LOGOS/as slow as possible
Umetnica Ljiljana Bursać iz Srbije, koja izlaže od početka 70-ih, predstavlja se od 8. oktobra u Galeriji “Centar” u Podgorici izložbom “LOGOS/as slow as possible” koja obuhvata radove na papiru, instalacije i video rad.
Motiv izložbe Ljiljane Bursać - logos, postao je bitan kao filozofski pojam koji ukazuje na poredak i umnost u svetu sa starogrčkim filozofom Heraklitom (oko 540/580. godine p.n.e). Prema Herklitu, tok promene, koji se u svetu vidi na nivou prirodnih fenomena, deluje u skladu sa principom koji ograničava i zadržava javljanje haosa. Heraklit taj princip naziva logosom. Za Heraklita, logos označava govor prirode i opštu zakonomernost događanja u svemiru. Logos je imanentan svemu postojećem, sveprisutan, opšti i zajednički.
“Mada je logos uvek istinit ljudi ga ne razumeju ni kad ga čuju ni pre no što su ga čuli. I mada se sve zbiva saglasno logosu, izgleda da obični o njemu nemaju nikakvo iskustvo… Oni ne znaju šta rade dok su budni, baš kao što ne znaju šta su radili tokom sna”, govorio je Heraklit, čije su reči i danas aktuelne.
Ljiljana Bursać je od 1971. priredila više od 40 samostalnih izložbi i učestvovala na visse od 300 grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu.
Rođena je 1946. u Kragujevcu, studirala je na Likovnoj akademiji u Beču, a usavršavala se i studijski boravila u SAD, Nemačkoj, Francuskoj i Siriji.
Članica je Udruženja likovnih umetnika Srbije od 1972. godine.
Njena dela nalaze se u muzejsko-galerijskim ustanovama i privatnim zbirkama širom nekadašnje Jugoslavije i u svetu.
Osnivač je i predsednica Art Foruma.
Dobitnica je visse nagrada i priznanja, među kojima su Premio Nazionale R. Giorgi - Medalia d’Argento (Mantova, Italija, 1976), Placeta San Benedeto Po (Mantova, Italija, 1976), Ex Tempore (Piran, Slovenija, 199), Vinčanska povelja (Beograd, 2012) i Povelja Udruženja književnika Srbije za projekat-performans “Most svetlosti” (2002) koji je izvela na mostu u Kosovskoj Mitrovici.
(SEEcult.org)