nebojšu i deo priobalnog bedema Beogradske tvrđave, projekat koji je bio i u najužem izboru za nagradu “Novosti” za 2011. godinu.

Gran pri je dodeljen Miljkoviću, Mitroviću i Paviću za “doprinos u postizanju dostupnosti i pristupačnosti kulturno istorijskog nasleđa savremenim funkcionalnim zahtevima, putem revitalizacije, konzervacije i adaptacije spomenika kulture u muzej i kulturni centar, manifestovanog sadejstvom istraživačke i stvaralačke prakse iz oblasti arhitekture i umetničkog oblikovanja prostora”, naveo je u obrazloženju žiri 34. Salona arhitekture koji se održava pod sloganom “U ogledalu... dođi i ogledaj se”.

Nagrade u kategoriji “arhitektura” dodeljene su za Branislavu Mitroviću i Jeleni Kuzmanović za porodičnu kuću u ulici Koste Vojinovića u Beogradu, kao i Mileniji Marušić i Darku Marušiću za vrtić “Plava ptica” u naselju Cerak Vinogradi u Beogradu, koji je bio i u najužem izboru za nagradu “Novosti” za arhitekturu.

Tim Mitrović-Kuzmanović nagrađen je za “inovativnu kreaciju manifestovanu odmerenim i doslednim arhitektonskim jezikom, usšpešno ukomponovanu volumetriju na malom prostoru, baziranu na ekološkim i tehnološkim principima i upotrebu prirodnih materijala prilagođenih klimatskim karakteristikama okruženja”.

Marušići, autori vrtića “Plava ptica” nagrađeni su za “celovitost projekta i jasno programsko sadejstvo eksterijera, enterijera i okolnog uređenja sa autentičnim odnosom prema kontekstu u kome se nalazi, kreiranom od strane istih autora nekoliko decenija ranije”.

Nagrada u kategoriji “arhitektura projekti” dodeljene su na 34. Salonu Mihailu Timotijeviću i Miroslavi Petrović-Balubdžić za projekat parka industrijskog nasleđa Senjski rudnik u blizini Despotovca, te Mirjani Berkeš i Zorani Marković za projekat rekonstrukcije prevodnice Šebešfok u Bezdanu.

Projekat parka Senjskog rudnika nagrađen je za “doprinos u reinterpretaciji nasleđa kroz vraćanje autentičnih elemenata u formi i materijalu kao i uvođenje pratećih elemenata savremenog dizajna u funkciji prenamene jednog od najstarijih industrijskih kompleksa u Srbiji u osobeni muzej na otvorenom koji treba da obezbedi trajnu sliku autentične sredine”.

Nagrada za projekat rekonstrukcije prevodnice “Šebešfok” dodeljena je za “potvrdu da je arhitektura primenjiva svuda, pa i u oblikovanju objekata infrastrukture, za inovativan i sa pažnjom odmeren predlog rekonstrukcije prevodnice Šebešfok koje treba da ukaže na karakter infrastrukturnog objekta u prirodnom ambijentu”.

Nagrada u kategoriji “gosti salona - delo u inostranstvu” dodeljena je Ani Džokić i Marku Nelenu (Marc Neelen), članovima arhitektonsko-umetničke grupe Stealth.unlimited, sa članovima grupe el puente_lab (María Camila Vélez i Yesenia Rodríguez, Juan Esteban Sandoval i Alejandro Vasquez Salinas), za kulturno-razvojni punkt br. 1 favela Moravia u Medelinu u Kolumbiji.

U tom projektu učestvovali su i studenti Arhitektonskog fakulteta Universidad Nacional de Colombia u Medelinu (Jorge Alberto Arango, Cesar Augusto Muñoz Toro, Jenny Paola Sierra, José León Gómez, German Tamayo), a nagrađen je za “sposobnost iznalaženja odgovarajućih programskih i strukturalnih rešenja, kao i njihovu kompletnu primenu i realizaciju, koja doprinose poboljšanju nivoa socijalnih uslova života lokalne zajednice u jednoj faveli u Medelinu u Kolumbiji”.

Nagrada u kategoriji “enterijer” dodeljena je Dragani Stevanović i Oliveru Stankoviću (Studio S) za radni atelje Studio S u Francuskoj 12 u Beogradu
za “funkcionalno i komunikativno rešenje unutrašnjeg prostora koje odiše jezikom odmerenosti i nepretencioznosti istovremeno prateći istorijske tragove konteksta u kome se nalazi”.

U kategoriji “publikacije” nagrada je dodeljena Mariji Josifovski i Oliveri Stanković za “kritički prikaz i evaluaciju opusa Mustafe Musića, jednog od značajnih savremenih arhitekata u Srbiji, pomoću naučne metodologije istraživanja arhitektonskog i urbanističkog projektovanju kreirane novim konceptom doktorskih studija na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu”.

Nagrade 34. Salona arhitekture dodelio je žiri koji su činili Vladan Đokić (predsednik), Marija Helstrom Rajmer, Vladimir Lojanica, Vasa J. Perović i Ajla Selenić.

Salon arhitekture, najprestižnija arhitektonska smotra u Beogradu i Srbiji, već više od 30 godina predstavlja svojevrsno “ogledalo” različitih arhitektonskih dostignuća i traganja, okupljajući arhitekte iz zemlje, regije i inostranstva, afirmišući izabranu sliku savremene arhitektonske scene i usmeravajući pažnju na ono što je važno i na ono (u arhitekturi) što je dobro urađeno.

Kustos 34. Salona arhitekture i urednica kataloga je Ljiljana Miletić Abramović, kustoskinja Odseka za arhitekturu i v.d. direktorka MPU.

V. Milosavljević / SEEcult.org

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.