• Search form

21.03.2019 | 22:47

Kako žive obični Srbi u Trstu

Kako žive obični Srbi u Trstu

Italijanski film “Zajednica” Alesija Bocera (Alessio Bozzer), poznatog beogradskoj publici po dokumentarcu “Trst, Jugoslavija”, imaće srpsku premijeru na 66. Martovskom festivalu, a naslanjajući se na tematiku prethodnog dela o masovnom odlasku Jugoslovena u šoping u Trst, autor se sada bavi najstarijom i najbrojnijom zajednicom u Trstu – srpskom pravoslavnom zajednicom.

Kroz scene iz svakodnevnog života, Bocer prikazuje njihove običaje i kulturu, nastale u spoju dva sveta.

Premijerna projekcija filma “Zajednica – Život običnih Srba u Trstu” (The Community – Ordinary Serbian Life in Trieste) biće održana 28. marta u Velikoj sali Doma omladine Beograda, u prisustvu Bocera, koji će odgovarati na pitanja publike.

Bocer je u prethodnom dokumentarcu, prikazanom u završnici Martovskog festivala 2017. godine, na zabavan način rekonstruisao nostalgičan period 70-ih i 80-ih godina, kada su Jugosloveni masovno odlazili u Trst u šoping i šverc.

Prema sinopsisu novog filma, pravoslavna srpska zajednica, najstarija i najbrojnija u Trstu, ujedno je i najbolje organizovana i najbolje koegzistira sa ostalim sugrađanima. Slike prate svakodnevni život srpskih emigranata ili decu Srba rođena u Trstu, mešane brakove, mlade i stare. Kamera ih prikazuje dok se bave sportom, na poslu, u krugu porodice… Bocar prikazuje kako se prepliću srpska tradicija i običaji sa novom, italijanskom kulturom i lokalnom, tršćanskom.

Bocar smatra da su Tršćani oduvek bili pomalo Balkanci.

“Uprkos rasizmu koji se povremeno javlja, tipičan stanovnik Trsta je osoba pograničnog područja, proizvod mešanja više naroda i jezika. Na trpezi ne postoje tipična italijanska jela. Riblji specijaliteti su mešavina venecijanske i dalmatinske kuhinje, dok jela koja sadrže meso potiču direktno iz Austro-Ugarske i sa Balkana. Gulaš je tipično tršćansko jelo, ali isto tako se jede u celoj Mađarskoj. Ćevapi se jedu – sa varijacijama u vrsti mesa – u Bosni, Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji i Trstu…”, naveo je povodom novog filma Bocar, čije je gostovanje na 66. Martovskom festivalu pomogao Italijanski institut za kulturu.

Bocer je i reditelj dokumentarnih filmova “Zašto film o Mikelu de Luči?”, “100 godina kasnije”, “Rat u planinama”…

Martovski festival – 66. Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma biće održan od 27. do 31. marta u Domu omladine Beograda, a prikazaće filmove raspoređene u nekoliko nacionalnih takmičarskih kategorija: dokumentarni film do i preko 50 minuta, eksperimentalni film i video art, animirani film i kratki igrani film, za koji  postoji i međunarodna selekcija.

Planirane su i specijalne projekcije, stručni programi i tribine za profesionalce i studente, te susreti i razgovori sa gostima festivala, master-klasovi i drugi prateći programi.

Cena ulaznica je kao i prošle godine, 200 dinara, dok će studenti filmskih akademija uz indeks moći da posećuju besplatno projekcije.

BFDKF je stalna manifestacija u oblasti kulture od značaja za Grad Beograd, a pokrovitelji su, osim gradskih vlasti, i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Filmski centar Srbije.

Festivalski sajt je martovski.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav